Jak wybrać zestaw głośnomówiący?

W czasie prowadzenia samochodu kierowca nie może rozmawiać przez standardowy telefon komórkowy, jeśli nie posiada on zestawu głośnomówiącego, bądź ewentualnie zestawu słuchawkowego. Odbieranie komórki w czasie jazdy jest nie tylko dosyć kłopotliwe, co niebezpieczne dla samego kierowcy, przewożonych przez niego pasażerów oraz wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli zdecydujemy się na zakup zestawu głośnomówiącego, powinniśmy wiedzieć, na jakie jego cechy i parametry zwrócić szczególną uwagę tak, aby być w pełni zadowolonym z dokonanego zakupu. Postaramy się przyjrzeć bliżej dostępnym na rynku zestawom głośnomówiącym i wskazać, jak wybrać najlepszy z możliwych zestaw.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje zestawów głośnomówiących

zestawy głośnomówiące - jak wybrać?

Zestawy głośnomówiące przede wszystkim mają za zadanie zlikwidowanie wszelkich trudności związanych z jednoczesnym prowadzeniem samochodu i rozmowami przez telefon komórkowy. Często musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną prowadząc auto, ale żeby nie narażać się na mandat, powinniśmy przy tym zastosować odpowiedni dla naszego telefonu komórkowego, zestaw głośnomówiący. Wszystkie, nowoczesne zestawy tego typu dają kierowcom niezbędną swobodę wykonywania manewrów w czasie jazdy. Główną zaletą zestawów głośnomówiących w stosunku do normalnych telefonów komórkowych jest to, że nie trzeba trzymać słuchawki, czy też wybierać z klawiatury numer telefonu. Dzięki używaniu zestawu głośnomówiącego nie grozi nam też mandat.

W gronie użytkowników zestawów głośnomówiących można mówić o sporym zróżnicowaniu. Na pewno, zestaw tego typu jest praktyczny i przydatny, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Przyda się wszystkim kierowcom, bez względu na to, z jaką częstotliwością prowadzą rozmowy telefoniczne w samochodzie, za kierownicą.

Pod względem wymiarów, w zasadzie wszystkie zestawy głośnomówiące są mocno zbliżone do siebie, ponieważ ich projektanci zadbali o to, aby zajmowały one jak najmniej miejsca w samochodzie. Jeśli zależy nam na rozmiarze, powinniśmy wybrać najmniejszy zestaw o wymiarach karty kredytowej. Starsze modele takich zestawów są na ogół większe. Zestaw głośnomówiący może być wyposażony w wyświetlacz. Jeśli tak jest, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozdzielczość, liczbę wyświetlanych kolorów a także wielkość używanej czcionki. Należy pamiętać o tym, że obsługa urządzenia zawsze powinna być jak najbardziej komfortowa.

Niezależnie od typu, każdy z zestawów głośnomówiących musi jak najlepiej spełniać swoje zadania. Powinien zapewniać użytkownikom wysoką jakość dźwięku i to nie tylko przez mikrofon, ale również zewnętrzny głośnik. Zestaw musi mieć rzecz jasna wbudowany mikrofon. Dobrze by było, aby urządzenie miało opcję redukowania szumów i echa, które często pojawiają się podczas jazdy samochodem. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kompatybilność zestawu z modelami telefonów komórkowych. Dobre zestawy mogą być podłączone do licznych modeli telefonów. Najważniejsze jest, aby zestaw głośnomówiący, który kupujemy, pasował do naszego telefonu komórkowego. Dodatkowo, może istnieć konieczność jednoczesnego posiadania kompatybilnego z telefonem komórkowym uchwytu samochodowego. Trzeba przyjrzeć się podczas wyboru zestawu głośnomówiącego, jaki jest sposób łączenia się zestawu z telefonem. W większości nowych aparatów zdecydowanie najlepsze będzie miało zastosowanie łącza bezprzewodowego Bluetooth. Niektóre modele mają też połączenie przewodowe za pośrednictwem technologii Pop-Port.

Zestawy głośnomówiące mogą posiadać szereg funkcjo dodatkowych, zwiększających komfort ich użytkowania. Producenci konstruując swoje urządzenia dążą do zastąpienia nimi samochodowego sprzętu audio. Można do nich na przykład w sposób bezpośredni podłączać każdy model odtwarzacza mp3, zaś dźwięk muzyki może płynąć przez wmontowane w samochodzie głośniki.

Nowoczesne zestawy głośnomówiące są na ogół wyposażone w kolorowe, ciekłokrystaliczne wyświetlacze, mające wielkość maksymalną 2,2 cala. Można na nich oglądać twarze dzwoniących. Możliwe jest również głosowe wybieranie numerów za pomocą zestawu głośnomówiącego, co jest o tyle praktycznym rozwiązaniem, że można wówczas skupić całą naszą uwagę na prowadzeniu samochodu.

