Jak wybrać drukarkę?

Wynalezienie druku przez Gutenberga było prawdziwym przełomem na całym świecie. Dzisiaj z druku korzystają miliony ludzi, ale ma on nieco inny charakter. Drukować może dziś każdy i to z wykorzystaniem naprawdę niewielkich urządzeń. Wystarczy do tego celu dobra drukarka. Jak wybrać takie urządzenie, kiedy na rynku dostępne są różnorodne typy i rodzaje drukarek komputerowych?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje drukarek

Jak wybrać drukarkę?

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje drukarek, a mianowicie drukarki igłowe, atramentowe i laserowe. Drukarka igłowa jest najstarszym typem tego rodzaju urządzenia. Jej zaletą jest bardzo duża ekonomiczność, zaś wadą – głośna i długa praca. Drukarki igłowe nadal są stosowane na przykład w firmach, do drukowania faktur z wykorzystaniem papieru samokopiującego. Drukarki atramentowe to w chwili obecnej zdecydowanie najbardziej popularne drukarki dla użytkowników domowych. Druk odbywa się za pomocą nanoszenia na papier bardzo małych kropelek atramentu. Drukarka atramentowa pozwala na drukowanie zarówno w odcieniach szarości, jak i w kolorze. Niestety, ale najpoważniejszą wadą tychże drukarek jest wysoki koszt eksploatacji, związany z koniecznością regularnej wymiany pojemników z tuszem. Drukarki laserowe są stosunkowo drogie przy zakupie, za to ich eksploatacja pociąga za sobą mniejsze koszty niż w przypadku drukarek atramentowych. Tekst na papierze jest tworzony poprzez nanoszenie cząstek sproszkowanego tonera. Do tego celu wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne, a druk jest utrwalany termicznie.

Warto wspomnieć o interesującym, czwartym rodzaju drukarek, mianowicie o drukarce termo sublimacyjnej. W tym przypadku obraz tworzony jest przez odparowanie lub odciśnięcie barwnika z taśmy na papier. Biorąc pod uwagę typ tworzonych materiałów, drukarki można podzielić na urządzenia dedykowane do druku tekstu lub druku fotografii, choć najczęściej kupowane są drukarki uniwersalne, których jest najwięcej w sklepach. Ze względu na miejsce wykorzystywania sprzętu, drukarki mogą być adresowane do użytkowników domowych lub do zastosowań biurowych. Do najważniejszych parametrów drukarek, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, zalicza się: szybkość drukowania, połączenie, maksymalna rozdzielczość, materiały eksploatacyjne, obsługiwane systemy operacyjne, głośność pracy, zapotrzebowanie na energię, rodzaj papieru, na którym mogą drukować, pamięć drukarki, wyposażenie dodatkowe, obciążalność, koszt wydruku jednej strony oraz złącza.

Szybkość drukowania podawana jest przez producentów w specyfikacji urządzenia zwykle w stronach na minutę – ppm. Szybkość drukowania w czerni może wynosić od 10 do 14 stron. Drukarki znacznie wolniej drukują w kolorze. Tu szybkość wyniesie od 6 do 10 stron na minutę. Połączenie drukarki z komputerem ma niebagatelne znaczenie, ponieważ w innym przypadku nie będzie można jej właściwie zastosować. Najczęściej, drukarka jest podłączana do komputera za pośrednictwem kabla USB bądź portu LPT, który jednak dziś jest coraz rzadziej spotykany. Na rynku dostępne są modele drukarek, które łączą się z komputerem w sposób bezprzewodowy. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że można zmniejszyć ilość kabli oraz ustawić drukarkę w dowolnym miejscu, niekoniecznie w odległości 1,5 metra od komputera, bowiem takiej długości są zazwyczaj kable podłączeniowe. Niestety, ale bezprzewodowa drukarka na pewno będzie droższa od tej, która wykorzystuje okablowanie. Jeśli drukarka będzie wyposażona w interfejs Ethernet, wówczas można ją bezpośrednio podłączyć do sieci lokalnej, a dane o drukowaniu będą wtedy przesyłane za pomocą kabla sieciowego.

Maksymalna rozdzielczość drukarek jest wyrażana w dpi, czyli ilości punktów na cal. Może ona wynosić np. 600x600 dpi. Parametr ten jest podawany zarówno dla druku w szarości, jak i w kolorze. Im będzie on większy, tym uzyskamy lepszą jakość drukowanego obrazu. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzamy drukować zaawansowane grafiki lub zdjęcia. Materiał eksploatacyjny drukarki jest jej najdroższym elementem. Mowa tu albo o kartridżach z tuszem albo o tonerach. Koszt zakupu tonera może przekraczać 100 zł, co przy cenie drukarki wynoszącej 250 zł jest kwotą o wiele za wysoką. Materiały eksploatacyjne drukarek mogą być tańsze, jeśli wybierzemy toner lub kartridż niefirmowy, albo regenerowany. Zdecydowanie najdroższe są wkłady do drukarek laserowych, ale wymienia się je rzadko, dlatego też mimo wszystko drukarki te są bardziej ekonomiczne niż atramentowe.

