Konsola Sony PSP

Na rynku elektronicznym w chwili obecnej funkcjonuje kilka firm, będących potentatami w tej branży. Niewątpliwie do ich grona zalicza się markę Sony, która produkuje wysokiej klasy telewizory, kina domowe, komputery przenośne, a także konsole do gier wideo. W niniejszym artykule chcielibyśmy wskazać cechy szczególne konsoli Sony PSP, która jest jedną z propozycji tejże firmy. Ma ona szereg wersji, pośród których można wybrać konsolę najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom i potrzebom.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Sony PSP

Sony PSP - jak wybrać?

Sony PSP, a w zasadzie Sony PlayStation Portable jest mobilną konsolą do gier wideo. Produkcją i sprzedażą tej konsoli zajmuje się Sony Computer Entertainment. Pierwszy raz o konsoli PSP usłyszeliśmy podczas targów E3 w 2003 roku. Konsola została pokazana użytkownikom dokładnie 11 maja 2004 roku, w trakcie prowadzonej przez Sony konferencji prasowej, tuż przed targami E3 w 2004 roku. Urządzenie to swoją premierę miało 12 grudnia 2004 roku w Japonii. W Ameryce Północnej pojawiło się 24 marca 2005 roku, w Europie i Australii – 1 września 2005 roku.

Warto podkreślić fakt, że konsola Sony PSP jest pierwszą, podręczną konsolą do gier wideo, która w swoim działaniu wykorzystuje format dysków optycznych UMD, czyli Universal Media Disk. Są one jej głównym nośnikiem danych.

Konsola Sony PlayStation Portable wyposażona została przez producenta w duży ekran, spore możliwości multimedialne oraz możliwość połączenia z konsolą PlayStation 3 i innymi PSP, a także z Internetem. Jest to więc wysoce zaawansowane urządzenie, które przede wszystkim ma służyć rozrywce.

Konsola PSP konkuruje z Nintendo DS, ale wyróżnia się ona od konkurenta większą mocą obliczeniową i możliwościami multimedialnymi.

Jeśli zależy nam na tym, aby konsola była jak najlżejsza i najmniejsza, powinniśmy wybrać wersję konsoli Sony PSP Slim and Lite.

Klasyczna konsola PlayStation Portable ma wymiary 170 mm x 74 mm x 23 mm i waży zaledwie 260 g, podczas gdy PSP Slim and Lite jest lżejsza i waży jedyne 175 g. Konsolę wyposażono w ekran TFT LCD, mający 4,3 cala przekątnej oraz format 16:9. Ekran wyświetla obraz o rozdzielczości 480x272 piksele, w trybie true color, co oznacza, że wyświetla około 16,7 mln kolorów. Producent umieścił w konsoli procesor wykonany w technologii RISC, mający prędkość taktowania na poziomie 33 MHz. Zawarto w nim 32 MB pamięci operacyjnej typu DRAM oraz 4 MB pamięci typu GDRAM, przeznaczonej wyłącznie na pamięć graficzną. Konsola posiada głośniki stereo oraz wyjście słuchawkowe mini-jack. Sony PSP ma wbudowany port USB 2.0, jak i moduł bezprzewodowej sieci lokalnej, zgodnej ze standardem IEEE 802.11. Wersja klasyczna konsoli posiada port IrDa, ale nie występuje on w późniejszych wersjach konsoli PSP. Konsola obsługuje karty pamięci Sony Memory Stick: Duo (do 4 GB), Duo PRO (do 16 GB). Urządzenie umożliwia ponadto odtwarzanie dysków UMD (do 1,8 GB). Kupując Sony PlayStation Portable zwróćmy uwagę na to, w jaką baterię zostało ono wyposażone. Powinna być to bateria litowo-jonowa, mająca pojemność najlepiej 2200 mAh 3,6V, choć zdarzają się baterie pojemności 1800 mAh. Z kolei, konsola Slim and Lite ma baterię o pojemności zaledwie 1200 mAh, ale ma ona jednocześnie mniejszy pobór mocy od swoich klasycznych odpowiedników.

Konsola PSP jest wysoce funkcjonalna, ponieważ ma ona możliwość nie tylko odtwarzania gier zapisanych na dyskach UMD, ale pozwala na odtwarzanie wielu multimediów, takich jak muzyka (w formatach MP3, ATRAC3plus, AAC, ATRAC3, WAV i WMA, zapisanych na kartach pamięci i dyskach UMD Audio), filmów (w formatach MP4, ACC, MPEG-4, AVC, AVI, Motion JPEG – zapisanych na kartach pamięci i dyskach UMD) oraz zdjęć (w formatach JPEG, GIF, BMP, PNG i TIFF, ale zapisanych wyłącznie na kartach pamięci Sony Memory Stick). Za pośrednictwem modułu bezprzewodowego WiFi oraz przeglądarki NetFront właściciele konsoli Sony PSP mają dostęp do Internetu.

Konsola PSP sprzedawana jest w wielu wariantach kolorystycznych. Urządzenie może mieć kolor: czarny, biały (Ceramic White), różowy, niebieski, srebrny, złoty (Champagne Gold), oraz czarno różowy. Więcej wersji kolorystycznych ma konsola PSP Slim&Lite.

