Jak wybrać wiertarkę?

Każdy majsterkowicz powinien posiadać w domu czy w garażu szereg narzędzi, dzięki którym, będzie mógł dokonywać niezbędnych napraw, czy też w razie potrzeby przeprowadzać remont. Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi w takim przypadku jest oczywiście dobra wiertarka. Jak taką kupić? Przede wszystkim należy poznać jej standardowe parametry i funkcje, aby wiedzieć, w jaki sposób czytać specyfikacje poszczególnych sprzętów, które znajdziemy w sklepach. Dzięki temu poradnikowi wybór odpowiedniej wiertarki niewątpliwie będzie o wiele łatwiejszy. Znalezienie najlepszej wiertarki, która spełni indywidualne potrzeby użytkowników, wbrew pozorom wcale nie jest takie proste, zwłaszcza, że każdy produkt nazywany wiertarką jest skierowany do nieco innej grupy odbiorców.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wiertarek

wiertarki - jak wybrać?

Wiertarki nie stanowią jednolitej grupy asortymentowej. Można tu wymienić kilka typów wiertarek:

  • wiertarki ręczne – nazywane również świdrem ręcznym, są to najprostsze wiertarki, które napędza siła mięśni. Ma ona ograniczone zastosowanie, bowiem na ogół jest wykorzystywana do wiercenia otworów w drewnie, albo w miękkich tworzywach sztucznych. Uchwyt wiertarki ręcznej pozwala na założenie wierteł charakteryzujących się różną średnicą.
  • wiertarki bezudarowe – wiertarki te przeznaczone są dla amatorów, mają moc od 500 do 700 W i są w mniejszym stopniu odporne na obciążenia, niż wiertarki udarowe. Oznacza to, że przy wielogodzinnych pracach dochodzi do szybkiego wyeksploatowania sprzętu. Wiertarki amatorskie bezudarowe są solidnie wykonane, sprzedawane w praktycznych walizkach. Na ogół korpus wiertarki ma dodatkowy przekręcany uchwyt, dzięki któremu poprawia się komfort oraz precyzja wykonywanych prac. Wiertarki amatorskie bezudarowe posiadają wiele przydatnych rozwiązań użytkowych, m.in. regulację prędkości i momentu obrotowego, blokadę włącznika, zmianę kierunku obrotów oraz ogranicznik głębokości wiercenia. Takie wiertarki są w zasadzie uniwersalne. Najlepiej by było, aby wiertarka była wyposażona w dwa tryby pracy – wiercenia w materiałach miękkich i twardych. Wiertarki bezudarowe są w miarę lekkie, bowiem ich waga nie przekracza 2 kg.
  • wiertarko-wkrętarki akumulatorowe – są one alternatywnym rozwiązaniem dla wiertarek zasilanych energią elektryczną z sieci. Są poręczne, ale mają mocno ograniczony zakres i czas zastosowania. Czas pracy jest w nich liczony w amperogodzinach (Ah) i zależy od zastosowanej baterii. Rozpiętość czasu pracy dostępnych na rynku wiertarko-wkrętarek wynosi od 1.2 Ah do 2 Ah. Najkrótszy czas pracy pozwala na wkręcenie 200 wkrętów. Narzędzie to może nie tylko wkręcać śruby, ale i wiercić. Na ogółu otwory wykonuje się jedynie w materiałach miękkich, takich jak drewno czy metal. Napięcie (od 9 do 24 V) zastosowanego akumulatora przekłada się na moc wiertarko-wkrętarki. Im wyższe napięcie, tym większe możliwości oraz maksymalna średnica wiercenia w różnych materiałach. Bywa, że dobre wiertarko-wkrętarki mają funkcję pracy udarowej, a więc mogą one wiercić w betonie. Przy zakupie wiertarko-wkrętarki akumulatorowej należy zwrócić uwagę na czas ładowania jej baterii, który z reguły trwa jedną godzinę.
  • wiertarki udarowe – dzielimy je na amatorskie i profesjonalne. Wiertarki amatorskie wyposażone w udar mechaniczny pozwalają na wiercenie otworów w materiałach twardych, ale należy zaznaczyć, że ich moc jest mocno ograniczona i wynosi około 700 W. Wystarczy to na wywiercenie otworów w betonie o średnicy nie większej niż 16 mm. Wiertarki udarowe profesjonalne mają moc od 600 do ponad 1000 W. Ich obudowy wykonane są ze stopów magnezu, co daje im wyjątkową trwałość. Nie są to sprzęty ciężkie, jako że ich waga średnio wynosi 2,5 kg. Większość wiertarek udarowych profesjonalnych ma dodatkowe uszczelnienie co przedłuża żywotność silnika. Długość kabla wynosi tu od 3 do 4 metrów.
  • młotowiertarki – są one wyposażone w udar pneumatyczny, przeznaczony do wykonywania otworów w betonie. Siłę udaru młotowiertarki mierzy się w dżulach. Te najmocniejsze mają siłę pojedynczego udaru dochodzącą do 5 J. Istnieją także młotowiertarki akumulatorowe, w których energia udaru może wynieść do 2 J, co jest wystarczające dla wywiercenia otworów w betonie o średnicy 2 cm.
  • wiertarki stołowe i pionowe – wiertarki pionowe to inaczej młoty pneumatyczne, które są zdecydowanie najmocniejsze wśród wiertarek. Ich waga dochodzi nawet do 10 kg. Są przeznaczone do wyburzania betonu lub kruszenia asfaltu. Wiertarki stołowe są używane z kolei w przemyśle oraz w warsztatach ślusarskich.
  • Kupując wiertarkę musimy koniecznie zwrócić uwagę na szereg jej podstawowych parametrów, a mianowicie na jej moc, napięcie, maksymalną prędkość obrotową, funkcję udaru i częstotliwość udarów, maksymalną średnicę wiercenia dla różnych materiałów, oraz na liczbę biegów.

