Jak wybrać żyrandol do domu?

Oświetlenie nadaje charakter każdemu pomieszczeniu, dlatego też jest ono tak bardzo istotne przy wszelkiego rodzaju aranżacjach. Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu ma być zastosowane konkretne oświetlenie, zawsze powinno ono współgrać ze stylistyką pokoju. Najczęściej tradycyjne oświetlenie żyrandolowe stosowane jest w sporej wielkości pomieszczeniach. Z tego względu żyrandole na ogół będziemy oglądać w dużych salonach, holach czy też pokojach dziennych. Jak wybrać odpowiedni żyrandol do domu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w toku niniejszego poradnika. Znajdziecie tu również wiele pożytecznych informacji podczas kupowania żyrandola.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje żyrandoli

żyrandol do domu - jak wybrać?

Żyrandol należy traktować jako najprostszy dodatek do mieszkania, który stwarza szczególny typ oświetlenia w pokoju. Z jednej strony, jest to element aranżacji pomieszczenia, ale z drugiej trzeba podkreślić jego użyteczny charakter. Żyrandol jest właściwie niezbędny podczas projektowania nie tylko gustownego, ale również funkcjonalnego wnętrza.

Żyrandol znajduje się niemalże w każdym domu. Jego główną funkcją jest oczywiście oświetlanie wnętrza. Oświetlenie tego typy daje bardzo dużo światła, a jednocześnie eksponuje kształty i formy oraz stwarza swoistą grę cieni.

Wielu osobom żyrandole kojarzą się ze starodawnym stylem dekorowania pomieszczeń. Niemniej jednak, w chwili obecnej w sklepach dostępne są nowoczesne żyrandole, choć trudno zdefiniować nowoczesny charakter żyrandolu.

Żyrandole różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy żyrandole kryształowe – ponadczasowe i eleganckie, żyrandole mosiężne, o wysokiej wytrzymałości i trwałości, żyrandole szklane, wykonane z tworzyw sztucznych, a nawet papierowe, które mają siłą rzeczy najniższą wytrzymałość i jakość. Żyrandole kryształowe dzięki załamywaniu się światła w kryształach dają wspaniały efekt skaczących po ścianach płomyków. Żyrandole kryształowe są obecnie jedną z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych opraw oświetleniowych. Są one stosunkowo drogie, jednak efekt, jaki dzięki wydatkowi temu zyskujemy nie da się porównać z niczym innym. Jest to eleganckie rozwiązanie na lata.

Kupując żyrandol musimy wiedzieć, w jakim pomieszczeniu będzie on zamontowany. Należy dostosować jego styl do aranżacji danego pokoju. Warto podkreślić, że duże, okazałe żyrandole, nawet bardzo ładne, będą źle wyglądać w niewielkich pomieszczeniach. Sprawią wrażenie przytłoczenia.

Szeroka gama asortymentowa oświetlenia w sklepach powoduje, że trudno dokonać wyboru żyrandola, który będzie dobrze prezentował się w naszym domu czy mieszkaniu. Dobrze jest gruntownie przemyśleć zakup żyrandola, aby później nie żałować go. Powinien on dobrze prezentować się w wybranym pomieszczeniu, a na dodatek dawać wystarczająco dużo światła.

Rozpiętość cenowa żyrandoli jest znaczna, ale zawsze warto jest wydać nieco więcej, aby cieszyć się z żyrandola przez dłuższy okres czasu.

Żyrandole zbudowane są z jednego lub kilku kloszy, szklanych, ceramicznych bądź nawet papierowych.

Popularni producenci żyrandoli i ich produkty

Do popularnych firm, które mają w swoim asortymencie żyrandole, zalicza się: Mivienna, Ares, Pers, Lemir, Jarocki, Jupiter, KIM, Aldex, Lampadina, ElmarCo, HeMi, Alfa, HEMI, Delia, Juma, Larko itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy kryształowe żyrandole są nowoczesne?

    I tak, i nie. Kryształowe żyrandole stosowane są on kilkuset lat, dlatego też trudno je nazwać innowacyjną nowinką na rynku oświetlenia. Takie żyrandole stosowano już w komnatach zamków w średniowieczu. Sam kształt tego rodzaju oświetlenia ma niewiele wspólnego z wprost pojmowaną nowoczesnością. Są tradycyjne i eleganckie. W wielu sklepach kupimy jednak żyrandol kryształowy, który będzie ponadczasowy.

  • Czy można kupić żyrandol na prezent?

    Można, jeśli dokładnie wiemy, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie osoby, do rąk której ma trafić taki prezent. Oryginalny i piękny żyrandol nie tylko poprawia wygląd całego pomieszczenia, ale i doskonale je oświetla. Niestety, z reguły taki żyrandol będzie słono kosztował, dlatego też taki prezent nie jest na każdą kieszeń. Przy zakupie żyrandolu na prezent należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze będzie on pasował do danego wnętrza. Za przykład można podać nowoczesne żyrandole kryształowe czy mosiężne, których lepiej nie stosować w małych pomieszczeniach. Jeśli osoba, dla której przeznaczony jest żyrandol, dysponuje dużym domem, w którym salon ma 50 metrów kwadratowych, wówczas spokojnie można jej kupić duży, kwadratowy żyrandol, który będzie się elegancko komponował w takim wnętrzu. Do małego mieszkania będzie on jednak niewłaściwy. Jeżeli więc naszym zamiarem jest obdarowanie kogoś gustownym żyrandolem, warto przemyśleć swój zakup.

Podsumowanie

Wybór żyrandola powinien być podyktowany przede wszystkim względami estetycznymi. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze żyrandol, który będzie się nam podobał, ładnie będzie wyglądał w naszym salonie, sypialni czy kuchni. Należy więc na to zwracać szczególną uwagę. Jeśli zależy nam na uzyskaniu eleganckiego, stylowego wnętrza, powinniśmy zastosować żyrandol kryształowy lub mosiężny. Pamiętajmy, że wybierając żyrandol z kilkoma kloszami, przy jego zapalaniu i użytkowaniu będziemy tracić sporo energii, ale z drugiej strony dane pomieszczenie będzie wprost idealnie oświetlone.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-12-03 01:54:43, 213