Jak wybrać lokówkę?

Moda we fryzjerstwie zmienia się w sposób bardzo dynamiczny. Jeszcze niedawno prym w zakresie fryzur wiodły proste włosy. Dziś coraz częściej fryzjerzy proponują swoim klientkom loki – w różnej stylistyce. Mając w domu lokówkę można pokusić się o samodzielnie zrobienie modnej fryzury, która nadaje się zarówno na wieczorowe wyjście, jak i do pracy. Kobietom, którym marzą się kręcone włosy z pomocą przychodzą nie tylko lokówki, ale również karbownice i lokówko-suszarki. Jak wybrać najlepsze tego typu urządzenie?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje lokówki

Lokówka - Jak wybrać?Urządzenia do kręcenia loków można podzielić na kilka rodzajów, mianowicie na lokówki tradycyjne, lokówko-suszarki i karbownice. Lokówka tradycyjna posiada metalową, bądź ceramiczną końcówkę, oraz klips umieszczony z boku, służący do przytrzymywania kosmyków włosów. Lokówka tego typu jest wyposażona w termoizolacyjną rączkę, dzięki której użytkownik nie poparzy się podczas kręcenia włosów. Tradycyjne lokówki są przystosowane wyłącznie do kręcenia suchych włosów, a rodzaj uzyskanych skrętów zależy od wybranej grubości szczotki. Zaletą lokówki tradycyjnej jest to, że najczęściej posiada ona wymienne końcówki, pozwalające na otrzymanie różnej grubości loków. Niestety, taka lokówka nie jest bezpieczna dla włosów, bowiem wysoka temperatura może je skutecznie zniszczyć. Z tego powodu lokówki tradycyjnej nie zaleca się stosować codziennie. Lokówko-suszarka to urządzenie, które ma dwie funkcje – suszenia i kręcenie włosów jednocześnie. Jest ona wyposażona w specjalną, metalową lub ceramiczną końcówkę z ząbkami. Dzięki lokówko-suszarce można uzyskać duże loki, lub fale, a na dodatek dodać włosom objętości. Atutem tego typu urządzeń jest to, że nie trzeba najpierw suszyć włosów, a później je kręcić. Obie czynności wykonuje się w jednym czasie. Plusem wykorzystywania lokówko-suszarek jest to, że stosunkowo niska temperatura, w jakiej funkcjonują, chroni włosy przed zniszczeniem. Minusem zastosowania tego urządzenia jest jego ograniczenie. Nie można bowiem uzyskać dzięki niemu drobnych loczków czy sprężynek.

Ostatnim typem urządzeń do kręcenia włosów są karbownice, nazywane również falownicami. Pozwalają one na karbowanie włosów, albo na stworzenie fal. Karbownica jest zbudowana z płytek z podłużnymi wybrzuszeniami. Ilość i grubość wybrzuszeń decyduje o ilości i grubości fal uzyskiwanych na włosach. Karbownice są bardzo proste w użyciu, a pofalowanie włosów za ich pośrednictwem nie trwa długo. Wadą zastosowania karbownic jest to, że nie umożliwiają uzyskania prawdziwych loków i powodują przesuszenia włosów. Kupując karbownicę, lokówkę czy lokówko-suszarkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie parametry, jak moc, regulacja i zakres temperatury, oraz ewentualnie siła nawiewu. Moc urządzeń do kręcenia włosów zwykle mieści się w przedziale od 15 do nawet 1200 W. Najmniejsza mocą charakteryzują się lokówki tradycyjne i karbownice, które mogą mieć pobór mocy od 15 do 150 W. Urządzenia posiadające najwyższą moc będą nagrzewać się bardzo szybko. Warto wybrać lokówkę czy karbownicę, która posiada lampkę kontrolną nagrzania. O wiele większy zakres mocy charakteryzuje lokówko-suszarki. Wynosi on od 300 do 1200 W, przy czym im większa moc, tym silniejszy nawiew powietrza i tym krótszy czas suszenia włosów. Wybierając urządzenie do kręcenia włosów należy pamiętać, że wykorzystując je poddajemy swoje włosy pod działanie wysokiej temperatury, która bynajmniej nie jest dla nich najlepsza. Drugim parametrem godnym naszej uwagi jest regulacja i zakres temperatury. Jeśli kupujemy lokówkę tradycyjną lub karbownicę, wówczas zakres temperatury staje się bardzo ważny, bowiem przy różnych stylizacjach wykorzystywany jest inny zakres temperatur. Ogólnie rzecz ujmując, lokówka tradycyjna i karbownica nagrzewa się do temperatur w granicach od 100 do 200 stopni Celsjusza. Zakres temperatury powinien być ściśle dobrany do rodzaju włosów, np. cienkie i podatne na zniszczenia włosy mogą być układane w temperaturze maksymalnej 170 stopni, zaś grube, gęste włosy w temperaturze od 170 do nawet 200 stopni Celsjusza.

