Konsola Nintendo DS

Na rynku dostępne są liczne urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie nam szerokorozumianej rozrywki. Dzięki nowoczesnym technologiom rośnie komfort i jakość gier wideo oraz gier komputerowych. Produkowane są też wysoce zaawansowane konsole do gier, umożliwiające granie w owe gry. Jedną z najnowszych i najlepszych konsol do gier jest urządzenie Nintendo DS, zwane często w skrócie NDS lub po prostu DS. W niniejszym artykule postaraliśmy wskazać cechy charakterystyczne tej konsol ido gier, która konkuruje na rynku z konsolami Sony PlayStation 3 oraz Microsoft Xbox 360.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Nintendo DS

 Nintendo DS - jak wybrać?

Nintendo DS to przenośna konsola do gier wideo, która wyprodukowana została przez japońską firmę Nintendo, a swoją premierę miała w 2004 roku w Kanadzie, USA i w Japonii. Konsola ma obudowę typu clamshell, która przypomina Game Boya. W jej wnętrzu umieszczono dwa ekrany LCD, z których jeden jest ekranem dotykowym. Jest to zdecydowany wyróżnik dla konsoli Nintendo DS. Konsolę wyposażono dodatkowo we wbudowany mikrofon. Nintendo DS obsługuje komunikację bezprzewodową posiłkując się standardem IEEE 802.11 czyli WiFi. Dzięki niej możliwa jest interakcja wielu graczów, znajdujących się w niewielkiej odległości względem siebie. Użytkownik konsoli ma możliwość skorzystania z usługi Nintendo Wi-Fi Cpnnection, która pozwala na granie w trybie online, z ludźmi zlokalizowanymi w dowolnym miejscu.

Konsola Nintendo DS ma kilka odmian, m.in. wydaną 2 marca 2006 roku w Japonii konsolę Nintendo DS Lite – mniejszą i lżejszą od klasycznej wersji konsoli. Ma ona jaśniejsze ekrany i łatwiej zastosować ją w trybie mobilnym. Jeśli więc wybieramy się w podróż i chcemy korzystać z konsoli do gier, powinniśmy wybrać model Nintendo DS Lite.

Kolejną wersją konsoli jest zaprezentowana 2 października 2008 roku konsola Nintendo DSi, wydaną w Japonii. Nowa konsola została oczywiście ulepszona względem wcześniejszych wersji, wyposażono ją w szybszy procesor, większą ilość pamięci RAM, wbudowano również 2 kamery.

Nintendo DS jest właściwie nie jest następcą takich konsol jak Nintendo GameCube czy Game Boy Advance. Jest ona zupełnie nowym urządzeniem. Skrót DS przy nazwie konsoli oznacza Dual Screen, czyli podwójny ekran.

Powiedzmy o wszelkich szczegółach technicznych Nintendo DS. Otóż, ma ona wbudowane dwa, dwuwymiarowe układy graficzne, z których każdy ma za zadanie obsługiwać niezależnie ekran o wymiarach 62,5 mm na 47 mm. Ekrany mają rozdzielczość 256x192 pikseli i występuje pomiędzy nimi odstęp wielkości 22 mm. Konsola ma układ generujący grafikę trójwymiarową, przypisywaną do jednego z wyświetlaczy. Urządzenie posiada całkiem dobre głośniki stereo oraz gniazdo typu Jack 3,5 mm, dzięki któremu istnieje możliwość podłączenia do konsoli słuchawek stereofonicznych. Istnieje programowa opcja emulacji dźwięku przestrzennego, tj.virtual surround. Konsola ma wbudowany mikrofon oraz gniazdo dla podłączenia urządzenia zewnętrznego.

Konsola Nintendo DS posiada moduł WiFi, który obsługuje protokoły służące do łączenia konsoli ze zgodnym routerem oraz do komunikacji względem innych konsol. Producent NDS przewidział możliwość równoczesnego połączenia bezpośredniego maksymalnie aż 16 jednostek oddalonych od siebie do 10-30 metrów. Warto zaznaczyć, że w wielu grach w rozgrywkach mogą brać również osoby, które nie mają osobnego, własnego kartridża. Łączą się one wówczas z tzw. gospodarzem, udostępniającym część gry.

Nintendo DS ma niewielką pamięć trwałą, na której zapisywane są dane użytkownika, informacje dotyczące kalibracji ekranu dotykowego itp. Konsola ma zegar czasu rzeczywistego wykorzystywany w niektórych gracz do symulowania efektów dnia i nocy czy kontrolowania upływu czasu od chwili ostatniego uruchomienia gry.

Konsola Nintendo DS ma procesor ARM946E-S 32-bitowy RISC, 66 MHz lub procesor ARM7TDMI, 32-bitowy RISC, 33 MHz. Pamięć wewnętrzna konsoli to m.in.:

  • 4096 KB pamięci głównej RAM,
  • 96 KB WRAM,
  • 60 KB TCM/Cache,
  • 656 KB VRAM,
  • 4 KB OAM/PAL,
  • 248 KB pamięci wewnętrznej 3D,
  • 8 KB RAM WiFi,
  • 256 KB pamięci flash z firmware.
  • Jak już zostało powiedziane, urządzenie ma 2 ekrany LCD TFT, kolorowe, mające 3 cale każdy. Są one podświetlane i mają 18-bitową głębię kolorów. Konsola ma 2 układy grafiki 2D oraz 1 układ grafiki 3D, przypisany do ekranu dolnego lub górnego. Wyposażono ją w pojedynczy moduł przetwarzania obrazu. Z kolei, dźwięk konsola czerpie z 16 kanałów dźwiękowych, ma 2 jednostki rejestrowania dźwięku, dwa wbudowane głośniki stereo i gniazdo słuchawek, jeden mikrofon i gniazdo na mikrofon. Nintendo DS posiada układ wzmacniaczy dźwięku.

