Jak wybrać Hub?

Urządzenia sieciowe pozwalające na tworzenie powiązań pomiędzy komputerami, są najczęściej wysoce specjalistyczne i zwykli klienci nie potrafią sobie poradzić z ich trafnym wyborem. Dlatego też przydatne są poradniki, które wskazują, w jaki sposób wybrać na przykład hub – koncentrator, który spełniłby nasze oczekiwania.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje Huba

Jak wybrać Hub?

Koncentrator, nazywany z języka angielskiego Hub, jest urządzeniem, które ma możliwość połączenia wielu urządzeń sieciowych w sieci, mających typologię gwiazdy. Hub inaczej bywa nazywany multiportem lub multiplekserem. Warto podkreślić, że koncentrator pracuje w warstwie pierwszej modelu ISO/OSI, czyli w warstwie fizycznej. Przesyła on sygnał z jednego portu na wszystkie pozostałe. Hub nie dokonuje bynajmniej analizy ramki pod kątem adresu MAC oraz IP. Koncentrator powtarza każdy sygnał elektroniczny, który do niego dociera, przez co tworzy jedną domenę kolizyjną.

Na ogół, hub podłączany jest do routera jako rozgałęźnik, do niego z kolei podłączane są pozostałe urządzenia sieciowe, czyli stacje robocze, serwery, czy też drukarki sieciowe i inne. Hub przenosi sygnał z portu wejściowego na wszystkie porty wyjściowe, bit po bicie, dzięki czemu nie ma zbyt dużych opóźnień.

Co ciekawe, poszczególne koncentratory mogą zostać ze sobą połączone i w ten sposób powstanie kaskada. Stacje robocze i inne urządzenia zgromadzone w ramach jednej sieci, połączone jednym lub wieloma hubami, tworzą segmenty. Ethernet źle znosi duże segmenty, czyli domeny kolizyjne, dlatego też dobrze by było, aby segmenty nie były większe niż 40-50 urządzeń. Wszystkie huby w sieci można łączyć w kaskady, poprzez proste złącza kablowe przyłączeniowe, o odwróconych parach. W celu ułatwienia owego procesu większość koncentratorów wyposażona jest w przycisk odwracający pary w jednym z gniazd. W takim przypadku huby mogą zostać połączone przy użyciu zwyczajnego kabla.

Każdy hub posiada port do połączenia z hostem (Upstream Port) oraz aż do siedmiu portów podłączenia urządzeń bądź kolejnych hubów (Downstream Port), z których w zasadzie każdy może być w sposób indywidualny skonfigurowany i kontrolowany poprzez komputer-host. Generalnie, hub składa się z hub Controllera oraz hub Repeatera. Hub Repeater jest to protokół kontrolujący połączenie między Upstrem Portem i Downstream Portem. Ma on za zadanie dostarczyć rejestr, który posłuży do komunikacji z hostem.

Huby dzielą się na aktywne i pasywne. Otóż, hub pasywny jest bardzo tanim urządzeniem, które pełni funkcję jedynie skrzynki łączeniowej i nie potrzebuje zasilania zewnętrznego. Z kolei, hub aktywny dodatkowo wzmacnia sygnały ze stacji roboczej i pozwala na wydłużenie połączenia z nią. W takim przypadku jest już wymagane dodatkowe zasilanie.

Komputer łączy się z hubem za pomocą skrętki, czyli 10Base-T. Dobry hub powinien dostosować się także do różnych standardów sieciowych, takich jak Ethernet, Token Ring czy też ATM. Kupując hub należy zwrócić uwagę, czy umożliwia on realizację innych, zaawansowanych funkcji, do których należy zaliczyć zarządzanie siecią połączeń, obsługę całego ruchu w dużej sieci, kontrolę jej stanu, czy też monitorowanie pracy użytkowników. Nowoczesny model koncentratora powinien posiadać funkcję przełączania portów, co umożliwia łatwą rekonfigurację stacji roboczych i jednoczesne zarządzanie grupami roboczymi. Co ciekawe, poszczególni użytkownicy należący do danej grupy niekoniecznie muszą znajdować się fizycznie w obrębie tego samego miejsca, bowiem port huba można przypisać do dowolnego segmentu danej sieci.

