Jak wybrać suszarkę do włosów?

Suszarka do włosów jest w miarę mało skomplikowanym urządzeniem, które służy przede wszystkim do suszenia mokrych włosów. Nowoczesne suszarki do włosów, które dostępne są na rynku, mają jednak szereg funkcji dodatkowych, które czynią z nich wielofunkcyjne urządzenia. Pozwalają one bowiem nie tylko na zwyczajne suszenie mokrych włosów, ale również na ich modelowanie i stylizację. Jeśli interesuje nas dobra suszarka do włosów powinniśmy przemyśleć zakup pod kątem własnych potrzeb oraz parametrów prezentowanych przez różne modele tego urządzenia na rynku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje suszarek do włosów

suszarka do włosów - jak wybrać?Suszarka do włosów jest urządzeniem, które może mieć kilka rodzajów. Wśród nich można wyróżnić suszarki przeznaczone do użytku domowego, suszarki profesjonalne, używane głównie w salonach fryzjerskich, oraz suszarki turystyczne. Suszarki profesjonalne różnią się od suszarek domowych głównie wytrzymałością silników i siłą nawiewu. Zwykle są one dodatkowo większe od zwyczajnych suszarek, ale producenci zadbali o to, aby nie były to ciężkie urządzenia. Suszarki profesjonalne najczęściej są zaopatrzone w długi, na co najmniej 3 metry, kabel, aby łatwiej było z nich korzystać w salonie fryzjerskim. Mogą mieć one zróżnicowane nakładki oraz końcówki, które służą do modelowania włosów. Nowoczesne suszarki domowe mają bardzo podobne parametry i funkcje dodatkowe, jak suszarki profesjonalne, ale kosztują więcej i należy je kupować w sklepach dla fryzjerów. Z kolei, suszarki turystyczne, nazywane również kompaktowymi, mają niewielkie gabaryty, są poręczne, dzięki składanej rączce i wyposażone są w silniki o mocy od 1000 do 1300 W. Znakomicie sprawdzą się w podróży.

Kupując suszarkę do włosów powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze jej parametry, czyli moc, siłę nawiewu oraz regulację temperatury. W sklepach dostępne są suszarki mające moc od 1000 do 2300 W. Im większa będzie moc, tym szybciej wysuszymy mokre włosy, ale więcej prądu zużyje urządzenie. Wybór odpowiedniej mocy powinien opierać się na tym, jakiej długości i gęstości mamy włosy. Dla krótkich i rzadkich włosów wystarczy suszarka o mocy 1000-1400 W, a dla długich i gęstych włosów – suszarka mająca moc co najmniej 1600 W. Im szybciej będzie suszarka suszyć tym lepiej dla kondycji naszych włosów, ponieważ podczas suszenia gorącym powietrzem są one narażone na przesuszenie, co prowadzi do łamliwości i pozbawienia blasku. Drugim istotnym parametrem przy wyborze suszarki jest jej siła nawiewu. Najczęściej suszarka do włosów jest wyposażona w kilkustopniowy regulator siły nawiewu, mający od 2 do 4 poziomów. Opcje regulacji prędkości nawiewu stają się przydatne podczas suszenia lub podsuszania włosów oraz w czasie ich stylizacji. Ostatnim, ważnym parametrem dla urządzeń suszących włosy, jest regulacja temperatury. Niektóre typy suszarek posiadają regulator temperatury wydmuchiwanego powietrza, ale nie jest to standardowa funkcjonalności suszarki. Regulator pozwala na ustawienie od 2 do 4 stopni wysokości temperatury powietrza. Najwyższa prędkość i temperatura nawiewu suszarki pozwalają wysuszyć włosy dosłownie w kilka chwil. Możliwość regulacji temperatury jest niewątpliwie zaletą suszarek. Coraz więcej modeli tychże urządzeń wyposażonych jest w nawiew zimnego powietrza, który znakomicie utrwala uprzednio wymodelowaną fryzurę.

Każda suszarka posiada charakterystyczną dla siebie budowę. Do elementów składowych suszarek zalicza się powłoki ceramiczne i turmalinowe, antypoślizgowe uchwyty (pozwalające na stabilne trzymanie urządzenia), składany uchwyt (przydatny w podróży) , filtr ochronny, przełącznik napięcia (ze 220 V na 110 V), chowany bądź długi kabel. Oczywiście, nie wszystkie typy suszarek muszą posiadać wszystkie wymienione elementy budowy. Powłoki ceramiczne w suszarce pozwalają na równomierne rozłożenie temperatury podczas suszenia, co na pewno zmniejsza ryzyko uszkodzenia struktury włosa. Natomiast, powłoki turmalinowe są źródłem naturalnych jonów ujemnych, co sprzyja zamykaniu łusek włosa i przeciwdziała się jego elektryzowaniu podczas suszenia. Niejednokrotnie suszarki do włosów są wyposażone w specjalne filtry ochronne, które mają postać gęstej siatki, montowanej w tylnej części urządzenia. Uniemożliwiają one dostanie się do mechanizmu urządzenia zanieczyszczeń – kurzu, włosów itp. Kabel suszarki może mieć generalnie od 1,8 – 2 metrów, ale zdarzają się modele o znacznie dłuższym, 3 metrowym kablu, dającym swobodę poruszania się podczas suszenia włosów. Dobrym pomysłem w suszarce jest chowany kabel, który ułatwia jej schowanie w szafce. Jedną z najważniejszych funkcji dodatkowych, jaką mogą posiadać suszarki do włosów, jest jonizacja powietrza. Modele posiadające taką funkcję są wyposażone w generator jonów, który w trakcie pracy urządzenia wytwarza jony ujemne, neutralizujące ładunki dodatnie powstające na powierzchni włosów podczas suszenia. Warto zaznaczyć, że jony ujemne nie pozwalają na otwieranie łusek włosa, dzięki czemu pozostaje on gładki i lśniący. Dzięki jonizacji fryzura nie puszy się i nie elektryzuje.

