Jak wybrać zestaw słuchawkowy?

Często nie mamy możliwości odebrania rozmowy telefonicznej przez komórkę w normalny sposób, dlatego przy takich okazjach bardzo przydatny może się okazać dobry zestaw słuchawkowy. Najczęściej bywa on dołączany do nowych telefonów w zestawie, ale czasem trzeba się w niego zaopatrzyć samodzielnie. Jak tego dokonać? Ile to kosztuje i kto trudni się produkcją zestawów słuchawkowych do telefonów komórkowych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje zestawów słuchawkowych

zestawy słuchawkowe - jak wybrać?

Główną funkcją spełnianą przez zestawy słuchawkowe jest odbieranie przychodzących połączeń telefonicznych. Trzeba zaznaczyć, że zestawy słuchawkowe raczej nie nadają się dla osób, które same bardzo często wykonują połączenia telefoniczne, ponieważ nie oferują one na ogół możliwości przeglądania książki telefonicznej ani wprowadzania numeru telefonu, na przykład głosowo. Istnieją wprawdzie urządzenia, które umożliwiają dajmy na to automatyczne połączenie z ostatnio wybieranym numerem telefonu, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jeśli zależy nam na prywatności prowadzenia rozmów telefonicznych, na przykład przy kierowaniu auta, to powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy. Pozwala on bowiem na prowadzenie rozmów prywatnych, ponieważ inni pasażerowie nie słyszą tego, co mówi nasz rozmówca. Natomiast, słuchawki nie są najlepszym rozwiązaniem do prowadzenia długich rozmów telefonicznych. Niezależnie od rozwiązań i materiałów, długotrwałe trzymanie urządzenia w uchu powoduje bardzo duży dyskomfort.

W chwili obecnej w większości zestawów słuchawkowych zastosowano już funkcję bluetooth, czyli bezprzewodową technologię. Bluetooth jako funkcja w urządzeniu słuchawkowym ma za zadanie zapewnić wygodniejszą rozmowę. Starsze zestawy słuchawkowe dołączane do telefonów komórkowych oferowały użytkownikom kiepską jakość konstrukcji i przerywały połączenia. Najnowsze zestawy słuchawkowe gwarantują niezawodność i wysoką jakość rozmowy. Są też wysoce funkcjonalne. Cechą charakterystyczną zestawów słuchawkowych z Bluetooth jest brak okablowania. Jednakże, przewodowe słuchawki do telefonów komórkowych również mają wielu zwolenników. Zestawy ze słuchawkami przewodowymi są zdecydowanie najtańszą opcją. Na ogół, takie proste słuchawki są dodawane do komórki już podczas zakupu nowego telefonu. Należy je jedynie podpiąć do telefonu, włożyć do uszu i już można swobodnie prowadzić rozmowy.

Przewodowe zestawy słuchawkowe są tanie i występuje ich wysokie zróżnicowanie na rynku. Do ich wad należy zaliczyć przeszkadzający w manewrach kabel, niepraktyczność w długich trasach oraz uwieranie uszu.

Innym typem zestawów słuchawkowych, o którym była już uprzednio mowa, są zestawy Bluetooth. Kojarzy się on większości z telefonami, choć na rynku istnieje już całkiem sporo słuchawek bezprzewodowych wykorzystujących tą technologię. Słuchawkę należy zaczepić na małżowinie i włączyć w stan czuwania. Jednocześnie, koniecznie trzeba uruchomić opcję Bluetooth w naszym telefonie komórkowym. Trzeba powiedzieć, że stosowanie słuchawek bezprzewodowych jest bardzo wygodne. Nie obciążają one też samego ucha, z uwagi na niską wagę i niewielkie rozmiary, a przy tym dają najlepszy poziom głośności podczas prowadzenia rozmów. Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth, a właściwie na ogół tylko jedna słuchawka, są uniwersalne i wysoce funkcjonalne. Umiarkowana cena tychże urządzeń sprawia, że z dnia na dzień właściwie robią się one coraz bardziej popularne wśród użytkowników telefonów komórkowych. Można je stosować w każdej komórce wyposażonej w funkcję Bluetooth. Ma ją już każdy nowoczesny telefon komórkowy. Można nawet pokusić się o prowadzenia rozmów VoIP przy pomocy zestawu słuchawkowego bezprzewodowego, łącząc się nim z komputerem. Zaletą słuchawek Bluetooth jest ich lekkość, zaawansowana funkcjonalność, pozwalająca na redukcję szumów otoczenia i poprawę jakości głosu, kompatybilność z wieloma telefonami komórkowymi z funkcją Bluetootha, możliwość korzystania z innych urządzeń, np. z komputera, wygodne korzystanie, nawet poza samochodem. Jedyną wadą jest to, że bezprzewodowe słuchawki Bluetooth są zasilane na baterie, co wymusza ich dosyć częste ładowanie.

Przy zakupie zestawu słuchawkowego do naszej komórki musimy zwrócić uwagę na następujące kwestie: mikrofon, nasz własny komfort i żywotność baterii. Mikrofon w zestawach słuchawkowych jest chyba najważniejszym elementem całej słuchawki. Wiele urządzeń słuchawkowych dysponuje mikrofonami naprawdę dobrą głośnością. Jest to wyjątkowo odczuwalne wówczas, gdy rozmowa telefoniczna jest prowadzona w wietrzny dzień na dworze, albo w zatłoczonym, nader hałaśliwym otoczeniu. W takich przypadkach poza odczuwalnym dyskomfortem, rozmówca słyszy w słuchawce wyłącznie siebie. Jeśli chcemy zapobiegać tego typu problemom, powinniśmy zawsze wybierać zestawy słuchawkowe z opcją redukcji szumów, bowiem umożliwiają one przeprowadzanie wyraźnych, dobrej jakości rozmów w zasadzie w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach otoczenia.

