Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Każdy z nas powinien pamiętać o dostatecznej higienie swojego ciała. Jeżeli jednak wyjdziemy z łazienki zapominając u umyciu zębów- nie jesteśmy do końca „czyści”. Jednak mycie zębów nie jest sprawą tak prostą jak się wydaje, ponieważ bardzo trudno zdecydować się na odpowiednią pastę do zębów. Wybór pasty do zębów jest tak ogromny, że często łapiemy się za głowę. Czym się więc kierować przy wyborze pasty do zębów?

Na skróty...

Pasty do zębów

jak wybrać pastę do zębów

Pasta do zębów zawiera:

Nawilżacze - najczęściej jest to gliceryna. To dzięki nim pasta do zębów jest cały czas wilgotna i nie wysycha będąc w tubce. Gliceryna sprawia również, że pasta do zębów posiada kremową konsystencję, a dzięki temu proces czyszczenia zębów staje się o wiele prostszy.

Detergenty - inaczej zwane środkami powierzchniowo- czynnymi. W pastach znajdziemy zwykle laurylosiarczan sodu. Dzięki niemu podczas mycia zębów zostaje wytworzona pomocna piana.

Antyseptyki - są to substancje, które działają bakteriobójczo, a dzięki temu zabezpieczają pastę przed degradacją w trakcie przechowywania jej w opakowaniu. Jednakże nie powinno być ich w paście za dużo, ponieważ mogłyby zniszczyć bakterie, jakie są w jamie ustnej- również te, które działają pozytywnie na nasze zdrowie.

Cząstki ścierające - nierozpuszczalne ziarenka węglanu wapnia, czyli inaczej kredy. W sposób mechaniczny eliminują bakterie, a także resztki pokarmu, często także płytkę nazębną. Dzięki nim zapobiegamy powstaniu próchnicy, jak i pojawieniu się kamienia nazębnego.

Substancje smakowe - jeśli zabrakłoby substancji smakowych to mycie zębów stałoby się czynnością niemiłą, a nawet wręcz odrzucającą. Wybór substancji smakowych jest ogromny.

Związku fluoru - Jeśli chodzi o fluor to jest on wręcz niezbędnym składnikiem szkliwa zębów. Fluor naprawia wszelkiego rodzaju ubytki, które są wywołane poprzez bakterie.

Pasta do zębów - ideał powinna:

  • Czyścić powierzchnię zębów zarówno z osadów, jak i resztek pokarmu

  • Uodparniać zęby na powstawanie próchnicy

  • Pozytywnie wpływać na dziąsła

  • Nie działać w szkodliwy sposób na szkliwo nazębne i błonę śluzową jamy ustnej

  • Mieć przyjemny smak i zapach

Substancje czyszczące i ścierne powinny być w składzie każdej pasty do zębów. Zwykle wypełniają 20-60% całej tubki. Dzięki nim pasta posiada właściwą konsystencję. Substancje te są odpowiedzialne za usuwanie płytki nazębnej, jak i osadu. Jeżeli używamy ich nadmiernie to podrażniają i ścierają szkliwo nazębne, przy tym odsłaniają szyjki, no i powodują ubytki abrazyjne. Skutkuje to pojawieniem się nadwrażliwości zębów.

Substancje czyszczące są to najczęściej: drobiny krzemionki, sole wapnia, jak i hydroksypatyty. Właściwa wielkość to około 10 mikrometrów przy owalnym kształcie. Cząsteczki tego rozmiaru i kształtu nie niszczą szkliwa.

Kolejną rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to wskaźnik ścieralności zębiny RDA. Znajduje się to na etykiecie. W pastach do zębów wrażliwych wartości te powinny wynosić niej więcej 30- 38. pasty wysokościerne, a także pasty do zębów dla palaczy mają dużo wyższy wskaźnik RDA, ponieważ sięga on aż 194. Kiedy RDA rośnie powyżej 100 to producenci zwykle nie zamieszczają takich informacji na etykiecie. Lepiej w takim wypadku zrezygnować z zakupu pasty.

Popularni producenci

Często zadawanym pytaniem jest to: czy dzieci mogą korzystać z past przeznaczonych dla dorosłych? Nie! Dlaczego? Otóż z tego powodu, że mają zbyt wysoki poziom fluoru. Bardzo małe dzieci powinny używać past do zębów bez zawartości fluoru, ponieważ często nie umieją wypluwać pasty. Jeżeli jest problem ze znalezieniem pasty bez fluoru to można szczotkować zęby bez pasty. W wieku 2-4 lat stężenie fluoru powinno wynosić od 250-500 ppm, dla starszych dzieci w wieku 5-7 lat stężenie fluoru powinno wynosić ok. 1000ppm.

Pasty do zębów dla najmłodszych dodatkowo posiadają bardzo delikatny smak. Niektórzy producenci specjalnie nie wytwarzają past o zapachu i smaku łakoci, aby nie zachęcić najmłodszych do połykania pasty.

