Jak wybrać szampon do włosów?

Na rynku jest wiele szamponów do włosów. Różnią się one składem, zapachem, etykietą. Jedne są bardziej zareklamowane, inne znowu mniej. Można od tego dostać bólu głowy. Niestety w takim wypadku kupujemy szampon do włosów, który nie odpowiada naszym włosom, ponieważ nie potrafimy odczytać co jest napisane na etykiecie. Musimy dowiedzieć się także co to jest system INCI. Dzięki temu wybierzemy szampon do włosów, który będzie idealnie pasował do naszej struktury włosa.

Na skróty...

Szampony do włosów

jak wybrać szampon do włosów?

Na samym początku kupując idealny szampon do włosów musimy się nauczyć czytać skład produktu. Oczywiście zastanawialiśmy się nieraz, czy można się w jakiś sposób połapać w tych wszystkich składnikach, jakie znajdują się na etykietach. Oczywiście, że tak.

Na samym początku warto zacząć od systemu INCI. Czym on jest? To nic innego, jak skrót utworzony od nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Skrót ten utworzony zostać poprzez dwie organizacje, czyli CFTA, a także COLIPA. System INCI został utworzony w 1997 roku po to by uprościć nazwy przeróżnych składników. Dzięki temu praca specjalistów jest ułatwiona. Przykładem może być zamiennik ze soli sodowej siarczanu dioksyetylenowanego alkoholu laurylowego na nazwę Sodium Laureth-2 Sulphate.

Oczywiście nie musimy zagłębiać się aż tak bardzo w ten skład, wystarczy wiedzieć tylko o kilku podstawowych zasadach mówiących, że substancje są w systemie INCI uporządkowane kolejno, a dzięki temu mamy wiedzę na temat stężenia danej substancji- mowa o składnikach, których w szamponie jest więcej niż 1% wszystkie substancje, których w szamponie jest mniej niż 1% są uporządkowane w sposób alfabetyczny. Nazwy, które zaczynają się od indeksu CI są to barwniki, jak i pigmenty.

Czynniki myjące

Czynniki myjące są to substancje, które nie tylko myją włosy, ale i eliminują zabrudzenia włosów, a także skóry głowy. Czynniki zwykle wydzielają spore ilości piany.

Bardzo popualrnymi czynnikami myjącymi są:
 • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

 • Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Detergenty pomocnicze

Dzięki zastosowaniu detergentów pomocniczych możemy nie tylko w pewien sposób wspomóc mycie, ale ustabilizować pianę, zredukować działanie drażniące, zagęścić szampon, a także odżywić włosy.

Rodzaje szamponów

Szampony do włosów słabych (łamliwych, wypadających, cienkich)

Szampony zwykle mają składniki pielęgnacyjne, a tym samym nawilżające. Są to olejki, jak i substancje woskowe. Substancje, jakimi są: metionina, witaminy z grupy B, witamina A, czy witamina E mają na celu wzmocnić cebulki. Aby dodać blasku włosom do szamponu dodany został silikon.

Szampony do włosów przetłuszczających się

Szampony te składają się z ekstraktów ziołowych, dzięki czemu powierzchnia włosa może stać się szorstka, a tym samym puszysta. Mają one dość dużo substancji myjących SLS, bądź SLES, a bardzo mało substancji natłuszczających.

Szampony do włosów farbowanych

Szampony do włosów farbowanych posiadają zwykle filtry UV, które chronią nasze włosy przed słońcem, czyli olejek z jojoba. Dodatkowo nie powinno zabraknąć substancji, które pozwalają utrwalić kolor, a będzie to rumianek- zwłaszcza dla włosów jasnych, bądź wyciąg z bławatka- dla włosów brązowych, wyciąg z orzecha włoskiego- włosy czarne, a do rudych- wyciąg z cebuli.

Szampony przeciwłupieżowe

Szampony przeciwłupieżowe przede wszystkim mają za zadanie hamować, a przy tym redukować działanie mikroorganizmów. Dodatkowo szampony normalizują naskórek, a także tonizują gruczoły łojowe. W skład szamponów przeciwłupieżowych wchodzą takie substancje jak: pirytonian magnezu, ostopirox, pirytonian cynku, climbazol, jak i kwas salicylowy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy w drogerii mam szansę kupić dobry szampon dla moich włosów?

  Z całą pewnością tak! Tak naprawdę dobry szampon dla naszych włosów nie musi być drogi, a po prostu powinien być przystosowany do struktury naszych kosmyków. Dlatego nie warto sugerować się wyłącznie marką, ładnie prezentującym się opakowaniem, czy też ceną.

 • Czym się kierować wybierając szampon?

  Kiedy chcemy kupić odpowiedni dla siebie szampon musimy zwracać uwagę nie tylko na reklamę, opakowanie, czy też zapach, ale na etykietę. Warto jest z tego względu porównać system INCI w dwóch wybieranych przez siebie szamponach o różnych cenach. Bardzo szybko w takim wypadku wychodzi na jaw, że szampony różnią się tym składem nieznacznie, a my dzięki temu możemy odłożyć jeden z nich, czyli zaoszczędzić. W taki sam sposób można sprawdzić i ocenić, czy reklamowane fenomenalne substancje, które mają poprawić stan naszych włosów naprawdę się tam znajdują. Jeżeli ta substancja znajduje się w systemie INCI na samym końcu, albo jej tam nie ma! to jest to wyłącznie chwyt marketingowy.

 • Czy szampony dostępne w aptekach są lepszej jakości niż szampony do kupienia w zwykłych sklepach?

  Nie jest to jakimś standardem. Zdarza się dość często, że w aptekach sprzedaje się identyczne preparaty co w drogeriach.

Podsumowanie

Podsumowując cena szamponu nie zawsze jest równoznaczna z jego jakością. Warto pamiętać, że wiąże się to zwykle z reklamą, jak i renomą danej marki. Dlatego tak bardzo ważne jak się okazuje jest czytanie etykiety. No i oczywiście na samym początku musimy rozpoznać strukturę naszych włosów, aby ustalić, jaki szampon sprawdzi się do zadań specjalnych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-09-25 14:01:31, 120