Dlaczego warto kupować preparaty do zmywarek?

Jednym z najmniej lubianych zajęć domowych jest chyba zmywanie. Niejednokrotnie po obiedzie na kilkanaście osób w zlewozmywaku wręcz nie mieszczą się wszystkie brudne naczynia, a ktoś musi je przecież wszystkie wyczyścić. Najgorzej zmywa się naczynia, na których jedliśmy jajecznicę, czy na przykład spagetthi. Takie potrawy łatwo zasychają na talerzach, dlatego też jeśli resztki nie zostaną od razu spłukane z naczyń, trudno je będzie usunąć. Na szczęście, dziś nie wszyscy muszą zmywać ręcznie. Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup zmywarki, która samodzielnie zmywa włożone do niej brudne naczynia. Bardzo ważne jest jednak, aby tak dobrać do zmywarki preparaty czyszczące, aby wszystkie naczynia lśniły czystością. Czy rzeczywiście warto jest kupować preparaty do zmywarek?

Na skróty...

Najważniejsze zasady stosowania preparatów do zmywarek

preparaty do zmywarek - jak wybrać?

Problemów ze zmywarkami łatwo można uniknąć, jeśli będziemy stosować się do kilku prostych skądinąd zasad. Przede wszystkim, należy stosować sól do zmywarek. Jej zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się kamienia, zarówno na samej zmywarce, jak i na wsadzonych do niej naczyniach. Sól powoduje zmiękczanie wody, a jednocześnie chroni również naczynia przed zaciekami i plamami. Jeśli będziemy stosować sól do zmywarek regularnie, to nie dopuścimy do awarii naszego sprzętu i jednocześnie zapewnimy jego niezawodne działanie przez bardzo długi okres czasu.

Obok soli, powinniśmy jeszcze używać do każdego mycia płynu do zmywarek. Niestety, w zmywarkach nie można stosować normalnych, tradycyjnych płynów do mycia naczyń, bowiem takie płyny powodują zwiększoną nadprodukcję piany, która po prostu wypłynie nam ze zmywarki. Doprowadzi to niechybnie do zalania instalacji elektrycznej i spowoduje zwarcie, bądź poważniejszą awarię.

Bardzo dobrym, można powiedzieć – nowoczesnym, preparatem do zmywarek, który zaleca się stosować, są tabletki myjące. Posiadają one szereg funkcji, które pozwalają na utrzymanie naszej zmywarki w jak najlepszym stanie. Tabletki do zmywarek nie tylko czyszczą naczynia, ale dodatkowo posiadają w swoim składzie substancje chroniące naczynia przed korozją. Ponadto, wpływają one na zmiękczenie wody, dzięki czemu przedłużają wydatnie życie naszej zmywarki. Jeśli będziemy stosować tabletki do zmywarek systematycznie, zabezpieczymy nasze urządzenie przed osadzaniem się kamienia i ochronimy je przed innymi uszkodzeniami.

Tabletki do zmywarek łatwo się dawkuje i jest to ich zdecydowany atut. Na rynku dostępne są tabletki jedno i wielofunkcyjne, również jako środki 3 w 1, czyli spełniające funkcję środka myjącego, płynu nabłyszczającego i soli zmiękczającej wodę. Są też tabletki 4 w 1, a nawet 7 w 1, których producenci zapewniają, że spełniają one dodatkowe role, na przykład chronią zmywarkę, chronią szkło przed matowieniem, dają aktywną ochronę srebra, czy też usuwają oporne zabrudzenia.

Tabletki można podzielić na:

 • Jednofunkcyjne, spełniające funkcje myjące i wymagające zastosowania dodatkowo w procesie mycia soli zmiękczającej oraz płynu nabłyszczającego.
 • Trójfunkcyjne – deklarowane w nazwie jako „3 w 1”, spełniają funkcję mycia, zmiękczania i nabłyszczania. Użycie tabletek trzyfunkcyjnych na ogół eliminuje dodatek soli i nabłszczacza, które są składnikami samej tabletki.
 • Czterofunkcyjne – „4 w 1”, deklarujące czyszczenie, nabłyszczanie, ochronę zmywarki i zmiękczanie wody oraz aktywną ochronę szkła.
 • Pięciofunkcyjne - deklarowane jako „5 w 1, obejmujące mycie, nabłyszczanie, zmiękczanie wody /funkcja soli/, ochronę szkła i ochronę zmywarki.
 • Ponadto niektórzy producenci wymieniają jeszcze inne funkcje, np.: usuwanie zabrudzeń po herbacie, usuwanie tłuszczu itp.

  Uogólniając, można powiedzieć, że podstawowymi i zasadniczymi cechami wszystkich preparatów do zmywarek, działających komplementarnie w procesie zmywania naczyń, jest mycie, zmiękczanie wody i nabłyszczanie naczyń.

  Preparaty do zmywarek mogą mieć różną zawartość aktywnego tlenu, fosforanów i odczyn pH. Zawartość aktywnego tlenu determinuje nie tylko efektywność usuwania barwnych składników zabrudzeń, ale przede wszystkim zapewnia higienę naczyniom po myciu (niszczy drobnoustroje na zmywanych naczyniach). Z kolei, zawartość fosforanów, które niekorzystnie oddziaływają na środowisko naturalne, powinna być jak najniższa. Odczyn pH ma wpływ na efektywność usuwania większości zabrudzeń z naczyń stołowych i kuchennych (np. mleka, przypalonego mięsa, tłuszczów, zabrudzeń skrobiowych).

  Popularni producenci preparatów do zmywarek

  Na rynku dostępna jest szeroka gama producentów preparatów do zmywarek, wśród których zdecydowanie najbardziej znaną marką jest Calgonit, który w ostatnim czasie zmienił nazwę na Finish. Obecnie oferta różnych środków do zmywarek – proszków, tabletek, soli, płynów nabłyszczających - znacznie rozszerzyła się. Inni producenci tychże preparatów to: Claro, Domol, Dreft, Akuta, Somat, Denkmit itd.

  Podsumowanie

  Zmywanie naczyń jest przykrym obowiązkiem, na ogół obowiązkiem zrzuconym na barki pani domu, aczkolwiek można go ułatwić kupując zmywarkę i preparaty do mycia w niej – tabletki, płyny i sól do zmywarek. Aby móc cieszyć się dłuższym „życiem” naszej zmywarki, najlepiej stosować odpowiednie do jej modelu preparaty.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-08-04 15:44:46, 213