Jak wybrać wagę?

Kontrola wagi jest bardzo istotna dla wszystkich osób, które są na diecie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wagi, różniące się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale również parametrami. Wbrew pozorom, istnieje kilka rodzajów wag łazienkowych. Najważniejsze jednak jest to, aby zakupiona waga dokonywała dokładnych pomiarów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wag

Wagi - Jak wybrać ?Istnieją dwa rodzaje wag łazienkowych, mowa tu o wadze mechanicznej lub też wadze elektronicznej. Waga łazienkowa typu mechanicznego jest wyposażona w mechanizm analogowy. Odczyt wagi można sprawdzić dzięki ruchomej wskazówce, która jest umieszczona na zegarze z podziałką. Po każdym jednorazowym ważeniu zaleca się wyzerowanie licznika, przy zastosowaniu specjalnego pokrętła, znajdującego się po boku wagi. Z kolei, waga elektroniczna wyposażona jest w elektroniczny, najczęściej cyfrowy, układ wskazujący i jest w stanie podać znacznie dokładniejszy pomiar, niż waga mechaniczna. Dodatkowo, waga elektroniczna może posiadać inne funkcje, do których zalicza się pomiar poziomu wody w organizmie, czy też pomiar tkanki tłuszczowej. Kupując wagę łazienkową powinniśmy przyjrzeć się nieco bliżej jej najważniejszym parametrom, które decydują, czy jest to urządzenie dobrej jakości, czy też nie. Parametry te obejmują: zakres i dokładność pomiaru ciężaru ciała.

Zakres pomiaru wyznacza minimalne i maksymalne obciążenie wagi, jakie wyrażane jest w kilogramach, choć istnieją wagi, w których ciężar podawany jest w funtach, uncjach lub kamieniach. Maksymalny zakres wagi wynosi od 12 do nawet 200 kg, zaś minimalny zaczyna się od 2 kg. Oznacza to, że waga nie zareaguje na ciężar mniejszy niż 2 kg. Jeśli wybieramy wagę do domowych zastosowań, na ogół wystarczy nam maksymalne obciążenie rzędu 150 kg. Dokładność pomiaru to druga, bardzo istotna cecha wag. Pozwala ona na dokładne kontrolowanie masy ciała. Waga łazienkowa może ważyć z dokładnością od 1 kg do nawet 100 g. Wagi mechaniczne nie są tak dokładne jak elektroniczne. W nich dokładność pomiaru wynosi od 1 kg do 0,5 kg, zaś w wagach elektronicznych jest to poziom od 500 do 100 g. Jeśli wybieramy wagę elektroniczną, powinniśmy zwrócić uwagę na jej zasilanie, a raczej ilość i rodzaj baterii, bowiem wszystkie wagi tego typu są zasilane na baterie. Im waga będzie miała więcej baterii, tym więcej będziemy musieli wydać na ich wymianę. Waga może być zasilana bateriami alkalicznymi AA, bądź bateriami guzikowymi. Kupując wagę sprawdźmy również, czy jest do niej dołączana bateria. Niektórzy producenci wag elektronicznych dołączają do nich baterie litowe, posiadające znacznie większą trwałość od zwykłych. Bywa, że waga łazienkowa wyposażona jest we wskaźnik rozładowania baterii, który wskaże, kiedy będzie trzeba ją wymienić na nową.

Dla kupujących wagi łazienkowe istotna powinna być również wykorzystana w nich platforma. Powinna być ona wykonana z estetycznego i praktycznego w zastosowaniu materiału. Platforma może być wykonana z plastiku, ale wówczas jest ona najmniej wytrzymała. Taki materiał ma jednak zaletę – jest lekki, co wpływa na wagę całego urządzenia. Zdecydowana większość wag elektronicznych ma platformy wykonane z hartowanego szkła. Jest ono stosunkowo ciężkie, ale bardziej wytrzymałe niż plastyk. Jeśli wybieramy wagę szklaną, powinna mieć ona obramowanie, np. stalowe, ponieważ dzięki temu waga nie ukruszy się na brzegach. Dla osób szczególnie ceniących trwałość obudowy wagi, polecane są modele w całości wykonane ze stali. Wagi wykonane z hartowanego, przezroczystego szkła są estetyczne i idealnie wpasują się w zasadzie w każde wnętrze. Jeśli jednak posiadamy w łazience wiele elementów drewnianych, możemy zdecydować się na wagę z drewnianą platformą. Należy jednak przy tym sprawdzić, czy jest ona odporna na wilgoć. Bez względu na to, z jakiego materiału wykonana jest platforma wagi łazienkowej, musi być ona antypoślizgowa. W wagach plastikowych elementem antypoślizgowym są specjalne łatki, a w wagach szklanych – nierówna, matowa powierzchnia. Wagi mogą różnić się między sobą kolorem i wzorem, dzięki którym możemy je dobierać do wystroju wnętrza. Na rynku dostępne są także wagi o różnych kształtach platformy – kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym. Wybierając platformę powinniśmy zwrócić uwagę na wyświetlacz lub zegar, abyśmy nie mieli problemów z odczytem wskazania wagi. Kupując wagę w sklepie powinniśmy kierować się nie tylko tym, jak ona wygląda, ale również dodatkowymi funkcjami i wyposażeniem, których zadaniem jest podniesienie komfortu użytkowania i uatrakcyjnienie całego urządzenia. Waga może na przykład posiadać automatyczny włącznik i wyłącznik, który sprawia, że przy obciążeniu waga się włącza automatycznie, a nieużywana, po kilku sekundach samoczynnie się wyłącza. Dotyczy to oczywiście wag elektronicznych. Na wyposażeniu dodatkowym takich wag może być ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD lub diodowy LED. Warto podkreślić, że wyświetlacz LED zużywa mniej energii niż LCD, co przekłada się na częstotliwość wymiany baterii w wadze. Ważne dla użytkowników jest to, czy wyświetlacz jest podświetlany. Dzięki temu można bowiem korzystać z wagi nawet po ciemku, bez konieczności zapalania światła do dokonania odczytu wskazania wagi.

