Jesteś tutaj: Strona główna » Pomoc » Media » Świstak w pigułce


Świstak w pigułce

Świstak w pigułce

Świstak.pl jest największą alternatywną platformą handlową. Umożliwia swoim użytkownikom zawieranie transakcji kupna i sprzedaży. Za swoje usługi serwis nie pobiera żadnych opłat. Wśród konkurencji wyróżnia się naciskiem na funkcjonalność oferowanych narzędzi oraz dbałością o relacje ze społecznością użytkowników. Dynamiczny rozwój potwierdza notowana oglądalność przekraczająca 1 900 000 unikalnych odwiedzających miesięcznie. Oficjalnie funkcjonuje jako firma "KRZYSZTOF WIELKANOWSKI ZDROWIE I FORMA" z siedzibą w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi 86.

Geneza

Świstak powstał z inicjatywy dwóch osób: Rafała Agnieszczaka oraz Andrzeja Ciesielskiego. Obaj współpracowali już wcześniej tworząc nieistniejący obecnie portal Ahoj.pl. Znajomość z tamtych czasów zaowocowała współpracą trwającą do dzisiejszego dnia – od początku z wyraźnie wyodrębnionym podziałem obowiązków. Andrzej odpowiada za kwestie techniczne (serwery, skrypty, łącza), a Rafał za szeroko pojęty marketing (pomysł, wygląd, promocja). Pozostałe osoby wchodzące w skład Świstak Team znajdziecie pod adresem http://www.swistak.pl/info/zaloga.html

Doświadczenia firm zachodnich zdają się potwierdzać, iż właśnie biznes internetowy tworzony przez dwie osoby ma największe szanse na sukces. Tak właśnie powstało Yahoo! (Jerry Yang i David Filo), Google (Sergey Brin i Larry Page), Skype (Niklas Zennström i Janus Friis) czy też rodzimy Onet (Piotr Wilam i Tomasz Kolbusz).

Pierwsza, publicznie dostepna, wersja Świstaka datowana jest na 24 października 2003 roku. Przez następne kilka miesięcy serwis działał w wersji testowej pozwalającej zespołowi dopasować działanie do potrzeb użytkowników (codziennie otrzymywaliśmy co najmniej kilka propozycji zmian na które natychmiast reagowaliśmy). Od 1 marca 2004 roku serwis działa oficjalnie – wszystkie transakcje są wiążące, a użytkowanie serwisu zostało bezwarunkowo usankcjonowane regulaminem.

Zanim pierwsi użytkownicy ujrzeli Świstaka, przez ponad pół roku 3 osoby (Andrzej, Rafał oraz Konrad Falkowski, pierwszy pracownik firmy) intensywnie budowały go dosłownie od zera. Nie korzystaliśmy z żadnych gotowych rozwiązań. Każdy bajt składający się na ten serwis jest naszym dziełem. Efektem jest serwis, którego funkcjonalność jest w 100% dopasowana do potrzeb polskiego internauty.

Finanse

W chwili obecnej serwis Świstak jest darmowy zarówno dla kupujących jak i sprzedających. To najlepszy wabik na przyciągnięcie internautów dlatego staramy się jak najdalej w czasie odłożyć konieczność wprowadzena opłat. Nie ukrywamy jednak, że funkcjonowanie serwisu kosztuje, a koszty jego funkcjonowania w pewnym momencie zaczną ponosić użytkownicy. Dajemy na to gwarancję, iż nawet płatna wersja Świstaka będzie się charakteryzowała przejrzystością i szeroko pojętą uczciwością w pobieraniu opłat. Płacić będą głownie ci, dla których handel na aukcjach to podstawowa forma zarobku (to oni zwykle promują swoje aukcje) a zasada „nie sprzedałeś? – nic nie zapłacisz” będzie u nas standardem. Opłaty, na pewno niższe niż u konkurencji, będą pobierane tylko w przypadku sprzedaży towaru, a nie za samo jego wystawienie.

