Jak wybrać telefon komórkowy?

Przy dzisiejszej, jakże bogatej ofercie różnorodnych modeli telefonów komórkowych, tak naprawdę trudno jest się zdecydować na kupno konkretnego urządzenia. Nowoczesne „komórki” mają ogrom opcji dodatkowych i stanowią dla użytkownika coś na kształt mini komputera. Nie są to już proste, wręcz prymitywne aparaty telefoniczne, służące do wykonywania połączeń głosowych i ewentualnie wysyłania bądź odbierania krótkich wiadomości tekstowych sms. Jak nie zagubić się w mnogości ofert na telefony komórkowe i dokonać trafnego wyboru urządzenia? Odpowiadamy na to i inne pytania w toku niniejszego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje telefonów komórkowych

telefony komórkowe - jak wybrać?

Wiele osób staje przed koniecznością wyboru z oferty operatora sieci komórkowej, aparatu telefonicznego albo przed wymianą starego telefonu na nowy i lepszy. Jeśli nie wiesz, jak wybrać telefon komórkowy, który spełni Twoje oczekiwania, przeczytaj ten artykuł. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z najważniejszymi parametrami, które przypisywane są telefonom komórkowym. Przy podejmowaniu wyboru odpowiedniego aparatu koniecznie musimy również zidentyfikować własne potrzeby i oczekiwania w stosunku do niego. Po prostu musimy wiedzieć, czego szukamy, aby to odnaleźć.

Istnieje wiele kwestii, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę kupując telefon komórkowy. Należą do nich: wygląd, system operacyjny, multimedia, komunikacja i funkcje dodatkowe. Ponadto, należy zwrócić uwagę na baterię, jaka dołączana jest do zestawu telefonicznego, jak i na ładowarkę, czy też ewentualne inne akcesoria – zestaw słuchawkowy, zestaw głośnomówiący, ładowarkę biurkową, smycz na telefon, etui itp.

Jeśli chodzi o wygląd telefonu komórkowego, to przy jego zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na obudowę, aparat, klawiaturę i mechanikę, baterię i dodatkowe akcesoria. Obudowa telefonu powinna być ergonomiczna. Należy więc sprawdzić, czy komórka dobrze leży w dłoni i czy zmieści się do kieszeni spodni czy do torebki. Nie tylko sama estetyka liczy się, ale również wygoda użytkowania. Obecnie najczęściej telefony komórkowe wyposażone są w obudowy posiadające elementy aluminiowe, z włókna węglowego lub szklane. Dzięki nim telefon nie tylko idealnie się prezentuje, ale również jest wysoce wytrzymały. W razie upadku komórki na betonową powierzchnię telefon z solidną obudową nie zepsuje się. Jeśli chodzi o klawiaturę i mechanikę, to powinniśmy przeprowadzić test przycisków. Powinniśmy się bez większych problemów już przy zakupie sprawnie posługiwać klawiaturą. Dzisiejsze telefony komórkowe są sukcesywnie zmniejszane, mają dziwną stylistykę, dlatego warto przetestować klawiaturę, aby wiedzieć, czy będziemy mogli wygodnie korzystać z wszelkich funkcjonalności naszego telefonu. Jego obsługa powinna być intuicyjna. Producenci telefonów komórkowych stosują różnorodne rozwiązania mechaniczne, na przykład otwierane klapki, rozsuwane slidery, czy też joysticki. Niestety, te ostatnie często ulegają zepsuciu i nie można za ich pomocą sprawnie obsługiwać naszej komórki. Bateria telefonu przede wszystkim nie powinna generować problemów. Najprostsze komórki mają mało skomplikowane baterie, które raczej nie mają zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Jeśli wybieramy telefon z wieloma funkcjami multimedialnymi musimy naszykować się na konieczność częstego ładowania baterii. Przed zakupem warto zapoznać się z testami i wynikami czasu pracy baterii. Ostatnią kwestią dotyczącą wyglądu telefonu, są dołączane do niego dodatkowe akcesoria. Razem z komórką otrzymujemy w zestawie ładowarkę i zestaw słuchawkowy. Można również dostać ładowarkę samochodową, etui, ściereczki, jak również smycze do noszenia telefonu. Niektóre firmy, sklepy sprzedające telefony, oferują także kartę pamięci.