Popularni producenci zestawów głośnomówiących i ich produkty

Dla użytkowników, którzy cenią sobie funkcjonalność i intuicyjną obsługę zestawów głośnomówiących, polecane są takie sprzęty jak: Nokia CK-10, czy też Motorola T305. Z kolei, dla użytkowników bardziej wymagających, którym zależy na wysoce zaawansowanych zestawach głośnomówiących, można polecić śmiało modele: Nokia CK-15W, PARROT CK3200 LS-Color. Są to prawdziwe nowinki techniczne, które zadowolą klientów lubujących się w elektronicznych gadżetach. Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsca, możemy kupić najmniejszy zestaw słuchawkowy o wymiarach karty kredytowej, HANDSFREE Blue Compact Pro.

Do zdecydowanie najbardziej popularnych producentów zestawów głośnomówiących można zaliczyć tak znane i renomowane firmy, jak: Nokia, Sony Ericsson, Siemens, Samsung i Motorola. Każda z tych firm posiada w swoim asortymencie zarówno tradycyjne, jak i bardzo nowoczesne, wysoce zaawansowane zestawy głośnomówiące.

Oprócz wspominanych firm, w ofercie zestawy głośnomówiące posiadają następujący producenci: Anycom, Belkin, Blacberry, Bury, FWD, GT, Hama, Jabra, Kensington, LG, OEM, Parrot, Peiying, czy też Seecode.

Najprostsze zestawy głośnomówiące kosztują kilkadziesiąt złotych. Już za kwotę 30 zł nabędziemy zestaw, który pozwoli nam na prowadzenie rozmów podczas kierowania samochodem. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić za najwygodniejsze i zarazem najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym zestawy słuchawkowe. Dzięki nim można jednak nie tylko odbierać połączenia głosowe, ale również na przykład wybierać głosowo numery lub rozmówców zapisanych w książce telefonicznej komórki. Najdroższe zestawy głośnomówiące kosztują ponad 1000 zł. W „cenie” mandatu można sobie sprawić całkiem przyzwoity zestaw słuchawkowy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • W jakim celu kupujemy zestaw głośnomówiący?

    Zestaw głośnomówiący kupowany jest w celu bezproblemowego prowadzenia rozmów telefonicznych przy użyciu telefonu komórkowego, w czasie jednoczesnego prowadzenia samochodu. Przepisy drogowe zabraniają korzystania z telefonu komórkowego, jeśli istnieje konieczność jego trzymania w jednej ręce. Jeśli nie chcemy narazić się na konieczność zapłaty mandatu za rozmowy przez komórkę w czasie jazdy, powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący.

  • Dla kogo przeznaczony jest zestaw głośnomówiący?

    Przede wszystkim, zestawy głośnomówiące są skierowane do wszystkich kierowców, którzy są zmuszeni, na przykład przez obowiązki zawodowe, do prowadzenia rozmów telefonicznych przy jednoczesnym kierowaniu samochodem.

  • Jak wysoki jest mandat za rozmowę przez telefon komórkowy przy prowadzeniu auta?

    Kodeks drogowy nakłada na kierowcę mandat za prowadzenie samochodu przy jednoczesnej rozmowie przez telefon komórkowy, bez użycia zestawu głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego, w wysokości 200 zł.

Podsumowanie

Prowadzenie samochodu w sposób wysoce bezpieczny powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Nie należy zapominać o tym, że kierując autem bierzemy na siebie pewną odpowiedzialność za przewożonych pasażerów, pieszych, czy też innych uczestników ruchu drogowego. Nasza własna głupota i ignorancja nikogo nie powinna narażać na jakiekolwiek niebezpieczeństwo, a tak się dzieje, jeśli kierujemy samochód z telefonem przy uchu. Kierowcy często rozmawiający przez telefon w samochodzie powinni niezwłocznie nabyć dobry zestaw głośnomówiący, nie tylko dlatego, że ich zachowanie jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł. Najważniejsze jest to, że banalna rozmowa telefoniczna może niekiedy stać się główną przyczyną tragedii. Wypadki samochodowe zdarzają się codziennie, może jeśli żaden kierowca nie rozmawiałby bezpośrednio przez telefon komórkowy trzymany jedną ręką za kierownicą, nie doszłoby do niektórych kolizji. Należy się nad tym głęboko zastanowić. Wybierając zestaw głośnomówiący zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego kompatybilność z posiadanym telefonem komórkowym. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy urządzenia, które obsługują największą liczbę modeli telefonów. Dodatkowo, najlepiej wybierać zestawy głośnomówiące, które łączą się z telefonem w trybie bezprzewodowym, przy użyciu technologii Bluetooth. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie z możliwych, jeśli chodzi o współcześnie istniejące zestawy głośnomówiące. Cena urządzenia dla wielu kierowców odgrywa ważną rolę, ale na szczęście już za 30 zł można kupić urządzenie głośnomówiące, które pozwoli nam na swobodne rozmawianie podczas prowadzenia samochodu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 19:13:42, 170