Jak wybrać procesory i efekty do gitar elektrycznych?

Gitara elektryczna swoje funkcjonowanie opiera na przetwornikach elektromagnetycznych, w których wnętrzu znajduje się magnes sztabkowy, a ewentualnie magnesy pojedyncze w formie walca. Całość umieszczono w gitarze pod strunami. Bardzo popularnym wśród użytkowników gitar elektrycznych jest korzystanie z dodatkowych efektów, poprzez zakup odpowiedniego urządzenia. Producenci oferują szeroką gamę efektów, z których każdy nadaje brzmieniu zupełnie inną barwę. Po efekty gitarowe sięgać powinny przede wszystkim te osoby, które potrafią już pokazać swoje umiejętności na gitarze elektrycznej. Maksymalnie takie efekty można wykorzystać dopiero wtedy, gdy posiada się przynajmniej podstawowe umiejętności. Dla większości gitarzystów, sięganie po efekty jest sposobem na znalezienie inspiracji, ale również odnalezienie nowych rozwiązań. Dodatkowo, korzystanie z efektów wspomaga również sam proces nauki grania, dzięki czemu gitarzysta szybciej staje się profesjonalistą.

Na skróty...

Jak wykorzystać efekty?

procesory i efekty do gitar elektrycznych - jak wybrać?

Brzmienie gitary elektrycznej jest bardzo charakterystyczne, aczkolwiek można je również dosyć łatwo modyfikować. Efekty, które opisujemy, służą właśnie modyfikacjom tych dźwięków. Dzięki efektom można je zniekształcać, korygować barwę, modulować czy też opóźniać. By jednak uzyskać taki efekt należy korzystać z akcesoriów noszących nazwę efektów gitarowych. Są to urządzenia, które podłączane do gitary zniekształcają dźwięk na podstawie zadanych parametrów. Z reguły jedno urządzenie to jeden efekt. Oczywiście można połączyć ze sobą kilka różnych efektów, ale to już zadanie dla bardziej zaawansowanych gitarzystów. Cechy, które należy posiadać, by wykorzystywać efekty dźwiękowe to przede wszystkim bardzo dobry słuch, ale również towarzyszące temu wysokie umiejętności.

Podstawowe efekty gitarowe

Efekty gitarowe zaliczane do podstawowych, mają postać kostek. Dzięki jednej kostce można wydobyć jeden dźwięk, który można regulować. Jak najbardziej efekty gitarowe mogą być łączone w zestawy, ale jak już zostało wspomniane, jest to zadanie dla bardziej zaawansowanych graczy. Mniej doświadczeni powinni początkowo skorzystać z najbardziej popularnych efektów gitarowych, a najlepiej by miały one postać kostek, gdyż wtedy można je włączać i wyłączać stopą. Takie efekty to choćby reverb, equalizer czy delay. Equalizer wykorzystywany jest do korygowania barwy dźwięku, a regulacja odbywa się poprzez korygowanie częstotliwości tonów. Dzięki temu możliwe jest poprawianie poszczególnych zakresów tonów. Używając ten efekt, z gitary można wydobyć barwę, której zdobycie bez wspomagania nie jest możliwe. Reverb prowadzi do czegoś w rodzaju echa, bądź też wydłużenia trwania dźwięku, z możliwością redukcji parametrów takich jak głośność, moc czy też wyrazistość. Bardzo często wykorzystuje się również delay, czyli inaczej mówiąc opóźnienia. Najczęściej efekt ten stosowany jest w przypadku muzyki reggae, ale również w inny typach muzyki, które bazują na jej rytmie.

Innym rodzajem efektów gitarowych są efekty generowane komputerowo. Gitarzyści mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanego oprogramowania, dzięki któremu uzyskać można efekty porównywalne z tymi, jaki wydobyć można dzięki korzystaniu z kostki. Takie programy są bardzo pomocne w dopracowaniu oraz w ćwiczeniu swojej kompozycji.

Czym jest procesor efektów?

Procesor efektów to cyfrowe urządzenie, które potrafić zmienić sygnał gitary elektrycznej tak, by wprowadzić do niego dodatkowe efekty. Najczęściej procesor efektów wykorzystywany jest w roli urządzenia, które wysyła sygnał. Dzięki cyfrowemu procesorowi dźwięk można zmieniać przez kilka efektów. Procesor efektów jest w stanie stworzyć nawet 100 efektów specjalnych i pozwala na stworzenie niepowtarzalnych dźwięków, poprzez zastosowanie kompresji i poprawek do dźwięków już istniejących. Z reguły procesory gitarowe posiadają wbudowany cyfrowy tuner. Procesory pozwalają na uzyskanie szerokiego zakresu możliwości, a ich cena jest na tyle przystępna, że każdy gitarzysta może sobie na nie pozwolić.

