Jak wybrać pralkę?

Wybór pralki powinien być podyktowany naszymi wymaganiami co do takiego urządzenia. Musimy więc wiedzieć, ile prania będziemy średnio prać w tygodniu, czy też jaki typ ładowania prania nas interesuje. Istnieje wiele parametrów, jakie są ważne przy zakupie pralki. Niniejszy poradnik powinien stanowić kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy mają w planach kupno pralki.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje pralek

Pralki można podzielić generalnie na dwa rodzaje: wolnostojące, ładowane od frontu i ładowane od góry oraz pralki do zabudowy, występujące wyłącznie w wersji ładowanej od frontu. Pralkę wolnostojącą można w dowolny sposób przemieszczać i dlatego też łatwo wymienić ją na nową na wypadek awarii. Wśród pralek ładowanych od frontu można wyróżnić dwa podtypy – pralki standardowe i slim, mające najmniejszą głębokość. Pralki do zabudowy doskonale wpasowują się w zabudowę meblową, głównie kuchenną, ale najlepiej wybierać je wyłącznie wówczas, kiedy znajdujemy się na etapie urządzania domu lub mieszkania. Alternatywnymi rozwiązaniami dla pralek są takie urządzenia jak pralki wirnikowe, czyli pralko-wirówki, mające wyłącznie funkcję prania i wirowania, kosztujące od 300 do 500 zł. Innym urządzeniem jest pralko – suszarka, która pełni funkcję pralki, a na dodatek może suszyć ubrania.

Kupując pralkę musimy wiedzieć co nieco o jej najważniejszych parametrach, mianowicie o ładowności bębna, klasie efektywności energetycznej, klasie efektywności prania, klasie efektywności wirowania, poziomie hałasu, poborze wody, oraz o wymiarach. Parametry te mają decydujący wpływ na komfort obsługi pralki i zadowolenie użytkownika z zakupu. Pralki mogą charakteryzować się różną ładownością bębna, która wynosi od 3 do nawet 10 kg. Najmniejsze pralki, o ładowności od 3 do 4,5 kg przydadzą się w jednoosobowym gospodarstwie domowym, z kolei pralki o ładowności od 5 do 7 kg będą odpowiednie dla kilkuosobowej rodziny. Pralki mogące pomieścić powyżej 7 kg prania są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Dla oszczędnych klientów na pewno ważnym parametrem będą klasy efektywności – energetycznej, prania i wirowania. Klasa efektywności energetycznej oznacza, ile pralka zużyje energii w ciągu 1 roku. Pralki są klasyfikowane w skali 7-stopniowej, obejmującej klasy od A do G. Pralki oznaczone literą A zużywają najmniej energii na 1 pranie tkanin bawełnianych w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Im wyższa klasa energetyczna, tym pralka będzie pobierać mniej energii, a jej użytkownicy zapłacą niższe rachunki za prąd.

Klasa efektywności prania oznacza właściwie stopień skuteczności prania. Tu również obowiązuje klasyfikacja za pomocą liter od A do G, gdzie A jest najlepszą, a G najgorszą klasą efektywności prania. Najczystsze ubrania będą przy zastosowaniu pralki o klasie efektywności prania A. Z kolei, klasa efektywności wirowania określa, jaki będzie stopień wydajności suszenia. A jest najlepszą klasą w tym względzie, G – najgorszą. Z klasą efektywności wirowania związany jest rodzaj silników, jakie wykorzystywane są w pralkach. Mogą to być silniki klatkowe (pracują cicho, ale mają prędkość wirowania do 800 obrotów na minutę), komutatorowe (wysoka prędkość wirowania – do 1800 obrotów na minutę, ale pracują bardzo głośno) oraz silniki indukcyjne (mają elektroniczne sterowanie i wysoką prędkość wirowania do 1800 obrotów na minutę, a pracują stosunkowo cicho). Poziom hałasu w pralkach może być zróżnicowany, ale przyjmuje się, że pralki ładowane od frontu są cichsze niż te, z ładowaniem od góry. Średni poziom hałasu generowany przez pralki wynosi od 50-55 dB w trakcie prania, a podczas wirowania hałas może wzrosnąć do 65-75 dB. Ważnym parametrem przy wyborze pralki jest pobór wody, który wyliczany jest dla 1 prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Pralki pobierają od 37 do aż 90 litrów podczas jednego prania.

Koniecznie pod uwagę trzeba brać wymiary pralek, ponieważ jeśli mamy mało miejsca w domu, będziemy mieli znacznie ograniczony wybór w tej grupie urządzeń. Pralki ładowane od frontu są zwykle większe, ich wysokość to średnio od 85-87 cm, szerokość to 60 cm, zaś głębokości od 58-60 cm. Wyjątkiem w tej grupie pralek są pralki typu Slim, których głębokość może wynieść od 33 do 45 cm. Pralki o najniższej szerokości ma w swoim asortymencie firma Candy. Z kolei, pralki które mają górne ładowanie pozwalają zaoszczędzić na szerokości, bowiem ich wymiary wynoszą: 80 – 85 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60 cm głębokości. Pralki dostępne na naszym rynku różnią się między sobą funkcjami, do których zalicza się programy, funkcję opóźnionego startu, regulację prędkości wirowania oraz regulację ilości piany. Każda pralka ma wiele programów, wśród których do podstawowych typów zalicza się te, które obejmują zakres temperatury (60, 40 i 30 stopni Celsjusza), program krótki (trwa 15-30 minut) i program ½, przystosowany do połowy wsadu prania. Inne możliwe programy, jakie możemy znaleźć w nowoczesnych pralkach automatycznych to: pranie BIO ( w temp. 40 stopni), program antybakteryjny, program do prania ubrań sportowców, program do prania delikatnych ubranek dziecięcych, program do prania koszuli, pranie wstępne, pranie firanek, pranie ze zraszaniem, pranie intensywne, dodatkowe płukanie, płukanie medyczne, program usuwania sierści zwierząt, program łatwe prasowanie, program impregnacja (do ubrać specjalistycznej odzieży sportowej), program prania bąbelkowego (pranie napowietrzane) oraz program prania parowego. Dostępne są pralki, które wyposażono w programy automatyczne, które są dostosowane do usuwania konkretnych rodzajów plam. Przydatna w wielu domach będzie funkcja opóźnionego startu, pozwalająca na ustawienie momentu rozpoczęcia prania – na określoną godzinę. Start pralki można opóźnić zasadniczo o 3 godziny. Regulacja prędkości wirowania to pożyteczna funkcja, która pozwala dostosować prędkość wirowania do wagi prania. Zazwyczaj zakres wirowania obejmuje od 100 do 1800 obrotów na minutę. W pralkach automatycznych podczas prania wytwarzana jest piana, którą można w pewnej części zlikwidować dzięki regulacji i kontroli ilości piany. Uzyskujemy wówczas pranie oczyszczone z detergentów.