    Moc silników elektrycznych zastosowanych w wiertarkach ma przełożenie na ich możliwości. Im mocniejszy silnik, tym wiertło będzie w stanie wywiercić większe otwory, nawet w twardych materiałach. Jednocześnie, większa moc zapewnia większą żywotność.

    Napięcie jest w przypadku wiertarek zasilanych z sieci energetycznej zawsze takie samo i wynosi 230 V. Jeśli kupujemy wiertarkę z USA musimy być jednak przygotowani na to, że jest ona przystosowana do pracy przy zasilaniu 110 V. W wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych napięcie jest uzależnione od baterii i zwykle nie jest ono niższe od 9 i wyższe od 24 V.

    Prędkość obrotowa i jej maksymalny poziom, jest wartością istotną, podobnie jak częstotliwość i energia udarów. W przeciętnych wiertarkach mamy do czynienia z prędkością 3000/min. i 45000 udarów/min. Im większa prędkość obrotowa i liczba udarów, tym wydajniejsza praca wiertarki.

    Wiertarki wyposażone w funkcję udaru wykorzystują system, który wytwarza rytmicznie uderzenia. Pojawiają się one w momencie, kiedy wiertło obraca się z dużą prędkością, jednocześnie uderzając w materiał, nad którym się pracuje z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy uderzeń na minutę. Udaru używa się do wiercenia w betonie, kamieniu lub cegle.

    Maksymalna średnica wiercenia określana jest w wiertarkach dla różnych materiałów i jest również wskazówką dotyczącą rozmiaru stosowanych wierteł. Średnice mogą wynosić np. dla metalu – 13 mm, dla drewna - 25 mm i dla betonu – 16 mm. Wybierając wiertarkę należy zastanowić się, do wykonywania jak dużych otworów będziesz jej potrzebował. Im większa moc silnika elektrycznego, tym większa maksymalna średnica wiercenia.

    Na ogół, wiertarki są wyposażone w dwa lub jeden bieg. Pracują one w zakresie określonych obrotów – np. pierwszy bieg – od 0 do 1200 obr./min, zaś drugi od 1200 do 3000 obr./min. Pozwala to dostosować prędkość do właściwości obrabianego materiału.

