Jak wybrać golarkę?

Kupno golarki sprawić może wiele problemów, zwłaszcza dla pań, które na co dzień nie mają z takim sprzętem do czynienia. Podstawowe pytanie przy zakupie golarki powinno brzmieć, czy będzie ona posiadała głowicę, czy też folię tnącą? Niemniej jednak, co oznacza jeden rodzaj, a co drugi? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje golarek

Golarka - jak wybraćJak zostało już wspomniane we wstępie, golarki można podzielić na głowicowe i posiadające folię tnącą. Taki podział został wyodrębniony biorąc pod uwagę mechanizm golenia.
Golarki z folią tnącą powodują, że włosy dostają się w otwory specjalnej folii, bezpośrednio pod którą są umieszczone ostrza. Nowoczesne modele tychże golarek posiadają folię tnącą elastyczną, która jest w stanie ściśle dopasować się do różnych zakamarków twarzy, dzięki czemu golenie staje się prostsze i bardziej efektywne. Dodatkowo, posiadają one otwory umieszczone pod różnym kontem i w różnym kierunku, co pozwala na wyłapywanie nawet tych włosków, które rosną w sposób niestandardowy. Dokładność golarki jest w takich modelach znacznie wyższa, niż w normalnych.
Golarki z folią tnącą również można podzielić na pewne grupy, mianowicie na urządzenia z systemem pojedynczym, podwójnym i potrójnym. Pojedynczy system oparty jest na jednej folii i zintegrowanych z nią ostrzy, z kolei system podwójny analogicznie posiada dwie folie, zaś potrójny – trzy. Jak można przypuszczać, najbardziej efektywne są te golarki, które posiadają potrójny system golący.
Ten typ golarek posiada niestety minusy, do których zalicza się niedokładność. Odnosi się ona zwłaszcza do golarek z pojedynczym systemem folii. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te miewają problemy z równomiernym usuwaniem zarostu, zaś dodatkowe golenie, które daje najlepsze rezultaty, zabiera czas. Zdarza się, że na koniec należy użyć tradycyjnej maszynki, aby usunąć pozostały zarost. Wadą maszynek z folią tnącą jest też to, że folia na wypadek wymiany, jest czasem droższa od samej golarki. Dlatego też, wybierając golarkę z folią powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, ale też na koszty związane z eksploatacją, np. cenę ostrzy i folii.
Cena jest akurat zaletą golarek z folią tnącą, ponieważ zaliczają się one do jednych z najtańszych urządzeń tego typu. W zależności od wybranego modelu i ilości systemów folii, golarka może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wykorzystując golarkę z folią tnącą uzyskujemy ponadto płynność golenia, bowiem folia niemalże „ślizga” się po naszej skórze.
Dla osób posiadających gęsty, mocny zarost zaleca się zakup golarki foliowej z najwyższym, potrójnym systemem folii, który zapewnia najlepsze golenie. Natomiast, dla słabszego zarostu nie są konieczne tak zaawansowane rozwiązania. Wystarczające będą golarki z systemem pojedynczym, a te nie należą do najdroższych. Golarki głowicowe na ogół mają 2 bądź 3 ruchome głowice, choć w sklepach już teraz dostępne są modele z większą ilością głowic. Dopasowują się one do kształtu twarzy, gwarantując w zasadzie dokładne golenie. Standardowa głowica złożona jest z nożyków oraz ich osłonek, które łącznie tworzą element golący. Golarki głowicowe różnią się między sobą ilością ostrzy, jak również zastosowanym sposobem funkcjonowania. Są modele, które stosują krzyżową technologię cięcia, a odpowiednie rozłożenie pierścieni głowicy zdecydowanie poszerza obszar golenia. Wadą golarek głowicowych jest to, że czasem mogą się one blokować. Dzieje się to przez zaklinowanie słonek w wyniku np. zbyt mocnego dociskania golarki do twarzy. W powszechnym mniemaniu, golarki tego typu są szybsze i znacznie bardziej dokładne, niż golarki z folią tnącą, ale niestety są też droższe od nich.

