Na co zwrócić uwagę, wynajmując pokój?

Pokoi do wynajęcia na ogół szukają studenci, którzy uczą się w obcym mieście. Nie jest to oczywiście jedyna grupa skłonna do wynajęcia pokoju, ale jest ona zdecydowanie najliczniejsza. Na jakie parametry pokoju powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwania stancji do wynajęcia? Na to pytanie postaramy się szerzej odpowiedzieć w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Kwestie formalne

pokoje - jak wynająć?

Stancja jest określeniem wykorzystywanym w stosunku do nazwania pokoju wynajętego w mieszkaniu prywatnym. Tradycyjnie, stancje są oferowane studentom, którzy nader często korzystają z takiego rodzaju kwaterunku. Jest to też dobry sposób na pomieszkiwanie dla osób, które chcą tylko przez pewien, dłuższy czas, przebywać w danym mieście.

Przy wynajmowaniu pokoju należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ osoby, u której docelowo będziemy mieszkać. Czy jest to osoba miła, z którą znajdziemy wspólny język, czy też wścibska, zaglądająca do pokoju pod naszą nieobecność. Z drugim typem najemcy lepiej nie zawierać umowy. Należy koniecznie zapytać właściciela mieszkania czy domu o wszelkie warunki zamieszkania. Pomimo, że student jest osobą dorosłą, właściciele wynajmujący pokój mogą zażyczyć sobie, aby najemca wracał o konkretnej godzinie. Mogą mieć również specjalne uwagi dotyczące korzystania z kuchni lub łazienki, na przykład, aby najemca nie brał prysznica po godzinie 22.

Najważniejszą kwestią są opłaty za użytkowanie stancji. Rachunki za prąd i gaz mogą być w rzeczywistości bardzo wysokie, a najemca musi partycypować w takich kosztach w sposób proporcjonalny. Nie jest istotne, że właściciel mieszkania robi codziennie pranie, kąpie się dwa razy na dzień, czy przez cały dzień ma włączony telewizor. Koszty mediów zostaną podzielone również na najemcę, który może być w pokoju na przykład tylko na noc. Nic jednak nie będziemy mogli na to poradzić. Warto sprawdzić, czy w mieszkaniu znajdują się piecyki gazowe, służące do podgrzewania wody. Jeśli tak jest, musimy naszykować się na spore rachunki za gaz. Spytajmy również o stan techniczny instalacji gazowej. Pamiętajmy o tym, aby wynajmowana stancja posiadała centralne ogrzewanie, ponieważ tylko w takim przypadku opłata za ogrzewanie będzie wliczona w kwotę czynszu. Jeśli pokój jest natomiast ogrzewany prądem, rachunki za elektryczność prawdopodobnie będą dosyć wysokie.

Ważna przy wynajmie stancji jest jej lokalizacja. Niektóre dzielnice miast są bardziej niebezpieczne niż inne. Trzeba przyjrzeć się więc okolicy, w której znajduje się pokój do wynajęcia. Większości najemcom zależy na lokalizacji w centrum miasta, skąd blisko będą mieli do pracy, albo w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni wyższych, jeśli najemcą jest student. Dzięki takiej lokalizacji nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z dojazdami. Naszykować należy się jednak, że taka atrakcyjna lokalizacja powoduje automatyczny wzrost kosztów wynajęcia stancji.

Porównując ze sobą różne pokoje do wynajęcia, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: wielkość pokoju, czy jest to pokój przechodni, kto jeszcze mieszka w mieszkaniu, a także jaką opinię o właścicielu stancji mają sąsiedzi i inne osoby wynajmujące u niego pokoje. Należy przyjrzeć się, jakim wyposażeniem dysponuje pokój, z czego będziemy mogli korzystać w mieszkaniu, jak wyposażona jest kuchnia i łazienka i jaki standard prezentuje nie tylko sam pokój, ale i całe mieszkanie lub dom, w którym stancja się znajduje. Czasem do dyspozycji najemcy jest na przykład płaski telewizor i DVD, a czasem tylko stary tapczan i szafa. Oczywiście, im lepsze sprzęty znajdują się w pokoju, tym jego cena będzie raczej w sposób automatyczny wyższa.

Koszty najmu są ważne dla każdego, ale należy wziąć pod uwagę to, czy jest w nie wliczona opłata za prąd, ogrzewanie, gaz i Internet oraz w jaki sposób mają być docelowo rozliczane koszty rachunków.