W zasadzie wszystkie drukarki dostępne w sklepach posiadają sterowniki do systemu operacyjnego Windows, ale jeśli producent nie dołącza sterowników do innych systemów operacyjnych, np. Linux, będziemy musieli je samodzielnie ściągnąć ze strony internetowej. Głośność pracy drukarki jest określana w decybelach (dB) i im będzie niższa, tym lepiej. Jeśli drukujemy dużo to powinniśmy wybrać najcichszą drukarkę, która zapewni nam wysoki komfort pracy. Drukarki pozwalają najczęściej na drukowanie na papierze formatu A4, czy też A5. Większość modeli umożliwia drukowanie kopert, folii itp. Jeśli mamy specjalne wymagania co do tego, na czym możemy drukować i jakie rozmiary musi posiadać owy materiał, powinniśmy sprawdzić czy wybrany model drukarki będzie na to pozwalał. Są drukarki mogące drukować na płytach CD/DVD ze specjalnie przystosowaną do zadruku powierzchnią. Jeśli mamy zamiar drukować na tekturze, lub na papierze o wysokiej gramaturze, powinniśmy wybrać model, który ma w miarę prosty tor druku.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w drukarkach podawane jest w watach i najlepiej, aby było ono jak najniższe. Zużycie podczas funkcjonowania drukarki wynosi nawet do 160 W, a podczas czuwania – 40 W. Pamięć drukarki zwana inaczej buforem, decyduje o szybkości drukowania i podawana jest w MB. Im będzie wyższa, tym lepiej. Do drukarek dodawane jest najczęściej wyposażenie dodatkowe, do którego zalicza się podajnik papieru. Powinien on być na tyle pojemny, aby umożliwiał wygodną pracę z drukarką. W urządzeniach domowych wystarczy, aby podajnik mieścił tylko kilkanaście kartek, ale już do zastosowań biurowych powinien on zmieścić co najmniej 100 arkuszy papieru.

Obciążalność drukarki to gwarancja producenta, że sprzęt będzie właściwie działał przez określony okres czasu, pod warunkiem, że nie będzie on nadmiernie eksploatowany. Obciążalność podawana jest w liczbie stron na miesiąc, jakie można wydrukować bez obaw o nadmierne zużycie drukarki. Koszt druku to jeden z najbardziej istotnych dla użytkowników parametrów drukarki. Wydajność materiałów eksploatacyjnych drukarki podawana jest w ilości stron, jakie można wydrukować na jednym kartridżu lub tonerze. Koszt druku dla drukarek laserowych wynosi od 1 do 16 groszy za stronę A4 monochromatycznego teksty, a w drukarkach atramentowych będzie to od 10 do 20 groszy za stronę. Koszt wydruku zdjęcia będzie naturalnie wyższy. Każda drukarka prezentuje pewien zestaw złącz, do których zaliczyć można: LPT (port równoległy), USB (najpopularniejsze obecnie złącze), WiFi (łącze bezprzewodowe), Ethernet (łącze sieciowe), Bluetooth (interfejs bezprzewodowy) oraz czytnik kart pamięci – SD i Memory Stick.

Popularni producenci drukarek i ich produkty

Do najbardziej znanych, renomowanych producentów drukarek, którzy dają długie gwarancje bezawaryjnego funkcjonowania ich urządzeń, zalicza się takie firmy jak: HP, Canon, Brother, Lexmark, Samsung i Epson.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy tusz w drukarce atramentowej szybko wysycha?

    W zależności od zastosowanego kartridża czas ten może być różny. Jeśli wybieramy zamienniki tuszów najgorszej jakości, mogą one zaschnąć już po miesięcznej przerwie w drukowaniu, ale już dobrej jakości zamienniki wytrzymują od 3 do 6 miesięcy prawidłowego funkcjonowania dysz. Oryginalne tusze mogą z kolei wytrzymać ponad rok.

  • Czy można drukować, jeśli jeden z kolorowych tuszów się wyczerpie?

    Jest to zależne od modelu drukarki. Rzeczywiście, niektóre z nich nie pozwalają na wydruk czarno biały, jeśli choćby jeden z pojemniczków na kolorowy tusz się wyczerpie. Dzieje się tak za sprawą wbudowanego licznika stron.

  • Czy zamienniki tuszów oryginalnych mogą uszkodzić drukarkę?

    W niektórych przypadkach tak, zwłaszcza, jeśli są w niewłaściwy sposób regenerowane. Mogą one zatkać dysze drukarki, szybko zaschnąć lub w niewłaściwy sposób podawać tusz do głowicy i zmniejszać jakość wydruku. Zamienniki są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

  • Czy wybrać drukarkę laserową, czy może atramentową?

    Zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa ma swoje wady i zalety. Druk fotografii będzie lepszy w przypadku drukarek atramentowych, ale jeśli chcemy tanio drukować tekst, powinniśmy wybrać drukarkę laserową.

Podsumowanie

W trakcie wyboru drukarki powinniśmy zastanowić się, do jakiego druku będzie ona najczęściej wykorzystywana. Ważne jest, w jakich warunkach: domowych, czy biurowych będziemy z niej korzystać i jaka będzie ogólna częstotliwość drukowania. Jeśli zależy nam na tanim sprzęcie, powinniśmy wybrać drukarkę atramentową, ale dla tanich materiałów eksploatacyjnych znacznie lepsza będzie średniej jakości drukarka laserowa. Cena tych ostatnich urządzeń sukcesywnie spada, dlatego też coraz więcej osób może sobie pozwolić na ich zakup.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 08:27:13, 120