Konsola Nintendo Wii

Nintendo to jedna z najbardziej znanych japońskich firm, która specjalizuje się w produkcji konsoli do gier wideo. Ma ona w asortymencie bardzo wiele urządzeń tego typu, które cały czas są udoskonalane. Firma jak najbardziej chce odpowiadać na rosnące potrzeby użytkowników, dlatego też dąży do zwiększenia komfortu i wygody użytkowania swoich konsol do gier. Wynikiem czego powstają ich nowe wersje. Przykładem niech będzie konsola Nintendo Wii, która pojawiła się na rynku jako prototyp w 2005 roku. Postaramy się przybliżyć Państwu jej specyfikację oraz wskazać jej cechy szczególne, które decydują o tym, że warto nabyć ją na własne potrzeby.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Nintendo Wii

Nintendo Wii - jak wybrać?

Konsola Nintendo Wii początkowo była znana pod nazwą Revolution. Wyprodukował ją koncern japoński Nintendo i stała się następczynią konsoli Nintendo GameCube. Główną cechą wyróżniającą tą konsolę jest bezprzewodowy kontroler, pilot Wii, który wykorzystywany może być na szereg różnych sposobów. Między innymi, używa się go jako urządzenie wskazujące. Może on także wykrywać ruch w trzech wymiarach. Warto wspomnieć o innym, niezwykle ważnym elemencie konsoli, czyli usłudze WiiConnect24, która pozwala na otrzymywanie wiadomości i uaktualnień za pomocą Internetu, a jednocześnie zużywa ona minimalną ilość energii.

Konsola pojawiła się na rynku w 2005 roku i sukcesywnie wprowadzano ją do sklepów na wszystkich kontynentach. W Polsce jej dystrybutorem jest firma Lukas Toys.

Pierwotnie Nintendo Wii znane było pod nazwą Revolution, ale później zdecydowano o nazwie Wii. Dziś do nazwy konsoli w zasadzie nie powinno się dodawać marki Nintendo. Skąd wzięła się ta szczególna nazwa? Otóż, podwójne użycie litery „i” w nazwie ma z założenia przypominać dwóch graczy stojących obok siebie oraz kontrolery konsoli.

W chwili obecnej konsola Nintendo Wii jest najmniejszym, stacjonarnym systemem Nintendo, a więc jeśli zależy Ci na oszczędności miejsca, powinieneś wybrać właśnie ją. Ma 44 mm szerokości, 157 mm wysokości i 215,4 mm długości w ustawieniu poziomym, bez dołączanego stojaka. Jej wielkość odpowiada mniej więcej trzem standardowym pudełkom DVD położonym obok siebie. Waży ona jedyne 1,2 kg i może być ustawiona zarówno w pionie, jak i poziomie. Od frontu konsoli umieszczono świecący slot, w którym umieszcza się dyski z grami. Niebieskie światło widoczne w slocie oznacza, że konsola jest w danym momencie włączona, a jego pulsowanie wskazuje na otrzymanie przez konsolę nowych danych, przykładem czego jest otrzymanie nowej wiadomości przez usługę Wii Connect24. Jeśli użytkownik gra, światło będzie wyłączone. Konsola Nintendo Wii posiada dwa porty USB, a także czytnik kart SD, który ukryty został pod pokrywą, na przedniej części konsoli. Kart SD używa się do przechowywania zdjęć, zapisywania stanu gier oraz ściągniętych na Virtual Console gier. Warto zaznaczyć przy tym, że dane Virtual Console nie mogą być odczytywane przy użyciu żadnej innej konsoli, poza tą, z której zostały one ściągnięte.

Nintendo dodaje do swojej konsoli Wii Pilota Wii, w różnych kolorach – czarnym, srebrnym, zielonym i czerwonym oraz białym. Kupując konsolę w zestawie dostaniemy stojak, który pozwala na umieszczenie konsoli w pozycji pionowej, podkładkę stabilizującą, Pilot Wii, jeden dołączany Nunchuk, czujnik ruchu, łatwą w wyjmowaniu podstawkę pod czujnik ruchu, zasilacz, dwie baterie AA, kabel composite AV z wtyczkami RCA oraz kopię gry Wii Sports.

Aby móc obsługiwać konsolę Nintendo, potrzebny będzie nam Wii Remote, który dołączany jest w zestawie z urządzeniem. Obsługuje się go jedną ręką, korzystając z kombinacji przyspieszeniomierzy i detekcji podczerwieni do wykrywania swojej pozycji w trójwymiarowej przestrzeni. Kontroler do konsoli Nintendo Wii umożliwia kontrolowanie gry za pomocą ruchów ręką, albo sterowania przyciskami. Łączy się on z konsolą za pomocą technologii Bluetooth i wykorzystuje force feedback, 4 KB pamięci trwałej i wewnętrzny głośnik. Trzeba podkreślić fakt, że do kontrolera możemy podłączyć inne urządzenia, ponieważ istnieje w nim specjalny port. Jednym z takich urządzeń jest wspominany Nunchuk, dodawany w zestawie. Wyposażono go w przyspieszeniomierz i tradycyjną gałkę analogową z dwoma bocznymi przyciskami. Wraz z Pilotem Wii dostaniemy smycz na nadgarstek, używaną jako zabezpieczenie przed przypadkowym upuszczeniem lub rzuceniem kontrolera.