Nie wszyscy właściciele mieszkań z pokojami do wynajęcia chcą podpisywać z najemcami umowy i meldować ich. Niestety, ale umowa i meldunek są dokumentami koniecznymi do dopełnienia procedury wyrabiania karty pobytu w danej miejscowości.

Niektórzy wynajmujący stancje żądają kaucji od najemcy przy podpisywaniu umowy najmu, jako formy zabezpieczenia finansowego na przykład na wypadek niepłacenia czynszu lub niszczenia lokalu. Zazwyczaj jest to wysokość miesięcznego czynszu, ale powinna być ona określona w umowie najmu.

Jeśli przystępujemy do negocjowania warunków umowy lub możliwości zameldowania się w lokalu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tytuł prawny do lokalu, jakim dysponuje osoba, z którą podpisujemy umowę. Co ciekawe, nie jest powiedziane, że koniecznie musi to być umowa własności, bowiem wynająć można lokal od osoby, dysponującej na przykład umową użyczenia lub która sama wynajmuje mieszkanie z prawem dalszego podnajmowania. Warto wiedzieć, iż jeżeli osoba, z którą podpisujemy umowę nie jest właścicielem lokalu, w procedurze zameldowania będzie musiała ona przedstawić upoważnienie od właściciela oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu.

Najczęściej zadawane pytania

  • Ile kosztuje wynajęcie pokoju?

    Nie można w sposób jednoznaczny określić pułapu cenowego za wynajęcie stancji. Cena na ogół uzależniona jest od miasta, ale miesięcznie za pokój najczęściej przyjdzie nam zapłacić około 300 zł. Najdroższe będą pokoje zlokalizowane w centrach miast i w pobliżu uczelni wyższych, a to z uwagi na największe zainteresowanie takimi stancjami wśród studentów. Tańsze pokoje można wynająć na obrzeżach miasta, albo w miejscowościach podmiejskich. Najwyższe ceny wynajmu pokoi utrzymują się w Warszawie. Tam za pokój można zapłacić nawet 1000 zł. Drogo jest w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i w Łodzi, czyli w miastach znanych z tradycji studenckich.

  • Jak szukać pokoi do wynajęcia?

    Przystępując do poszukiwania pokoju do wynajęcia, należy przejrzeć lokalne gazety i fora internetowe wybranych miast. Czasami takie ogłoszenia znajdziemy również na stronach internetowych wyższych uczelni czy na ich grupach dyskusyjnych. W pobliżu uczelni wyższych mogą być rozwieszone ogłoszenia o wynajmie stancji. Jeśli chcemy w sposób zdalny znaleźć dla siebie stancję, możemy posiłkować się ogłoszeniami zamieszczanymi również w serwisach ogłoszeniowych. Trzeba jednak pamiętać, że wśród ogłoszeń internetowych znajdują się zarówno te umieszczane przez agencję, jak i bezpośrednio przez właścicieli stancji.

  • Jak wynająć pokój w Warszawie?

    Trzeba wiedzieć, że Warszawa podzielona jest na 18 dzielnic i mieszka w niej około 2 mln osób. Są również miejscowości podwarszawskie, które stanowią odrębne jednostki administracyjne, ale mają bardzo dobre połączenie ze stolicą, a na dodatek oferują konkurencyjne ceny najmu pokoi.

  • Czy wynajmując pokój, potrzebujemy podpisywania umowy i meldunku?

    Meldunek i umowa najmu są wymagane w przypadku realizacji niektórych procedur urzędowych, takich jak uzyskanie karty pobytu. Nie wszyscy wynajmujący pokoje podpisują stosowne umowy, z uwagi na fakt, że muszą oni wówczas ponosić dodatkowe opłaty związane z wynajmowaniem pokoju.

Podsumowanie

Wynajęcie pokoju w obcym mieście nie jest sprawą prostą, ponieważ nie jesteśmy w stanie powiedzieć, które dzielnice są lepsze, a które gorsze i bardziej niebezpieczne. Przy wynajmowaniu stancji koniecznie musimy wziąć pod uwagę wysokość czynszu za pokój oraz inne opłaty, typ właściciela, a także wyposażenie lokalu, z którego będziemy mogli w przyszłości korzystać. Dodatkowo, należy przeanalizować lokalizację stancji, bowiem jeśli znajduje się ona daleko od naszej uczelni czy miejsca pracy, będziemy musieli ponosić ponadto koszty dojazdu, które mogą być dosyć wysokie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-27 00:43:07, 120