Jak wybrać wzmacniacze i kolumny do gitar elektrycznych?

Gitary elektryczne są instrumentami, które wymagają zastosowania urządzeń dodatkowych, aby wydobywający się z nich dźwięk spełniał oczekiwania muzyków. Do gitar elektrycznych można między innymi dokupić odpowiednie wzmacniacze i kolumny. Problem pojawia się w tym, w jaki sposób je wybrać i na jakie parametry należy zwrócić uwagę? O ile grający na gitarach elektrycznych muzycy nie powinni mieć z tym zbyt dużych problemów, o tyle kłopoty z wyborem mogą mieć początkujący instrumentaliści. To dla nich głównie powstał niniejszy poradnik.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wzmacniaczy i kolumn do gitar elektrycznych

wzmacniacze i kolumny do gitar elektrycznych - jak wybrać?

Przede wszystkim, należy powiedzieć, że gitara elektryczna nie jest wyposażona w pudło rezonansowe, tylko w płaską deskę. Z uwagi na to gra bardzo cicho, jeśli nie podłączy się ją do wzmacniacza. Gitarę elektryczną można porównać do źródła sygnału elektrycznego takiego jak mikrofon. Wymaga ona podłączenia do odpowiedniego wzmacniacza, aby taki sygnał został wzmocniony i doprowadzony do głośników. Warto przy tym zaznaczyć, że w żadnym przypadku nie należy podłączać gitary elektrycznej do kontaktu.

Do każdej w zasadzie gitary elektrycznej istnieje możliwość dokupienia specjalnego wzmacniacza z kolumnami. Wzmacniacz z głośnikiem nazywany jest piecykiem gitarowym, albo określany jest mianem „combo gitarowe”. Gitarę podłącza się pod taki zestaw przy użyciu kabla z wtyczkami duży Jack po obu stronach. Najtańszy wzmacniacz z kolumnami można nabyć już za 150 zł, ale nie można oczekiwać, że zestaw ten będzie wysokiej jakości. Dźwięk wydobywający się z kolumn nie będzie raczej zadowalający. Takie tanie wzmacniacze i kolumny gitarowe są po prostu zbyt małe, dlatego też dźwięk słychać bez basu, podobnie jak w radiu tranzystorowym. Dopiero „piecyki gitarowe” wyposażone w naprawdę duże głośniki, kosztujące w sumie jakieś 500 zł, brzmią dobrze i będą służyły nawet profesjonalnym muzykom.

Jeśli nie mamy wystarczających środków finansowych na zakup specjalistycznych, dobrych pod względem jakościowym, wzmacniaczy, to można tymczasowo pokusić się o podłączenie gitary do dowolnego wzmacniacza, jakim dysponujemy akurat w domu. Do wieży zwykle można podłączyć się pod wejście typu chinch, które oznaczone jest symbolem AUX. Odpowiednią gałką lub przyciskiem należy wybrać to wejście. Gitarę elektryczną można podłączyć nawet pod telewizor, wykorzystując do tego celu wejście typu chinch, oznaczone np. AV IN. Na pilocie później należy wybrać odpowiednie wejście, na przykład AV3 lub Front AV. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wykorzystania wejścia EURO do podłączenia gitary, jeśli dysponujemy przejściówką na chinch. Trzecią możliwością, obok wieży i telewizora, jest podłączenie bezpośrednie gitary elektrycznej pod aktywne głośniki komputerowe, przez przejście na mini Jack. Głośniki trzeba ustawić na maksymalna głośność, bo sygnał z gitary jest niewielki. Będzie przy tym działał wyłącznie jeden kanał. Trzeba być świadomym tego, że podane rozwiązania w zakresie wzmacniaczy i głośników domowych, są wyłącznie prowizoryczne i tymczasowe. Z czasem koniecznie trzeba kupić odpowiedni wzmacniacz i kolumny, pod które podłączymy naszą gitarę elektryczną.

Kupując wzmacniacz do gitary elektrycznej, powinniśmy zwrócić uwagę na jego typ, choć najczęściej jest to typ Combo. Musimy zdecydować, czy ma to być wzmacniacz lampowy, a jeśli tak, to czy ma być wyposażony w pełną lampę. Następnie, powinniśmy sprawdzić procesor efektów i liczbę kanałów wzmacniacza. Kolejnymi ważnymi parametrami przy zakupie wzmacniacza gitarowego są: moc, częstotliwość, czułość wejścia, pilot, typ obudowy (najlepiej, aby była drewniana), zasilacz, poziom emitowanego dźwięku, liczba głośników i ich wielkość, korekcja dźwięku, wymiary, a także waga i rodzaje wyjść.