Nintendo Wii posiada procesor CPU, który bazuje na PowerPC, wykonany jest on w technologii 90 nm i ma szybkość 729 MHz. Drugi procesor GPU, to procesor ATI „Hollywood”, wykonany w technologii 90 nm, taktowany na 243 MHz. Konsola ma 512 MB wbudowanej pamięci flash NAND, a można ją rozszerzyć o karty SD, mające maksymalny rozmiar 32 GB. Konsola wykorzystuje karty pamięci Nintendo GameCube. Nintendo Wii korzysta z 88 MB pamięci głównej i 3 MB pamięci na tekstury. Urządzenie ma możliwość podłączenia do 4 pilotów Wii, za pomocą Bluetootha, co daje możliwość gry w 5 osób – cztery z nich używają wówczas pilotów Wii, a jedna kontrolera konsoli. Nintendo Wii ma dwa porty USB 2.0, jeden slot na karty SD, port na sensor bar, port na dołączenie akcesoriów pod Pilotem Wii, cztery porty na kontrolery Nintendo GameCube, dwa porty na karty pamięci GameCube, moduł bezprzewodowy Mitsumi DWM- W004 WiFi 802.11b/g, slot na dyski optyczne, kompatybilny z 8 cm dyskami GameCube i 12 cm dyskami Wii. Dodatkowo, konsola jest kompatybilna z siecią lokalną Ethernet po podłączeniu routera do portu USB. Ma ona wbudowane liczne systemy oceniania treści, np. BBFC, CERO, ESRB, OFLC, PEGI, czy USK. Konsola obsługuje format obrazu 480p, ma złącze komponent, RGB SCART, S-Video oraz wyjście composite. Sama konsola ma dźwięk stereo kompatybilny z Dolby Pro Logic II, zaś kontroler ma również wbudowany swój głośnik.

Warty uwagi jest interfejs użytkownika systemu operacyjnego konsoli Nintendo Wii, który zaprojektowano na wzór kanałów telewizyjnych. Wii Channels, pokazywane są na siatce, a wybiera się je z Pilota Wii. Istnieje sześć głównych kanałów: Disc Channel (Kanał dysków), Mii Channel (Kanał Mii), Photo Channel (Kanał zdjęć), Wii Shop Channel (Kanał sklepowy), Forecast Channel (Kanał pogodowy) i News Channel (Kanał z wiadomościami).

Trzeba przyznać, że rewolucyjny skądinąd kontroler Nintendo Wii pozwala na łatwe, proste i intuicyjne granie w gry. Wystarczy przesunąć kontroler w dowolnym kierunku, aby bohater gry wykonał ten sam ruch na ekranie.

Do konsoli Nintendo Wii można dokupić szereg przeróżnych akcesoriów, które uatrakcyjniają granie w gry wideo. Mowa tu o desce do balansowania, koło kierownicy, karabin itd. Wii pozwala na podłączenie zwyczajnej klawiatury komputerowej, co ułatwia użytkowanie jej jako komputera. Po podłączeniu konsoli do sieci Wi-Fi mamy dobrą przeglądarkę internetową, która ułatwia prowadzenie czatów, czy korzystanie z portali. Dzięki istnieniu funkcji internetowych Nintendo Wii pozwala prowadzić rozmowy z przyjaciółmi, a zwolennicy czatów mają możliwość tworzenia własnych awatarów. Wii umożliwia toczenie rozgrywek w Internecie, wyszukiwanie i ocenianie najlepszych gier, oglądanie filmów, jak również ściąganie wersji demo.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Na czym polega ochrona rodzicielska w konsoli Nintendo Wii?

  Ochrona rodzicielska zabrania najmłodszym użytkownikom konsoli Nintendo Wii na granie w gry z nieodpowiednią treścią dla danego poziomu wiekowego. W momencie uruchamiania gry, konsola automatycznie odczytuje jej kategorie wiekowe, które zapisane zostały w danych gry. Jeśli wiek ustawiony w konsoli jest niższy, od wieku zapisanego w kategoriach wiekowych, wówczas konsola nie ruchomi gry bez wcześniejszego podania hasła. Jednocześnie, należy powiedzieć, że ochrona rodzicielska nie obejmuje niestety gier na konsolę GameCube.

 • Czy konsola łączy się z Internetem?

  Tak, umożliwia to wbudowany moduł 802.11b/g WiFi lub adapter do sieci Ethernet, który można podłączyć do portu USB w konsoli. Gracze łącząc się z Internetem otrzymują dostęp do serwisu Nintendo Wi-Fi Connection.

 • Czym jest Black Wii?

  Jest to odmiana konsoli Nintendo Wii, nazywana niegdyś Black Wii Limited Edition. Jest to cała czarna konsola, sprzedawana z grami Wii Sports i Wii Sports Resort. Wii Remote został wyposażony w przystawkę Wii Motion Plus.

 • Jakie gry są dostępne dla Nintendo Wii?

  Pierwsze gry uruchamiane przez konsolę Nintendo Wii to czołowe produkty Nintendo, czyli gry Wii Sports, Wii Play, The Legend of Zelda: Twilight Princess, Metroid, Mario, WarioWare, Animal Crossing, Pokémon, Super Smash Bros. czy Fire Emblem. Gry dostępne wyłącznie dla tej konsoli to: Super Mario Galaxy 2, Wii Fit, Wii Sports Resort, Mario Kart, Toy Story Mania, Carnival Funfair, Super Smash Bros Brawl

Podsumowanie

Konsola Nintendo Wii konkuruje z konsolami marki Sony i Microsoft. Stworzyła jednak możliwość grania w gry w zupełnie inny sposób. Inne dostępne na rynku konsole są przeznaczone do grania w najbardziej popularne gry, np. strzelanki czy wyścigi, podczas gdy konsola Nintendo Wii koncentruje się na stosunkowo, prostej, interaktywnej rozrywce, ale z wykorzystaniem innowacyjnego kontrolera. Nieskomplikowana obsługa konsoli to jej zdecydowany atut.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 14:54:02, 170