Konsola Nintendo GameCube

Nintendo to jedna z najbardziej znanych, japońskich firm, funkcjonujących na światowym rynku urządzeń elektronicznych. Trzeba powiedzieć, że firma ta wyspecjalizowała się w produkcji konsol do gier wideo oraz w gier do nich. Istnieje bardzo wiele urządzeń rozrywkowych marki Nintendo, które cieszą się niebywałą popularnością wśród polskich użytkowników. Marka Nintendo konkuruje w branży sprzedaży konsol do gier z firmami Sony i Microsoft, które również w swojej ofercie posiadają takie konsole. Wszyscy dążą do ułatwienia grania w gry użytkownikom, zwiększenia komfortu użytkowania konsol oraz do urozmaicenia gier. Wszystko po to, aby oferować swoim klientom rozrywkę na możliwie najwyższym poziomie. Jedną z propozycji firmy Nintendo jest konsola Nintendo GameCube. Co to za konsola, jakie są jej cechy szczególne i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie? Na te pytania postaraliśmy znaleźć odpowiedzi i umieściliśmy je w niniejszym poradniku. Mamy nadzieję, że będzie on dla Państwa pomocny w wyborze konsoli Nintendo GameCube.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Nintendo GameCube

 Nintendo GameCube - jak wybrać?

Konsola GameCube, jak już zostało powiedziane, jest dziełem japońskiej firmy Nintendo. Bardzo często można znaleźć określenie, że jest to czwarta generacja Nintendo. GameCube ma charakterystyczny, trochę nietypowy jak na konsolę do gier, kształt, na co wskazuje jej nazwa. Ma formę kostki, których wymiary wynoszą: 11,4 cm wysokości, 15 cm szerokości i 16 cm długości. Wedle wymiarów nie jest to idealny kwadrat, niemniej jednak na pierwszy rzut oka rzeczywiście przypomina ona kostkę. Można wyrazić wątpliwość, że w takich niewielkich skądinąd wymiarach mieści się cała architektura i elektronika, jakie niezbędne są do prawidłowego działania konsoli. W czasach, kiedy konsola pojawiła się na rynku, nie było mniejszych urządzeń. Dziś takie wymiary nikogo już nie będą dziwić.

W sklepach można znaleźć konsole Nintendo GameCube w różnych kolorach. Wybór koloru konsoli to już rzecz gustu. Występują konsole fioletowe i czarne, choć warto wspomnieć i o tym, że pojawiła się platynowa wersja Nintendo GameCube. Poszczególne wersje konsoli nie różnią się pod względem technicznym.

Na frontowej części konsoli umieszczono cztery wejścia, do których można podłączyć pasy i karty pamięci. Możliwe jest podłączenie maksymalnie dwóch padów, co oznacza, że tylko dwóch graczy może korzystać z konsoli jednocześnie. Z kolei, z tyłu konsoli znajduje się złącze przeznaczone na zasilacz, cyfrowe wyjście obrazu „Digital AV Out” i analogowe „Analog AV Out”. Trzeba dodatkowo powiedzieć, że na górnej części konsoli znajdziemy trzy przyciski. Pierwszy z nich to przycisk „power”, który uruchamia konsolę, reset, resetujący konsolę, oraz przycisk open, otwierający napęd konsoli. Są one rozmieszczone wokół klapki napędu DVD, do którego można wkładać płytki tzw. Mini-DVD. W tylnej części konsoli znajduje się uchwyt, który pozwala na przenoszenie konsoli w dowolny sposób.

Warto wspomnieć co nieco na temat parametrów technicznych konsoli Nintendo GameCube. Wyposażono ją w 64-bitowy procesor CPU IBM PowerPC z taktowaniem 482 MHz oraz w GPU Flipper o taktowaniu 162 MHz i 3 MB pamięci wewnętrznej. Konsola posiada 24 MB pamięci operacyjnej, o prędkości 10 ns 3,2 GB/sek. Urządzenie ma wydajność ponad 50 mln wielokątów na sekundę. Jest w stanie odczytywać nośniki danych o średnicy 8 cm, nazywane GAMECUBE DISK, lub Mini-DVD, o pojemności 1,5 GB. Konsolę wyposażono w SPu 16 bit DSP, 64 kanały i pamięć audio o pojemności 16 MB.

Najbardziej popularne gry na konsolę Nintendo GameCube

Przez lata powstało wiele gier przystosowanych do grania na konsoli Nintendo GameCube, ale tylko niektóre cieszyły się taką popularnością, jak kultowe już Super Mario. Poniżej prezentujemy listę wybranych, ciekawych tytułów gier, które dostępne są m.in. na konsolę GameCube:

 • Godzilla: Destroy All Monsters Melee
 • Metal Gear Solid Twin Snakes
 • The Legend of Zelda: Twilight Princess
 • The Legend of Zelda: The Wind Waker
 • Luigi's Mansion
 • Mario Kart: Double Dash
 • Metroid Prime
 • Metroid Prime 2 Echoes
 • Resident Evil Zero
 • Resident Evil Remake
 • Resident Evil 4
 • Super Mario Sunshine
 • F-zero GX
 • Super Smash Bros. Melee
 • Star Fox Adventures
 • Star Fox: Assault
 • Wario World
 • Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy przy użyciu konsoli Nintendo GameCube możliwy jest tryb multiplayer?

   W zasadzie tak, jeśli za multiplayera uznamy grę dwuosobową. Konsola GameCube umożliwia wyłącznie grę dwuosobową, bowiem tyle joypadów można na raz do niej podłączyć.

  • Czy na konsolę GameCube trzeba kupować specjalne gry?

   Tak. Muszą to być gry zapisane na płytach Mini-DVD, nazywane również GameCube Disk. Na szczęście, w sklepach dostępny jest szeroki asortyment gier przeznaczonych na konsolę Nintendo GameCube.

  Podsumowanie

  Konsola Nintendo GameCube była niegdyś bardzo popularna. Dziś z uwagi na wprowadzenie na rynek nowszych, bardziej zaawansowanych konsol do gier wideo, straciła ona nieco zwolenników. Niemniej jednak, nie ulega wątpliwości, że w swoim czasie była to bardzo dobra konsola, która zapewniała graczom rozrywkę na dosyć wysokim poziomie. Oficjalne dane wskazują, że do końca marca 2008 roku sprzedano grubo ponad 20 mln sztuk konsoli Nintendo GameCube. Do tego sprzedano ponad 200 mln kopii gier, które przeznaczone są właśnie dla tej konsoli.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2021-05-09 16:26:06, 170