Jak wybrać prostownicę do włosów?

Moda na proste włosy trwa w najlepsze, dlatego też wiele osób kupuje prostownice do włosów, aby zafundować sobie w zaciszu własnego domu modną fryzurę. Zarówno panie, jak i coraz częściej panowie, stają się użytkownikami prostownic. Kupując to urządzenie należy pamiętać o tym, aby kupić prostownicę, która wyprostuje nasze włosy, ale jednocześnie ich nie zniszczy.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje prostownicy

prostownice - jak wybrać?Prostownice do włosów dzielą się na kilka rodzajów, według przeróżnych kryteriów. Najbardziej popularny podział, stworzony w oparciu o rodzaj wykorzystywanych w prostownicy do włosów płytek, obejmuje prostownice z płytkami teflonowymi, ceramicznymi, tytanowymi, lustrzanymi, diamentowymi oraz turmalinami. Warto podkreślić, że powłoka, wielkość i kształt płytek ma niebagatelne znaczenie na ocenę jakości prostownicy. To powłoka decyduje w zasadzie o tym, czy prostownica będzie bezpieczna dla włosów. Im lepsza powłoka, tym większa będzie ochrona włosów przed wysoką temperaturą. Dobre prostownice powinny chronić włosy przed zniszczeniem, ale jednocześnie ułatwiać ich prostowanie. Prostownice z płytkami teflonowymi chronią włosy przed wysoką temperaturą i zapobiegają przywieraniu włosów do płytek. Powłoka teflonowa ma ten minus, iż nagrzewa się w sposób nierównomierny, co powoduje ryzyko przypalenia włosów. Nie jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne. W chwili obecnej powłoki teflonowe są obecnie wzbogacane o elementy ceramiczne, turmalinowe lub diamentowe, które utrwalają prostownicę i eliminują gorące punkty na płytkach, przypalające włosy.

Prostownica do włosów posiadająca płytki ceramiczne będzie się równomiernie nagrzewać, co minimalizuje ryzyko przypalenia włosów. Powłoki ceramiczne są śliskie i ułatwiają prostowanie oraz wygładzanie włosów. Zdecydowanie najbardziej popularne prostownice posiadają dziś płytki ceramiczne. Płytki tytanowe w prostownicach są odporne na uszkodzenia, dzięki czemu prostownica jest trwalsza od swoich ceramicznych odpowiedników. Prostownice z płytkami tytanowymi idealnie sprawdzą się do prostowania grubych i kręconych naturalnie włosów. Na rynku dostępne są prostownice z trwałymi płytkami ceramiczno-tytanowymi.

Prostownica do włosów może posiadać płytki lustrzane, które dodają włosom blasku. Są one gładsze niż płytki ceramiczne, co ułatwia prostowanie. Płytki diamentowe stanowią najnowsze rozwiązanie w dziedzinie prostownic do włosów. Obecnie są one stosowane przez firmę Philips. Powłoki diamentowe na płytkach są trwałe i odporne na zarysowania, a dzięki swej gładkiej powierzchni bardzo dobrze prostują włosy grube, szorstkie i kręcone. Płytki wykorzystywane w prostownicach mogą być wykonane z minerału nazywanego turmaliny, który wytwarza naturalne jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu łuski włosów są chronione przez zniszczeniem, bowiem nie otwierają się. Turmaliny zapobiegają również elektryzowaniu się włosów. Jeszcze do niedawna w sklepach dostępne były prostownice z płytkami metalowymi bądź aluminiowymi, jednak dziś są one całkowicie wycofywane z produkcji, ponieważ są niebezpieczne dla włosów z uwagi na nadmierne nagrzewanie się.

Przy zakupie prostownicy do włosów ważne są nie tylko jej płytki prostujące, ale również parametry, takie jak moc, regulacja i zakres temperatury urządzenia.

Prostownica do włosów może mieć moc od 25 do 170 W. Im moc będzie wyższa, tym prostownica w krótszym czasie nagrzeje się do pożądanej przez użytkownika temperatury. Jeśli prostownica do włosów ma moc 170 W, to nagrzeje się ona do temperatury 200 stopni Celsjusza w kilkanaście sekund, zaś prostownica o mocy 25 W będzie na to potrzebowała kilku minut. Większość prostownic posiada lampkę kontrolną, sygnalizującą, kiedy urządzenie jest gotowe do pracy. Istotnym parametrem jest zakres temperatur, jaki może osiągnąć prostownica do włosów. Generalnie, urządzenia te nagrzewają się do poziomu od 100 do 230 stopni Celsjusza. Dobierając zakres temperatury prostownicy należy zwrócić uwagę na rodzaj i strukturę swoich włosów. Na przykład, cienkie i podatne na zniszczenia włosy mogą być prostowane wyłącznie w temperaturze maksymalnej 100-170 stopni, ale już włosy grube, gęste i kręcone wytrzymają temperaturę rzędu od 200-230 stopni Celsjusza. Jeśli mowa już o zakresie temperatury prezentowanym przez prostownice, to przydatna jest równocześnie możliwość regulacji owej temperatury prostowania. Najprostsze i zarazem najtańsze prostownice do włosów nie pozwalają na wybór stopnia nagrzania, dlatego nie będą one właściwe dla cienkich i delikatnych włosów. Nowoczesne prostownice posiadają zakres regulacji temperatury, mający od kilku do nawet kilkunastu stopni. Regulacja może odbywać się manualnie, przy użyciu specjalnego pokrętła, lub za pomocą elektronicznego wyświetlacza. Najlepsze prostownice wyposażono w funkcję termostatu, która chroni urządzenie przed przegrzaniem, a włosy przed wysoką temperaturą.

