Jak wybrać toster?

Na rynku polskim dostępnych jest wiele rodzajów tosterów, które pozwalają na przygotowanie pysznych tostów w dosłownie kilka minut. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które spełni nasze wymagania, należy wiedzieć nieco więcej o typach i parametrach poszczególnych tosterów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje tosterów

toster - jak wybrać?Tostery generalnie rzecz ujmując dzielą się na cztery grupy: pionowe, poziome, zamykane i tunelowe. Niektóre z modeli tosterów nie tylko pozwolą nam na zrobienie tostów, ale np. podgrzeją bułeczki czy przyrządzą w odpowiedni sposób jajka. Toster jest pojęciem, pod którym kryć może się wiele różnych urządzeń, posiadających odmienną konstrukcję. Jedyną cechą wspólną dla tychże sprzętów jest ich przeznaczenie, czyli opiekanie pieczywa. Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów tosterów są tostery tradycyjne. Mają one niewielkie wymiary, a pieczywo wkłada się do nich od góry, w specjalne otwory. We wnętrzu tostera są elektryczne grzałki, które podgrzewają pieczywo. Najbardziej popularne są tostery z dwoma otworami, w których można upiec na raz dwa kawałki pieczywa. Tostery tradycyjne mają stosunkowo niską cenę, która mieści się w przedziale od 20 zł za prosty toster, do 500 zł za urządzenie nowoczesne i posiadające szereg funkcji dodatkowych. Drugim rodzajem tosterów są urządzenia poziome, gdzie pieczywo wkładane jest na ruszt umieszczony pomiędzy grzałkami. Zaletą tego typu urządzeń jest możliwość położenia na pieczywo dodatkowo sera czy szynki. W tosterach poziomych śmiało można opiekać również inne rzeczy, dlatego też w wielu przypadkach zastępują one piekarniki. Wadą tosterów poziomych są większe gabaryty niż tradycyjnych sprzętów. Kosztują one od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Istnieją także tostery mogące działać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Kolejny typ tostera to urządzenia zamykane, nazywane często opiekaczami. Mają one zupełnie inną konstrukcję, niż standardowy toster. Pieczywo ogrzewane jest w nich przez dwie, przylegające do siebie, metalowe płytki. Dzięki tosterom zamykanym mamy możliwość przyrządzenia tostów z farszem. Wybrane przez nas składniki zamyka się pomiędzy dwoma kawałkami pieczywa i wkłada do opiekacza. W sklepach dostępne są modele tosterów zamykanych, które posiadają dołączone wymienne płyty grzewcze, przeznaczone do tostów, gofrów lub grillowania. Opiekacze nie należą do urządzeń drogich, ponieważ kupimy je już za kilkadziesiąt złotych.

Jednym z najbardziej zaawansowanych tosterów są tostery tunelowe, które z uwagi na wysoką wydajność, znajdują zastosowanie w barach i restauracjach. Są to duże urządzenia, które zajmują stanowczo zbyt wiele miejsca w domowej kuchni. Kosztują od 4 do 5 tysięcy zł. Przy zakupie tostera, niezależnie od jego rodzaju, należy zwrócić uwagę na szereg jego parametrów, do których wlicza się wielkość, moc, oraz wagę. Wielkość jest istotna dla użytkowników, bowiem im toster będzie większy, tym więcej kromek się w nim zmieści za jednym razem. Niemniej jednak, duży toster zajmuje sporo miejsca w kuchni, na co nie każda osoba może sobie pozwolić. Dlatego też warto rozważyć, czy duży toster będzie miał swoje miejsce w naszej kuchni. Jeśli nie, lepiej wybrać mniejszy model. Drugą istotną cechą tosterów jest ich moc, która waha się w przedziale od 600 do 1500 W. Im większa moc, tym szybciej będziemy mieli gotowe tosty. Dla osób nie mających czasu na przyrządzanie śniadania, najlepsze będą tostery tradycyjne o mocy od 1000 W wzwyż. Z kolei, dla tosterów zamykanych wystarczającą mocą będzie 700 W, bowiem funkcjonują one o wiele szybciej. Istnieją też modele z możliwością regulacji mocy, która jest wygodna dla użytkowników. Mogą oni dostosować czas opiekania tostów do swoich indywidualnych wymagań. Waga tosterów jest parametrem ważnym tylko w niektórych przypadkach, np. wówczas, gdy toster zamierzamy postawić na innym sprzęcie AGD. Musimy wtedy sprawdzić, czy nacisk tostera nie będzie zbyt duży. Warto zaznaczyć, że tostery tradycyjne czy zamykane, ważą jedynie około 1kg, ale już tostery tunelowe mogą mieć wagę rzędu 20 kg.

