Jak wybrać spawarkę?

Majsterkowicze i profesjonaliści do swojej pracy muszą posiadać szereg różnych narzędzi elektrycznych. Do tego typu sprzętów zaliczana jest między innymi spawarka. Jest to urządzenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach, ale chyba nie jest tak niezbędne, jak chociażby wiertarka. Niemniej jednak, obok wiertarki, wkrętarki, szlifierki, czy kompresora, spawarka będzie się idealnie komponować, choćby było to mało zaawansowane urządzenie. Spawarka przyda się gdy przyjdzie nam naprawić płot wokół domu, zrobić daszek nad garażem czy tarasem, albo pospawać tłumik samochodu. Bez własnej spawarki zawsze w takich chwilach będziemy musieli korzystać z uprzejmości innych osób. Jak kupować spawarkę i jakie funkcje powinna ona posiadać? Które z jej parametrów powinny być dla nas najbardziej istotne? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym artykule dotyczącym wyboru spawarki.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje spawarek

spawarki - jak wybrać?

Na rynku dostępne są w zasadzie trzy rodzaje spawarek, które zostały wyróżnione biorąc pod uwagę metody spawania. Mowa tu o spawarkach:

  • MIG-MAG, gdzie spawanie odbywa się w osłonie gazu,
  • MMA, gdzie spawanie odbywa się za pośrednictwem elektrody otulonej,
  • TIG, spawanie elektrodą nietopliwą.
  • Jeśli zastanawiamy się nad zakupem spawarki, zawsze stoimy przed dylematem, czy wybrać tanie urządzenie, które nie nadszarpnie naszego budżetu, czy też zdecydować się na dobrą jakościowo spawarkę, ale mającą wysoką cenę. Można by się zastanawiać w ogóle w jakim stopniu wysokość ceny odpowiada funkcjonalności i trwałości spawarki? Otóż, tańsze są na pewno spawarki adresowane do amatorów i nie można od nich zbyt wiele wymagać. Automatycznie, droższe spawarki dla profesjonalistów będą trwalsze i bardziej wytrzymałe. Są one przeznaczone do ciągłej eksploatacji w firmach o dużym wykorzystaniu technologii spawalniczych. Jeśli chcemy wykorzystywać naszą spawarkę do pracy w przydomowych warsztatach, wystarczająca będzie dla nas spawarka z linii hobby, ale i w tej grupie cenowej znajdziemy bardzo drogie modele, które mają bogate, dodatkowe wyposażenie. Na cenę spawarki niewątpliwie wpływa to, czy została ona wyprodukowana przez renomowanego producenta. Jeśli sprzęt jest markowy, jego cena na pewno będzie wyższa. Nie będzie za to kłopotu z ich serwisowaniem, ponieważ punktów obsługi klienta jest w takim przypadku z reguł więcej i znajdują się one w większości dużych miast.

    Większość spawarek nie oferuje szerokiej funkcjonalności. Są one zdolne wyłącznie do spawania. W sklepach jednak dostępne są także połączenia spawarek z innymi urządzeniami. Mamy więc do dyspozycji sprawarki - prostowniki, jak również spawarki – przecinarki plazmowe. Jeśli chodzi o urządzenia skierowane do amatorów, to najbardziej popularne są tu urządzenia transformatorowe, które mają duże gabaryty i wagę, nieskomplikowaną budowę, ale za to są bardzo tanie. Niestety, mają one również wady, do których zaliczamy: małą sprawność (spawarka szybko się przegrzewa), dużą masę i wymiary, stabilność pracy uzależnioną od jakości zasilania, wysoki pobór prądu oraz jakość spawania zależną od jakości elektrod. Niemniej jednak, do zakupu tychże urządzeń skłania niski koszt, prosta budowa i minimalna wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

    Drugą grupą spawarek, które są znacznie częściej wykorzystywane w pracy profesjonalistów, są urządzenia inwertorowe. Charakteryzuje je mała waga i niewielkie wymiary. Niestety, mają one też bardzo skomplikowaną budowę, dlatego też mogą być naprawiane wyłącznie w wyspecjalizowanych serwisach. Są też wysoce wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, a ich koszt zakupu jest niemały. Do zalet spawarek inwertorowych zalicza się: wysoką sprawność, stabilność pracy, dużą tolerancję na spadki napięć, płynną regulację prądu, funkcje wspomagające spawanie, mała wrażliwość na jakość elektrod oraz niewielki pobór prądu.

