Na co zwrócić uwagę, wynajmując magazyn?

W toku prowadzenia szeroko zakrojonej działalności gospodarczej, bardzo często przedsiębiorca staje przed koniecznością wynajęcia sporej powierzchni magazynowej. Na co powinien on zwrócić uwagę przy wynajmowaniu magazynu? Odpowiemy na to pytanie w toku niniejszego poradnika. Mamy nadzieję, że pozwoli on Państwu na bezproblemowe przeprowadzenie wynajmu magazynu, który jak najbardziej będzie spełniał Wasze zróżnicowane potrzeby w tym względzie.

Na skróty...

Ważne parametry magazynu

magazyny – jak wynająć?

Poszukując magazynu do wynajęcia, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim strategiczne punkty lokalizacyjne, które będą w pełni odpowiadały naszej działalności. Magazyn powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie firmy, bowiem dalsza lokalizacja wywoła konieczność poniesienia przez przedsiębiorcę zupełnie niepotrzebnych kosztów na transport surowców i produktów na linii zakład produkcyjny i magazyn. Bardzo istotnym czynnikiem decydującym o tym, czy magazyn znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, jest infrastruktura drogowa. Okolice węzłów autostradowych oraz dróg szybkiego ruchu są dobrym miejscem dla usytuowania magazynu. Są one korzystne dla przedsiębiorców. Dobre magazyny, mające wolny dostęp do infrastruktury drogowej znajdują się w okolicach Łodzi (Stryków), Wrocławia (Bielany Wrocławskie, Kąty), Górnego Śląska (Chorzów, Gliwice) czy Poznania (Gądki, Komorniki).

Drugim, bardzo ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania magazynu na wynajem, jest cena wynajmu. Nie powinna być ona naturalnie zbyt wysoka. Warto, aby zapisy dotyczące ceny najmu znalazły się w umowie zawieranej pomiędzy wynajmującym magazyn, a najemcą. Umowa powinna być nade wszystko tak skonstruowana, aby zabezpieczać interesy obu stron kontraktu. Jeśli poszukujemy taniego magazynu pod wynajem, powinniśmy znaleźć okolice, w których występuje wysoka podaż powierzchni magazynowych. Automatycznie, mała liczba magazynów do wynajęcia w danym rejonie powoduje, że stawki za czynsz są dosyć wysokie. Najwyższe czynsze zapłacimy w Warszawie w strefie pierwszej (czyli do 10 km od centrum) – 4,5 – 6 euro za mkw. miesięcznie. W strefie drugiej (10 – 25 km od centrum) będzie to 2,9 – 3,5 euro za mkw., a w strefie trzeciej (25 km i dalej od centrum) – 2,7 – 2,8 zł za mkw. W Polsce centralnej stawki najmu magazynów wahają się od 2,8 do 3,6 euro za mkw. i zależą od lokalizacji. W Poznaniu jest to 2.95 – 3,20 euro za mkw., we Wrocławiu – 3,1 – 3,6 euro za mkw., w Krakowie – 4 – 4,8 euro za mkw., Gdańsku – ok. 3,20 euro za mkw. i w Szczecinie 3 euro za mkw., a na Śląsku – 3 – 3,6 euro.

Podpisując umowę o wynajem powierzchni magazynowych, należy wynegocjować czas najmu oraz ewentualne możliwości wypowiedzenia umowy. Należy zadbać w szczególności o to, aby w wszelkie obowiązki i prawa najemcy i wynajmującego zostały precyzyjnie określone. Zwykle czas najmu magazynu wynosi od 3 lat wzwyż, choć są i tacy wynajmujący, którzy wymagają co najmniej 10 letniego okresu najmu.

Oczywiście, poszukując dla swojej firmy odpowiedniego magazynu do wynajęcia, musimy wiedzieć nie tylko to, w jakiej lokalizacji ma się on znajdować, na jaki okres chcemy go wynająć oraz na jaki czynsz miesięczny za wynajem możemy sobie pozwolić. Musimy dodatkowo zidentyfikować nasze potrzeby powierzchniowe. Nie warto wynajmować zbyt dużych magazynów, ponieważ będziemy musieli płacić za niewykorzystywaną przez nas powierzchnię, a tego chyba każdy wolałby jednak uniknąć.

Przy wynajmowaniu magazynu należy sprawdzić, w jaki sposób jest on zbudowany i czy oby na pewno jego konstrukcja jest wystarczająco stabilna. Można wynająć nawet doradcę mającego uprawnienia do kontroli stanu budynków, aby powiedział on, czy magazyn nadaje się do wykorzystywania w toku działalności naszej firmy. Jeśli nie, lepiej nie wynajmować takiej powierzchni, ponieważ można mieć z tego tytułu jedynie kłopoty.

Wyposażenie magazynu w maszyny i urządzenia również jest istotne, choć raczej rzadko można się spotkać z łączoną ofertą wynajmu powierzchni magazynowej i maszyn. Poszukując magazynu do wynajęcia, sprawdźmy równocześnie, czy doprowadzone są do niego wszelkie media, które będą nam potrzebne i czy na jego terenie znajdują się pomieszczenia biurowe i socjalne. Będą one niewątpliwie bardzo potrzebne w toku funkcjonowania magazynu w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

  • Czy wynajęcie magazynu w przyszłości będzie droższe, a jeśli tak, to od kiedy?

    Rzeczywiście, trzeba powiedzieć, że w niedalekiej przyszłości może wystąpić sytuacja, w której stawki za wynajem powierzchni magazynowych staną się jeszcze wyższe. Stanie się to wówczas, gdy popyt ze strony najemców będzie rósł. W zasadzie wystarczy, aby popyt w niektórych regionach Polski, gdzie współczynnik wolnych powierzchni jest stosunkowo niski, utrzymał się na aktualnym poziomie, a wkrótce wolne obiekty mogą zostać wynajęte, co może się przełożyć na wzrost stawek czynszu. Nie można generalizować, że taka sytuacja będzie miała miejsce w całym kraju, bowiem w niektórych częściach kraju magazyny wprost czekają na najemców. Generalnie jednak podmioty finansujące podchodzą obecnie z dużym dystansem i ostrożnością do nowych projektów, stąd popyt raczej będzie przewyższał podaż.

  • Czy w chwili obecnej jest dobry czas na wynajmowanie magazynów?

    Tak, dziś, tj. w 2011 roku, warto podpisywać umowy i nie odkładać takiej decyzji w czasie. Okres spowolnienia gospodarczego to moment, w którym deweloperzy są zdecydowanie bardziej skłonni do negocjacji cenowych niż w czasach prosperity. Nie od dziś wiadomo, że kryzys to najlepszy czas dla kupujących i najemców, bo właśnie wtedy ceny są najniższe.

Podsumowanie

Jeśli nosimy się z zamiarem wynajęcia magazynu, powinniśmy największą uwagę przykładać do jego dobrej lokalizacji, powierzchni i wyposażenia, a także oczywiście wysokości stawek czynszowych, jakie oferują wynajmujący. Podpisując umowę wynajmu wczytajmy się w szczegóły, aby nie popełnić błędu i nie podpisać się pod własnymi zobowiązaniami, które nie będą dla nas bynajmniej korzystne.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-12-04 06:49:14, 213