Kolejną kwestią, którą musimy sprawdzić przy zakupie telefonu komórkowego, to jego system operacyjny. Zważywszy na fakt, że najnowsze komórki są małymi komputerami, to ich systemy operacyjne mogą wykazywać sporą dozę skomplikowania. Czym bardziej skomplikowany model telefonu komórkowego wybierzemy, tum bardziej skomplikowany będzie jego system. Podstawowe, proste komórki korzystają z łatwych aplikacji, przygotowanych przez swoich producentów i zapewniają użytkownikom podstawowy zakres funkcji. Takie telefony mają wysoką niezawodność, a ich system operacyjny się nie zawiesza. Nowoczesne komórki mogą wykorzystywać system Symbian, np. Nokia, czy Motorola, albo Windows Mobile, skonstruowany przez Microsoft. Ten drugi system spotkamy w telefonach HTC i LG.

Do multimediów, jakie możemy spotkać w telefonach komórkowych zalicza się odtwarzacz multimedialny, filmy wideo, aparat cyfrowy i możliwość kręcenia filmików. Odtwarzacz multimedialny pozwala na odtwarzanie plików typu audio i wideo. Jest to absolutny standard wśród współczesnych telefonów komórkowych. Należy sprawdzić przy tym, jaką przekątną ma ekran komórki i ile kolorów obsługuje. Maksymalnie może to być 16,7 mln kolorów, ale w zupełności powinno wystarczyć nam 265 tys. kolorów. Z plikami audio najlepiej poradzą sobie komórki, które posiadają lesze procesory obsługujące pliki muzyczne. W ich przypadku jakość muzyki będzie najwyższa. Filmy wideo wyświetlane są w większości komórek w jakości 15 klatek na sekundę, a tylko telefony multimedialne najwyższej jakości mają rzeczywiście dobrą jakość wyświetlanego obrazu (np. telefon Omnia). Warto skontrolować, czy telefon współpracuje z plikami DivX bez konieczności konwersji, bowiem w takim przypadku wystarczy przerzucić film na telefon i oglądać go tak samo jak na komputerze. Większość nowoczesnych modeli telefonów komórkowych wyposażonych jest w aparaty cyfrowe. Warto sprawdzić ich parametry podczas wyboru telefonu. Ważna jest ilość kolorów i rozdzielczość aparatu. Standardem w telefonach jest dziś aparat 2 Mpix, którym można robić zdjęcia przyzwoitej jakości. Normą staje się powoli aparat o 3,2 Mpix. Przy testowaniu aparatu w telefonie komórkowym należy zwrócić uwagę na optykę, tj. na poziom zoomu optycznego, obecność opcji autofocus i stabilizacji obrazu, liczbę trybów, ustawienia ISO oraz balans bieli. Warto sprawdzić, czy telefon ma diodę LED, która pełni rolę flasha. Jeszcze lepiej w tej roli sprawdza się dioda ksenonowa. Kręcenie wideo to kolejna funkcja nowoczesnych aparatów. Występuje w każdej komórce wyposażonej w aparat, ale wyłącznie telefony multimedialne mogą pochwalić się materiałem wideo kręconym w rozdzielczości 640 na 480 w 25 klatkach na sekundę. Kręcone wideo komórką nie będzie miało najlepszej jakości.

Kupując telefon komórkowy o wielu funkcjach multimedialnych i możliwości surfowania po Internecie, warto sprawdzić, w jaką pamięć wewnętrzną został on wyposażony. Do dyspozycji jest zwykle około 50 do 150 MB, a to zbyt mało jak na standardowe multimedia. Należy więc pomyśleć o możliwości zakupu karty microSD lub miniSD. Należy jednak pamiętać, że telefony firmy Sony Ericsson korzystają z innego standardu kart - Micro Memory Stick. Karty zapewniają dodatkową pamięć dla telefonu.