    Spawarki MMA transformatorowe, w większości przypadków posiadają na swoim standardowym wyposażeniu włącznik sieciowy i pokrętło regulacji natężenia prądu. Z kolei, urządzenia inwertotowe mają nieco więcej funkcji dodatkowych, które ułatwiają spawanie. Zalicza się do nich takie jak:

  • HOT START(łatwe zajarzenie łuku),
  • ANTI STIKING (zapobiega przyklejaniu się elektrody),
  • ARC FORCE (regulacja dynamiki łuku),
  • możliwość spawania metodą TIG przy pomocy specjalnego uchwytu z wbudowanym zaworem.
  • Jeśli chodzi o urządzenia MIG-MAG, to w sklepach dostępne są spawarki z dodatkowymi regulatorami- prędkości podawania drutu oraz przełącznika spawania punktowego. W niektórych modelach mamy dodatkowo przełącznik 2T/4T, test gazu, test drutu, wyświetlacz, regulację dopalania drutu, itd. Występowanie wszystkich opcji dodatkowych uzależnione jest od modelu spawarki i jej producenta. Spawarki MIG-MAG mają zarówno swoją wersję transformatorową i inwertorową.

    Ostatnie z urządzeń – TIG mają poza włącznikiem sieciowym i regulacją prądu spawania, także przełącznik trybu pracy TIG na MMA, a także funkcję HF. Lepiej wyposażone spawarki mogą być wyposażone w regulację czasu wypływu gazu, narastanie prądu , tryb PLUS itd.

    Wybór mocy spawarki powinien być uzależniony od jakości instalacji elektrycznej, jaką mamy w domu czy w warsztacie. Należy przy tym pamiętać, że moc podawana przez producenta spawarki odpowiada mocy pobieranej z sieci. Dlatego też, spawarki transformatorowe charakteryzujące się mocą na poziomie do 160A wymagają zabezpieczenia 20-25A, a inwertorowe 16A.

    Patrząc na parametry spawarek zwróćmy uwagę na ich sprawność, która podawana jest w procentach. Odnosi się ona do cyklu 10 minutowego, przykładowo wartość 60% oznacza 6 minut spawania i 4 minuty chłodzenia. Przy wyborze mocy spawarki możemy się kierować zasadą 35-40A na 1mm elektrody.  Trzeba podkreślić, że w instrukcjach obsługi podawane sprawności mogą być zawyżone, poprzez testowanie ich w niższych temperaturach niż otoczenie. W przypadku urządzeń transformatorowych przy wyborze możemy kierować się wagą, im cięższa tym lepszy transformator.

    Kupując spawarkę MIG-MAG powinniśmy zwrócić uwagę na jakość podajnika drutu. W najtańszych urządzeniach będzie to podajnik plastikowy, który okazuje się być w zupełności wystarczający dla 5 kg szpuli drutu. Podajniki wykonane z metalu są dużo trwalsze i na ogół stosowane są w urządzenia z możliwością zamontowania szpul 15 kg. Spawarki MIG-MAG mogą pozwalać na spawanie drutem samo osłonowym (bez gazu osłonowego), lecz jest to rozwiązanie dość drogie, z uwagi na cenę samego drutu. Natomiast w urządzeniach typu TIG powinniśmy przyjrzeć się jakości uchwytu TIG oraz ilość regulacji.

