Czym kierować się przy wyborze żarówek?

Oświetlenie nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy mówimy o salonie w domku jednorodzinnym, o muzeum, o dyskotece, czy też o centrum handlowym. Jednocześnie, jest ono koniecznością, bowiem po zapadnięciu zmroku na dworze, musimy mieć jakiekolwiek alternatywne dla światła słonecznego, źródło oświetlenia. Trzeba powiedzieć, że wybór żarówek koniecznych do lamp i innych elementów oświetleniowych, nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób jest zdania, że wybierając żarówki należy zwracać uwagę wyłącznie na ich moc, a przecież jest wiele innych parametrów, które trzeba sprawdzić kupując żarówki. Postaramy się je zaprezentować w kolejnych punkach naszego poradnika pod tytułem „Czym kierować się przy wyborze żarówek?”.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje żarówek

żarówki - jak wybrać?

Jeśli chcemy mieć oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego, powinniśmy wybrać światło halogenowe. Jest ono zaliczane to tzw. źródła światła zimnego, które pobudza do pracy i jednocześnie nie powoduje zbyt dużego zmęczenia wzroku. Z kolei, światło ciepłe, które pochodzi przede wszystkim z tradycyjnych żarówek, wpływa na obniżenie koncentracji, ale jednocześnie sprzyja atmosferze wypoczynku i relaksu. Jeśli zależy nam na ogólnym oświetleniu, powinniśmy wybrać tzw. mleczne żarówki. Łączą one cechy światła zimnego i ciepłego.

Wyróżniamy dwa główne typy żarówek, a mianowicie żarówki tradycyjne i energooszczędne. Światło emitowane za pośrednictwem żarówek tradycyjnych jest bardziej zbliżone do naturalnego i lepiej oddaje barwy pomieszczenia. Atutem żarówek tradycyjnych jest dobra współpraca z urządzeniami, które regulują natężenie światła. Trzeba też wspomnieć o wadach żarówek tradycyjnych. Otóż, świecący drut wolframowy w próżniowej, wykonanej ze szkła, bańce „paruje” pod wpływem wysokiej temperatury, przez co wolfram odkłada się na ścianach bańki, kosztem grubości samego drutu. Powoduje to stopniowe ciemnienie żarówki i przepalanie się żarnika. Dodatkowo, tradycyjne żarówki mają znaczne zużycie energii oraz niską żywotność żarówek, przez co stopniowo wychodzą one z użycia na rzecz żarówek świetlówkowych, zwanych również energooszczędnymi.

W obrębie żarówek tradycyjnych można mówić o kilku rodzajach, mianowicie są to żarówki głównego szeregu, żarówki małogabarytowe, żarówki liniowe, żarówki kolorowe, żarówki z dużą bańką, żarówki reflektorowe i kryptonowe.

Żarówki głównego szeregu, zwane również tradycyjnymi, są bardzo popularne i znajdują szerokie zastosowanie w domach prywatnych. Można spotkać żarówki głównego szeregu z bańką przeźroczystą i matową. Te ostatnie zmniejszają olśnienie, dzięki czemu można je stosować w otwartych oprawach oświetleniowych. Są wykorzystywane w żyrandolach i kinkietach ozdobnych. Żarówki głównego szeregu wyposażone są głównie w trzonki typu E27 (tzw. duży gwint).

Żarówki małogabarytowe są świecowe i kuliste, przez co nadają się do dekoracyjnych opraw oświetleniowych. Żarówki mające bańkę matowaną mają zwiększoną powierzchnię świecącą, która zmniejsza możliwość wystąpienia olśnienia, przez co są one zalecane do stosowania w widocznych źródłach światła. Żarówki małogabarytowe wyposażone są głównie w trzonki typu E14.

Żarówki liniowe przypominają kształtem świetlówki rurowe, przy czym wewnętrzna część szklanej rurki jest krzemowana, dzięki czemu żarówka może świecić całą swoją powierzchnią. Światło wytwarzane przez żarówki liniowe jest ciepłe i znakomicie oddaje kolor skóry. Dlatego też te żarówki montuje się w oprawach oświetleniowych stosowanych w łazienkach, garderobach i szafkach naściennych. Żarówki liniowe mogą być stosowane w nieosłoniętych oprawach oświetleniowych, ponieważ jej stosunkowo duża powierzchnia świecąca zmniejsza możliwość powstania efektu olśnienia.

Żarówki kolorowe występują w kolorach białym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, różowym i cytrynowym. Kolorowa powłoka jest nanoszona na wewnętrzną część bańki, przy wykorzystaniu metody elektrostatycznej, dzięki czemu występuje duża równomierność świecenia całą powierzchnią. Niekonwencjonalny kształt tychże żarówek w połączeniu z niewielką jaskrawością powoduje, że żarówki te mogą być stosowane w otwartych oprawach oświetleniowych (np. kinkiety, żyrandole). Dodatkowo pastelowe kolory sprawiają, że są one dekoracyjnymi źródłami światła umożliwiającymi tworzenie akcentów świetlnych. Żarówki tego typu wyposażone są w trzonki typu E14 i E27.

Żarówki z dużą bańką nie są jaskrawe, a mimo to dają dużą ilość światła. Duża powierzchnia bańki wytwarza miękkie, białe światło, które nie wywołuje efektu olśnienia. Bańka żarówki ma charakter dekoracyjny, dlatego też może być śmiało stosowana w otwartych oprawach oświetleniowych.

