Jak wybrać baterię do telefonu?

Telefon komórkowy jest już dla każdego z nas w zasadzie niezbędnym akcesorium. Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Dzięki niemu można wciąż pozostawiać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Można zadzwonić po pomoc na pogotowie, policję czy straż pożarną z dowolnego miejsca, nie koniecznie z domu. Telefony komórkowe zdecydowanie przyczyniły się do rewolucji w dziedzinie komunikacji. Cóż, taki postęp musiał nadejść. Problemem, z którym spotykają się użytkownicy komórek, jest szybko rozładowująca się bateria. Zdarza się, że bateria jest już tak mocno wyeksploatowana, iż należy pokusić się o zakup nowego modelu. Tu może się jednak pojawić problem, bowiem na co zwracać uwagę przy zakupie baterii do telefonu? Jakie jej parametry powinny być dla nas – klientów, najważniejsze? Odpowiemy na te i inne pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje baterii do telefonów

baterie do telefonu - jak wybrać?

Po upływie pewnego czasu, przy dużej eksploatacji telefonu komórkowego, jego bateria wymaga wymiany. Akumulatory zużywają się w ciągu około dwóch lat, co oznacza, że właśnie z taką częstotliwością należy wymieniać baterię. W innym przypadku będzie ona coraz gorzej pracować. Oznacza to, że będzie trzeba ją ładować bardzo często. Z resztą, im częściej ładujemy baterię do telefonu lub doładowujemy ją, tym szybciej będzie trzeba ją wymienić.

Zawsze przychodzi taki moment, że wymiana baterii staje się koniecznością. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy telefon jest dla nas narzędziem pracy. Przede wszystkim, powinniśmy się zastanowić nad tym, gdzie można kupić nową baterię do naszego telefonu. Można tego dokonać w sklepach GSM, na aukcjach internetowych lub w sklepach wirtualnych. Pamiętajmy, że z reguły zakupy w przestrzeni internetowej pozwolą nam na zaoszczędzenie paru groszy przy zakupie baterii do telefonu.

Z uwagi na to, że w sklepach istnieje ogromny wybór baterii do telefonów komórkowych, trudno jest dokonać wyboru konkretnego jej rodzaju. To oczywiste, że bateria musi pasować do naszego telefonu komórkowego, ale nie każdy wie, jaką ma mieć ona pojemność, kto ma być jej producentem, jaki to ma być typ akumulatora. Większość osób przy zakupie baterii kieruje się maksymalną pojemnością akumulatora, jaką można nabyć w danej cenie. Niestety, ale tanie baterie, których producenci deklarują, że mają dużą pojemność, w rzeczywistości wcale nie muszą takie być. Może się na przykład okazać, że zamiast oczekiwanej dużej pojemności na poziomie np. 4000 mAh, faktyczna pojemność wynosi cztery razy mnie, a jakoś wykonania baterii jest bardzo niska. Na dodatek, najtańsze baterie do telefonów komórkowych najczęściej nie są objęte gwarancją producenta.

Najlepsze są baterie o najwyższe pojemności, na poziomie kilku tysięcy mAh. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że takie parametry są często mocno naciągnięte i nie odzwierciedlają rzeczywistości.

Należy podkreślić, że określone typy akumulatorów posiadają możliwość pomieszczenia w swojej obudowie jedynie ograniczonej pojemności. Przy wyborze pojemności baterii do telefonu komórkowego najlepiej kierować się własnym zdrowym rozsądkiem. Pełnowartościowy towar mający ponad przeciętne parametry, na pewno nie może kosztować kilku złoty. Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej parametry baterii nie są zgodne z rzeczywistością, dlatego lepiej nie decydować się na zakup takiego akumulatora.

Decydując się na zakup nowej baterii GSM, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej typ. Jeśli tylko nie jest to ograniczone możliwościami telefonu (w starszych typach nie ma możliwości wyboru nowych baterii), wybierajmy akumulatory typu Li-Ion lub Li-polimer. Są to baterie zbudowane na nowoczesnych ogniwach, bez efektu pamięci, umożliwiające uzupełnienie stanu baterii w dowolnym momencie. Oznacza to, że baterie te można doładować zawsze, bez oczekiwania na ich pełne rozładowanie się, jak to miało miejsce w przypadku starszych typów baterii.

Drugim, niemniej ważnym parametrem baterii jest jej pojemność. Może wynosić do około 1500-1800 mAh, zaś przy bateriach li-polimer pojemność ta jest wyższa i wynosi około 2500 mAh. Nie warto korzystać z ofert na baterie o pojemności wynoszącej kilka tysięcy mAh.

Istotna jest też firma, która wyprodukowała baterię. W sklepach mamy bardzo szeroki wybór wśród producentów i marek baterii GSM, co zdecydowanie utrudnia ich zakup. Po szczegółowym przeanalizowaniu rynku okazuje się, że tylko kilku producentów jest w stanie zaoferować nam solidny, dobrej jakości towar.