Zdecydowana większość modeli lokówek i karbownic posiada już elektroniczną regulację temperatury, która ma kilka stopni. Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają pięć stopni regulacji temperatury. Jeśli lokówka lub karbownica nie ma możliwości regulacji temperatury, nie będzie można ją stosować do cienkich i delikatnych włosów. Istnieją w sklepach lokówki i karbownice posiadające intuicyjny system regulacji temperatury, który został wdrożony przez firmę Braun. Łatwo dzięki niemu dobrać temperaturę do typu włosów. Większość lokówko-suszarek jest wyposażonych w dwa, bądź trzy stopnie regulacji temperatury nawiewu, co pozwala na dostosowanie trybu pracy urządzenia do typu włosów. Można również wybrać urządzenie posiadające nawiew chłodnego powietrza, pomagającego w ułożeniu fryzury. Jeśli posiadamy wrażliwe i podatne na zniszczenia włosy, polecana jest lokówko-suszarka mająca regulację siły nawiewu. Można wybrać w niej od dwóch do pięciu stopni siły nawiewu powietrza. Dodatkowo, urządzenia do kręcenia włosów mogą posiadać funkcje, które ułatwią układanie włosów, albo sprawią, że ich stylizacja będzie bezpieczniejsza dla struktury włosów. Do owych funkcji zalicza się jonizację (powodującą zamykanie łusek włosa i ochronę jego struktury przed zniszczeniem), wydzielanie pary (ułatwiającą modelowanie włosów), wyświetlacz i szczotkę obrotową.

Popularni producenci lokówki i ich produkty

Lokówki, lokówko-suszarki i karbownice, które dostępne są w polskich sklepach, są produkowane przez takie firmy jak: BaByliss, Ermila, Ga.ma, Wella, Vidal Sassoon, Wahl, Valera, Remington, czy też Efalock. Są to firmy mało znane na innych rynkach urządzeń elektronicznych i elektrycznych, natomiast są one wysoce rozpoznawalne dla całej branży fryzjerskiej. Urządzenia przez nie produkowane są profesjonalne i mają wysokie parametry użytkowe. Zwykle można je spotkać w salonach fryzjerskich, dlatego też kupując taką lokówkę czy karbownicę, można mieć pewność, iż ma ona wysoką jakość. Profesjonalne lokówko-suszarki zwykle są droższe od tych domowych, bowiem kosztują od 100 do 170 zł. Więcej zapłacimy za specjalistyczną lokówkę lub karbownicę – 150-400 zł.

W marketach ze sprzętem RTV i AGD można kupić lokówki firmy BaByliss oraz Remington, natomiast produkty pozostałych, wspominanych firm można zamówić niemalże wyłącznie przez Internet. Lokówki są również produkowane przez bardziej znane w branży elektronicznej firmy: Bosch, Braun, Ariete, MPM, Zelmer, Simens czy Panasonic i Rowenta. Lokówki tychże firm kosztują od 40 do 250 zł.

Do kwoty 100 zł kupimy lokówkę Philips Salon Curl Essential HP4657, o mocy 25 W, która posiada metalową końcówkę. W przedziale od 100 do 200 zł polecana jest lokówko-suszarka Remington AS700, o mocy aż 600 W, 3-stopniowej regulacji temperatury oraz siły nawiewu. Posiada ona nawiew chłodzący oraz 2 wymienne końcówki: 38 mm termiczną szczotkę, służącą do wygładzania włosów i 21 mm termiczną szczotkę do zakręcania puszystych loków. Za kwotę ponad 200 zł można nabyć model Rowenta Brusch Activ CF9220. Jest to lokówko-suszarka z obrotową końcówką, posiadająca jednoczesny system suszenia. Obraca się ona w dwóch kierunkach, ma funkcję jonizacji i dwie szczotki modelujące – małą o średnicy 30 mm i dużą o średnicy 50 mm. Dla osób, które chcą mieć kilka urządzeń w jednym, polecany jest model Remington Multistyle S8670, który łączy w sobie lokówkę, prostownicę i karbownicę. Jest to więc wielofunkcyjne urządzenie do stylizacji, posiadające wymienne końcówki. Kosztuje około 150 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy lokówki będziesz używać wyłącznie w domu, czy również w czasie podróży?

    Dla użytku domowego można kupić w zasadzie każdą, dostępną w sklepie lokówkę. Jeśli jednak niezbędne nam jest urządzenie do kręcenia włosów również w podróży, warto wybrać lokówkę z wymiennymi końcówkami. Pozwala ona wedle uznania kręcić włosy, albo je prostować, bez konieczności stosowania do tego celu dwóch różnych urządzeń.

  • Chcesz uzyskać dzięki lokówce loki czy też podkręcić końcówki włosów?

    Jeśli chcesz uzyskać piękne loki, powinnaś zainwestować klasyczną lokówkę albo karbownicę, posiadającą wymienne końcówki. Dzięki niej będziesz mogła uzyskać różne rodzaje skrętów na włosach. Jeśli jednak masz zamiar układać i podkręcać włosy, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie lokówko-suszarka.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna panie, które chciały mieć kręcone włosy robiły sobie trwałą ondulację. Dziś jednak każda z kobiet, która ma kaprys posiadania przez kilka dni kręconych włosów może je sobie zafundować w zaciszu własnego domu, używając do tego celu lokówki. Dzięki temu nie niszczy się włosów tak mocno, jak przy chemicznym zabiegu. Elektroniczne lokówki do włosów występują w różnych rodzajach, dlatego też kupując je trzeba wiedzieć, jakie mamy wobec nich oczekiwania. Lokówkę powinno dobierać się biorąc pod uwagę kształt i fakturę pożądanych loków.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-06-06 22:45:17, 120