Żarówki kryptonowe wypełnione są kryptonem, przez co wytwarzają do 10% więcej światła, niż tradycyjne żarówki o odpowiadającej mocy. Światło jest w miarę równomiernie białe i nie powoduje olśnienia. Gwarantuje to odpowiednia powłoka naniesiona na wewnętrzną powierzchnię bańki. Żarówki tego typu wyposażone są w trzonki typu E14 i E27.

Żarówki reflektorowe to już ostatni typ żarówek tradycyjnych. Są one wyposażone w odbłyśniki, umożliwiające kierowanie światła wzdłuż przedniej osi żarówki, dzięki czemu można je stosować jako oświetlenie bezpośrednie oraz pozwala to na efektywne wykorzystanie światła i energii elektrycznej. Warto powiedzieć, że rozsył strumienia świetlnego podawany jest jako wartość kąta zawartego między osią żarówki a ostatnim promieniem przez nią emitowanym. Żarówki reflektorowe produkowane są w następujących rodzajach kątów rozsyłu światła: 350, 400, 800. Żarówki tego typu przez swój odbłyśnik kierujący światło w wąską wiązkę, mogą być stosowane do oświetlenia miejscowego i akcentującego. Wytwarzane są z trzonkami E27 i E14. W produkcji znajduje się też wersja żarówki reflektorowej PAR z tzw. zimnym lustrem, w której zredukowany jest udział promieniowania cieplnego w wiązce światła. Żarówki te mogą być zastosowane w oświetleniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Trzonki żarówek są bardzo istotne, bowiem umożliwiają one kontakt elektryczny żarówki oraz pozwalają na właściwe mocowanie żarówki w oprawce. W tradycyjnych żarówkach występują trzy główne typy trzonków, w zależności od miejsca zastosowania oraz typu źródła światła. Niemniej jednak można wyróżnić następujące typy trzonków w żarówkach:

  • E14 – trzonek w typowych żarówkach świecowych i kulkowych,
  • E27 – trzonek występujący w większości żarówek ogólnego zastosowania,
  • E40 – trzonek stosowany głównie w lampach żarowych dużej mocy (powyżej 200 W),
  • S14d – trzonki żarówek liniowych.
  • Żarówki sprzedawane są w mocy od 15 do 200 W.

    Drugą grupę żarówek, stanowią żarówki energooszczędne, które wytwarzają aż 5-ciokrotnie mniej ciepła, niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Dzięki temu ich zużycie energii jest znacznie niższe, stąd też ich nazwa. Charakteryzuje je ponadto wysoka żywotność, ale są one tak naprawdę świetlówkami kompaktowymi, przez co mają takie same wady jak one. Przykładowo, widmo światła, jakie generowane jest przez żarówki energooszczędne, nie jest ciągłe i składa się z wielu prążków. Powoduje to, że w odróżnieniu od światła dziennego lub tradycyjnych żarówek, światło z takiej żarówki nie emituje niektórych kolorów, z kolei niektórych kolorów jest za dużo. Warto zaznaczyć, że trwałość żarówek energooszczędnych spada w zależności od częstotliwości gaszenia ich i zapalania. Żarówki energooszczędne nie są przyjazne dla środowiska, bowiem do ich produkcji wykorzystywane są trujące związki, które później muszą być poddawane procesowi utylizacji. Żarówki energooszczędne nie będą współpracować ze ściemniaczami.

    Popularni producenci żarówek i ich produkty

    W sektorze produkcji żarówek można wyróżnić firmy, które się tu specjalizują i które znane są w zasadzie na całym świecie. Mowa tu o takich firmach jak Osram, Philips, Spectrum, Righi Licht AG, NARVA-GOLUX Glühlampenwerk, Tester, czy też Brillaintline Dichroic.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czy żarówki tradycyjne są wycofywane ze sklepów?

      Tak, z dniem 1 września 2009 roku ze sklepów zniknęły pierwsze tradycyjne żarówki o mocy większej niż 80W oraz wszystkie inne tego typu źródła światła klasyfikowane powyżej klasy energetycznej A. Zakłada się, że do końca 2016 roku z polskich domków zostaną całkowicie usunięte tradycyjne żarówki. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że żarówki tradycyjne generują bardzo duże zużycie energii elektrycznej. Powinny więc zostać zastąpione przez droższe żarówki energooszczędne.

    • Jak dobrać moc żarówki?

      Moc żarówki powinna być ściśle dopasowana do wielkości pomieszczenia. Generalnie, na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać 25W oświetlenia w przypadku bardzo jasnego światła, a 10W w przypadku światła nastrojowego.

    Podsumowanie

    Jak widać na podstawie niniejszego artykułu, wybór żarówki nie jest prosty. Przekonamy się o tym, jeśli wybierzemy się do sklepu z oświetleniem. Na półkach znajdziemy bowiem bardzo dużo wszelkiego rodzaju żarówek. Przy zakupie zwróćmy uwagę na moc żarówki, kolor i wielkość jej bańki oraz kształt, a także charakterystykę źródła emitowanego światła. Najlepiej w chwili obecnej zaopatrywać się w żarówki energooszczędne. Są droższe, ale inwestycja w nie zwykle zwraca się po pierwszym roku użytkowania.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-03-29 06:03:53, 120