Przy zakupie tostera równie ważna co parametry, może być budowa urządzenia. Powinniśmy więc bliżej przyjrzeć się ilości szczelin na kromki, których może być od dwóch do czterech, ich szerokości (istnieją modele z możliwością regulacji rozmiaru szczeliny, dzięki czemu można w nich opiekać również grubsze kawałki pieczywa), możliwej ilość kromek do opiekania (jest to istotne przy tosterach poziomych), obudowie (metalowa, odporna na uszkodzenia, ale cięższa i nagrzewająca się, bądź wykonana z tworzywa sztucznego, posiadająca termoizolację), kablowi (jego długość i możliwość zwijania), gumowym nóżkom antypoślizgowym oraz zabezpieczeniom przed przegrzaniem. Tostery mogą charakteryzować się różnymi funkcjami i wyposażeniem. Mogą mieć one istotny wpływ na wybór odpowiedniego modelu urządzenia. Dobre tostery posiadają regulację mocy, pozwalającą na określenie intensywności opiekanego pieczywa. Może być ona określana za pomocą pokrętła lub przycisków. Urządzenia do opiekania pieczywa miewają wskaźnik temperatury, pozwalający na jej odpowiedni dobór, mają ustawienie czasu opiekania, programowane tryby pieczenia lub rozmrażania, możliwość podnoszenia kromek (dotyczy to tosterów tradycyjnych), jak również przycisk zatrzymania w dowolnym momencie podczas opiekania. Wyposażenie dodatkowe tosterów mogą stanowić: różne płyty do gofrów lub grilla, nasadka na bułki, jajowar, szufladki do przygotowywania jajek sadzonych oraz szufladka na okruchy.

Popularni producenci tosterów i ich produkty

Toster jako urządzenie posiadające mało skomplikowaną konstrukcję, jest produkowany przez szereg firm, które specjalizują się po prostu w rynku AGD. Do najbardziej znanych producentów tosterów zalicza się firm: Amica, Bosch, Braun, DeLonghi, Philips, Moulinex, Severin, Simens, MPM, Rowenta, Zelmer i Tefal. To jednak nie jedyne marki, jakie możemy znaleźć na tosterach dostępnych w polskich sklepach. Jeśli jednak kupimy toster znanego producenta, możemy być niemalże pewni, iż spełni on nasze oczekiwania. Producenci ci mają dodatkowy atut nad mniej znanymi firmami, mianowicie posiadają rozbudowaną sieć serwisową, która przydatna jest w razie awarii naszego urządzenia. Zdecydowaną większość urządzeń do tostów, jakie przeznaczone są do domowych kuchni, kupimy za kwotę 20-30 zł. Mowa tu o tosterach Ideeo czy Elesko. Elesko T-01 ma moc 750 W, sterowanie mechaniczne, specjalny ruszt na bułki, 6-stopniową regulację temperatury oraz możliwość przygotowania dwóch tostów jednocześnie. Natomiast, za markowy toster, np. KitchenAid KPTT780 będziemy musieli już zapłacić około 900 zł. W przyzwoitej cenie dostępne są tostery Philipsa, czy Boscha – za 200-300 zł, czego przykładem jest model Bosch TAT6104, o mocy 900 W, z możliwością przyrządzenia dwóch tostów, rusztem na bułki, sterowaniem mechanicznym, termoizolacyjną obudową, tacką na okruchy z tostów, funkcją rozmrażania, automatycznym wyłączaniem na wypadek przegrzania oraz zwijanym i blokowanym kablem. Polecanym modelem tostera, o szerokich możliwościach, jest model DeLonghi CTM 4023 Metropolis o mocy 1600 W. Można w nim zrobić 4 tosty jednocześnie, posiada sześć stopni przyrumieniania pieczywa, sterowanie elektroniczne, funkcję rozmrażania i podgrzewania, funkcję podnoszenia niewielkich kromek oraz dwie szufladki na okruchy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Ile osób będzie korzystało na raz z tostera?

    Jeśli masz wieloosobową rodzinę i wszyscy lubią tosty, powinieneś zakupić model z możliwością przyrządzenia większej ilości kromek jednocześnie, np. czteroszczelinowy lub toster poziomy. Jeśli jednak mieszkasz sam, wystarczający będzie nieduży toster tradycyjny, np. dwuszczelinowy, bądź opiekacz.

  • Jakie pieczywo zamierzasz opiekać w tosterze?

    Jeśli interesuje Cię urządzenie, w którym będziesz mógł opiekać nie tylko pieczywo tostowe, ale również kromki zwyczajnego chleba, powinieneś wybrać toster z możliwością regulacji szerokości szczelin. Wówczas można je dopasować do grubości kromki.

  • Czy chcesz, aby toster miał dodatkowe funkcjonalności, czy wystarczy Ci możliwość opiekania chleba?

    Jeśli chcesz za pomocą tostera wyłącznie opiekać chleb, wybierz prosty, tradycyjny model tego urządzenia. Jeśli jednak chcesz np. przyrządzać tosty nadziewane, powinieneś rozważyć możliwość zakupu tostera poziomego lub zamykanego. Dla osób zainteresowanych dodatkowymi funkcjami tostera, zalecane jest kupno tostera z jajowarem, albo tostera z nakładkami do opiekania bułek i szufladkami na jajka sadzone. Takie urządzenia są jednak droższe od zwykłych tosterów.

Podsumowanie

Toster ma jedną, podstawową funkcję do spełnienia, mianowicie – opiekanie pieczywa. Dlatego też wybór odpowiedniego typu tego urządzenia nie powinien być skomplikowanym zadaniem. Jeśli jednak macie wątpliwości, odsyłam do wcześniejszych punktów niniejszego poradnika.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-06-06 22:12:59, 120