Jak kupić młotowiertarkę?

Majsterkowicze i profesjonalni budowlańcy potrzebują do wykonywania swej pracy wielu elektronicznych narzędzi, które w dużej mierze ułatwiają im dokonywanie wielu skomplikowanych czynności. Ręczne wiercenie w twardym betonie czy kamieniu byłoby niemożliwe, albo bardzo pracochłonne. Dobrze zatem, że istnieją sprzęty umożliwiające łatwe i szybkie wywiercenie otworów w twardych materiałach. Takimi sprzętami są młotowiertarki. Jak wybrać dobrą młotowiertarkę, która w sposób niezawodny będzie nam służyła przez wiele lat, nawet przy intensywnej eksploatacji?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje młotowiertarek

młotowiertarki - jak wybrać?

Młotowiertarki stanowią oddzielną kategorię wiertarek. Są one wyposażone w udar pneumatyczny, a ich głównym zastosowaniem jest tworzenie otworów w betonie. Fakt, że młotowiertarka posiada udar, daje użytkownik to, że nie musi on stale dociskać wiertła do ściany. W tym wypadku mechanizm całość prac wykona samodzielnie. Problem sprawiają jedynie drgania generowane przez narzędzie. Producenci starają się wprowadzać maksymalne ograniczenia odczuwalnego drgania, poprzez takie elementy, jak wykonane z miękkich materiałów rączki i uchwyty. Siła udaru młotowiertarki mierzona jest w dżulach. Największy udar jaki posiadają młotowiertarki dochodzić może nawet do poziomu 5J. Producenci oferują w sprzedaży również młotowiertarki akumulatorowe. Ich energia może wynieść 2J. Taka moc będzie jak najbardziej wystarczająca do wyrycia w betonie otworu, o średnicy około 20 milimetrów. Problem tkwi jednak w tym, że ceny takich urządzeń są dosyć wysokie i raczej sięgają po nie wyłącznie firmy remontowo-budowlane.

Młotowiertarki z większą masą, nazywane są młotami obrotowo-udarowymi. Cechą, która jednak je odróżnia od zwyczajnych wiertarek udarowych jest mechanizm udaru. Możliwości młotowiertarek wynikają przede wszystkim z energii pojedynczego udaru.

Młotowiertarki pracują w kilku trybach:

  • Kucie – przy tym trybie pracy, silnik nie obraca zamocowanego w uchwycie dłuta, lecz wyłącznie mechanizm udaru.
  • Wiercenie z udarem – to podstawowy tryb pracy młotowiertarki, w którym wiercone są otwory w materiałach budowlanych. W tym przypadku silnik obraca wiertło, przy czym jeszcze napędza mechanizm udaru pneumatycznego.
  • Wiercenie bez udaru – bez udaru, młotowiertarka może wiercić w drewnie oraz innych materiałach, takich jak choćby metal. Silnik obraca tutaj zamocowanym w uchwycie wiertłem i nie wykorzystuje udaru. W czasie wykorzystywania młotowiertarki bez udaru, uchwyt SDS zastępowany jest uchwytem, który daje możliwość mocowania wierteł z uchwytem walcowym. Ewentualnie stosowany może być przeznaczony do tego adapter.
  • To, w jaki sposób można wykorzystywać młotowiertarkę, uzależnione jest od wykorzystywanego uchwytu, a także energii jednego udaru. z masą do 5 kg, posiada energię udaru 1,5-5 J oraz uchwyt SDS-plus. Wykorzystuje się je do wiercenia otworów, a z reguły nie posiadają funkcji kucia, jak również wiercenia bez udaru. Bardzo ważnym jest, by młotowiertarka rzadko była wykorzystywana z zamocowanym uchwytem SDS-plus, gdyż w takim trybie pracy młotowiertarka dużo szybciej się zużywa. Młotowiertarka, która posiada masę większą niż 5 kg oraz energię jednego udaru nawet do 18 KJ, posiada odpowiednie uchwyt, na którym umieścić można osprzęt SDS-max. Z ich wykorzystaniem można kuć w betonie otwory, o średnicy przekraczającej 12 mm. Często wykorzystuje się je również od prostszych prac wyburzeniowych.