    Aby możliwe było granie w gry na konsoli Nintendo DS konieczne są odpowiednie kontrolery. Jeden to wbudowany gamepad, mający 4 przyciski kierunkowe w formie krzyżaka i osiem innych przycisków – A, B, X, Y, L, R, Start i Select. Nawigacja w grach możliwa jest przy użyciu analogowego ekranu dotykowego.

    Nintendo DS korzysta z pamięci zewnętrznej wpiętej poprzez SLOT-1 lub SLOT-2. Produkowane są do niej kartridże:

  • ROM: 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB,
  • EEPROM/FLASH/FRAM: 0,5 KB, 8 KB, 64 KB, 256 KB lub 512 KB.
  • Kupując konsolę do gier wideo koniecznie sprawdźmy, z jakiego trybu zasilania ona korzysta. Może to być wbudowany akumulator litowo-jonowy, 3,7V 850mAh/1000mAh, zasilanie zewnętrzne: 5,2V DC, czyli za pośrednictwem dołączanego zasilacza na prąd przemienny, dostarczający stały prąd o żądanym napięciu.

    Nintendo DS waży około 275 g i ma wymiary: 148,7 × 84,7 × 28,9 mm.

    Konsola ma wbudowane oprogramowanie, zawierające zegar z alarmem i uproszczony kalendarz, a właściwie datownik. Umożliwia ono prostą personalizację, a wprowadzane do niej dane przez użytkownika są wykorzystywane później w grach. Urządzenie może komunikować się z graczem z wykorzystaniem jednego z języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i japońskiego. Wybrany język jest zarazem językiem domyślnym gier wielojęzycznych. Niestety, nie istnieje polska wersja oprogramowania.

    Do konsoli Nintendo DS dostępne są przeróżne akcesoria, umożliwiające wykorzystanie szerokich funkcji tej konsoli do gier. Do oficjalnych akcesoriów produkowanych przez firmę Nintendo można między innymi zaliczyć:

  • Rumble Pack – pierwsze oficjalne akcesorium dla Nintendo DS, dające efekt swoistego wibrowania urządzenia,
  • Magnetic Stand – poprawia wygodę użytkowania programu CookBook.
  • Opera Web Browser – jest to przeglądarka internetowa, posiadająca rozszerzenie pamięci na SLOT –2.
  • Nintendo MP3 Player – odtwarzacz muzyki, wyposażony w adapter kart SD.
  • DS Camera – kamera wykorzystywana w różnych grach, m.in. w grze Face Training.
  • Nintendo DS TV Tuner – tuner telewizji.
  • Nintendo USB Connector – urządzenie służące do połączenia z Internetem
  • Do konsoli Nintendo DS dokupić można akcesoria oferowane przez inne firmy, ale kompatybilne z tymże urządzeniem. Mowa tu o takich sprzętach, jak:

  • DS Motion Card – akcelerometr (czujnik ruchu),
  • Action Replay – służący do cheatowania,
  • Play Yan – odtwarzacz multimediów,
  • Wifi Max – alternatywa dla Nintendo Wi-fi USB Connector,
  • Flash Catridge – kartidże służące do uruchamiania gier pobranych z Internetu, homebrew etc.,
  • Guitar Hero Grip – przystawka służąca do gier z serii Guitar Hero.
  • Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • W jakich przypadkach istnieje możliwość rozgrywki multiplayer bez osobnego kartridża?

      Osoby nieposiadające własnego kartridża mogą niekiedy brać udział w rozgrywce na Nintendo DS, jeśli połączą się z hostem, udostępniającym część gry. Pobierają oni wówczas odpowiednie dane na swoją konsolę, korzystając z Nintendo DS Dowlonad Play. Funkcja ta jest dostępna m.in. w Mario Kart DS, New Super Mario Bros. i Meteos. Niektóre gry oferują również grę przez Internet, opcja ta nosi nazwę Nintendo WFC.

    • Czym jest Nintendo Wi-Fi Connection?

      Jest to jedna z funkcjonalności konsoli Nintendo DS. Powszechnie nazywana jest WFC i jest to darmowa usługa gier online. Gracze posiadający zgodne gry na Nintendo DS mają możliwość połączenia się z usługą za pośrednictwem Wi-Fi, przy użyciu Nintendo USB Connector bądź też bezprzewodowego routera.

    • Na czym polega Download Play w Nintendo DS?

      Funkcjonalność ta umożliwia użytkownikom rozgrywkę wieloosobową z innymi konsolami Nintendo DS, przy użyciu jednej karty gry. Kartą taką może być na przykład Mario Party DS i Mario Kart DS. Aby gra była możliwa, gracze muszą znajdować się w zakresie sieci bezprzewodowej, czyli maksymalnie w odległości 30 metrów od siebie, tak, aby mogli pobrać niezbędne dane od hosta gry.

    Podsumowanie

    Nintendo DS to jedna z najbardziej popularnych konsol do gier wideo na świecie, która sprzedała się w setkach milionów egzemplarzy. W Polsce nie jest ona tak powszechnie stosowana, choć ma swoich zwolenników. Kupując tą konsolę zwracajmy uwagę na jakość ekranów LCD, tryb zasilania oraz na akcesoria dodatkowe, które mogą być dodawane do urządzenia. Niezwykle bogata oferta gier na Nintendo DS sprawia, że nie ma w zasadzie lepszej konsoli dla najmłodszych użytkowników.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-26 00:09:59, 120