Wyposażenie pralki to kolejna cecha różnicująca te urządzenia na rynku. Wyposażenie pralki może stanowić: sterowanie elektroniczne z wyświetlaczem ( na wyświetlaczu ustawiane są wszelkie parametry prania), automatyka wagowa (pralka sama ustawia temperaturę, czas prania, ilość wody i prędkość wirowania do wybranego rodzaju tkaniny), wyważanie wsadu (równomierne ułożenie ubrać w bębnie), rodzaj bębna i jego materiał, warstwa antybakteryjna oraz zabezpieczenia (system zapobiegający wypłukiwaniu się detergentu, system informowania o usterkach, system odcinania dopływu wody, funkcja zabezpieczenia pralki przed dziećmi). Do dodatkowego wyposażenia pralek, które może zadecydować przy wyborze konkretnego modelu tego urządzenia, zalicza się: szufladę pod pralką, drzwiczki otwierane o 180 stopni, drzwiczki z kaskadowym oknem, blat do suszenia, blokadę drzwi, zewnętrzny dozownik detergentów, automatyczny dozownik detergentów oraz dozownik z trzema lub czterema przedziałkami.

Popularni producenci pralek i ich produkty

Pralki produkowane są przez kilkunastu producentów uznanej klasy. Pralki ładowane od góry znajdziemy w asortymencie firmy Bosch, Candy, Electrolux, Miele i Whirlpool. Najtańszą pralkę tego typu można kupić już za kwotę 700 zł. Z kolei, jeśli interesuje nas pralka ładowana od frontu, możemy wybierać wśród takich producentów jak: Beko, Haier, LG, Samsung i Zanussi, choć oczywiście nie są to jedyne firmy produkujące wysokiej jakości pralki. Najtańszą pralkę ładowaną od frontu kupimy za kwotę poniżej 1000 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy chcesz kupić pralkę do zabudowy, czy wolnostojącą?

  Pralka wolnostojąca jest samodzielnym urządzeniem, które można ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Wymaga ona jedynie odpływu i dopływu wody oraz podłączenia do gniazdka. Pralki wolnostojące różnią się przede wszystkim typem ładowania (od frontu lub od góry) i szerokością. Jeśli mamy mało miejsca na pralkę, dobrze wybrać model ładowany od góry, który zajmie mało miejsca.

  Z kolei, pralki do zabudowy są idealne dla osób, które dopiero planują swoje mieszkanie. Można ją wówczas wkomponować w zabudowę meblową.

 • Jak wiele miejsca możesz przeznaczyć na ustawienie pralki?

  Trzeba pamiętać, że pralki ładowane od frontu są zwykle większe od tych, które ładuje się od góry. Mają one wymiary około 85 cm wysokości, 60 cm szerokości i 58-60 cm głębokości. Zdarzają się pralki typu Slim, których głębokość wynosi od 33-45 cm. Pralki ładowane od góry mają mniejszą szerokość i wynosi ona około 40 cm. Jeśli wiec miejsca mamy bardzo mało na pralkę, musimy wybrać albo typ Slim albo pralkę ładowaną od góry.

 • Jaki wybrać sposób ładowania prania?

  Jeśli miewasz kłopoty z kręgosłupem, bądź masz zwykle większe ilości prania, najlepsza będzie dla Ciebie pralka ładowana od frontu. Z kolei, dla osób mających mało miejsca na pralkę, którzy nie piorą zbyt wiele i zależy im na bezpieczeństwie dzieci oraz zwierząt domowych, dobrym wyborem będzie pralka ładowana od góry.

 • Ile osób z założenia ma korzystać z pralki?

  Jeśli z pralki będzie korzystała jedna osoba, jej ładowność może być mniejsza i wynosić od 3 do 4,5 kg. Z kolei, dla gospodarstwa wieloosobowego najlepsza będzie pralka mająca ładowność minimum 5 kg.

 • Jakie parametry koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kupując pralkę?

  Należy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej, klasę prania i wirowania, poziom hałasu, prezentowane funkcje i programy, a także na wyposażenie dodatkowe oraz ładowność.

Podsumowanie

Pralka jest urządzeniem mechanicznym, które posiada wiele różnorodnych funkcji i parametrów. Rozeznanie się w nich wszystkich wymaga zaangażowania klienta. Kupując pralkę należy wiedzieć, jakie może mieć ona maksymalne gabaryty, jaką ma klasę energetyczną, ile hałasu generuje i jaką ma ładowność. Ważne jest również i to, czy jest ona ładowana od góry czy od frontu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-03-28 13:19:39, 120