Do konsol Sony PSP można dokupić wiele akcesoriów, które pozwalają na jeszcze szersze zastosowanie urządzenia i sprawiają, że staje się ono wszechstronne. Oto wykaz akcesoriów, jakie dostępne są w sklepach dla konsoli Sony PlayStation Portable:

 • Odbiornik GPS – dostępny od 2006 roku, kosztuje około 160-200 zł. Podpina się go pod portu USB. Umożliwia on nawigację w kilku krajach – w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, w Niemczech, w krajach Beneluksu oraz w Japonii. W Polsce użytkownicy chcący korzystać z nawigacji za pośrednictwem Sony PSP muszą ograniczyć się do aplikacji MapThis i MapViewer. Aplikacja ta pozwala na tworzenie map drogowych, terenowych, satelitarnych i hybrydowych w oparciu o mapy serwisów: Google, Yahoo, Microsoft i kilku mniejszych.
 • Kamera – jest to kamera o nazwie Go!Cam, mająca 1,3 megapiksela. Podłączana jest ona do górnej części konsoli, za pośrednictwem wejścia mini USB. Dzięki niej istnieje możliwość porozumiewania się przez Internet przy pomocy komunikatora Skype. Istnieją też inne kamery do PSP, na przykład Chotto Shot, która pojawiła się w 2006 roku w Japonii. Podłączana jest ona do portu USB, ma przetwornik CCD o matrycy 1,31megapiksela. Zdjęcia są w niej zapisywane w wielu rożnych rozdzielczościach, m.in. w popularnej1280x960, w formacie JPEG, zaś same wideo w formacie MJPEG. Kamerę zaopatrzono w wbudowany mikrofon. Filmy zapisywane są w rozdzielczości 480×272 pikseli przy 30 klatek na sekundę.
 • Mikrofon – program TalkMan służy do nauki języków obcych. Dostępne w Europie wydanie pozwala na naukę i tłumaczenie między takimi językami jak: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski i japoński. Program umożliwia naukę języków poprzez różne gry i zabawy. Całość uzupełnia niezbędny mikrofon montowany na porcie USB konsoli. W PSP-3000 jest już wbudowany mikrofon – nie ma potrzeby dokupowania.
 • Zestaw słuchawkowy – podłączany jest bezpośrednio przez pilot do gniazda słuchawkowego.
 • Popularne konsole PSP

  Do najbardziej populanych konsol Sony PlayStation Portable, zalicza się takie modele jak: PSP-1000, PSP-2000, PSP-3000 (tzw. Slim & Lite), PSP GO, czyli N1000. Różnią się one między sobą wieloma parametrami.

  Największą pojemność baterii ma konsola PSP-1000 i wynosi ona do 2200 mAh, podczas gdy inne konsole mają baterie o pojemności rzedu 1200 mAh. Najlżejsza ze wspominanych konsol to konsola PSP GO, ważąca ledwie 158g. Najcięższa jest najstarsza wersja konsoli, ważąca 260 g. Jednocześnie, konsola PSP GO jest najcieńsza, bowiem jej grubość to tylko 16,5 mm. Jedynie konsola PSP-1000 posiada port IrDa, ale jednak nie ma portu Bluetooth, w który wyposażona jest wyłącznie konsola PSP GO. Wszystkie, najbardziej popularne modele Sony PSP mają połączenie Wi-Fi. Wyłącznie PSP-1000 nie posiada wyjścia TV. W mikrofon wyposażono konsolę PSP-3000 oraz PSP GO.

  Najnowsza konsola, PSP GO posiada wbudowaną, 16 GB pamięć flach oraz 64 MB pamięci operacyjnej. Taką samą pamięć operacyjną wbudowano do konsoli PSP-2000 i wersji PSP-3000. Konsola PSP GO ma najwięcej, bo 30 kolorów XMB, a wersja PSP-1000 ma ich tylko 12. Najstarsza Sony PSP-1000 nie może być ładowana z wykorzystaniem port USB. To tylko niektóre z różnic pomiędzy poszczególnymi grami, na które koniecznie zwróćmy uwagę przy zakupie.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy konsola PSP Slim&Lite ma możliwość połączenia z innym ekranem?

   Tak, ta wersja konsoli pozwala na podłączenie zewnętrznego ekranu. Można tego dokonać przy wykorzystaniu następujących łączy: kompozytowego (konsola posiada 1 wejście cinch-obraz i 2 wejścia cinch-dźwięk stereo), S-Video (konsolę wyposażono w wejście mini-DIN), lub komponentowe (konsola posiada 3 wejścia cinch na obraz RGB).

  • Czy port IrDA w konsoli PSP jest potrzebny?

   Jest to ciekawostka, ale rzeczywiście, żadna aplikacja ani gra stworzona dla PSP nie wykorzystuje właściwie portu IrDA, więc jest on niepotrzebny.

  Podsumowanie

  Firma Sony cały czas pracuje nad możliwymi udoskonaleniami swojej konsoli PlayStation Portable. Jej zadaniem jest skuteczne konkurowanie na rynku z innymi, przenośnymi konsolami, takimi jak chociażby wspominane na początku niniejszego poradnika Nintendo DS. Sony wprowadza coraz to nowsze konsole na rynek, które mają większą ilość pamięci wewnętrznej, lepsze parametry i większe ekrany LCD. Dzięki temu wydatnie poprawia się jakość grania w gry na konsoli Sony PSP.

  Najnowszą, dostępną obecnie na rynku konsolą jest Sony PlayStation Portable GO, ale na pewno sony nie poprzestanie na tej wersji swojej mobilnej konsoli. Kupując konsolę, zwróćmy uwagę na jej wersję, ponieważ poszczególne urządzenia PSP znacząco różnią się między sobą. Może się okazać, ze kupimy konsolę, która nie do końca będzie nam odpowiadać, pomimo, że zapoznaliśmy się z parametrami PSP. Wersja jest więc istotna przy wyborze konsoli Sony PlayStation Portable.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2021-05-09 16:28:54, 170