O wyborze odpowiedniej suszarki do włosów może zadecydować jej wyposażenie dodatkowe. Najczęściej, do tego typu urządzeń producenci dodają co najmniej jedną nakładkę, służącą do modelowania fryzur. Do wyposażenia dodatkowego suszarek zalicza się koncentrator, dyfuzor, nakładkę prostująca oraz nakładkę Spin Curl. Koncentrator jest nakładką dostępną w zasadzie we wszelkich, nawet najtańszych modelach suszarek. Posiada on wąską szczelinę i umożliwia skupienie strumienia powietrza i kierowanie go na dokładnie wybrane pasma włosów. Dzięki koncentratorowi możemy w łatwy sposób modelować włosy. Im węższa będzie szczelina koncentratora, tym precyzyjniej będziemy modelować włosy. Dyfuzor może być wyposażony w długie lub krótkie końcówki. Dyfuzory z długimi końcówkami unoszą włosy u nasady, a z krótkimi końcówkami – nadają objętości włosom i zapobiegają puszeniu się włosów kręconych. Nakładka prostująca wykonana jest z płytki ceramicznej, pozwalającej na równomierne rozłożenie temperatury. Dzięki tej nakładce nie ma konieczności stosowania prostownicy do włosów. Z kolei, nakładka Spin Curl służy do formowania fal i loków. Stosowana jest wyłącznie w suszarkach Remington.

Popularni producenci suszarek do włosów i ich produkty

Na rynku polskim dostępne są suszarki do użytku domowego takich producentów, jak: AEG, Bosch, Braun, Clatronic, Eldom, Elesko, MPM, Panasonic, Philips, Zelmer, Solac, Siemens, Severin czy też Rowenta. To tylko niektóre firmy, które w swojej ofercie posiadają suszarki do włosów. Z kolei, jeśli interesują nas suszarki profesjonalne, możemy nabyć sprzęt marki: BaByliss, Efalock, Ermila, Jaguar, Parlux, Vidal Sassoon, Valera czy Tondeo. Ceny suszarek profesjonalnych kształtują się na poziomie ponad 200 – 300 zł.

Najprostsze modele suszarek domowych kupimy już za 50-100 zł, czego przykładem jest model Zelmer 33Z024, czy też Zelmer Elegance 330Z12. Za podobną sumę nabędziemy suszarki turystyczne, np. Philips Salon Essentian HP4930. Nieco więcej, bo 100 lub 200 zł będziemy musieli zapłacić za suszarkę Rowenta Lissima Clip Press, posiadającą dodatkowe nakładki i końcówki. Suszarki profesjonalne pociągają za sobą konieczność poniesienia wyższych kosztów, rzędu 200-300 zł. W tej granicy kupimy suszarkę Philips Salon Dry Control HP4981 lub Ermila Compact Tourmalin.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Jakiej długości masz włosy?

  Do włosów krótkich, które nie wymagają długotrwałego modelowania, nie warto wybierać suszarki o dużej mocy, ponieważ wystarczające będzie urządzenie o mocy około 1400 W. Z kolei, do długich i gęstych włosów konieczny jest zakup suszarki o maksymalnej mocy, około 2000 W, bowiem w takim przypadku suszenie będzie trwało krócej i będzie bardziej efektywne.

 • W jakiej kondycji są Twoje włosy?

  Jeśli posiadasz włosy wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, suche i zniszczone, które jednak wymagają układania przy użyciu suszarki, najlepiej będzie jeśli kupisz suszarkę posiadającą kilka zakresów temperatury i siły nawiewu. Dzięki temu można ustawiać przeróżne kombinacje obu tych parametrów i dopasować je do kondycji naszych włosów.

  Jeśli Twoje włosy są bardzo podatne na uszkodzenia, przydatna będzie dla Ciebie suszarka do włosów z jonizatorem powietrza, bowiem uszkodzone włosy są najczęściej szorstkie i pozbawione blasku, zwłaszcza po ich wysuszeniu.

 • Czy zamierzasz wykorzystywać suszarkę wyłącznie do suszenia mokrych włosów, czy również do stylizacji?

  Jeśli suszarka do włosów ma pełnić jedynie swoją podstawową rolę, wystarczający będzie prosty jej model, wyposażony jedynie w standardowe funkcje. Natomiast dla osób, chcących używać suszarki również do modelowania włosów, zaleca się zakup suszarki posiadającej dodatkowe nakładki, np. dyfuzor i końcówkę prostującą. Dobrym wyborem będzie suszarka wyposażona w koncentrator o wąskiej szczelinie, który ułatwia modelowanie.

Podsumowanie

Wybór suszarki powinien być podyktowany naszymi własnymi preferencjami i jej głównym przeznaczeniem. Ważne jest, aby przy zakupie suszarki zwrócić uwagę na jej funkcje, regulację siły nawiewu, moc oraz wyposażenie dodatkowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-06-06 21:57:36, 120