Jak wybrać sprzęt CB?

Na polskich drogach często zdarzają się policyjne kontrole, nie brakuje też fotoradarów, które ustawiane są w najmniej przewidywalnych miejscach. Wszystko to policja czyni po to, aby sytuacja na polskich drogach przedstawiała się możliwie najbezpieczniej. Niemniej jednak, trzymanie się ściśle przepisów, zwłaszcza tych dotyczących prędkości poruszania się po szosach krajowych, jest dosyć trudne i kłopotliwe. Szczególnie zważywszy na to, że często warunki drogowe sprzyjają, a ruch na drodze jest minimalny. Aby uniknąć konieczności płacenia mandatów za nadmierną prędkość, wielu kierowców zaopatruje się w sprzęt CB. Ma on o wiele więcej funkcji do spełnienia, niż wydaje się to postronnym osobom. Jak wybrać sprzęt CB, z którego będziemy w pełni zadowoleni i który będzie spełniał nasze oczekiwania? Odpowiadamy na te i inne pytania w toku niniejszego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje sprzętu CB

sprzęt CB - jak wybrać?

Na rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń CB, dlatego też jest z czego wybierać. Nie trudno przy tak bogatym asortymencie, popełnić błędu. Urządzenia CB możemy nabyć w wielu miejscach – na bazarach, w dużych hipermarketach, w sklepach internetowych, na stacjach benzynowych, a także w wyspecjalizowanych punktach handlowych. Tak naprawdę, miejsce zakupu nie ma z goła żadnego znaczenia, ponieważ gwarancję na konkretny sprzęt CB otrzymujemy od producenta, nie zaś od sprzedawcy. Najlepiej oczywiście zdecydować się na zakup sprzętu CB w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży dokładnie takich urządzeń. Atutem zakupu sprzętu CB w takim miejscu jest to, że zwykle sprzedawcą jest kompetentna osoba, która zna się na CB radiach i może klientowi udzielić fachowej pomocy i porady. W hipermarketach na przykład nie mamy możliwości skorzystania ze wskazówek doświadczonego sprzedawcy.

Kiedy kupujemy urządzenia CB musimy pamiętać o odpowiednim doborze anteny. Generalnie, przyjmuje się, że im dłuższa antena, tym zdecydowanie lepszy zasięg nadawania i odbioru sygnału z radia CB. Trzeba jednak wziąć tu pod uwagę to, że zamontowana antena na dachu, bądź na klapie bagażnika, wywołuje określony opór powietrza. Jeśli rozwijamy na drodze wysokie prędkości, powyżej granicy 150 km/h to antena może zsunąć się lub nawet odczepić. Długa antena jest też niepraktyczna z punktu widzenia jej przechowywania i wsadzania do bagażnika. Będzie również przeszkadzać przy wjeżdżaniu na parkingi podziemne, czy przejeżdżaniu pod nisko zawieszonymi mostami. Co ciekawe, czasami duży zasięg może utrudnić korzystanie z radia CB. Kierowcy raczej nie potrzebują informacji o tym, w jakim stanie są drogi w obrębie np. 100 km. Potrzebne są informacje w granicy 10-20 km. Z uwagi na to, że na drogach jest już tylu kierowców korzystających z CB radia, że w zupełności w większości przypadków wystarczy w miarę krótka antena. Jeśli zakupimy antenę o długości 40 cm, da nam ona zasięg około 5 km. Jeśli kupimy dłużą antenę, automatycznie zasięg ten zostanie z powodzeniem wydłużony. Pamiętajmy, że samochód wraz z anteną może mieć maksymalną wysokość 4 metrów. Anteny samochodowe, także te przystosowane do CB radia, są zaprojektowane do pracy w pozycji pionowej, także każde pochylenie anteny wyraźnie pogarsza jej skuteczność.

Wybierając sprzęt CB, musimy koniecznie zwrócić uwagę na sposób montażu. Najczęściej stosowane jest montowanie na stałe, albo montowanie anteny z podstawą magnetyczną. Pierwsze z rozwiązań ma lepszy zasięg, jest trwałe i daje nam gwarancję tego, że antena na pewno nie odpadnie przy osiąganiu wyższych prędkości przez samochód. Z kolei, anteny mocowane na magnes będą lepszym rozwiązaniem, jeśli kierowca korzysta z kilku aut i nie chce do każdego z nich dokupywać osobnego sprzętu CB.

Jeśli już kupimy odpowiedni sprzęt CB, a więc radio i antenę, pozostanie nam odpowiednie ich zamontowanie w naszym samochodzie. Łatwiej oczywiście dokonać montażu w przypadku użytkowania wyłącznie jednego auta, ponieważ wtedy urządzenie stroi się do konkretnego samochodu. Jeśli tak nie jest, to musimy pogodzić się z nieco gorszymi parametrami pracy urządzeń CB, co z kolei automatycznie przekłada się na o wiele krótszy zasięg i występowanie większych zakłóceń. Jeśli korzystamy z wielu aut przyda nam się urządzenie nazywane reflektometrem, które jest łatwym w obsłudze sprzętem do strojenia CB radia.