Z kolei wybierając kolumny głośnikowe, które są niezbędnym elementem wyposażenia gitary elektrycznej, należy zwrócić uwagę na liczbę głośników i ich wielkość, materiał, z jakiego są zbudowane (najlepsze są głośniki, których obudowa została wykonana z drewna), tryb pracy (mono lub stereo), moc, pasmo przenoszenia, odstęp sygnału od szumu, skuteczność, zasilacz, kolor i system wejść.

Popularni producenci wzmacniaczy i kolumn do gitar elektrycznych i ich produkty

Do najbardziej znanych, renomowanych producentów zarówno wzmacniaczy, jak i kolumn przeznaczonych do gitar elektrycznych, zalicza się następujące marki: 4 Acoustic, AER, Artec, Akmuz, Ashdown, Ampeg, Ashton, B52, BLACKSTAR, Behringer, Box Electronics, BLACK HEART, Bugera, Career, Carvin, Carlo Giordano, CERWIN VEGA, Carlsbro, Crate, Danelextro, DigiTech, Dimavery, EBS, Engl, Eden, Epiphone, Egnater, EVH, Fender, Fishman, Fryette, GallienKrueger, GenzBenz, Gator, Gibson, GEMINI, Hand Box, Hartke, Hughes & Kettner, Hardcase, Hayden, Harley Benton, HiWatt, Ibanez, JBL, Koch, Krank, Kustom, Laboga, Line 6, Laney, LDM, M-AUDIO, Marshall, Megatone, Mackie, Martin, MARKBASS, MEGA AMP, ORANGE, Omnitronic, Peavey, POLAUDIO, PJB, Produkt Polski, QSC, Randall, Rocktile, RED WITCH, Rocktron, Rivera, Roland, Soldano, SWR, Sounder, Stagg, t.c. electronic, TAURUS, TC Electronic, Tenson, Trace Elliot, Turbosound, VOX, VOX Amlification, Warwick, Yamaha, ŻAR.

Jeśli zależy nam na zakupie taniego, ale dobrego wzmacniacza, to powinniśmy zdecydować się na model Roland Cube 20x, który kosztuje około 600 zł. Wzmacniaczem o podobnych parametrach i cenie jest Line 6 Spider III 30.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak sprawdzić, czy gitara została dobrze podłączona do wzmacniacza?

    Jeśli w urządzeniu jest wszystko prawidłowo podłączone, to przed podłączeniem kabla do gitary, można dotknąć palcem do wtyczki. W kolumnach powinno być słychać w tym momencie charakterystyczne buczenie lub trzaski. Jeśli natomiast nic nie słychać, będzie to oznaczało, że coś jest niewłaściwie podłączone lub przyciskami na wzmacniaczu źle wybrano wejście albo też ustawiona jest zbyt mała głośność.

  • Czy gitarę elektryczną można podłączyć do komputera?

    Tak. Gitarę w takim przypadku podłącza się do karty dźwiękowej. Ustawienia są takie same jak dla mikrofonu. Gitara powinna mieć ustawioną odpowiednią głośność. Najczęściej karty dźwiękowe mają zainstalowany mikser. Pozwala on na ustawienie odpowiednich parametrów głośności także dla gitary elektrycznej.

Podsumowanie

Kupno wzmacniacza lub kolumn do gitary elektrycznej powinno być dobrze przemyślane, ponieważ nie jest to sprzęt zbyt tani. Za dobre głośniki i wzmacniacz przyjdzie nam zapłacić co najmniej 1000 zł, choć chińskie produkty kupimy za połowę tej sumy. Jakość idzie tu jednak w parze z ceną, dlatego też jeśli oczekujemy dobrych efektów muzycznych, powinniśmy naszykować się na spory wydatek. Kupując głośniki i wzmacniacz do gitary elektrycznej koniecznie sprawdźmy ich moc. Jest to jeden z najważniejszych parametrów tychże urządzeń. Warto kupować głośniki i wzmacniacze drewniane, ponieważ jakość dźwięku jest w tym przypadku bardzo wysoka. Jeśli nie wiemy, jaki wzmacniacz czy kolumny będą odpowiednie dla naszej gitary elektrycznej, najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego muzyka, lub kompetentnego przedawcy w sklepie muzycznym.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-08 02:02:13, 213