Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

Odkurzacz jest urządzeniem, które znajdziemy niemalże w każdym domu. Jak wiadomo, w naszych mieszkaniach brudzi się, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci albo zwierzęta. W ciągu paru dni na podłodze i meblach bez sprzątania pojawia się gruba warstwa kurzu, którą koniecznie trzeba usunąć, jeśli nie chcemy mieszkać i w ogóle żyć w takich warunkach.

Wyróżnić można wiele odrębnych typów odkurzaczy, wśród których dzisiaj na szczególną naszą uwagę zasłużył odkurzacz przemysłowy. Jest on wykorzystywany na gruncie różnego rodzaju przemysłu i dzięki niemu można w sposób szybki i sprawny pozbyć się szkodliwych dla zdrowia pyłów, opiłków i innych śmieci, które zalegają w fabrykach, halach produkcyjnych, czy na magazynach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza przemysłowego? W sumie, przy jego zakupie można by posłużyć się poradnikami dotyczącymi zwyczajnych odkurzaczy, aczkolwiek odkurzacz przemysłowy ma nieco inne funkcje do spełnienia. Przemysłowe zastosowanie tego sprzętu sprawia, że musi być on na tyle mocny, aby usunąć wybrane zanieczyszczenia. Jednocześnie, powinien on być wytrzymały na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Przyjrzyjmy się bliżej odkurzaczowi przemysłowemu, aby wiedzieć, jakie powinien mieć on cechy techniczne. Nie każdy odkurzacz przemysłowy można naturalnie uznać za dobry i godny uwagi zakupu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje odkurzaczy przemysłowych

odkurzacze przemysłowe - jak wybrać?

Odkurzacz przemysłowy nie ma tak bogatego wyposażenia dodatkowego, jak zwyczajne odkurzacze domowe, ale wszystkie jego akcesoria są zwykle tak specyficznie dobrane, aby najlepiej spełniały swe zadania. Odkurzacze przemysłowe mogą odkurzać zarówno na mokro, jak i na sucho. Jeśli mamy do czynienia z odkurzaczem mogącym odkurzać tylko na sucho, to można go wykorzystać wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń, w których nie ma wody. Z kolei, odkurzacze mogące odkurzać zarówno w trybie mokrym, jak i suchym, potrafią odciągać i zanieczyszczenia suche i wodę, w kombinacjach z wymianą filtra bądź bez. Bardzo często odkurzaczach występują nowoczesne kompozycje filtrów, jak na przykład filtr HEPA i inne.

Odkurzacze przemysłowe znajdują zastosowanie we wszelakich zakładach produkcyjnych i fabrykach, na przykład w zakładach wytwarzających meble czy stolarkę okienną. Przydatne są one także na różnego typu budowach.

Jeśli podejmujemy decyzję o konieczności zakupu odkurzacza przemysłowego powinniśmy wziąć pod rozwagę kilka ważnych parametrów, aby nasza decyzja była przemyślana, a co za tym idzie – jak najbardziej trafna.

Warto kupić odkurzacz przemysłowy znanej i renomowanej firmy, bowiem jest to gwarancja jego niezawodności. Uznana od lat firma ma serwisy gwarancyjne na terenie całego kraju, a więc nawet na wypadek awarii zawsze mamy zapewnioną fachową pomoc i szybką naprawę. Jeśli chcemy kupić naprawdę dobry jakościowo sprzęt, to powinniśmy być naszykowani na spory wydatek. Najlepsze odkurzacze przemysłowe dobrej marki mają wysokie ceny, aczkolwiek na takim produkcie nie wolno oszczędzać.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie odkurzacza przemysłowego powinniśmy się zastanowić, do jakich prac będzie nam on potrzebny. Jest to bardzo istotne, bowiem zupełnie innego typu odkurzacza przemysłowego będziemy potrzebować do usuwania zanieczyszczeń suchych, a innego do mokrych. Ważny jest także przewidywany, najbardziej prawdopodobny czas pracy i struktura zanieczyszczeń, ponieważ to właśnie do tej cechy dobieramy siłę ssania, jaką prezentuje konkretny odkurzacz przemysłowy.

Na rynku odstępne są odkurzacze przemysłowe, które standardowo są już wyposażone w kilkustopniowy system filtracyjny. Mają one również gniazdo umożliwiające podłączanie innych elektronarzędzi. Można czasem spotkać się z funkcją samooczyszczającego się filtra w odkurzacza przemysłowych, co jest niebywałą wygodą. Taka funkcja przyda się w szczególności tam, gdzie odbywają się wielogodzinne prace z dużą ilością zanieczyszczeń i gdzie wykonywanie przerw służących do wymiany filtra, mogłoby powodować utrudnienia w pracy. Nader istotną częścią odkurzacza przemysłowego jest jego silnik. Powinien on być o wiele silniejszy i mocniejszy od wszystkich silników, jakie montowane są w odkurzaczach przeznaczonych do użytku typowo domowego. Moc odkurzacza przemysłowego powinna zawierać się w przedziale od 1200 do 1600 W. Przy zakupie tego typu odkurzacza sprawdźmy, jeśli jest taka możliwość, jak głośno pracuje jego silnik i jak duży jest zasięg pracy odkurzacza. Zasięg będzie oczywiście uzależniony od długości węża i przewodu. Inną cechą odkurzacza przemysłowego, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest wielkość jego pojemnika. Pojemnik ten jest przeznaczony na zasysane przez urządzenie odpady. W niektórych typach odkurzaczy są już bardzo duże pojemniki, mające nawet 75 litrów pojemności. Trzeba sprawdzić przy tym, z jakich materiałów wykonany jest sam pojemnik. Powinien być on zrobiony z mocnych, odpornych na zniszczenie materiałów, jako że odkurzacz przemysłowy najczęściej jest stosowany w dosyć trudnych skądinąd warunkach.