Ważnym parametrem jest też to, na ile ładowań wystarczy bateria. Producent określa, że na przykład bateria będzie funkcjonować bez zarzutów do 1000 ładowań. Oczywiście, należy przy tym zastosować właściwe źródło zasilania, aby rzeczywiście tyle razy naładować jedną i tą samą baterię. Na początku należy naładować akumulator do pełna, czyli trzeba ładować go nieprzerwanie, przez około 20 godzin. Następnie akumulator należy całkowicie rozładować. Taki zabieg trzeba powtórzy co najmniej 2 razy, bowiem w ten sposób bateria do telefonu komórkowego zostanie prawidłowo sformatowana. Należy jeszcze zastosować odpowiednią ładowarkę. Trzeba uważać na ładowarki z dużym prądem ładującym, w których proces ładowania trwa nie więcej niż dwie godziny. Trzeba wówczas kontrolować czas ładowania baterii w ten sposób, aby nie dopuścić do przeładowania ogniwa, a w konsekwencji do skrócenia żywotności samego akumulatora. Nie dotyczy to akumulatorów litowo-jonowych, które mają system automatycznego przerywania ładowania, gdy bateria jest pełna. Co ciekawe, nie należy wkładać do ładowarki akumulatora ani zbyt ciepłego, ani zbyt zimnego. Trzeba do ładowania baterii stosować wyłącznie oryginalne ładowarki, ponieważ inne mogą zniszczyć elektronikę zawartą w baterii do telefonu komórkowego.

Na rynku istnieją zamienniki firmowych akumulatorów do telefonów komórkowych. Taki dodatkowy akumulator będzie przydatny dla osób, które intensywnie eksploatują swój telefon i które nie mogą sobie pozwolić na jego rozładowanie w najmniej przewidywalnym momencie. Jeśli kupimy baterię wyprodukowaną przez niezależnego producenta, musimy sprawdzić, czy wyposażona jest ona w zabezpieczenie przeciwzwarciowe, termostat i czy jej obudowa jest odporna na pęknięcia.

Popularni producenci baterii do telefonów i ich produkty

Jednym z najbardziej znanych i zarazem najlepszych producentów baterii do telefonów komórkowych jest firma TF1 Forever. Przy produkcji baterii producent ten przestrzega wielce rygorystycznych norm jakościowych, dlatego też jego baterie są zdecydowanie najbardziej solidne i wytrzymałe na rynku GSM. Na baterie TF1 Forever producent udziela aż 2-letniej gwarancji. Mamy więc pewności, że baterie nie zepsują się zbyt szybko. Renomowany producent jest niejako zapewnieniem tego, że pojemność i inne parametry określone na etykiecie akumulatora, są w pełni zgodne z tym, co znajduje się bezpośrednio pod obudową.

Oprócz tej firmy, produkcją baterii do telefonów zajmują się wielkie koncerny, produkujące również same telefony komórkowej, tj. Nokia, Samsung, Siemens, Sony Ericsson, Motorola itp.

Na liście producentów baterii do telefonów komórkowych znajdują się również takie firmy jak: ActiveJET, Apple, Ansmann, Blackberry, Cluestar Premium, Batimex, Blue Star, Belkin, CISCO, Conrad energy, Cipher Lab, Datalogic, DEXIM, ENERGIZER, Extreme, Forever, Foof, Fonmedia, Fujicell, Garmin, GSmart, Gigabyte, GT, GP, HiCapacity, HP. HiPower, HTC, Honeywell, Intermec, JustMobile, Kensington, LG, LXE, maXpower, Mega Forever, MyPhone, Panasonic, Prestigio, Pulsar, Puro, Smart Electronic, Tellsson, TelForceOne, Uniross, Unitech, Whitenergy, PRC.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Z jaką częstotliwością trzeba wymieniać baterię w telefonie?

    Ogólnie rzecz ujmując, przy przeciętnej częstotliwości wykorzystywania telefonu komórkowego, jego akumulator należy wymieniać co dwa lata. Oczywiście, jeśli telefon nie jest tak często używany, baterię będzie można wymieniać na przykład co 3 czy 4 lata.

  • Jakie są oznaki zużycia baterii?

    Początkowo akumulator zaczyna krócej trzymać. Później wymaga podłączania ładowarki co dziennie, później co kilka godzin, aż w końcu bateria wyczerpuje się po każdej rozmowie.

Podsumowanie

Jeśli zauważymy, że z biegiem czasu akumulator w naszym telefonie komórkowym rozładowuje się bardzo szybko, powinniśmy rozważyć zakup nowej baterii. Dodatkowo, należy w odpowiedni sposób obchodzić się z baterią, aby przedłużyć jej życie. Wspominaliśmy, na jakie względy zwrócić uwagę przy zakupie baterii do telefonu komórkowego i jak postępować przy jej eksploatacji. Nigdy nie powinniśmy decydować się na tzw. bez firmową baterię, która ma przypisywane wysokie parametry, zwłaszcza pojemnościowe, ale ma bardzo przystępną cenę. Zwykle jej jakość jest niska, a pojemność co najmniej o połowę mniejsza, niż wskazuje na to etykieta na opakowaniu. Cóż, najlepiej jest wybrać nieco droższą, za to sprawdzoną baterię renomowanego producenta, który daje na nią gwarancję. Mamy wtedy pewność tego, że bateria będzie prezentować przyzwoity poziom jakości, ściśle korespondujący z jej ceną.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-19 02:08:55, 120