Jesteś tutaj: Strona główna » Pomoc » Informacje podstawowe » Jak chronić swoje konto?


Jak chronić swoje konto?


Ktoś przejął moje konto. Co robić?



W przypadku przejęcia częściowego lub całkowitego konta użytkownik powinien:

  • zmienić hasło do konta (mocne hasło to takie, które zawiera duże i małe litery oraz przynajmniej jedną cyfrę);
  • zgłosić bankowi lub innej instytucji finansowej o zablokowanie konta lub np. karty kredytowej, jeżeli przejęcie konta wynikło z skorzystania z fałszywej strony lub e-maila, w wyniku czego użytkownik przesłał poufne dane, które haker może wykorzystać w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
  • zgłosić sprawę naszym administratorom przez poniższy formularz.

W przypadku nie możliwości zalogowania się na swoje konto zgłoś sprawę do nas przez formularz kontaktowy.

Po odzyskaniu konta użytkownik powinien:

  • zweryfikować czy jego dane osobiste oraz ustawienia nie zostały zmienione;
  • sprawdzić, czy w ramach jego konta nie zostały zmienione jego oferty lub wystawiono nowe.
  • zweryfikować je pod kątem naszego regulaminu, prawa, a także przede wszystkim, czy wprowadzone przez włamywacza zmiany nie wpłyną negatywnie na jego wizerunek wśród innych użytkowników serwisu.
  • dokonać odpowiednich zmian lub usunąć niepożądane oferty.

Radzimy również naszym użytkownikom by używali programów antywirusowych, firewalli oraz innego oprogramowania, które pomaga w wykryciu wirusów, a także programów szpiegujących. Ponadto prosimy aktualizować swoje oprogramowanie, ponieważ kolejne wersje programów zawierają zazwyczaj również „łaty” związane z bezpieczeństwem (dotyczy to na przykład przeglądarek internetowych).


W jaki sposób może dojść do przejęcia mojego konta?



2.1. Fałszywe strony

To strony przygotowane przez hakera w ten sposób by w jak największym stopniu przypominały wygląd stron atakowanego serwisu. W przypadku portalu Swistak.pl będą one w URL zawierały zapewne wyrażenie „świstak.pl”, a layout strony będzie przypominał ten z naszego serwisu. Celem ich tworzenia jest uzyskanie informacji dotyczących tożsamości użytkownika w tym przede wszystkim danych do logowania, danych dotyczących kont bankowych, kart kredytowych oraz innych. Sukces takiego rodzaju ataku na użytkownika haker osiąga w przypadku, gdy użytkownik np. wypełni specjalnie do tego przygotowany formularz, a następnie prześle dane za jego pomocą.

Prosimy, więc zwracać uwagę na URL wyświetlany w pasku adresu okna przeglądarki. Zwracamy również uwagę, że wszystkie nasze strony rozpoczynają się od frazy „swistak.pl” lub „ssl.swistak.pl”.

2.2. Fałszywe e-maile.

To takie, które w polu nadawcy lub w swej treści zawierają słowa lub wyrażenie, które mogą świadczyć, że zostały one przesłane z serwisu Swistak.pl. Celem ich wysłania jest podobnie jak to ma w przypadku „fałszywych stron” uzyskanie przez hakera pewnych informacji o danym użytkowniku, które następnie mogą mu posłużyć w dalszym ataku na nasz serwis lub np. na konto bankowe danej osoby. Sukces takiego rodzaju ataku na użytkownika haker osiąga w przypadku, gdy użytkownik kliknie w specjalnie przygotowany link lub prześle dane w e-mailu zwrotnym.

Informujemy w związku z tym naszych użytkowników, że nigdy nie wymagamy przesyłania poprzez e-mail danych związanych z numerami kont bankowych, hasłami do tych kont, czy danych związanych z kartami kredytowymi. Ponadto nigdy nie prosimy o przesłanie nam poprzez e-mail danych osobistych, czy informacji związanych z kontem użytkownika na serwisie takich jak hasło do konta.

Ponadto nigdy nie wysyłamy do użytkownika e-maila posiadających załączniki, a linki zawarte w e-mailach zawsze będą prowadzić do strony na naszym serwisie, na którą można wejść również przez naszą stronę główną.

2.3. Trojany i inne robaki

Tajne informacje opisywanych w poprzednich akapitach włamywacz może uzyskać również poprzez zainstalowanie Trojanów oraz tzw. Robaków na komputerze osoby atakowanej lub wewnątrz sieci komputerowej, do której ta osoba jest podpięta. W związku z tym prosimy przestrzegać naszych porad, które choć w podstawowym stopniu pozwalają uniknąć tego typu sytuacji.

W przypadku, gdy użytkownik spotka się z próbą „wyłudzenia” od niego tajnych informacji np. w wyniku wyżej wspomnianych przypadków prosimy o kontakt przez poniższy formularz.






    Strona wygenerowana 2020-07-09 11:08:24, 213