Uczucie osobistego komfortu podczas użytkowania zestawu słuchawkowego do telefonu komórkowego jest bardzo istotne. Na rynku istnieje wiele modeli tego typu urządzeń, które mają fantazyjne kształty i niebywałą lekkość, także można czasem nawet zapomnieć o tym, że nosi się słuchawkę na uchu lub w uchu. Jednak przy kupowaniu zestawu słuchawkowego zwrócimy uwagę na to, czy słuchawka posiada żelową lub gąbczastą wkładkę, którą wkłada się do ucha. Taka wkładka zapewnia użytkownikowi o wiele większą wygodę, a jednocześnie wygłusza hałasy. Kupując słuchawkę do rozmów przez telefon komórkowy musimy być w 100% pewni, że jest idealnie dopasowana do naszych uszu i zapewni nam pełen komfort podczas jej użytkowania. Nie bez znaczenia dla wygody korzystania z zestawu słuchawkowego są przyciski na słuchawce, dzięki którym można zwiększać lub zmniejszać głośność. Dobrze, jeśli są umieszczone w poręcznym miejscu, nie wymuszając konieczności zdejmowania słuchawki.

Ostatnią kwestią, ważną przy wyborze zestawu słuchawkowego, jest żywotność baterii. Trzeba powiedzieć, że na przykład słuchawki bezprzewodowe Bluetooth zużywają bardzo dużo energii z baterii. Zwykły czas trwania baterii przed ponownym ładowaniem, wynosi średnio kilka godzin. Jest to spowodowane stanem ciągłego czuwania słuchawki i funkcji Bluetooth. Zwróćmy jednak uwagę na wyposażenie słuchawki w baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową, które są zasilane ładowarkami elektronicznymi i charakteryzującymi się większą żywotnością.

Popularni producenci zestawów słuchawkowych i ich produkty

Zestawy słuchawkowe nie należą do drogich sprzętów, dlatego w zasadzie każdy właściciel telefonu komórkowego może sobie pozwolić na ich zakup. Na rynku istnieją zestawy słuchawkowe wyprodukowane przez różne firmy, także i czołowych producentów telefonów komórkowych. Do najbardziej popularnych producentów zestawów słuchawkowych zalicza się w chwili obecnej takie firmy jak: Acme, Apple, Altec Lansing, AUERSWALD, Anycom, AVM, Beyerdynamic, BLACKBERRY, BLUESTAR, CARDO, CELLULAR LINE, Conrad, DeTeWe, Digitus, Emporia, Eten, FONERANGE, Gigaset, Griffin, Global technology, GN NETCOM, HTC, Hama, I-TEC, Icon7, IQ PUBLISHING, Jabra, Kensington, LENCO, LG, MqadCatz, Media-Tech, MODE COM, Motorola, Nokia, Olympus, Philips, Plantronics, RIM, Samsung, Siemens, Snom, SOUTHWING, Samsung Telekom, Skype, Sonic, Senheiser, Smart Electronic, Sony Ericsson, TELLSSON, TOPCOM, WORWO, Zelmer, Zoom i Xqisit.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zależy Ci na swobodzie używania zestawu słuchawkowego?

    Jeśli tak, to powinieneś nabyć bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Brak kabli powoduje, że można go używać w każdych warunkach bez obaw, że kable się poplączą, albo wtyczka niespodziewanie zostanie wyciągnięta z gniazdka. Jeśli jednak nie przeszkadzają nam kable, możemy śmiało nabyć przewodowy zestaw słuchawkowy, który jest najtańszym rozwiązaniem tego typu.

  • Na jakich trasach zamierzasz wykorzystywać zestaw słuchawkowy?

    Jeśli jeździsz w krótsze trasy, albo mało rozmawiasz przez telefon komórkowy w samochodzie, za kierownicą, możesz śmiało wybrać przewodowy zestaw słuchawkowy, który używa się w miarę wygodnie. Na dłuższe trasy nie będzie on odpowiedni, z uwagi na jego wysoką awaryjność, częste powodowanie zakłóceń poprzez plączące się kable oraz na niski komfort użytkowania słuchawek naciskających zbytnio na małżowinę uszną. Na dłuższe trasy o wiele bardziej nadają się bezprzewodowe zestawy słuchawkowe z funkcją Bluetooth.

Podsumowanie

Na rynku GSM oferowane są różnego typu zestawy słuchawkowe. Należy przed zakupem zawsze sprawdzić, czy słuchawki oby na pewno potrafią rozpoznać sygnał Bluetooth nadawany przez naszą komórkę. Takie wady niestety zdarzają się i to najczęściej w przypadku urządzeń niewiadomego pochodzenia, które można kupić po niepokojąco niskich cenach w wielkich supermarketach. Najlepiej kupować zestawy słuchawkowe w autoryzowanych punktach sprzedaży, albo w salonach GSM, gdzie będziemy mieli pewność, że urządzenia są sprawdzone i działają bez zarzutu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 14:12:35, 170