Bezpieczeństwo użytkowania prostownicy jest bardzo ważne, dlatego również na nie należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia. Prostownica do włosów powinna posiadać guzik lub przycisk, za pośrednictwem którego można wyłączyć lub włączyć ją. Niektóre modele prostownic posiadają automatyczny wyłącznik, który wyłącza prostownicę po około godzinie nieużywania jej. Budowa prostownicy ma niebagatelne znaczenie w czasie wyboru konkretnego typu tego urządzenia. Na przykład obudowa to nie tylko element estetyczny, ale też spełnia ona praktyczne funkcje, Powinna być ona ergonomiczna, mieć opływowy kształt, który pozwala na komfortowe wykorzystywanie i na łatwiejsze prostowanie włosów. Dodatkowo, obudowa prostownicy powinna posiada dobrą termoizolację, dzięki której uniknie się poparzenia rąk przy prostowaniu włosów. Zdarzają się prostownice posiadające wyprofilowany uchwyt, ułatwiający operowanie urządzeniem, czy też elektroniczny wyświetlacz LCD lub LED, prezentujący temperaturę urządzenia. Dla osób często podróżujących, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie składana obudowa prostownicy. Szczególnym rodzajem prostownic, które są dostępne w polskich sklepach, są prostownice do loków, które oprócz prostowania pozwalają na formowanie fal i loków. Obudowa takiej prostownicy musi posiadać zaokrąglone boki. Wybierając prostownicę można jeszcze sprawdzić długość kabla, aby nie przeszkadzał on w modelowaniu włosów, oraz tryb zasilania prostownic – na ogół stosowane jest zasilanie sieciowe, ale zdarzają się prostownice bezprzewodowe, posiadające ładowane akumulatory. Bardzo ważnym elementem budowy prostownicy, jak już zostało powiedziane, są jej płytki. Nie tylko jednak na ich rodzaj należy zwrócić uwagę, ale również na wielkość. Szerokość i długość płytek prostownicy powinno się dopasować do długości włosów jej użytkownika. Dla włosów krótkich wystarczające będą wąskie i krótkie płytki, o wymiarach około 24 mm na 90 mm. Włosy długie wymagają z kolei zastosowania prostownic o dłuższych i szerszych płytkach, o wymiarach np. 40 mm na 90 mm.

Dostępne w sklepach prostownice mogą posiadać dodatkowe funkcje i wyposażenie, które w konsekwencji może zaważyć nad decyzją o kupnie konkretnego modelu tego urządzenia. Do dodatkowych funkcji zalicza się: jonizację (zamykającą łuski włosów), wytwarzanie pary (funkcja zabezpieczająca włosy przed zniszczeniem), ultradźwięki (lepsze wygładzanie włosów), funkcja prostowania na mokro, prostownica z kosmetykiem oraz podczerwień (zabezpieczenie przed spaleniem włosów).

Z kolei, dodatkowym wyposażeniem prostownicy do włosów może być etui termoizolacyjne, uchwyt, specjalna podstawka oraz grzebień. Są również urządzenia z wymiennymi nakładkami, które są połączeniem prostownicy, karbownicy i lokówki.

Popularni producenci prostownic do włosów i ich produkty

Kupując prostownicę do włosów mamy wybór spośród wielu producentów tego typu urządzeń, jednakże zaleca się zakup prostownicy oferowanej przez renomowane firmy w branży fryzjerskiej, do których zaliczane są: BaByliss Paris, Efalock, Remington, Vidal Sasson, Tondeo i Wahl. Najlepsze prostownice profesjonalne, które znajdziemy w salonach fryzjerskich, kosztują od 130 do 400 zł. Najtańsze prostownice o charakterze profesjonalnym produkuje firma BaByliss Paris i należą one do linii produktowej pro. Innymi znanymi producentami, którzy mają w swojej ofercie między innymi prostownice do włosów, są: Bosch, Braun, MPM, Philips, Rowenta, Siemens i Zelmer. Mają oni w swoim asortymencie prostownice w cenach już od 30 zł wzwyż. Najdroższe urządzenia tych producentów kosztują bagatela – 300 zł, czego przykładem jest Philips Salon Straight Sonic HP 4666.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy Twoje włosy są gęste i kręcone, a może w miarę proste?

    Jeśli masz kręcone włosy, Twoja prostownica powinna mieć jak najszersze i jak najdłuższe płytki, aby podołała swojemu zadaniu. Natomiast, dla w miarę prostych włosów, które potrzebują jedynie wygładzenia, na pewno przyda się prostownica z cienkimi płytkami, których optymalna szerokość mieści się w przedziale od 24-30 mm.

  • Czy chcesz prostownicę tanią, czy też zależy Ci na jej wysokiej jakości?

    Jeśli najbardziej przy wyborze prostownicy zależy Ci na jej niskiej cenie, powinieneś wybrać urządzenie z płytkami teflonowymi lub ceramicznymi, które można już kupić za kwotę rzędu 30-50 zł. Jeśli zaś bardziej interesuje Cię wysoka jakość prostownicy, wybierz urządzenie wyposażone w płytki tytanowe, lustrzane lub turmalinowe.

Podsumowanie

Kupno prostownicy nie jest sprawą skomplikowaną. Dobór urządzenia powinien być podyktowany rodzajem i stanem naszych włosów. Pod uwagę należy wziąć moc i zakres temperatur prostownicy oraz rodzaj i wielkość jej płytek grzewczych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-06-06 21:52:49, 120