    Przy zakupie spawarki zwróćmy uwagę na dołączane do niej wyposażenie dodatkowe. Konieczne są w tym względzie odpowiednie uchwyty, bez których spawarka będzie kompletnie nieprzydatna. Spawarki MMA powinny mieć na wyposażeniu kable robocze : kabel masowy z zaciskiem, kabel roboczy z uchwytem zazwyczaj 3m. W spawarkach TIG konieczny jest uchwyt TIG i reduktor gazu, z kolei spawarki MIG-MAG powinny być wyposażone w uchwyt spawalniczy, rozróżniamy uchwyty przymocowane na stałe, lub na euro gniazdo, podobnie jak w przypadku spawarek TIG, musimy dodatkowo posiadać lub zakupić butlę z gazem osłonowym.

    Decydując się na zakup akcesoriów dodatkowych do spawarek weźmy pod uwagę przewidywaną intensywność wykorzystania, ponieważ różnice cenowe są tu naprawdę bardzo duże. Zaleca się zakup akcesoriów roboczych dobrej jakości, ponieważ tylko w takim przypadku będziemy bezpiecznie i bezproblemowo eksploatować naszą spawarkę. Oszczędzając na sprzęcie dodatkowym w rzeczywistości wydajemy o wiele więcej pieniędzy, tracimy nerwy i czas. Jakość tych akcesoriów dodatkowych wpływa też na trwałość spawarki, które przy niskiej jakości wyposażenia dodatkowego będzie bardziej obciążona, narażona na uszkodzenia.

    Popularni producenci spawarek i ich produkty

    Najbardziej popularnymi producentami spawarek są w chwili obecnej takie firmy jak: ASPA, Bester, DECA, Einhell, EPS, ESAB, Flora, GENSET, Kabit, LINCOLN, Magnum, Nutool, OMICRON, Sherman, Stahlmann, Telwin, TIGER i Welder Fantasy.

    Spawarki można kupić zarówno w specjalistycznych sklepach budowlanych, jak również w zwyczajnych marketach. Coraz częściej klienci decydują się na zakup spawarki ze sklepu internetowego, z uwagi na szeroki wybór różnego rodzaju modeli oraz na atrakcyjne ceny. Już za 250 zł możemy kupić prostą spawarkę, ale najdroższe urządzenia typu TIG kosztują nawet 10 000 zł.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czy warto kupować najtańsze spawarki?

      Jeśli chcemy użytkować je tylko okazjonalnie, to tak, aczkolwiek najtańsze spawarki mają przede wszystkim zdecydowanie mniejszą trwałość i funkcjonalność. Dodatkowo mogą wystąpić kłopoty z ich serwisem. Są one przeznaczone wyłącznie do delikatnych prac i tylko w takim przypadku spełnią one nasze oczekiwania.

    • Jaką spawarkę wybrać do domu?

      Jeśli spawarka ma być wykorzystywana w warunkach domowych, powinniśmy wyvbrac urządzenie o mocy do 160 A, niezależnie od tego, czy będzie to spawarka MMA, TIG czy też MIG-MAG. Taka moc jest wystarczająca do spawania elementów mających grubość w zależności od technologii około 8 mm.

    Podsumowanie

    Wybór odpowiedniej spawarki – hobbystycznej lub profesjonalnej, powinien być podyktowany tym, z jaką częstotliwością zamierzamy wykorzystywać nasz sprzęt i jakich efektów pracy się po nim spodziewamy. Należy naszykować się na to, że spawarki amatorskie mają gorszej jakości transformatory (jeśli chodzi o urządzenia transformatorowe), albo gorsze układy elektroniczne ( w przypadku spawarek inwertorowych). Z tego względu nie spełnią oczekiwań profesjonalistów, ale doskonale odpowiadają potrzebom amatorów. Przy wyborze spawarki powinniśmy się też kierować rodzajem wykonywanych prac.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-25 09:37:10, 120