Jak wybrać kosiarkę

Posiadając własny ogródek, czy choćby fragment trawnika przed domem, zwykle bardzo przydatna okazuje się kosiarka do trawy. Z uwagi na mnogość typów takich urządzeń, trudno jest dokonać jakiegokolwiek wyboru, zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy kupujemy kosiarkę. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zakupu i w ogóle wyboru kosiarki, polecam niniejszy poradnik. Dowiecie się z niego, jakie mamy typy kosiarek, jakie przypisywane są do nich funkcje oraz na jakie parametry należy zwracać uwagę przy zakupie kosiarki. Prezentujemy również najbardziej znanych producentów, których warto polecić przy zakupie kosiarki. Z naszym poradnikiem zakup kosiarki stanie się banalnie prosty.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kosiarek

kosiarki - jak wybrać?

Można wyróżnić kilka klasyfikacji kosiarek. Pod uwagę bierze się zastosowany mechanizm tnący, sposób wyrzutu skoszonej trawy, rodzaj zasilania lub jego brak. W sklepach dostępne są kosiarki samobieżne lub przeznaczone do pchania ręcznego. W ofertach różnych producentów znajdują się obok kosiarek, kosy mechaniczne i wielofunkcyjne traktory, które jednak są przydatne już na dużych powierzchniach.

Jeśli za punkt odniesienia weźmiemy mechanizm tnący kosiarki, będziemy mogli wyróżnić kosiarki tradycyjne, rotacyjne, żyłkowe, wrzecionowe, bijakowe, karczujące i listwowe. Kosiarki wyposażone w tradycyjny mechanizm tnący mają zamontowane jedno ostrze, które obraca się w płaszczyźnie poziomej. Taka kosiarka znajdzie zastosowanie przy koszeniu niewielkich i niezróżnicowanych pod względem rzeźby terenu powierzchni.

Kosiarki rotacyjne są z kolei adresowane do osób, które mają duże powierzchni do koszenia. Ostrza są tu ukryte w bębnie, którego średnica odpowiada dokładnie szerokości koszenia. W obrębie kosiarek rotacyjnych można mówić o wersjach dyskowych, gdzie ostrzem jest dysk. Kosiarka tradycyjna obracając się wokół własnej osi, ma możliwość koszenia na zróżnicowanym terenie. Doskonale sprawdzi się przy koszeniu wysokiej trawy.

Mechanizm żyłkowy na ogół znajduje zastosowanie w tzw. kosach mechanicznych, ale nie tylko. Można go również spotkać w normalnych kosiarkach. W tym przypadku żyłka bądź dwie, jest przytwierdzona do obrotowej końcówki, kręci się z dużą prędkością i w ten sposób wykonuje swoją pracę. Kosiarka żyłkowa najlepiej sprawdzi się przy koszeniu trudno dostępnych miejsc – na przykład przy krawężnikach, w okolicach drzew i budynków.

Kosiarki wrzecionowe mają zamontowane w swoim wnętrzu walcowate wrzeciono, które tnie trawę, bowiem obraca się ono wokół własnej osi. Mechanizm wrzecionowy jest najczęściej stosowany w urządzeniach napędzanych siłą swoich mięśni. Najlepiej sprawdzają się do utrzymywania trawników małej wysokości trawy, w dobrym porządku. Nie można nimi kosić wyższej trawy.

Kosiarki bijakowe mają uniwersalne zastosowanie, dlatego też zdolne są do pokonania krzaków, samosiejek drzew, czy też grubych chwastów. Charakteryzują się kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma ostrzami, które mają kształt litery „L” lub „T”. Ostrza obracają się w płaszczyźnie pionowej tnąc tym samym wszystko, co tylko znajdzie się w ich zasięgu.

Kosiarki karczujące mają jeden długi nóż, z którego odchodzą niewielkie nożyki uchylne. Kosiarki tego typu nie koszą, lecz miażdżą wszystko, co znajduje się na ich linii przejazdu. Na pewno będą to przydatne urządzenia dla osób, mających do wykoszenia ary nieużytków. W przypadku kosiarek z mechanizmem listwowym trawę ścinają noże ułożone obok siebie na poruszającej się w poziomie listwie. Tego typu kosiarki nadają się do koszenia większych powierzchni i bardzo wysokiej trawy.