Wybierając sprzęt CB, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Należy pamiętać o tym, że powinien on być dla kierowcy w miarę łatwy w obsłudze i nie powinien zbytnio rozpraszać go w czasie prowadzenia samochodu. Lepiej więc nie kupować radia CB, które wymaga ciągłej regulacji i w którym cały czas z głośników wydobywają się zakłócenia. Trzeba powiedzieć, że pasmo CB, czyli 27 MHz, nie wymaga zezwoleń, ale jednocześnie w paśmie tym występuje szereg zakłóceń pochodzących z urządzeń przemysłowych i medycznych. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pasmo nie jest chronione przez prawo przed tego typu zakłóceniami. O zasięgu CB radia decyduje antena mikrofon. Dopuszczone są do użytku wyłącznie nadajniki mające maksymalną moc rzędu 4 W. Z kolei, o jakości i skuteczności odsłuchu decyduje odbiornik radia CB.

Można by się zastanawiać, jakie funkcje powinien posiadać sprzęt CB. Do grona podstawowych funkcji zalicza się: modulację AM, przełącznik kanału, głośności, regulację blokady szumów określana SQ. Powinien również być wyposażony w wysoce skuteczny filtr przeciwzakłóceniowy ANL oraz płynną regulację czułości odbiornika RF-gain. Jeśli cenimy sobie komfort użytkowania urządzeń CB powinniśmy przyjrzeć się funkcji ASC, która automatycznie ustawia poziom blokady szumu na poziomie takim, aby nie były słyszalne trzaski i szumy, niezależnie od tego, jaki mają one poziom.

Ważnym parametrem CB radia są jego wymiary, które są szczególnie istotne dla właścicieli aut osobowych. Dla takich osób polecane są najmniejsze CB radia.

Kierowcy, którzy lubią posłuchać, co też się dzieje na innych kanałach, mogą zakupić radio z funkcją skanowania. Przesłuchuje ono poszczególne kanały z dużą szybkością, do czasu, aż znajdzie taki, na którym prowadzona jest rozmowa. Wówczas skaner zatrzymuje się.

Warto podkreślić, że niekiedy sprzęt CB nazywany jest radiotelefonem i z taką terminologią możemy spotkać się w sklepach.

Popularni producenci sprzętu CB i ich produkty

Najtańszy sprzęt CB można kupić już za kwotę około 200 zł, choć najdroższe i zarazem najbardziej zaawansowane urządzenia kosztują nawet 1000 zł. Przed wyborem danego radia CB i anteny należy sprawdzić opinie innych użytkowników o danym sprzęcie. Nigdy nie kupujmy urządzeń, które nie mają oceny w Internecie, albo są kompletnie nieznane. Nie zawsze kupno najdroższego radia CB da nam gwarancję 100% sukcesu i spełnienia oczekiwań.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy kupno taniego radia i pierwszej z brzegu anteny to dobra strategia doboru sprzętu CB?

    Oczywiście, że nie, choć dla amatorów taki sprzęt będzie wystarczający. Dzięki niemu będą mogli oni uzyskiwać informacje od tzw. „mobilków”, czyli osób wykorzystujących na co dzień CB radia na drodze. Jednak należy pamiętać, że dłuższe użytkowanie niskiej jakości sprzętu CB, który nagminnie prawdopodobnie będzie się psuł, sprawi więcej kłopotów niż korzyści. Zwykle słaby sprzęt CB ma ciągłe szumy, słaby zasięg i tendencje do psucia się. Lepiej więc nie kupować takich urządzeń.

  • Czy chcesz wykorzystywać sprzęt CB w szerokim zakresie?

    Jeśli tak, powinieneś wybrać najbardziej zaawansowane urządzenia CB, które mają mocno rozbudowaną funkcjonalność i ich menu posiada liczne pozycje. Jeśli jednak nie zależy nam na takim sprzęcie, lepiej go nie kupujmy i nie przepłacajmy, bowiem może się okazać, że najbardziej przydatne dla kierowców funkcje są trudno dostępne.

  • Jak podłączyć CB radio w samochodzie?

    Można tego dokonać, stosując dwa sposoby: podłączamy radio do gniazda zapalniczki albo w sposób bezpośredni do instalacji auta. Drugi ze sposobów jest gwarancją lepszej pracy urządzenia, choć bardziej funkcjonalne jest gniazdo zapalniczki.

  • Jak zamontować CB radio w samochodzie ciężarowym?

    Jeśli zamierzacie zamontować sprzęt CB w samochodzie ciężarowym, pamiętajcie koniecznie o odpowiednim napięciu zasilania. Jeśli pojazd nie posiada wydzielonej sekcji o napięciu rzędu 12V, należy dokupić reduktor napięcia 24/12V.

Podsumowanie

Zawsze kupując sprzęt CB pod uwagę powinniśmy brać przede wszystkim nasze własne wymagania z nim związane. Oprócz parametrów użytkowych radia CB i jego anteny, ważna jest cena urządzenia oraz prostota jego obsługi. Mamy nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule dotyczące wyboru i zakupu sprzętu CB okażą się dla Państwa jak najbardziej przydatne.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-05-10 06:32:00, 120