Na co zwrócić uwagę, kupując działkę za granicą?

Zakup działki budowlanej czy rekreacyjnej nie jest sprawą prostą. Należy brać przy nim pod uwagę nie tylko samą lokalizację działki, czy jej powierzchnię i kształt oraz inne atuty, ale również kwestie formalne, tj. czy działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego, czy można pozyskać na nią pozwolenie na budowę domu, jaka jest jej forma własności, czy jest do niej droga dojazdowa itp. Jak widać, bardzo wiele kwestii należy wziąć pod rozwagę przy wyborze odpowiedniej dla nas działki. Sprawa się dodatkowo komplikuje w momencie, gdy decydujemy się na zakup działki znajdującej się poza granicami naszego kraju. Jak kupować działkę za granicą? Postaramy się wyjaśnić wszystkie problematyczne kwestie związane z taką transakcją.

Na skróty...

Kupno działki w ciepłych krajach

działki za granicą - jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie zakupem gruntów w Hiszpanii, Bułgarii, czy w innych, stosunkowo ciepłych krajach. Są one atrakcyjną inwestycją, która w przyszłości może się okazać bardzo dochodowa. Można przecież na takiej działce postawić dom i wynajmować go wczasowiczom. Oczywiście, jest to droga inwestycja, a zyski z niej będziemy czerpać dopiero za ładnych kilka lat. Można też kupić teraz, po korzystnej cenie działkę, a po odczekaniu kilku lat, sprzedać ją za wyższą kwotę.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w zasadzie nie istnieją formalne granice i przeszkody w zakresie nabywania działek w krajach będących członkami Unii. Nie są konieczne, tak jak kiedyś, specjalne zezwolenia, zaś procedury prowadzące do nabycia gruntu zostały znacznie uproszczone.

O ile zakup działki w Polsce jest obarczony koniecznością zwrócenia uwagi na szereg istotnych parametrów, również tych prawnych, o tyle za granicą nie ma aż takiej biurokracji, choć w niektórych państwach w ogóle nie będziemy mogli kupić działki jako cudzoziemcy.

Jeśli decydujemy się na zakup gruntu w Hiszpanii, na dodatek na kredyt, możemy go uzyskać w lokalnym banku. W tym celu musimy dostarczyć bankowi jedynie PIT za ostatni rok, kopie paszportu, zaświadczenie o zarobkach za ostatnie trzy miesiące oraz ewentualnie opinię ze swojego rodzimego banku. Wniosek o kredyt bankowy rozpatrywany jest tam w ciągu kilku dni. Można również zaciągnąć kredyt w Polsce na zakup ziemi za granicą, choć trzeba przyznać, że rodzime banki niechętnie pożyczają pieniądze na zakup nieruchomości za granicą. Taki kredyt uzyskamy w BZ WBK. Nie różnią się one w zasadzie niczym od normalnych, klasycznych kredytów hipotecznych, ich zabezpieczeniem jest w takim przypadku hipoteka na polskiej, nie zaś na zagranicznej nieruchomości.

Kupując działkę w Chorwacji, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, trzeba uzyskać odpowiednie dokumenty po to, aby nabyć prawo do dokonania takiej transakcji. Niemożliwym jest kupno gruntu na osobę prywatną. Można go kupić jedynie na firmę, chyba że posiada się status cudzoziemca z prawem stałego pobytu w Chorwacji. Polak może też starać się o wydanie specjalnego zezwolenia w MSZ-cie, ale musi liczyć się z tym, że przyjdzie mu na nie poczekać nawet kilka lat.

Jeśli zdecydujemy się na kupno działki we Włoszech, nie będziemy mieć zbyt wielu problemów ze strony urzędników. Trzeba jednak sprawdzić koniecznie, czy poprzedni właściciel nie zalega z podatkami od nieruchomości, ponieważ włoski urząd finansowy ma prawo ściągać je z kolejnego nabywcy owej nieruchomości. Zaciągając kredyt na zakup działki, należy posiadać co najmniej połowę wartości obiektu, przetłumaczone na włoski zaświadczenie z banku o posiadaniu konta i wykaz dokumentujący dochody za ostatnie trzy lata. Na decyzję czeka się około dwóch tygodni. Przy kupnie działki we Włoszech płacimy 10% podatek od nieruchomości, 18% podatek od gruntu, 2-3% opłatę notarialną, 500 euro opłaty rejestrującej oraz ewentualną, 3% prowizję dla agencji nieruchomości, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniej dla nas działki.

Działki na Lazurowym Wybrzeżu we Francji są horrendalnie drogie, dlatego też nie ma zbyt wielu chętnych na ich zakup. Cudzoziemcy mogą nabywać we Francji nieruchomości na podobnych zasadach jak Francuzi. Osoby fizyczne nie mają w tym względzie żadnych ograniczeń, zaś spółki mogą nabyć grunt, ale tylko wówczas, gdy ich osobowość prawna jest uznana przez V Republikę. Aby uzyskać kredyt na zakup nieruchomości we Francji, należy: mieć udział własny w wysokości 50 proc., przedstawić opinię bankową przetłumaczoną na język francuski oraz wykaz uzyskanego dochodu za trzy lata (także przetłumaczony).

Z kolei działka w Portugalii będzie tak samo droga, ale również cudzoziemcom łatwo jest nabyć tam nieruchomość. Stawki podatku od ich zakupu są zróżnicowane i zależą od ich wartości. Im tańsza nieruchomość, tym podatek niższy, dlatego standardem jest, że w akcie notarialnym wartość działki jest zaniżana.

Niezależnie od państwa, w którym chcemy kupić działkę, zawsze musimy sprawdzić jej status prawny. Kto jest jej właścicielem i czy na pewno może on sprzedać nam grunt. Dodatkowo, sprawdźmy, czy działka jest działką budowlaną, czy nie zostanie przeznaczona przez organy państwowe czy samorządowe pod budowę np. drogi, czy nie ciążą na niej żadne zobowiązania, na przykład hipoteka. Musimy wiedzieć, jakie są możliwości doprowadzenia do działki mediów. W każdym państwie mogą istnieć nieco inne wymogi co do tego, w jaki sposób można docelowo zagospodarować działkę.

Podsumowanie

Kupno działki za granicą powinno być przemyślaną decyzją. Nie można jej w żadnym przypadku podejmować pochopnie, ponieważ niekiedy może się to wiązać z przykrymi dla nas konsekwencjami. Jeśli nie znamy języka, ani przepisów panujących w danym państwie, warto jest skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji nieruchomości, która nie tylko znajdzie dla nas odpowiednią działkę, ale na dodatek umożliwi nam bezproblemowe przebrnięcie przez gąszcz przepisów panujących w danym kraju. Takie usługi warte są swojej ceny – około 3% wartości transakcji. Na pewno dzięki agencji można uniknąć spornych sytuacji, nerwów i wzajemnych oskarżeń. Nie ma problemu ze zrozumieniem sprzedającego czy panujących przepisów prawa. Agencja pomaga również w sporządzaniu umowy przedwstępnej oraz znajduje notariusza, który sporządza akt zawarcia transakcji kupna-sprzedaży.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-29 07:51:47, 120