Podstawowymi parametrami przypisywanymi hubom, na które trzeba zwrócić uwagę, są: ilość złącz USB, odległości pomiędzy wejściami, długość kabla, wymiary, zabezpieczenia, inne opcje. Ilość złącz w koncentratorach jest istotnym parametrem użytkowym, ponieważ wskazuje ona na to, jak wiele urządzeń sieciowych można do niego podłączyć. Zwykle Hub wyposażony jest w 4 wejścia USB, choć są i takie, które posiadają aż 7 wejść. Odległości pomiędzy poszczególnymi złączami są bardzo ważne, bowiem jeśli będą one rozmieszczone zbyt ściśle, wówczas może wystąpić problem z podłączeniem do huba np. dwóch pendrive`ów na USB. Długość kabla, w jaki wyposażony jest hub oraz to, czy jest on składany czy też nie, pozwala na ocenę swobody zastosowania huba. Kabel powinien mieć co najmniej 1,5 metra, aby można było go wykorzystać w odpowiedni sposób.

Huby charakteryzują się najczęściej niewielkimi gabarytami, choć im więcej będą posiadały złącz, tym naturalnie będą większe. Nowoczesne koncentratory wyposażone są w system zabezpieczeń nadmiarowo prądowych, które chronią je przed przebiciami. Na dodatkowym wyposażeniu hubów może znajdować się na przykład dioda LED, która informuje o stanie pracy poszczególnych portów USB w hubie.

Popularni producenci Huba i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów hubów, które są dostępne w polskich sklepach, zalicza się firmy: Belkin, 4World, Sweex, Trust i Media-Tech. Najtańszy koncentrator można już nabyć za kwotę poniżej 10 zł, zaś najdroższe i co za tym idzie – wysoce zaawansowane huby kosztują około 300 zł.

Ciekawą ofertę hubów posiada firma Media-Tech. Z jej asortymentu godne polecenia są huby MT500, MT501 oraz MT502. Adresowane są one zarówno do użytkowników standardowych, stacjonarnych pecetów, jak i komputerów przenośnych – laptopów. Koncentrator MT500 ma niewielkie wymiary i dlatego też jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowań mobilnych. Urządzenie posiada składany kabel, dzięki czemu jest łatwe w transporcie. Szerokie rozmieszczenie czterech gniazd USB typu A powoduje, że nie ma problemu ze swobodnym podłączeniem nie tylko samych wtyczek tego typu, ale również urządzeń typu pendrive czy interfejsów sieci bezprzewodowej. Hub jest zgodny ze specyfikacją USB 1.1 i ma zabezpieczenia nadmiarowo prądowe. Kosztuje około 50 zł. Druga propozycja Media-Tech, Active USB 1.1 4 Port Hub MT501 to koncentrator przeznaczony do współpracy z każdym komputerem. Posiada długi kabel przyłączeniowy, który zapewnia swobodny dostęp do gniazd koncentratora oraz diodę LED, informującą o stanie pracy. Hub ten jest zgodny ze specyfikacją USB 1.1 oraz posiada zabezpieczenia nadmiarowo prądowe. Jego cena oscyluje wokół 50 zł.

Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano HUB MT502, przeznaczony do współpracy z komputerami wszelkich typów. Urządzenie to jest zgodne ze specyfikacją USB 2.0, co umożliwia transmisję danych z szybkością do 480 Mb/s. Szereg diod LED informuje o stanie pracy poszczególnych portów. Cena brutto tego produktu wyniesie około 130 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy wszystkie huby pracują z tą samą prędkością?

    Nie, nowoczesne koncentratory, które są zgodne ze specyfikacją USB 2.0 będą pracować znacznie szybciej niż huby pracujące w zgodzie ze specyfikacją USB 1.1. Prędkość transmisji danych w przypadku pierwszego typu hubów wynosi do 480 Mb/s.

  • Czy huby tylko nadają się do zastosowań sieciowych?

    Nie jest to ich jedyna rola, bowiem mogą funkcjonować równie dobrze jako rozgałęźniki portów USB, jeśli na przykład komputer posiada zbyt mało portów tego typu, jak na wymagania danego użytkownika.

Podsumowanie

Hub to niewielkie urządzenie, które najczęściej znajduje zastosowanie w sieciach komputerowych, ale nie tylko. Nowoczesne koncentratory mają szereg funkcji, które pozwalają na ich szybszą i bardziej efektywną pracę. Warto wybrać taki hub, który będzie miał wystarczającą liczbę wejść USB, rozmieszczonych w sporych odległościach od siebie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-07-15 20:22:06, 120