Jeśli już mowa o wyświetlaczu, to godna uwagi jest wielkość cyfr. Najważniejsze, aby były one jak najbardziej czytelne. Niektóre wagi wyposażono w przenośny wyświetlacz, który komunikuje się z wagą za pomocą fal radiowych. Dzięki takiemu wyświetlaczowi łatwiej jest odczytać wynik. Nowoczesne wagi elektroniczne nie tylko ważą, ale też dokonują analizy procentowego udziału tkanek w organizmie człowieka. Analiza może dotyczyć: tkanki tłuszczowej, poziomu wody w organizmie, masy kostnej, wzrostu, oraz zapotrzebowaniu na kalorie. Analiza jest wykonywana dzięki impulsowi elektrycznemu, jaki waga wysyła do organizmu użytkownika. Impuls dokonuje skanowania ciała, a substancje zawarte w jego wnętrzu stawiają zróżnicowany opór elektryczny. Takie wagi mogą porównywać wyniki analizy z różną sylwetką człowieka, mogą zapamiętywać danego użytkownika, a także istnieje możliwość ich podłączenia do komputera i np. wydrukowania analizy.

Popularni producenci wag i ich produkty

W sklepach dostępnych jest znacznie mniej modeli wag mechanicznych, niż elektronicznych. Wagi mechaniczne produkują takie firmy jak: Eldom, Dualit, Daewoo, Terraillon czy też Soehnle i ADE. Rozpiętość cenowa wag mechanicznych wynosi od 50 do nawet 200 zł. Za kwotę poniżej 50 zł kupimy wagę Eldom BR2011 albo Elesko WOA-02. Z kolei w zakresie cenowym od 50 do 150 zł dobrą wagą mechaniczną jest Bosch PPW 3120. Za kwotę powyżej 150 zł możemy zakupić wagę Terraillon TPRO 1000.

W przypadku wag elektronicznych mamy o wiele większy wybór modeli na rynku. Tego rodzaju wagi znajdziemy w asortymencie: Adler, Bosch, Eldom, Elesko, MPM, Romix, Zelmer, Tefal, ADE, Biocare, Homedics, Łucznik, Soehnle, Tanita oraz Terraillon. Dobrą wagą elektroniczną jest Zelmer 34Z011 Balance. Ceny wag tego typu zależą od tego, w jakie funkcje je wyposażono. W kwocie do 100 zł możemy nabyć wagę Adler AD 8107, posiadającą wyświetlacz LED oraz wskaźnik rozładowania baterii. W przedziale od 100 do 300 zł znajdziemy wagę Tefal Evolis z pamięcią czterech użytkowników i automatycznym włącznikiem/wyłącznikiem. Za wagę Tanita BC-351 przyjdzie nam zapłacić ponad 300 zł, niemniej jednak jest ona wysoce funkcjonalna. Wyposażono ją w pomiar tkanki tłuszczowej, budowy ciała, poziomu tłuszczu u dorosłych i dzieci oraz masy kostnej. Dodatkowo posiada ona ustawienia dla dzieci, dorosłych i dla sportowców, automatyczny włącznik i wyłącznik oraz pamięć czterech użytkowników.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy z wagi ma korzystać jedna czy więcej osób?

    Jeśli waga ma być przeznaczona dla jednego użytkownika, warto nabyć prosty model tego urządzenia. Jeśli zaś ma z niej korzystać więcej osób, zaleca się zakup modelu z funkcją zapamiętywania użytkowników, dzięki czemu można obserwować wahania wagi, czy też innych parametrów.

  • Czy waga ma służyć jedynie do ważenia?

    Dla osób, którym zależy wyłącznie na podstawowej funkcjonalności wagi, najlepsza będzie prosta waga mechaniczna lub elektroniczna. Z kolei, jeśli zależy Ci na dodatkowych funkcjach, np. analizie tkanki tłuszczowej czy pomiarze wody w organizmie, wybierz wagę posiadającą taką funkcjonalność.

Podsumowanie

Kupując wagę powinniśmy kierować się własnymi preferencjami w stosunku do tego urządzenia. Wybierając odpowiedni model wagi łazienkowej warto jest zwrócić uwagę zarówno na zakres, jak i dokładność pomiaru. Przy wagach elektronicznych ważny jest dodatkowo typ wyświetlacza i zasilanie. Jeśli z wagi mają korzystać osoby o słusznej masie ciała, warto nabyć model z wytrzymałą na nacisk platformą.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-08 02:05:34, 213