Najczęściej w celach komercyjnych są wykorzystywane kosiarki bijakowe, karczujące, listwowe i rotacyjne. Jednocześnie są one bardzo drogie, dlatego też rzadko kiedy są kupowane przez klientów indywidualnych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zasilanie kosiarek, można według tego wyróżnić kosiarki elektryczne, spalinowe i bezsilnikowe. Kosiarki typu elektrycznego przeznaczone są najczęściej dla osób, które nie mają zbyt dużych trawników do koszenia. Sprawdzą się dobrze na powierzchniach od 300 do 500 metrów kwadratowych. Najczęściej kosiarki te mają plastikowe obudowy, dlatego ich wytrzymałość jest raczej niska. Nie są one przystosowane do pracy w wysokiej trawie. Idealnie sprawdzą się przy koszeniu niewielkich, zadbanych i w miarę równych obszarów. Silniki zasilane są bezpośrednio z sieci energetycznej, co jest ich zdecydowanym minusem. Plątający się kabel nie jest bynajmniej wygodny. Część kosiarek elektrycznych ma akumulatory, dzięki czemu zlikwidowany zostaje problem kabla. Z drugiej strony, akumulator ma ograniczony czas pracy i powoduje, że kosiarka staje się cięższa.

Kolejny typ – kosiarki z silnikami spalinowymi są adresowane do osób mających do koszenia wielkie powierzchnie – od 400 do 500 metrów kwadratowych. Mocniejsze kosiarki mające od 4 do 5 KM sprawdzą się nawet na większych przestrzeniach. W zależności od tego, jaki mechanizm tnący został zastosowany w kosiarce, mogą być one używane do koszenia średniej lub wysokiej trawy, porządkowania zaniedbanych trawników, a nawet do karczowania zakrzaczonych nieużytków. Kosiarki spalinowe mogą być wyposażone w silniki benzynowe dwu i czterosuwowe, zaś większe kosiarki samobieżne i traktorki ogrodowe wyposażane są w silniki diesla.

Ostatni z typów – kosiarki bez silnika są rozwiązaniem o charakterze ekologicznym. Dzięki popychaniu kosiarki napędzamy mechanizm obracający wrzeciono, które powoduje koszenie trawy. Takiej kosiarki nie użyjemy jednak na większych powierzchniach, czy też przy wyższej trawie.

Kosiarki na ogół są osadzone na kółkach, a ich silnik montowany jest na górze i przekazuje napęd do mechanizmu tnącego, który ukryty jest pod obudową. Obudowa kosiarki może być wykonana z plastiku lub metalu. Trzeba powiedzieć, że plastikowe obudowy są na pewno lżejsze, ale charakteryzują się niską wytrzymałością. Doskonałym rozwiązaniem są obudowy aluminiowe, ponieważ przy niskiej wadze mają wysoką odporność.

Wybierając kosiarkę należy zwrócić uwagę na jej kółka. Najlepiej, aby były one osadzone na metalowych łożyskach, ponieważ wtedy będzie je łatwo popychać. Im większe kółka posiada kosiarka, tym lepiej.

Kupując to urządzenie musimy przyjrzeć się parametrom kosiarki. Do podstawowych parametrów kosiarek zalicza się ich moc, mierzoną w koniach mechanicznych lub w watach, szerokość koszenia i wysokość koszenia.

Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne, mogą mieć one moc od 1100 do 1800 W, zaś ich szerokość koszenia wynosi od 30 do 50 cm. To wystarczy, żeby bez większego problemy skosić trawnik o maksymalnej powierzchni około 600 metrów kwadratowych.