Kupując tego typu odkurzacz powinniśmy dodatkowo przetestować, czy będzie on wygodny w użytkowaniu. Najlepiej jest się zdecydować na odkurzacz niezbyt ciężki i poręczny, chociaż trzeba powiedzieć, że odkurzacze charakteryzujące się większą wagą i gabarytami są w chwili obecnej obsadzane na specjalnych wózkach, które ułatwiają, a niekiedy nawet umożliwiają ich transport z miejsca na miejsce.

Istotne przy wyborze odkurzacza przemysłowego są dodawane do niego końcówki i inne akcesoria. Zwykle w zestawie znajduje się szczotka do podłogi ze zmiennym kątem nachylenia, końcówki ssące, rura teleskopowa, dysza wąska do czyszczenia spoin. Droższe odkurzacze wyposażone są także w system ochrony przed przeciążeniem podczas włączania.

Popularni producenci odkurzaczy przemysłowych i ich produkty

Do najbardziej popularnych producentów odkurzaczy przemysłowych należą takie firmy jak: Adiatek, AEG, AEG-Electrolux, aeroVac, AFK, AQUA VAC, Ariete, Beam, Black&Decker, Bosch, Camry, Celma, Celanfix, Coral, Dedra, DeLonghi, DeWalt, Dogny, Dulewvo, Dyson, Einhell, ETA, Fein, Festool, Filtron, Flex, Graphite, Gude, Heute, Hitachi, Holden, Honda, Hoover, Intermop, Kalorik, Karcher, Kranzle, Kress, Krysiak, Limpar, LIV, Makita, Metabo, Milwaukee, Montiss, Nilfisk, Nilfisk-Advance, Numatic, Pansam, Perles, Philips, Profi, Protool, Proxxon, Ribitech, Ridgid, Romix, Sencor, Solac, Soteco, Sparky, Stabilo, Starmix, Stayer, Stihl, Tennant, TENzl, Texas, Thomas, VacuMaid, Variocac, Vax, Virutex, Vorel, Westi, Wirexim oraz Zelmer.

Ceny odkurzaczy przemysłowych zależnie od występujących w nich funkcji wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Odkurzacze przemysłowe dodatkowo można podzielić na jedno lub trójfazowe. W zakresie odkurzaczy jednofazowych wyróżniamy takie sprzęty jak Mistral, Industrial i Pneumatic, z kolei w grupie trójfazowych wymienia się: Mistral, Zefiro, Export, Industrial, Heavy Duty, Extra Large Filter, Special Edition i Pneumatic.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czym różni się odkurzacz przemysłowy do zanieczyszczeń wilgotnych i suchych?

    Generalnie różnica jest oczywista. Odkurzacz do zanieczyszczeń wilgotnych wchłonie zarówno zanieczyszczenia suche, jak i te, w których jest woda lub inna ciecz, czego nie dokona odkurzacz przeznaczony wyłącznie do zanieczyszczeń suchych. Dodatkowo, odkurzacz przemysłowy przeznaczony do zanieczyszczeń wilgotnych jest wyposażony w specjalne zabezpieczenia, które z chwilą przekroczenia maksymalnego poziomu, blokują turbinę jednocześnie uniemożliwiając jej dalszą pracę.

  • Jakie cechy powinien mieć bezawaryjny odkurzacz przemysłowy?

    Jeśli zależy nam na wysokiej bezawaryjności urządzenia, warto zdecydować się na odkurzacz przemysłowy o wysokiej mocy silnika, posiadający szereg użytecznych funkcji i wyprodukowany przez renomowaną firmę zapewniającą serwis pogwarancyjny.

Podsumowanie

Odkurzacze przemysłowe mają nader specyficzne zastosowanie. Raczej nie zaleca się ich zakupu do wykorzystywania w warunkach domowych, choć niewątpliwie bardzo dobrze zbierałyby one wszelkie zanieczyszczenia. Niemniej jednak, zwyczajnych klientów od zakupu odkurzacza przemysłowego na pewno odwiedzie jego cena, która bynajmniej nie jest atrakcyjna. Jeśli znajdziemy odkurzacz przemysłowy w bardzo niskiej cenie, to możemy wnioskować, że nie jest on najlepszej jakości. Na takim sprzęcie przedsiębiorca nie powinien oszczędzać, bowiem jeśli kupi dobry odkurzacz przemysłowy, renomowanej firmy, będzie go eksploatował przez wiele lat i nie będzie miał z nim najmniejszych problemów. Z resztą, gdyby zdarzyła się awaria takiego odkurzacza, to zawsze można go oddać do serwisu, który szybko usunie usterkę w ramach gwarancji.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-03-25 15:53:36, 120