    Popularni producenci młotowiertarek i ich produkty

    Producenci wciąż wprowadzają poważne zmiany do młotowiertarek, czego celem jest m.in. wspomniane ograniczanie hałasu. Doskonałym przykładem młotowiertarki, która posiada bardzo dużą moc, a także jest wydajna, przy czym nie generuje wielkiego hałasu jest 1100 BMH-MAX firmy Kress. Ta młotowiertarka generuje odgłosy bardzo podobne do zwyczajnej, amatorskiej wiertarki. Co ciekawe, opisana młotowiertarka posiada system redukcji drgań, dzięki czemu, komfort pracy z urządzeniem jest dużo większy. Młotowiertarka wyposażona jest w bardzo mocny silnik – 1100 W, dzięki czemu wydajność urządzenia jest naprawdę imponująca. Dodatkowo, młotowiertarka posiada rewelacyjną energię udaru – aż 9,5 J. Tym sposobem uzyskać można wibracje na poziomie 10,5 m/s2 w przypadku wiercenia udarowego, natomiast 9,2 m/s2 przy dłutowaniu. Dzięki takim parametrom, nawet praca w betonie nie będzie sprawiała większych problemów. Młotowiertarka posiada pionowe ustawienie napędu. Dzięki temu urządzenie jest idealne wywarzone. Dzięki uchwytowi SDS-MAX, młotowiertarka gwarantuje dosyć szybką i wygodną wymianę narzędzi. Użytkownik ma możliwość dokonania wyboru trybu pracy – urządzenie może działać z funkcją udaru, jak również tylko kuć. Ważnym plus tej motowiertarki to możliwość regulowania obrotów w przedziale 235-500 obr./min. Dodatkowo, młotowiertarka posiada antywibracyjną rękojeść, która minimalizuje zmęczenie dłoni. Uchwyt ten może być obracany nawet o 360 stopni, dzięki czemu urządzenie można idealnie dopasować do konkretnych oczekiwań użytkownika. Urządzenia tego typu sprzedawane są w komplecie z profesjonalną walizką, która umożliwia swobodne przenoszenie sprzętu. Koszt nowoczesnych młotowiertarek, to nawet 2 tysiące złotych, tak więc urządzenia te do najtańszych nie należą. Jednak przy takiej cenie sprzęt posiada już parametry bardziej przydatne dla firm pracujących w branży remontowo-budowlanej.

    Firmy, które zajmują się produkcją młotowiertarek to przede wszystkim to Bosch, Modeco, PowerUp, DWT, Vertel, Roschell, Sthor, Kino, Topex, Skil, Black & Decker, Einhell. Młotowiertarkę, którą wykorzystacie w typowych, domowych pracach remontowo-wyburzeniowych, kupicie za sumę od 200 do 400 złotych. Sprzęt taki będzie posiadał moc na poziomie 900W.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem młotowiertarek

    • Jaka młotowiertarka do wiercenia w bloku?

      W blokach, które wykonane są z tzw. wielkiej płyty, nawet wywiercenie zwyczajnego otworu, by przywiesić obrazek jest strasznie trudne. Nie wystarczy tutaj zwyczajna wiertarka. By kupić urządzenie spełniające oczekiwania w tym zakresie, warto jest przeznaczyć na to sumę około 300 złotych. Jak najbardziej wystarczająca w takim przypadku będzie młotowiertarka Bosch PBH 2000 RE o mocy jednego udaru 1,5J. Za niższą cenę kupić można urządzenia marki Einhella, a ich jakość będzie jak najbardziej porównywalna do wspomnianego modelu Boscha.

    • Czy młotowiertarka jest przydatna dla zwykłego użytkownika?

      Młotowiertarka nie jest urządzeniem drogim, więc warto się w nią zaopatrzyć, a szczególnie jeśli zamierzacie przeprowadzać remont. Urządzenie to doskonale będzie się spisywało podczas usuwania starych kafelek na ścianie i podłodze, ale również podczas usuwania futryn. Młotowiertarka sprawi, że wiele prac remontowych zostanie wykonanych dużo szybciej. Urządzenie okazuje się być również przydatne do wiercenia dziur w ścianach, kiedy okazuje się, że zwyczajna wiertarka nie daje rady tego wykonać.

    Podsumowanie

    Młotowiertarka to urządzenie szczególnie przydatne we wszystkich firmach remontowo-budowlanych, ale coraz częściej w kolekcji swoich narzędzi, chcą je również posiadać zwyczajni użytkownicy. Młotowiertarka w znaczący sposób ułatwia wiercenie w ścianach, ale szczególnie przydaje się podczas przeprowadzania poważnych remontów. Podczas wyboru urządzenia należy zwracać uwagę szczególnie na moc pojedynczego udaru, ilość obrotów. Ceny młotowiertarek są bardzo różnicowe i w dużej mierze uzależnione od parametrów. Sprzęt do zastosowań indywidualnego użytkownika kupić można w cenie nieprzekraczającej 400 złotych, ale urządzenie pod codzienne remonty to już wydatek rzędu kilku tysięcy.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-25 01:26:23, 120