Jak wybrać gitarę klasyczną?

Klasyczne gitary są instrumentami, na których gra miliony ludzi na całym świecie. Nie trzeba być profesjonalnym muzykiem, aby móc grać na takiej gitarze. Większość osób, które chcą nauczyć się gry na gitarze, potrzebuje gitary klasycznej. Jak kupić odpowiednią gitarę tego typu i na jakie jej parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje gitar klasycznych

gitary klasyczne - jak wybrać?

Zakup dobrej gitary klasycznej nie jest łatwy, a to z uwagi na wiele typów tego instrumentu. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielką ilość cech gitary, aby być z niej w pełni zadowolonym. Jednocześnie, wybierając gitarę musimy brać pod uwagę to, aby służyła nam ona przez długie lata.

Jeśli chcemy kupić dobrą gitarę klasyczną powinniśmy wybrać instrument proporcjonalnie do jego klasy, który umożliwi nam przez odpowiednio długi okres czasu cieszyć się nim i rozwijać uzdolnienia muzyczne. Zupełnie inną gitarę jednakże kupimy dla początkującego muzyka, a inne wymagania będzie musiała spełnić gitara dla profesjonalisty. Generalnie, czym lepsza gitara, tym stawia ona przed gitarzystą większe wymagania. Dlatego też zaawansowane gitary klasyczne nie są adresowane do amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z graniem na gitarze.

Jeśli zamierzamy uczyć się gry na gitarze, powinniśmy wybrać solidną gitarę klasyczną. Wbrew pozorom, to dla amatorów najlepsze będą naprawdę dobre gitary klasyczne, ponieważ zły, kiepskiej jakości instrument jest w stanie skutecznie zniechęcić początkujących muzyków w ogóle do jakiejkolwiek gry na gitarze. Trzeba zaznaczyć, że nauka gry na gitarze wcale nie jest prosta. W rzeczywistości, jest to ciężka praca, która dopiero po wielu tygodniach staje się przyjemnością, zakładając przy tym, że dysponujemy chociaż przyzwoitym instrumentem.

Teoretycznie, im wyższej klasy gitara klasyczna, tym lepiej. Na pewno, wysokiej klasy gitara daje wiele możliwości grania i wiele dźwięków, których nie można wydobyć z przeciętnej jakości instrumentu. Najlepsze i często też najdroższe gitary nie będą dobrym wyborem dla amatorów, ale przydadzą się każdemu, profesjonalnemu muzykowi. Optymalnym wyjściem z sytuacji jest zakup gitary klasycznej proporcjonalnej do prezentowanych przez użytkownika możliwości. W miarę, jak umiejętności grania na gitarze rosną, można kupować nowe, lepsze instrumenty.

Warto podkreślić, że na ogół gitara klasyczna to instrument dosyć cichy, dlatego też wybierając go powinniśmy wiedzieć, czy będzie potrzebny jako akompaniament czy jako instrument solowy.

Najlepiej przy zakupie gitary klasycznej mieć pod ręką osobę, która będzie bardziej doświadczonym od nas muzykiem i która posłuży nam radą podczas wybierania instrumentu. Warto jest posłuchać brzmienia gitary przed jej zakupem, na dodatek ze sporej odległości, ponieważ tylko wtedy dowiemy się, czy brzmi ona tak, jak należy. Wybierając gitarę należy ją dotykać, przymierzyć i w odpowiedni sposób sprawdzić. Powinna być ona dla nas idealna. Z tego względu nie zaleca się kupowania gitary klasycznej przez Internet. Gitarę trzeba wnikliwie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma na jej powierzchni widocznych uszkodzeń, pęknięć, rozklejonych elementów itp. Na początek warto sprawdzić strojenie gitary, zwrócić uwagę, czy wybrany model dobrze stroi na różnych progach, a w szczególności na tych najwyższych. Warto podkreślić, że nowe struny zawsze wymagają trochę czasu, aby mogły się one odpowiednio ułożyć i przestać zmieniać swoją wysokość. Gitara klasyczna, którą kupujemy, powinna stroić idealnie na każdym progu. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić oktawy każdej ze strun na XII progu, czy tak samo brzmią i są czyste. Jeżeli tak nie jest proponuje się wybrać inną gitarę, albo wymienić strunę na inną, bowiem może to być jej wina. Musimy również przetestować gitarę na różnych akordach i w różnych pozycjach. Zaczynając na przykład od porównania tych samych funkcji w różnych miejscach na gryfie, np. C-dur w I pozycji i ten sam akord na progu VIII. W dobrej gitarze na obuch tych pozycjach dźwięki powinny być czyste. Przy czym należy pamiętać o tym, aby przy stawianiu palców na gryfie nie naciągać zbytnio strun w wzdłuż progów gdyż można rozstroić dźwięk nawet na dobrze nastrojonej gitarze.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że na brzmienie i strojenie gitary klasycznej ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne panujące w danym pomieszczeniu. Zalicza się do nich ciśnienie, temperaturę i jej wahania, a także wszelakie zmiany klimatyczne.

Przy zakupie gitary klasycznej zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania, bowiem powierzchnia instrumentu wykonana z drewna nie powinna posiadać żadnych mechanicznych uszkodzeń, a więc powinna być wolna od rys, pęknięć, odprysków lakieru czy wgnieceń. Takie uszkodzenia wpływają nie tylko na sam wygląd, ale również na samo brzmienie gitary. Dodatkowo, lakier na gitarze powinien być równomiernie rozłożony, w miejscach połączeń elementy powinny być starannie przyklejone na całej powierzchni, nie powinno być śladów kleju.