Kupując golarkę koniecznie należy zwrócić uwagę na liczbę głowic, bądź zastosowanych folii tnących, źródło zasilania, czas ładowania oraz maksymalny czas pracy golarki z wykorzystaniem akumulatorów. Generalnie, im więcej głowic czy też folii tnących, tym większy będziemy mieli komfort golenia. Wartom wspomnieć przy tym, iż golarka posiadająca potrójną folię tnącą oraz tytanową powłokę nie tylko będzie po prostu golić lepiej, ale jeszcze jej żywotność będzie dużo wyższa. Analogiczna zasada odnosi się do golarek głowicami. Szczególnie ważne dla użytkownika jest zasilanie golarki, które przekłada się na czas ładowania i czas pracy. Pod względem zasilania można wyróżnić golarki o zasilaniu sieciowym, akumulatorowym, sieciowo-akumulatorowym oraz na baterie. Najlżejsze są golarki sieciowe, ale do ich używania potrzebne jest gniazdko, do którego nie zawsze będziemy mieli dostęp. Z drugiej strony, golarka z zasilaniem sieciowym na pewno nie ulegnie rozładowaniu. Golarki posiadające akumulatory będą cięższe, ale dają większą swobodę golenia. Można tego dokonać w zasadzie w każdym miejscu, nawet pod prysznicem. Golarka może pracować w trybie bezprzewodowym przez około kilkadziesiąt minut, ale czas pracy uzależniony jest przede wszystkim od długości ładowania akumulatorów. Niektóre golarki na 1 godzinę funkcjonowania potrzebują 8-godzinnego łasowania. Maksymalny czas golenia po naładowaniu urządzenia wynosi od 45 do 70 minut. Jeśli kupujemy golarkę z akumulatorami powinniśmy sprawdzić, czy jej ładowarka ma wskaźnik ładowania, a same urządzenie opcję szybkiego ładowania. Pozwala to w razie potrzeby na skrócenie czasu ładowania. Nowe golarki dostępne na rynku mogą posiadać także wyświetlacze pokazujące czas, jaki pozostał do całkowitego wyładowania akumulatorów golarki. Dobrym rozwiązaniem są golarki sieciowo - akumulatorowe, które podczas pracy z zasilaniem sieciowym ładują znajdujące się we wnętrzu urządzenia akumulatory. Jeśli zamierzamy korzystać z golarki poza granicami naszego kraju przyjrzyjmy się, czy posiada ona regulację napięcia, pozwalające na dostosowanie jej do napięcia 110 V, jakie jest w USA lub w Japonii.
W sklepach znajdziemy również golarki zasilane na baterie, najczęściej są to podwójne baterie AA. Takie golarki są przeznaczone głównie dla kobiet lub do wykorzystywania ich w podróży. Można je bez problemu wykorzystywać do golenia „na mokro”.
Dostępne na rynku golarki mogą charakteryzować się zróżnicowanymi funkcjami, które dla wielu osób są decydującym parametrem przy zakupie. Do funkcji golarek zalicza się: możliwość golenia na mokro (dzięki temu zmniejsza się ewentualne podrażnienia; funkcja przypisana wyłącznie do golarek foliowych), wodoszczelność, czy też system podnoszenia zarostu (przydatna podczas golenia szyi itp. części ciała). Do golarek dodawane jest najczęściej dodatkowe wyposażenie, w obrębie którego warto wspomnieć o: trymerze, czyli tzw. przystrzygaczu (zapewnia on precyzję strzyżenia), uchwycie antypoźlizgowym, wskaźniku zużycia lub czyszczenia głowic, wskaźniku wymiany folii, zestawie do konserwacji (szczoteczki, olejki i płyny do dezynfekcji), blokadzie przed przypadkowym włączeniem, etui i stacji czyszcząco-odświeżającej (stacja czyści, suszy, smaruje oraz ładuje urządzenie).

Popularni producenci golarek i ich produkty

Polski rynek golarek został opanowany w zasadzie przez cztery firmy, mianowicie Braun, Panasonic, Philips oraz Remington. Do mniej znanych firm produkujących golarki należy Adler i Eldom, a ich urządzenia są w miarę tanie. Polecanym modelem golarki z pojedynczym systemem folii tnących jest Braun PocketGo 575, kosztujący od 70 do 110 zł. Jeśli chcemy mieć dobrą golarkę z trzema głowicami zakupmy Philips HQ 7290, za kwotę 400-500 zł. Przyzwoitą golarką głowicową jest Philips z serii HQ 8200. Potrójny system golący posiadają golarki Braun Contour 5874 oraz Braun 550 Series 5. Z kolei, golarką czterogłowicową jest Braun King BR7810.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki masz zarost?

    Jeśli Twój zarost jest twardy i gęsty, powinieneś kupić golarkę z podwójnym systemem folii tnących, albo golarkę głowicową z co najmniej 3 głowicami, która posiada najszersze pole golenia i możliwość golenia na mokro, bowiem w ten sposób nieco zmiękczysz zarost.

  • Czy zamierzasz wykorzystywać golarkę w podróży?

    Dla osób, które często wybierają się w podróż, zaleca się zakup golarki akumulatorowej bądź akumulatorowo-sieciowej, najlepiej z automatycznym wykrywaniem napięcia sieci. Dobrze by było w takim przypadku zaopatrzyć się w golarkę posiadającą wskaźnik naładowania akumulatora oraz tryb szybkiego ładowania.

  • Czy chcesz wykorzystywać golarkę pod prysznicem?

    Jeśli lubisz golić się „na mokro”, powinieneś zakupić golarkę wodoodporną, posiadającą akumulatory.

  • Czy przykładasz dużą wagę do pielęgnacji zarostu?

    Dla osób, które pielęgnują zarost poleca się golarki posiadające wbudowany trymer z regulacją długości włosków.

Podsumowanie

Wybierając golarkę powinniśmy ściśle dostosować jej funkcjonalność i wyposażenie dodatkowe do potrzeb i trybu życia. Dobra golarka powinna być bezpieczna w użyciu, nie podrażniać skóry i dokładnie golić.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-25 22:18:12, 120