Jeśli chodzi o komunikację w telefonie, mowa tu o pasmach, Bluettoth`ie, Internecie i Wi-Fi. W Polsce w wykorzystaniu jest standard GSM 900/1800 i wszystkie sprzedawane na rynku telefony z niego korzystają, ale kupując telefon za granicą warto sprawdzić, czy współpracuje z tym właśnie pasmem. Technologia Bluetooth to bezprzewodowa komunikacja – szybka i niezawodna. Większość nowoczesnych telefonów jest w nią wyposażona. Starsze modele mogą mieć port Irda mający wiele ograniczeń, np. zasięgu. Internet jest niewątpliwie przyszłością telefonów komórkowych. Dobry telefon będzie miał możliwość surfowania po specjalnie przygotowanych stronach WAP. Może mieć też technologię przesyłu danych GPRS. Dopiero obsługa bardziej zaawansowanych protokołów takich jak EDGE (następca GPRS) oraz UMTS umożliwia naprawdę sprawne korzystanie z Internetu. Wi-Fi jest bezprzewodową komunikacją, którą najczęściej spotyka się w komputerach mobilnych. Z czasem może ona wejść do nowoczesnych telefonów komórkowych. Już teraz najdroższe telefony mogą pochwalić się Wi-Fi.

Telefon komórkowy może być wyposażony w następujące opcje dodatkowe: GPS (nawigacja satelitarna, z mapami kraju, Europy lub świata) oraz dotykowy ekran z dołączanym rysikiem ułatwiającym jego obsługę.

Popularni producenci telefonów komórkowych i ich produkty

Oczywiście, większość z nas szybko wymieni najbardziej znanych producentów telefonów komórkowych. Ich katalog przedstawia się w sposób następujący: Acer, Apple, AURO, Ascom, Alcatel, Asus, Barel, BLACKBERRY, BRONDI, Cefon, Chieftec, Cobra, Emporia, Eten, Evolt, Fujitsu-Siemens, Garmin, Gigabyte, GOOGLE, HP, HTC, Huawei, Hyundai, JCB, Kingston, LG, MAXCOM, MTT, MIO, MyPhone, Motorola, Nokia, Palm, Panasonic, Sagem, Samsung, Siemens, RIM, RTX, Socket, SONIM, SweeX, Sony Ericsson, Switel, Swissvoice, Sony, Toshiba, Trak, Treecon, UTANO, VegaCom, ZTE.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do czego potrzebny Ci telefon komórkowy?

    Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego modelu telefonu, powinniśmy wiedzieć, do czego będziemy go tak właściwie wykorzystywać. Jeśli telefon ma z założenia służyć nam wyłącznie do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych sms, to możemy zakupić najprostszy i zarazem najtańszy model aparatu, który będzie odpowiadał nam pod względem wyglądu, bowiem takie opcje ma dziś każda komórka. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z różnorodnych opcji multimedialnych, jakie oferują nowoczesne telefony, musimy przyjrzeć się im przy konkretnych modelach komórek.

Podsumowanie

Wybierając telefon komórkowy, zawsze musimy mieć na uwadze nasze własne potrzeby. Jeśli chcemy telefon, który robi zdjęcia, wybierzmy model z najlepszym aparatem cyfrowym, a jeśli zależy nam na możliwości słuchania muzyki, zwróćmy uwagę na jakość odtwarzacza plików audio. Wszystko wiec zależy od naszych oczekiwań, nie zaś od tego, co prezentują sobą poszczególne telefony. Najbardziej nowoczesny model komórki wcale nie musi spełniać naszych potrzeb, a może wiązać się z koniecznością zapłaty horrendalnie wysokiej sumy.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 05:04:15, 120