Jak wybrać pendrive?

Nośniki danych elektronicznych cały czas ulegają modyfikacjom. Niegdyś informacje cyfrowe można było przenosić wyłącznie za pomocą dyskietek o małej pojemności. Dziś zaś do dyspozycji mamy pojemne pamięci przenośne, do których niewątpliwie należy zaliczyć pendrive`y. Pamięć przenośna może mieć różną pojemność i kształt. W zasadzie na tym opiera się wybór odpowiedniego jej typu. Przyjrzyjmy się jednak typologii, jaką można zaprezentować w odniesieniu do pendrive`ów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje pendrivów

Jak wybrać pendrive?

Najważniejszym parametrem dla pendrive jest jego pojemność. Na rynku można spotkać urządzenia o pojemności od 256 MB do aż 256 GB. Za największe pendrive`y przyjdzie nam zapłacić do 2500 zł. Pojemność urządzenia decyduje o tym, jak wiele danych będzie można na nim zgromadzić i przetransportować. Dobre będą te pendrive`y, które posiadają minimalną pamięć 2 GB. Będą one jak najbardziej odpowiednie do uniwersalnych zastosowań. Można bowiem na nich zmieścić praktycznie niczym nieograniczoną ilość dokumentów tekstowych, kilkaset zdjęć lub kilka większych plików.

Dla osób bardziej wymagających względem pojemności, które mają jednocześnie większy budżet przeznaczony na zakup pamięci przenośnej, zaleca się nabycie pendrive`a zbliżonego w rozmiarze do płyty DVD, czyli mającego pojemność około 5GB. Należy pamiętać, że pendrive jest urządzeniem wielokrotnego użytku, co oznacza, że zgromadzone na nim dane można nagrywać i kasować bez końca. Drugim, istotnym przy zakupie pendrive`a parametrem jest jego prędkość. Odgrywa ona jednak rolę przy większych niż 2 GB pojemnościach pamięci przenośnej. Prędkość zapisu i odczytu jest ważna wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele czasu, a musimy szybko zgrać dane z komputera lub je odczytać. Prędkość pendrive`ów podawana jest w megabajtach na sekundę. Dlatego też jeśli prędkość zapisu wynosi 15 MB/s, łatwo można obliczyć, jak wiele czasu urządzenie będzie potrzebowało na skopiowanie jednego pliku.

Bardzo ważne jest, aby nasz pendrive miał obsługę portu USB 2.0, podobne założenie dotyczy również komputera. Jeśli będzie to jednak port USB 1.1, wówczas pamięć przenośna będzie wolniejsza. Oprócz parametrów technicznych, kupując pendrive`a warto przyjrzeć się jego cechom obudowy. Pendrive jako urządzenie mobilne powinien być wysoce wytrzymały, ale jednocześnie może spełniać rolę breloczka, albo nawet pełnić funkcję elementu biżuteryjnego. Wytrzymałość pamięci przenośnej jest najważniejszą cechą jej budowy. Jeśli pendrive będzie używany w trybie intensywnym i w mało sprzyjających warunkach, szybko może ulec zepsuciu, szczególnie gdy będzie miał małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa musi być wytrzymała, najlepiej jednak aby pełniła również funkcję estetyczną. Dla ekstremalnych zastosowań wymyślono pendrive`y wodoszczelne, mające gumową obudowę, która bardzo dobrze tłumi wszelkie wstrząsy i uderzenia.

Design pendrive`a obejmuje wygląd jego obudowy. Można spotkać już urządzenia w formie patyczków, pocisków, figurek, maskotek itp. Są też pendrive`y utrzymane w eleganckiej stylistyce. Wygląd pendrive`a powinien być dobrany do indywidualnych wymagań użytkownika. Czasem ważna dla klienta będzie wielkość pamięci przenośnej. Pendrive`y z reguły są urządzeniami niewielkimi, dlatego też spokojnie zmieszczą się w kieszeni czy w damskiej torebce.

Dostępne na rynku pendrive`y mogą różnić się między sobą funkcjami dodatkowymi. Pamięć przenośna powinna przede wszystkim pozwalać na przenoszenie danych, aczkolwiek zdarza się, że jest ona wyposażona w fabryczny antywirus zapewniający wysokie bezpieczeństwo danych zgromadzonych na pendrive`ie, funkcję PC Lock (polega ona na zastosowaniu pamięci przenośnej jako klucza do firmowego lub domowego komputera), ochrona i szyfrowanie danych (dostęp do danych zabezpieczony hasłem, bądź też pendrive wyposażony w czujnik rozpoznający odcisk palca), dożywotnia gwarancja, dodatkowe oprogramowanie.

Popularni producenci pendrivów i ich produkty

Pendrive`y są urządzeniami, które produkuje bardzo wiele firm. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc mieć niezawodne urządzenie, najwyższej jakości, najlepiej wybrać pendrive znanej i renomowanej marki, takiej jak: Kingston, Transcend, Tracer, Emtec, Toshiba lub SanDisc. Kupując pendrive jednego ze wspomnianych producentów będziesz miał pewność, że posłuży on Ci bardzo długo. Dla osób mniej wymagających w kwestii jakości adresowane są pendrive`y tanie, które produkowane są przez firmy nie wspominane w niniejszym zestawieniu. Najprostsze, mało pojemne pendrive`y kupimy już za 20 zł, ale za urządzenie o pojemności 32 GB zapłacimy około 400 zł. Największe, 64 GB pendrive`y kosztować mogą ponad 700 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do jakich plików zamierzasz używać pendrive`a?

    Do przenoszenia plików tekstowych czy pojedynczych plików graficznych wystarczy pendrive o pojemności maksymalnie 2 GB. Spełni on w sposób odpowiedni potrzeby mniej wymagających użytkowników. Niemniej jednak, do przenoszenia dużych prezentacji, czy plików video konieczny będzie pendrive o wyższej pojemności, minimum 8 GB.

  • Czy pendrive`a zamierzasz wykorzystywać do magazynowania i przenoszenia tajnych danych firmowych?

    W takim razie najlepiej, abyś zdecydował się na nabycie urządzenia z szyfrowanym dostępem, albo też pendrive`a, który wyposażony jest w czytnik linii papilarnych.

  • Czy Twój pendrive będzie podłączany do komputerów, na których mogą być wirusy?

    Jeśli tak, to powinieneś nabyć pendrive`a, który będzie miał fabrycznie zainstalowany antywirus. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że baza szkodliwego oprogramowania ulega dynamicznym zmianom, dlatego też konieczne jest regularne uaktualnianie oprogramowania antywirusowego.

Podsumowanie

Pendrive to po prostu małe urządzenie, pamięć przenośna, dzięki której w sposób szybki i łatwy można przenosić pliki między komputerami, archiwizować dane lub też wykorzystać ją w sobie wiadomy sposób. Wybierając pendrive trzeba zdecydować się na jego pojemność, jak również wybrać kształt urządzenia. Dla miłośników interesujących gadżetów na rynku dostępne są pendrive`y o interesującym wyglądzie. Nie ulega wątpliwości, że pendrive to przydatne urządzenie, dzięki któremu bezpiecznie można przetransportować dane. Nie potrzebne są w tym względzie płyty, czy inne nośniki. Współcześnie dostępne na rynku pendrive`y mają taką dużą pojemność, że spokojnie można na nich archiwizować dane.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-03 21:04:56, 120