Przykładowe pasty do zębów:

Wiek 2-4 lata
  • Ziaja, Maziajki, Żel do mycia zębów dla dzieci bez fluoru

Powyżej 4 lat
  • Colgate-Palmolive, Colodent Junior Tutti-Frutti, Pasta do zębów dla dzieci powyżej 4 lat

Wiek 7-12
  • Colgate-Palmolive, Tweety (pasta dla dzieci)

Pasty wybielające

Pasta, która zawiera w sobie właściwości wybielające jest jedną z najbardziej popularnych i nie ma chyba osoby, która by chociaż raz w życiu jej nie kupiła. Przecież każdy z nas marzy o śnieżnobiałym rodem z Hollywood uśmiechu. Praktycznie każda pasta do zębów o działaniu wybielającym w sposób mechaniczny, lub chemiczny usuwa osad, a także płytkę nazębną z powierzchni szkliwa. Żadna z past do zębów nie może wybielić podstawowej tkanki zęba, zwanej zębiną. Pasty mechaniczne posiadają w sobie bardzo dużo składników ściernych, czyli różnego rodzaju drobinki, czy granulki, które potocznie nazywane patentami. Na rynku dostępne jest mnóstwo past, które w chemiczny sposób rozpuszczają, bądź też wywołują rozpulchnienie osadu nazębnemu. Dzięki temu zabiegowi szczoteczka ma łatwiejszą pracę. W niektórych pastach znajdziemy formuły wybielające Cytroxain, bądź cytrynę, lub sodę oczyszczoną.

Przykładowe pasty do zębów:
  • Arcam, Lacalut White (Wybielająca pasta do zębów)

Pasty do zębów wrażliwych

Zęby wykazują nadwrażliwość, kiedy cieniutka warstwa szkliwa nie ochrania skutecznie przed zmiennością temperatury. Dodatkowo odsłonięte kanaliki zębinowe przewodzą bodziec termiczny, jak i bodziec mechaniczny wprost do miazgi zęba. Jest na ten problem kilka skutecznych sposobów poprzez zabezpieczenie kanalików zębinowych. Przede wszystkim do past dodaje się chlorek strontu, który zamyka kanaliki zębinowe. Innym sposobem jest zahamowanie przewodnictwa bodźców poprzez dodanie chlorku, bądź azotanu potasu do past.

Przykładowe pasty do zębów:
  • Colgate-Palmolive, Colgate Total 12 Zaawansowana Ochrona (Pasta do ochrony wrażliwych zębów)

Pasty, które opóźniają starzenie zębów i czyszczą protezy

Na rynku zaczęły się pojawiać pasty, które usiłują zatrzymać młodość naszych zębów. Zawierają one kompleksy minerałów, które nie tylko odbudowują szkliwo, ale i zapobiegają procesowi starzenia się zębów. Dodaje się do tych past także witaminę E, która poprawia kondycję dziąseł, a także dzięki niej dziąsła nie cofają się.

Wraz z wiekiem niestety tracimy zęby. Uzupełniamy je protezami ze względów zdrowotnych, ale i estetycznych. Wszyscy, którzy posiadają takowe zęby muszą chronić zarówno zęby naturalne, jak i zęby sztuczne. Aby dokładnie oczyścić protezę musimy użyć do tego innej szczoteczki, jak i innej pasty. Różnią się bowiem składem substancji czyszcząco- ściernymi. Te składniki zostały dobrane w ten sposób, aby zapewniły czystość protezie, a także nie niszczyły i nie rysowały jej.

Przykładowe pasty do zębów:
  • Protefix, pasta do czyszczenia protez

Pasty na parodontozę

Bardzo często tracimy zęby w wieku dojrzałym poprzez choroby dziąseł i przyzębia. Z badań wynika, że na ten problem cierpi aż połowa Polaków. Aby zapobiec tym chorobom musimy pamiętać o przestrzeganiu higieny jamy ustnej. Skuteczną pomoc oferują pasty do zębów zawierające składniki łagodzące wszelkie objawy zapalenia dziąseł. Pasty te najczęściej zawierają zioła, jakimi są: szałwia, rumianek, aloes, lub eukaliptus. Na rynku kupimy pasty a z alantoiną, metronidazolem, a także chlorheksydyną.

Przykładowe pasty do zębów:
  • Biodent, profilaktyczna pasta do zębów przeciw paradontozie

Pasty różne

Jest wiele osób, które wymagają pasty dobranej do potrzeb indywidualnie. Dla osób z homeopatią zalecane są pasty bez olejków aromatycznych i mentolu. Inne pasty z kolei powinny używać osoby noszące aparat stały. Palacze z kolei powinni używać pasty aromatyczne z miętą.

Przykładowe pasty do zębów:
  • Ortho Salvia Dental na dzień, pasta do zębów dla osób noszących aparaty ortodontyczne

  • Clinomyn, pasta do zębów dla palaczy

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak długo powinniśmy czyścić zęby?

    Zęby należy czyścić przez około 2 minuty. Tyle czasu wystarczy na to, aby dokładnie oczyścić całą jamę ustną. Podczas mycia zębów nie zapominajmy o oczyszczeniu języka na którym gromadzi się mnóstwo bakterii.

Podsumowanie

Na rynku mamy całe mnóstwo past do zębów. Każdy z nas powinien wybierać pastę dostosowaną do własnych potrzeb. Pastę należy wybierać w zależności od wieku, ale także tego, jakie posiadamy zęby. W pastach znajdziemy mnóstwo substancji myjących takich jak: detergenty, nawilżacze, antyseptyki, cząstki ścierające, związki fluoru ale i składniki smakowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-19 05:32:01, 120