    Wiertarki dostępne do rynku mogą różnić się wyposażeniem w odpowiednie nakładki, kamienie, szczotki i mieszadła, które pozwalają na to, aby wiertarka służyła nie tylko do wiercenia, ale również do polerowania, mieszania farb i lakierów, wycinania otworów, szlifowania, cięcia, gwintowania i wkręcania śrub.

    Wybierając wiertarkę zwróćmy uwagę na jej funkcje dodatkowe, do których można zaliczyć m.in. antypoślizgowy uchwyt, laserową poziomicę, lampkę, uchwyty wiertarskie itp.

    Popularni producenci wiertarek i ich produkty

    Najczęściej producenci wiertarek mają w swoim asortymencie zarówno linie produktów dla majsterkowiczów – amatorów, jak i dla profesjonalistów. Taki tryb produkcji prowadzi m.in. renomowana na tym rynku firma Bosch. Wiertarki amatorskie tejże marki różnią się od profesjonalnych kolorem obudowy, mianowicie jedne są zielone, a drugie niebieskie.

    Najbardziej niezawodne wśród wiertarek są sprzęty takich marek, jak wspominany Bosch, DeWALT oraz Makita. Niestety, ale za markowy produkt należy słono zapłacić – nawet kilka tysięcy złotych za sprzęt dobrej klasy. Jeśli mamy ograniczony budżet na zakup wiertarki, możemy wybrać narzędzia firm: Black&Decker, Skil czy Blaukraft. Kosztują one już od 70 zł wzwyż.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Do jakich materiałów będziesz wykorzystywał wiertarkę?

      Jeśli zamierzasz wiercić w miękkich materiałach, nie będzie Ci potrzebna wiertarka z funkcją udaru. Z kolei, dla osób przygotowanych do wiercenia w betonie, konieczna będzie wiertarka udarowa. Do wykonywania otworów miękkim drewnie w zupełności wystarczy wiertarka ręczna.

    • Czy wiertarka będzie używana amatorsko czy profesjonalnie?

      Jeśli wiertarka ma być sprzętem używanym kilka razy w roku, do wiercenia w różnych materiałach, powinieneś wybrać wiertarkę uniwersalną, przeznaczoną dla majsterkowiczów, o mocy od 500 do 650 W. Najlepiej aby miała ona funkcję udaru mechanicznego. Dobrym wyborem będzie przy tym model Black & Decker KR50E. Do częstego wiercenia głównie w betonie polecane są profesjonalne sprzęty udarowe, albo młotowiertarki.

    • Czy zamierzasz wykorzystywać wiertarkę tylko do wiercenia, czy też do innych prac?

      Do wiercenia przydatny będzie komplet wierteł, zaś do polerowania, szlifowania czy mieszania koniecznie musimy zaopatrzyć się w dodatkowy asortyment.

    • Jaka jest różnica pomiędzy udarem pneumatycznym a mechanicznym?

      Przy wykorzystywaniu wiertarki z udarem pneumatycznym nie ma potrzeby używać siły przy dociskaniu wiertła do ściany. Mechanizm wykonuje tą czynność samodzielnie. Jednocześnie, udar pneumatyczny daje uciążliwe w pracy drgania. Z kolei, przy udarze mechanicznym należy włożyć sporo siły w to, aby wywiercić otwór w betonie.

    Podsumowanie

    Wiertarka to niewątpliwie bardzo przydatne urządzenie, nie tylko dla profesjonalistów. Jeśli jednak nie mamy firmy remontowej, czy też nie jesteśmy zapalnymi fanami majsterkowania, powinniśmy wybrać najprostszy typ wiertarki, która nie będzie dużo kosztować. Kupując wiertarkę, należy sprawdzić jej możliwości, moc, częstotliwość wiercenia, napięcie, udar, biegi i szereg innych parametrów, o których była mowa w niniejszym poradniku. Na pewno będzie on pomocny w dokonaniu właściwego wyboru wiertarki i jej typu.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-25 18:23:46, 120