Organizacja

Jesteśmy niewielką firmą. Takie było założenie na starcie działalności i tak chcielibyśmy żeby pozostało. Daje nam to naturalną przewagę pod względem szybkości podejmowania decyzji, wzajemnej komunikacji oraz produktywnego wykorzystaniu czasu i umiejętności.

Obecnie nad serwisem pracuje 12 osób i taki zespół w zupełności wystarcza do sprawnego działania Świstaka. Oczywiście w przyszłości nasza ekipa zapewne się powiększy, ale w dalszym ciągu będziemy starali się zachować dystans dzielący nas od rozmachu typowych dotcom-ów. Filozofią działania będziemy zawsze bliżej garażu niż przeszklonego biurowca.

Od 1 września 2005 roku do 19 czerwca 2015 roku Świstak funkcjonował jako niezależny podmiot. Pozwoliło nam to oddzielić platformę handlową od innych przedsięwzięć prowadzonych w ramach dotychczas prowadzonej działalności.

Nasza konkurencja

Jeśli jest coś, co wyjątkowo dobrze służy rozwojowi, to z pewnością mowa o konkurencji. To ona powoduje, że wszystkie serwisy aukcyjne systematycznie poprawiają swoją jakość, z czego korzystają przede wszystkim użytkownicy.

Konkurowanie na polskim rynku jest dla nas dużym wyzwaniem i sprawdzianem czy mała firma bez milionów na koncie jest w stanie stawić czoła największym. Zarówno Allegro (lider w Polsce) jak i eBay (światowy gigant) traktujemy jako równorzędnych konkurentów z którymi walkę o kolejnych użytkowników toczymy codziennie.

Dlaczego wierzymy w sukces? Dlatego, że nasza strategia rozwoju jest długofalowa i dobrze dopracowana. Jesteśmy przekonani, że dobrze funkcjonująca, atrakcyjna i przyjaznaplatforma handlowa znajdzie grono internautów, które pozwoli mu swobodnie funkcjonować przez długie lata. Małe firmy mają to do siebie, że potrafią szybciej i elastyczniej reagować na potrzeby użytkowników. To właśnie nasza główna broń – szybkość działania oraz ścisła wspołpraca z użytkownikami.

Wizja dalszego rozwoju

Platforma handlowa Świstak będzie się rozwijać w dwóch kierunkach: pogłębiając swoje zaangażowanie w podstawową działalność (nowe funkcje, udogodnienia itp.) oraz rozszerzając zakres oferowanych usług (pośrednictwo w płatnościach, dodatkowe kanały dostępu do serwisu, pośrednictwo w dostawach towarów, ubezpieczenia). Każdy z tych kierunków pozwala na umocnienie pozycji, a tym samym uniezależnienie się od chwilowych wahań koniunktury, sezonowości itd. Dodatkowo firma tak mocno osadzona na rynku będzie trudna do zdystansowania przez konkurencję.

Prognozując przyszłość możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości na rynku będą się liczyć tylko 3 podmioty: Allegro, eBay oraz właśnie Świstak. Wśród konkurencji zamierzamy się odnaleźć proponując nieco inne spojrzenie na ten biznes. Świstak jest i będzie nie tylko miejscem gdzie można kupić i sprzedać towar, ale również pomostem łączącym internautów o różnych zainteresowaniach. Dla nich robimy ten serwis i wierzmy, że nasza pasja tworzenia czegoś świeżego w polskim internecie zyskiwać będzie coraz liczniejsze grono entuzjastów.

Ponad wszystko zależy nam jednak na Użytkownikach. To dla nich robimy Świstaka. To dla nich chcemy stworzyć najpopularniejszą, najbezpieczniejszą i najłatwiejszą w obsłudze platformę handlową w Polsce.
Strona wygenerowana 2023-11-29 13:36:31, 120