Jak wybrać młot udarowy?

Majsterkowicze, podobnie jak profesjonaliści, którzy zajmują się szeroko rozumianymi pracami remontowo –budowlano -wykończeniowymi, potrzebują do wykonywania swoich obowiązków specjalnych narzędzi. O ile amatorzy – majsterkowicze wykorzystują podczas prac urządzenia o mniejszej mocy, o tyle profesjonalny fachowy potrzebują o wiele silniejszych elektronarzędzi. Takie rozróżnienie stosują również sami producenci elektronarzędzi budowlanych, czego najlepszym przykładem jest firma Bosch, produkująca oddzielną linię narzędzi dla amatorów, a inną dla profesjonalnych budowlańców. Jednym z najbardziej potrzebnych narzędzi przy pracach remontowych jest młot udarowy. Jak wybrać najlepszy sprzęt tego typu dla siebie i na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Jeśli nie wiecie, przeczytajcie niniejszy poradnik. Na pewno będzie on dla Was pomocny.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje młotów udarowych

młoty udarowe - jak wybrać?

Przede wszystkim należy podzielić młoty udarowe na dwa typy, bowiem dzięki temu łatwiej będzie można przedstawić ich charakterystykę. Mamy więc młoty udarowe dla majsterkowiczów i dla profesjonalistów.

W asortymencie niektórych producentów znajdziemy więc młoty udarowe mające ograniczone możliwości. Z uwagi na to, jest sobie w stanie z nimi poradzić w zasadzie każdy, nawet niewielka kobieta. Niestety, z drugiej strony takie ograniczenia powodują, że młoty udarowe dla amatorów nie sprostają wszystkim wymaganiom, jakie stawiane są przed młotami udarowymi dobrej jakości. Tak naprawdę to młoty udarowe tego typu bardziej przypominają swą budową i prezentowaną funkcjonalnością młotowiertarki. Takie młoty udarowe potrafią wiercić w betonie i w kamieniu, dłutować i wkręcać śruby w takich materiałach jak drewno, stal czy tworzywa sztuczne. Moc młotów udarowych dla amatorów wahają się w granicach około 600 W. Warto przy tym powiedzieć, że młoty profesjonalnego typu dysponują mocą mniej więcej dwukrotnie większą. Prędkość obrotowa amatorskich młotów udarowych to około 800 obrotów na minutę. Na standardowym wyposażeniu młotów udarowych dla majsterkowiczów są pneumatyczne mechanizmy udarowe z blokadą udaru, blokada obrotów do funkcji kucia oraz stopniowa lub płynna regulacja drgań.

Młoty udarowe dla profesjonalistów są na pewno dużo mocniejsze od amatorskich, dlatego też uważane są za prawdziwie profesjonalne narzędzia i można je z dużym powodzeniem stosować przy wykonywaniu nawet w szeroko zakrojonych remontach. Młot udarowy tego typu na pewno przyda się podczas skuwania podłóg, okładzin czy ceramiki, a także w trakcie dłutowania ścian w celu ich wyburzenia. Moc młotów udarowych typu profesjonalnego waha się w granicy 1200 W, a częstotliwość udarów to około 4000 drgań na minutę. Może dziwić stosunkowo mała prędkość obrotowa tychże narzędzi, jednak jest to element dosyć charakterystyczny dla młotów udarowych. Mniejsze obroty są konieczne, aby móc pokonać większe opory pracy.

Producenci profesjonalnych młotów udarowych dodają do ich obsługi coraz więcej usprawnień. Głównie dotyczy to młotów zaliczanych do górnej półki cenowej. Standardem w tychże młotach udarowych są systemy tłumienia drgań odczuwanych przez użytkownika, elastyczne ustawienie prędkości obrotowej i liczby udarów (montowane w celu uzyskania lepszej wydajności) oraz automatyczne programy wybierane w zależności od wykonywanej pracy. Wykorzystując profesjonalne młoty udarowe mamy możliwość zastosowania dłut i wierteł posiadających większą średnicę, niż w przypadku słabszych odpowiedników tychże narzędzi. Minusem młotów udarowych typu profesjonalnego jest ich waga i gabaryty. Są dużo większe, cięższe i na dodatek dużo droższe, aczkolwiek służą w sposób niezawodny fachowcom budowlanym przez wiele lat.

Wszystkie młoty udarowe mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną i z uwagi na to są zasilane wyłącznie z sieci energetycznej. Nie jest praktykowane stosowanie w ich przypadku akumulatorów.

Kupują młot udarowy należy przyjrzeć się bliżej jego parametrom, do których zaliczamy oczywiście moc, prędkość obrotową, średnicę uchwytu narzędzi roboczych, sposób montażu narzędzi roboczych oraz akcesoria.

Jeśli zamierzamy wykorzystywać młot udarowy do zastosowań domowych, wówczas wystarczająca będzie moc silnika rzędu około 600 W. Taki potencjał pozwoli nam na wykonywanie większości prostych prac. Młoty udarowe charakteryzujące się mocą ponad 1000 W przeznaczone są do poważniejszych prac budowlanych i wyposażone są na ogół w regulatory prędkości obrotowej i liczby udarów montowane w celu uzyskania lepszej wydajności. Warto zaznaczyć, że moc podawana w instrukcji przez producenta jest wartością pobieraną przez urządzenie z sieci energetycznej. Z kolei moc efektywna, na uchwycie narzędziowym, stanowi zaledwie 50-60% tej wartości. Niektórzy producenci dla ułatwienia podają oba te parametry.