Zwyczajne kosiarki spalinowe mają moc około 3,5 KM, co daje możliwość koszenia na maksymalnej szerokości do 50 cm. Najmocniejsze samobieżne kosiarki mają po 30 KM i jednorazowo koszą pas o szerokości prawie 2 m. Niezależnie od typu kosiarki, zawsze im wyższa będzie jej moc, tym większa będzie wydajność samej kosiarki oraz jej szerokość koszenia. Wybierając konkretny typ kosiarki musimy sprawdzić, czy posiada ona kilkustopniową regulację wysokości koszenia. Na ogół jest to od 2 do nawet 8 cm. Najlepszy będzie sprzęt z regulacją centralną, która pozwala na ustawienie wysokości przy użyciu jednej dźwigni. Natomiast w tańszych i gorszych typach kosiarek należy regulować wysokość przy każdym kółku.

Kosiarka może pozbywać się skoszonej trawy na kilka sposobów, wyrzucając trawę z boku, z przodu lub układając pokos na bok.

Kosiarki mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, a także może być do nich dodawane inne wyposażenie. Do funkcji tych zalicza się m.in. mulczowanie trawy, czyli jej rozdrabnianie. Do kosiarki mogą być dodane dodatkowe kosze, tarcze, rozrusznik, urządzenie może posiadać blokadę mechanizmu koszącego, oraz napęd na koła.

Popularni producenci kosiarek i ich produkty

Do firm renomowanych w dziedzinie produkcji i sprzedaży kosiarek, zalicza się takie marki jak: Stiga, Solo, Honda, Castelgarden, Oleo-mac, Victus, Kawasaki i oczywiście Stihl. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztują kosiarki, bowiem ich rozpiętość cenowa jest naprawdę znaczna. Najtańsze, ale markowe urządzenia, będą kosztować 700-800 zł, zaś za kosiarkę „bezfirmową” zapłacimy jakieś 500 zł.

Należy przestrzec wszystkich kupujących przed kupowaniem niskiej jakości kosiarek. Są one zwykle już uszkodzone przed rozpoczęciem pracy. W najlepszym przypadku, będziemy mieć do czynienia z awarią naszej nowej kosiarki już po dwukrotnym koszeniu. Tak zwykle bywa, choć nie jest to oczywiście powszechnie obowiązującą regułą. Generalnie, niska cena oznacza równocześnie niską jakość wyrobu.

Przy wyborze producenta kosiarki zwróćmy uwagę na koszty i dostęp do jego serwisu. Dobrze jest sprawdzić, czy punkt serwisowy znajduje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaką powierzchnię ma teren, który zamierzasz kosić?

    Jeśli jest to tylko niewielki fragment trawnika przed domem, to nie będziemy potrzebowali mocnego i co za tym idzie, drogiego sprzętu. Kosiarka elektryczna w zupełności nam wystarczy. Z kolei, jeśli mamy do skoszenia co tydzień kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, wówczas konieczna stanie się dobra kosiarka spalinowa, albo nawet kosiarka traktor.

  • Czy na terenie koszenia mamy dostęp do energii elektrycznej?

    Jeśli zasilanie elektryczne jest w pobliżu trawnika, nie ma potrzeby kupowania kosiarki spalinowej, bowiem całkowicie można zastosować elektryczną, bardziej ekologiczną kosiarkę. Niestety, jeśli będziemy mieć trawnik o powierzchni przekraczającej 600 metrów kwadratowych, nieprzydatna stanie się kosiarka elektryczna.

  • Jaki jest kształt terenu, który mamy kosić?

    Jeśli posiadamy w miarę równy, zadbany trawnik, wystarczy nam do niego tradycyjna kosiarka spalinowa lub elektryczna. Jeśli jednak będziemy strzyc trawę na pagórkach i uskokach, lepszy będzie zakup wyka szarki lub kosy mechanicznej.

Podsumowanie

Kupując kosiarkę koniecznie musimy sprawdzić trzy najważniejsze kwestie – jaka jest moc kosiarki, jaki ma napęd oraz jaką regulację koszenia. Na nasz wybór wpłynie teren, na jakim chcemy kosić, to co zamierzamy kości i na jakiej powierzchni.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-19 06:23:19, 120