Popularni producenci procesorów i efektów do gitar elektrycznych i ich produkty

Jedną z czołowych firm, która działa w tej branży jest MXR, marka należąca do koncernu JIM DUNLOP. Wszystkie efekty tej firmy, wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a co najważniejsze producenci dbają o jakość brzmienia. Klasa urządzeń tej firmy doceniana jest przez zawodowców, którzy cenią sobie niski poziom szumów, wysoką czułość na dynamikę gry czy też tzw. true bypass. Przykładem bardzo dobrego urządzenia tej firmy jest EVH90. Są to efekty typu phaser, a jego brzmienie znać możecie choćby z utworów Eddiego Van Halen'a. Efekt może funkcjonować w dwóch trybach. Pierwszy z nich to vintage, czyli brzmienie klasyczne z lat 70`tych, a drugie to brzmienie klasyczne. Redukcja dotyczy w tym przypadku tylko i wyłącznie prędkości modulacji. Okazuje się to wystarczające nawet dla prawdziwych fanów efektów gitar elektrycznych. Urządzenie zasila bateria 9V, ewentualnie zasilacz. W zestawie producent dodaje również podkładkę antypoślizgową oraz gumkę na gałkę potencjometru.

Inną znaną marką, która zajmuje się tworzeniem efektów do gitar elektrycznych, jest Cherub oraz ich seria Nux. Obejmuje ona wszystkie najbardziej popularne efekty gitarowe, a wśród nich: chorus, fflanger, overdriver, compressor oraz bardzo dobre symulatory brzmień w postaci wzmacniaczy hi-gain'owch. Całość została umieszczana w solidnej, metalowej obudowie. Włącznik urządzenia pokryty jest nakładką antypoślizgową, a efekty zasilane są baterią 9V lub oczywiście zasilaczem. Specjaliście szczególnie pozytywnie oceniają solidne wykonanie urządzenia, ale również towarzyszącą temu bardzo atrakcyjną cenę. Efekty z serii Nux są wyróżniane przez czasopisma branżowe. Ciekawym modele efektów jest FL2 Vintage Flanger. Jest to efekt modulacyjny typu Langer. W przypadku tego urządzenia można regulować głębokość oraz prędkość nasycenia, ale również rozpiętość modulacji.

Kolejnym efektem, o którym warto wspomnieć, jest Marshall Vibratrem VT1. Są to nowocześnie brzmiące efekty tremolo. VT-1 można wykorzystywać w dwóch trybach pracy, tj. Tremolo i Vibrato. Pierwszy z wymienionych to po prostu wciąż powtarzające się zmiany poziomu głośności dźwięku, natomiast drugi, to cykliczne zmiany wysokości dźwięku. VT-1 wyposażono w kontrolery. Mode jest przełącznikiem, który pozwala wybrać odpowiedni rodzaj pracy. Speed pozwala na płynną zmianę szybkości modulacji efektu. Depth steruje nasyceniem efektów, które zostały wymienione. Shape ma wpływ na kształt fali modulacyjnej VT-1.

Jeśli chodzi o procesory, to przykładem dobrego urządzenia jest IK Multimedia I-RIG. Pozwala on na wprowadzenie sygnału instrumentu m.in. do iPhone czy iPada. Wystarczy tylko podłączyć procesor do multimedialnego urządzenia, podłączyć słuchawki i możecie rozpoczynać pracę. Irig współpracuje ze wszystkimi popularnymi aplikacjami, które wykorzystywane są do rejestracji, procesowania lub pomiarów dźwięku. Np. dla iPhone warto jest wykorzystywać program AmpliTube. Dzięki niemu korzystać możecie ze wszystkich efektów, jakie dostępne są dla gitarzysty bądź basisty. W ramach programu wybrać można jeden z pięciu wzmacniaczy, ale również jeden z efektów. Te efekty to delay, fuzz, distortion, overdrive, wah, envelope filter, chorus, flanger, phaser, octave, noise filter.

Innym przykładem procesora jest Digitech RP-90. Urządzenie zasilane jest przez procesor AudioDNA®2. Charakteryzuje się ona rewelacyjnym modelowaniem, łącznie z efektami kompaktowymi, kolumnami głośnikowymi, efektami modulacyjnymi, liniami opóźniającymi, a także efektami specjalnymi. Urządzenie daje dostęp do mnóstwa modeli brzmieniowych, a ważnym jego dodatkiem, są programy o brzmieniu agresywnym.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Ile kosztują procesory i efekty do gitar elektrycznych?

    Procesory i efekty do gitar elektrycznych nie są drogimi urządzeniami. Procesor pod wymogi koncertujących gitarzystów kupić można za 1000 złotych. Urządzenia przeznaczone pod amatorów nabyć można w cenie 200-300 złotych, a jego parametry będą jak najbardziej wystarczające. Efekty do gitar elektrycznych kupić można za jeszcze mniejsze pieniądze – na poziomie nawet 100-200 złotych. Zatem na omawiane urządzenia pozwolić sobie może każdy fan gitarowych brzmień.

Podsumowanie

Gitarzyści, którzy poszukują inspiracji, nowych dźwięków lub po prostu chcą wprowadzić zmiany do swojego grania, mogą korzystać z efektów i procesów do gitar elektrycznych. Urządzenia te kupić można w sklepach muzycznych w Internecie, jak również w sklepach tradycyjnych. Warto jest kupować urządzenia znanych marek, które umożliwiają wydobywanie z dźwięku takich efektów, jakich oczekujemy. Procesory i efekty wykorzystywane są nie tylko do zabawy, ale również podczas profesjonalnych koncertów, zatem nie są wyłącznie inspiracją do nowych dźwięków.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-20 15:03:26, 120