Jak wybrać krajalnicę?

Krajalnica jest urządzeniem pozwalającym pokroić na cienkie plastry wędlinę, ser, czy też pokroić na kromki bochenek chleba. To tylko niektóre z działań, jakie może wykonać krajalnica, ale pytanie tylko, czy jest ona potrzebna w domu, skoro w zasadzie w każdym sklepie sprzedawca pokroi nam np. wybraną wędlinę. Niemniej jednak, kupując krajalnicę należy oczywiście przyjrzeć się bliżej jej cechom i funkcjom.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje krajalnic

krajalnica - jak wybrać?Krajalnice mają za zadanie pokroić w pożądanej grubości plasterki produkty spożywcze, do których zalicza się chleb, wędlina i żółty ser. Krajalnica dodatkowo poradzi sobie z pokrojeniem warzyw i owoców. Każda krajalnica posiada obrotowy nóż oraz prowadnicę, na której umieszcza się produkty. Większość modeli krajalnic wykonuje pracę, jeśli naciśnie się przycisk włączający i przytrzyma go. Jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom, zwłaszcza niedoświadczonym i dzieciom. Jeśli urządzenie posiada guzik włączający je na stałe, to nie będzie tak bezpieczne. Z drugiej strony, będzie ono na pewno bardziej wygodne, ponieważ podczas krojenia jedną ręką nie będzie konieczności wciskania cały czas przycisku. Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie, wybierz model z przyciskiem, który należy trzymać w trakcie krojenia. Jeśli jednak chcesz, aby podczas krojenia móc wykorzystywać obie dłonie, to wybierz lepiej model posiadający możliwość pracy ciągłej. Istnieją modele, które mogą posiadać funkcje pracy ciągłej i przerywanej. Wygodne są modele krajalnic, które posiadają pochyłe położenie prowadnicy, bowiem ułatwia to w dużym stopniu przesuwanie krojonego produktu. Do każdej krajalnicy dodawane są przystawki - dociskacze, którymi trzyma się produkt podczas krojenia. Nie zaleca się wykorzystywania krajalnicy bez specjalnej przystawki. Jest to wysoce niebezpieczne dla naszych palców. Większość dostępnych na rynku krajalnic posiada regulowany zakres krojenia, który można ustawić za pomocą zamontowanego pokrętła. Zakres ten obejmuje przedział od 1 mm do nawet 22 mm. Bardzo cienkie plasterki nadają się do krojenia wędliny i żółtego sera. Górny zakres krojenia odróżnia od siebie poszczególne modele krajalnic, ponieważ może on wynosić od 15 do 22 mm. Jeśli planujesz wykorzystywać krajalnicę do przygotowywania steków, wybierz raczej model z górnym zakresem krojenia.

Każda krajalnica posiada nóż wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej. Korpus poszczególnych modeli krajalnic może być wykonany w całości, albo w części z metalu. Dobre modele posiadają podajnik i regulator grubości plastrów zrobiony z metalu, co zapewnia im większą żywotność. Krajalnice do zastosowań domowych mogą mieć obudowę w całości wykonaną z tworzywa sztucznego, ponieważ nie są one przeznaczone do krojenia większych ilości produktów. Bardzo pożyteczną funkcją krajalnic jest regulacja prędkości krojenia, dzięki której miękkie produkty, trudniejsze do pokrojenia, są krojone na mniejszych obrotach. Przez to plastry są równe i odpowiedniej grubości. Jeśli w swojej kuchni nie masz zbyt wiele miejsca na kolejne urządzenie elektryczne, to powinieneś wybrać model z możliwością całkowitego złożenia. Istnieją krajalnice wyposażone w pochyłe ustawienie prowadnic. Są one wygodne w użyciu, ale niestety nie ma możliwości ich złożenia. W konsekwencji zajmują sporo miejsca na blacie kuchennym. Zabezpieczeniem, które koniecznie powinna posiadać każda krajalnica, jest podstawa antypoślizgowa. Są to gumowe nóżki, które uniemożliwiają przesuwanie się urządzenia w trakcie pracy po stole.

Popularni producenci krajalnic i ich produkty

Na rynku polskim dostępne są krajalnice następujących producentów: Zelmer, Bosch, Krups, Simens, Severin itp. Zdecydowanie najlepszym producentem krajalnic, według przeprowadzanych licznych testów i rankingów konsumenckich, jest firma Zelmer. Godne polecenia są modele Zelmera: Alexis Young 294.5, Alexis 493.6SL wykonana w całości ze stali nierdzewnej, Alexis 294, Alexis 493.6 oraz Doris 393.5. Z innych firm, dobrą krajalnicą jest Bosch MAS 95 R1 oraz Krups TR522341.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do jakich celów jest Ci potrzebna krajalnica?

    W zależności od tego, czy zamierzasz wykorzystywać krajalnicę w warunkach domowych, czy też jest Ci ona potrzebna w sklepie lub w lokalu gastronomicznym, inny model będzie Ci potrzebny. Dla celów domowych najbardziej rozsądnie będzie wybrać model o niewielkich gabarytach, z możliwością złożenia. Do zastosowania domowego nie jest konieczny model z elementami metalowymi, ponieważ w domu eksploatacja krajalnicy nie jest zbyt duża. Jeśli jednak krajalnica będzie potrzebna do celów komercyjnych, należy zakupić urządzenie o większych parametrach i funkcjach, które będzie wytrzymałe.

  • Czy wybrać model krajalnicy z metalu czy z tworzywa sztucznego?

    Modele wykonane w całości z metalu, albo posiadające metalowe elementy obudowy są na pewno bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Są mocne i pozwalają na długą pracę bez przerwy. Z kolei, urządzenia wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie i dobrze sprawdzają się w domach prywatnych, gdzie eksploatacja krajalnicy nie jest zbyt intensywna. Wybór zależy więc właściwie od preferencji użytkowników krajalnicy oraz prezentowanych przez nich potrzeb.

  • Jaki zakres regulacji grubości krojenia wybrać?

    Zwykle krajalnice mają różne zakresy regulacji grubości krojenia, które można dostosować do odpowiednich produktów spożywczych. Jeśli mamy w planach krojenie mięsa na plastry, czy też pieczywa na grube pajdy, wówczas warto jest wybrać krajalnicę o maksymalnej, górnej granicy grubości, która zwykle wynosi 22 mm.

Podsumowanie

Wybierając krajalnicę warto wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim trybie i w jakim celu będzie ona wykorzystywana. Od tej odpowiedzi zależy bowiem wybór konkretnego modelu krajalnicy. Nowoczesne krajalnice są pomocne w domach, w których preferuje się zakupy serów czy wędlin w całości. Gdy kupujemy krajalnice, istotne jest porównanie cen, ponieważ mogą tu być znaczne różnice.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-06-01 22:11:07, 213