Prędkości obrotowe na młotach udarowych są podawane przy pracy bez obciążenia i zazwyczaj wynoszą one około 1000 obrotów na minutę. Trzeba nadmienić, że wiertarki o takich samych poziomach mocy, ale różnych obrotach nominalnych, będą miały jednocześnie różne momenty obrotowe. Im mniejsze obroty, tym większe opory przy pracy będą w stanie pokonać.

Bardzo istotnym parametrem przy zakupie młota udarowego jest średnica uchwytu narzędzi roboczych. Od niej bowiem zależy maksymalna, możliwa do zastosowania, średnica dłut i wierteł. Wynosi ona najczęściej ok. 40 mm. Tylko w słabszych młotach montowane są uchwyty na wiertła o średnicy ok. 25 mm.

Przy zakupie młota udarowego sprawdźmy sposób montażu narzędzi roboczych. Istotne jest to, czy są one montowane do uchwytu wiertarskiego przy użyciu kluczyka, czy też zaciskiem ręcznym. Jeśli mamy do wyboru młoty udarowe z obiema opcjami, lepiej wybrać tą z kluczykiem, gdyż zacisk ręczny jest mniej pewny - zwłaszcza, gdy pracujemy urządzeniem z dolnego segmentu cenowego przy większej częstotliwości drgań.

Młoty udarowe dostępne na rynku mogą różnić się między sobą zestawem załączanych akcesoria. Generalnie, im będzie ich więcej, tym lepiej dla nas. Kupując młot udarowy możemy mieć do niego dołączoną dodatkową rękojeść pozwalającą na pewniejsze uchwycenie sprzętu, wskaźniki głębokości wiercenia (ograniczające nam zbytnie zagłębianie się wiertła w materiał), różnego rodzaju pojemniki na wiertła i dłuta, a nawet ich firmowe zestawy. Dodatkowe akcesoria sprzedawane razem z młotem udarowym mogą się z czasem okazać niezwykle przydatne i warto zastanowić się, który z porównywanych przez nas produktów ma ich więcej. Zestaw akcesoriów dołączanych do młota udarowego nie powinien być decydującym parametrem przy zakupie. Ważniejsze są oczywiście cechy techniczne urządzenia.

Popularni producenci młotów udarowych i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów młotów udarowych zaliczyć należy takie firmy jak: AEG, Belle, Bosch, Celma, DeWalt, DWT, Einhell, Ferm, Flex, Hitachi, Kress, Makita, Metabo, Milwaukee, Perles, PowerUp, Protool, Skil, Sparky, czy też Wacker.

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w młot udarowy dla każdego powinniśmy wybrać młot udarowo-obrotowy należący do tzw. zielonej linii Bosch PBH 220 RE. Zielona linia przeznaczona jest dla amatorów, a niebieska dla profesjonalistów.

Z kolei, dla profesjonalnych zastosowań poleca się zakup dobrze wyposażonego, mocnego młota marki Bosch GBH 5-40 DCE.

Cena młota udarowego uzależniona jest nie tylko od jego parametrów technicznych, ale też od marki. Wpływają na nią również osiągi i typ młota udarowego – amatorski lub profesjonalny. Najtańsze młoty udarowe są z reguły mniej trwałe i funkcjonalne, a nierzadko decydując się na nie musimy brać pod uwagę to, że mogą zaistnieć problemy z ich serwisem. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z nich okazjonalnie i stosować je do bardzo delikatnych prac, mogą spełnić nasze oczekiwania.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do jakich zadań nadają się młoty udarowe dla majsterkowiczów z dolnej półki cenowej?

    Trzeba powiedzieć, że młody udarowe tego typu nie mają wysokiej jakości, ani zbyt szerokiej funkcjonalności. Niemniej jednak są one wystarczające dla tych osób, które zamierzają wiercić z udarem w betonie i w kamieniu, dłutować lub wkręcać śruby w drewnie, stali oraz tworzywach sztucznych na niewielką skalę. Młoty udarowe o niskiej jakości są przeznaczone do drobnych prac.

  • Czy droższe młoty udarowe są bardziej niezawodne?

    Z reguły tak, bowiem do ich wyprodukowania najczęściej wykorzystywane są materiały o najwyższej jakości. Takie młoty zniosą nawet bardzo wysokie obciążenia, jakim są poddawane podczas pracy. Znani producenci z branży elektronarzędzi, w asortymencie których znajdziemy dobre młoty udarowe zapewniają dodatkowo dobry serwis swoich narzędzi, dzięki czemu płacąc więcej przy ich zakupie mamy gwarancję jakości oraz sprawnej naprawy w razie awarii.

  • Czy kupować narzędzia i akcesoria do młotów udarowych dedykowane przez producentów, czy zamienniki?

    Można śmiało kupować zamienniki, które zwykle są na dodatek tańsze, a wcale nie są gorsze. Istnieje wielu procentów specjalizujących się wręcz wyłącznie w produkcji narzędzi roboczych do młotów udarowych. Produkowane przez nich dłuta wytwarzane są - tak samo jak u markowych firm - przy użyciu podobnych, a czasami nawet lepszych materiałów niż używane przez producentów elektronarzędzi.

Podsumowanie

Kupno młota udarowego z naszym poradnikiem nie powinno być trudne. Po pierwsze, należy określić do jakich zastosowań chcemy wykorzystywać nasz sprzęt. Później pozostaje nam już tylko dobór mocy urządzenia i jego prędkości obrotowej, a także średnicy uchwytów roboczych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 03:22:41, 120