Wielkość gitary powinna być dopasowana do wieku użytkownika i jego wzrostu. Standardowo menzura gitary ma około 650 mm, ale jeśli chcemy kupić gitarę dla dziecka kupmy instrument o menzurze 590 mm i wielkości tzw. trzy czwarte lub jedna druga

Gryf gitary powinien być prosty i nie wyginać się pod wpływem naciągnięcia strun. Musi on być przyklejony w sposób solidny do pudła gitary. Najlepszym materiałem na podstrunnice jest heban, jednak stosowany jest też często palisander. Każdy z progów powinien być idealnie nabity i nie mieć żadnych szpar. Z kolei, brzegi progów koniecznie muszą być gładko oszlifowane i niewystające. Wysokość progów powinna być na tym samym poziomie. Maszynki w gryfie powinny kręcić się precyzyjnie i płynnie. Zdecydowanie największy wpływ na jakość dźwięku, jaki wydobywa się przy użyciu gitary, ma górna płyta rezonansowa. Płytę wierzchnią gitary wykonuje się z litego drewna, choć spotyka się tańsze wersje ze sklejki. Elementem, który również ma wpływ na brzmienie, jest lakier, który oprócz walorów estetycznych, wnikając w wierzchnią warstwę drewna, wpływa na właściwości rezonansowe. Powinien być równomiernie położony bez zacieków i pęknięć. Mostek gitary klasycznej powinien być porządnie przyklejony do pudła gitary i nie powinien posiadać żadnych widocznych szpar ani pęknięć.

Popularni producenci gitar klasycznych i ich produkty

Gitary klasyczne są produkowane od wielu lat przez takie firmy, jak: Admira, Alvaro, Antonio deCastella, Azahar, Alhambra, Alvera, Antonio Martinez, Alvarez, Anglada, Ashton, Barcelona, Beuna Vista Guitars, Baton Rouge, Buena Vista, Classia, Cort, Cuenca, Dean, Durango, Encore, Ever Play, Epiphone, Esteve, Fender, Farra, Felipe Alvarez, Gewa, Godin, Hoefner, Hohner, Hora, Hohner, Ibanez, Jose Ramirez, Kantare, Kirkland, Manuel Rodriguez, Miguel J., Martinez, Moreno, Miguel Almeria, Oscar Schmidt, Paola, Pro Arte, Pro Natura, Pasadena, Rosario, Salvador Cortez, Santos Martinez, Samick, Stagg, Sanchez, Strunal, Takamine, Tanglewood, Tenson, Washburn oraz Yamaha.

Godne polecenia są następujące modele gitar klasycznych: Hohner HC-06, Hohner HC-03, Admira Paloma. Nade wszystko, kupując gitarę klasyczną powinniśmy wystrzegać się wszelakich kolorowych wyrobów, które określane są niekiedy mianem gitaropodobnych, których cena jest bardzo niska. Nie spełnią one Waszych oczekiwań, nawet tych najmniejszych, chyba że chcecie, aby gitara była tylko gadżetem powieszonym na ścianie.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy warto zamówić gitarę u lutnika?

    Jest to całkiem dobry pomysł, jeśli chcemy mieć gitarę klasyczną idealnie dobraną do naszych wymagań. W dobrych zakładach lutniczych istnieje możliwość zbudowania instrumentu na indywidualne zamówienie klienta. Daje to możliwość dobrania wielkości pudła rezonansowego, rodzaju materiałów, rodzaj gryfu jak i menzury oraz ogólnego wzornictwa. Taka gitara będzie na pewno jedyna w swoim rodzaju.

  • Czy droga gitara zawsze będzie najlepsza?

    Niekoniecznie. Zdarza się tak, że nawet bardzo drogie gitary klasyczne nie spełniają oczekiwań swoich użytkowników. Klient płaci wówczas najczęściej za markę gitary, a nie za wysokiej jakości produkt. Może więc się zdarzyć, że „utopimy” ogromne sumy pieniędzy w instrument, który nas tylko rozczaruje.

  • Dlaczego wysokiej klasy gitara nie będzie odpowiednia dla amatora?

    Dla niedoświadczonych gitarzystów taka gitara nie będzie dobrym wyborem, bowiem uwidoczni i uwypukli wszelkie niedociągnięcia i błędy podczas grania, a chyba nie o to chodzi.

  • Jaka gitara najlepiej sprawdzi się jako akompaniament?

    Najlepsza będzie ku temu gitara średniej jakości, która bardzo dobrze stroi. Trzeba pamiętać, że wybierając zbyt głośną gitarę możemy nie wiedzieć, w jaki sposób najlepiej wykorzystać jej dynamikę i możemy w konsekwencji zagłuszyć nasze instrumenty, a nawet wprowadzić poważny chaos do granego utworu.

Podsumowanie

Gitara klasyczna charakteryzuje się najprostszą budową, co sprawia że jest ona tania i przez to odpowiednia do nauki gry na gitarze. Już za 300 zł można kupić solidną, dobrze brzmiącą gitarę klasyczną, mającą delikatne brzmienie. Na ogół, gitary klasyczne posiadają nylonowe struny, które są przyjazne dla miękkich opuszków palców początkujących muzyków. Gitary klasyczne mają również swoje wady, do których zalicza się niską głośność. Jest to gitara mało uniwersalna, na której można w zasadzie wykonywać wyłącznie solowe utwory oraz kolędy. Wybierając gitarę zwracajmy uwagę na jej jakość, głównie materiału, z jakiego jest wykonana, oraz strun i ich napięcia. Jeśli tak podejdziemy do zakupu gitary klasycznej, na pewno wybierzemy instrument, który w pełni nas zadowoli. Nie łudźmy się nadzieją, że gitara to mały wydatek. Jeśli wydamy na nią 100 zł, to nigdy nie będziemy mieli dobrego instrumentu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-28 16:06:22, 120