Jak wybrać Bluetooth do komputera?

Nowoczesne technologie komunikacyjne znacząco usprawniają nam dokonywanie wielu czynności, które do tej pory były mocno skomplikowane. Dzisiaj nie ma problemu z przeniesieniem plików z komputera na telefon komórkowy i na odwrót, bądź też w obrębie na przykład dwóch komputerów. Dzięki urządzeniu o nazwie Bluetooth jest to bardzo proste i szybkie do wykonania. Jak wybrać odpowiedni Bluetooth do naszego komputera? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w toku niniejszego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Jak wybrać Bluetooth do komputera?

Bluetooth to, jak już zostało powiedziane, technologia komunikacji bezprzewodowej, mająca krótki zasięg. Występuje pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, do których zalicza się klawiaturę, komputer, notebook, palmtop, czy też telefon komórkowy. Technologię Bluetooth można wykorzystać, jeśli jest się w posiadaniu adaptera Bluetooth. Jeśli przymierzamy się do kupna Bluetooth`a mamy do wyboru ogromny asortyment różnorodnych urządzeń. Nowoczesny Bluetooth możemy swobodnie podpiąć do naszego komputera za pośrednictwem portu USB 2.0, a zakupimy go w sklepach ze sprzętem komputerowym, bądź w marketach z urządzeniami RTV i AGD. Trzeba powiedzieć, że zakup Bluetooth`a to dobre rozwiązanie, które zwiększa mobilność z naszym sprzętem. Co więcej, daje ono więcej możliwości przesyłu danych do urządzeń zewnętrznych.

Kupując Bluetooth należy zwrócić uwagę na jego zasięg, który powinien wynosić około 10 metrów. Na otwartym terenie odległość ta powinna być dużo wyższa. W nowoczesnych sprzętach tego typu wynosi ona nawet 100 metrów. Generalnie, standardowe moduły Bluetooth posiadają kilka klas zasięgu. Jeśli urządzenie jest zaliczane do klasy nr 3, wówczas ma ono zasięg 10 metrów. Taką klasę mają najczęściej urządzenia Bluetooth w palmtopach, telefonach komórkowych i w urządzeniach peryferyjnych do komputerów. Klasa 3 w zupełności wystarczy do połączenia różnych urządzeń, które znajdują się w jednym pomieszczeniu. Z kolei, klasa 2 zasięgu Bluetooth dysponuje o wiele większą mocą i uzyskuje zasięg od 20 do 50 metrów. Najsilniejsze urządzenia zaliczane są naturalnie do 1 klasy zasięgu, gdzie można operować na odległość nawet 100 metrów. W takie moduły najczęściej wyposażone są modemy, stacje bazowe i drukarki, a także wiele adapterów.

Co ciekawe, zasięg adapterów Bluetooth jest zróżnicowany, nawet jeśli chodzi o sprzęty tych samych klas. Z czego biorą się różnice zasięgu? Otóż, są one spowodowane wykorzystaniem różnych podzespołów, trybem wykonania, a także sposobem połączenia z anteną i jakością samej anteny. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego są wykonane ściany pomieszczenia, w którym wykorzystujemy Bluetooth.

Dzięki urządzeniom Bluetooth możemy przesłać niewielkie dane, bez konieczności wykorzystywania do tego celu kabli. Warto zaznaczyć, że urządzenia Bluetooth zużywają bardzo mało energii, ale ich wadą jest to, że mają małą prędkość transmisji danych. Decydując się na konkretny Bluetooth powinniśmy przyjrzeć się, czy na pewno jest on legalnym urządzeniem i posiada własny adres MAC. Jeśli nie, to możemy mieć w przyszłości do czynienia z ograniczeniami w przesyłaniu danych.

Komputerowy Bluetooth może pełnić bardzo wiele, różnorodnych funkcji. Może on nie tylko przesyłać pliki do i z komputera, ale również umożliwiać uzyskanie dostępu do komputerowej sieci lokalnej, jak również synchronizowanie wizytówki i wiadomości z innymi urządzeniami, które obsługują te funkcje. Dodatkowo, dzięki Bluetooth`owi możemy korzystać z drukarki, bezprzewodowej klawiatury, myszy, joysticków czy przesyłać zdjęcia z aparatu cyfrowego na komputer. Na rynku dostępne są też słuchawki, mikrofony i głośniki działające, dzięki połączeniu komputera z urządzeniem Bluetooth.

Ważny przy zakupie Bluetooth`a jest sam profil urządzenia, który decyduje, w jaki sposób będzie można z niego korzystać. Z kolei, o profilu decydują sterowniki Bluetooth`a. Nawet adaptery posiadające dokładnie taką samą budowę mogą posiadać zupełnie różny zakres funkcji, przy wyposażeniu w różne sterowniki. Należy pamiętać o tym, że w przypadku komputerów wykorzystujących system operacyjny Windows, użytkownik w zasadzie skazany jest na korzystanie ze sterowników dostarczonych z urządzeniem. Przyczyną takiej sytuacji jest to, że system Windows, w przeciwieństwie np. do Linuxa, nie zawiera jak do tej pory wbudowanej obsługi Bluetooth. Nieliczni producenci urządzeń Bluetooth, do których zaliczyć należy firmę 3Com, opracowali własne sterowniki. Zdecydowana większość adapterów USB w tej technologii wyposażona jest w sterowniki Widcomm, które w aktualnej swej wersji są w stanie obsłużyć niemalże wszystkie rodzaje zastosowań. Jednak wiele urządzeń posiada niestety jeszcze sterowniki Widcomm starszej wersji, które nie są wolne od błędów, a niektórzy producenci nie umożliwiają uaktualnienia ze względu na wysokie koszty takiej operacji. Przed zakupem konkretnego urządzenia sprawdźmy więc na stronie producenta, czy w przyszłości będzie możliwa jego aktualizacja do nowszej wersji, względnie, czy wersja dostarczona w zestawie jest w chwili obecnej aktualna.

Popularni producenci i ich produkty

Do najbardziej znanych, renomowanych producentów urządzeń Bluetooth do komputerów, zaliczyć należy takie firmy jak: Tracer, GSM-Support, Manhattan i 4World.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy komputer wyposażony jest fabrycznie w urządzenie Bluetooth?

    W chwili obecnej jedynie niewielka część komputerów osobistych, notebooków i palm topów posiada na swoim fabrycznym wyposażeniu Bluetooth. Niemniej jednak, rozbudowa każdego komputera o Bluetooth jest bardzo prosta i co najważniejsze – niedroga.

  • Jaki zasięg Bluetooth wybrać?

    Jest to ściśle uzależnione od tego, do jakich celów planujemy wykorzystywać Bluetooth. Jeśli chcemy połączyć ze sobą urządzenia, które znajdują się w odległości kilku metrów od siebie, możemy tak naprawdę zastosować urządzenie o dowolnej klasie zasięgu.

Podsumowanie

W chwili obecnej jest zdecydowanie najlepszy czas na rozbudowę swojego komputera o Bluetooth, ponieważ ceny są niskie. Niemniej jednak, kupując Bluetooth zwróćmy uwagę na jego legalność, zasięg i oprogramowanie, bowiem są to najważniejsze parametry, różnicujące poszczególne urządzenia.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-03 19:26:29, 120