Jak wybrać maszynkę do golenia?

Dla mężczyzny w dzisiejszych czasach wręcz codziennym rytuałem jest golenie się. Można powiedzieć, że golenie twarzy traktuje on tak jak czynność mycia zębów. Aby dobrze się ogolić tzn. nie podrażnić twarzy, ale pozbyć się zbędnego zarostu musimy podejść do tego zagadnienia dogłębnie. Rozwój techniki sprawił, że mężczyzna do golenia twarzy nie musi używać brzytwy, ale oprócz tradycyjnych maszynek do golenia zostały wynalezione maszynki elektryczne. Nie zapominajmy także o przydatnych kosmetykach, które są pomocne w goleniu- bez tego się nie obejdzie.

Na skróty...

Golenie za pomocą maszynki z żyletką

jak wybrać maszynkę do golenia

Golenie się za pomocą maszynki z żyletką jest z całą pewnością najtańszą metodą, ale też dość szybką. Tak naprawdę ten sposób golenia jest wskazany głównie dla mężczyzn, którzy posiadają bardzo mocny i gęsty zarost. Maszynka z żyletką usunie te nawet najdrobniejsze i najciemniejsze włoski. Jednak do tej metody musimy używać odpowiednich kosmetyków, aby zarost zmiękczyć. Można używać w tym celu mydeł, jak i kremów do golenia. Poza tym kosmetyki do golenia chronią naszą skórę przed podrażnieniami.

Typy skóry panów różnią się od typów skóry kobiet. Musimy brać pod uwagę, że męska skóra jest nie tylko grubsza, ale i posiada więcej owłosienia, no i zależna pod względem warunków wykonywanej pracy.

Golenie za pomocą golarki elektrycznej

W dzisiejszych czasach bardzo duża ilość panów decyduje się na golenie zarostu przy pomocy golarki elektrycznej. Golenie to jest nie tylko mniej problematyczne, jednak nie przy każdym zaroście można zastosować golarkę. Panowie mający dość gruby i bardzo ciemny zarost mogą mieć problemy z jego całkowitym usunięciem. Zarost jest golony powierzchownie. Plusem golarki elektrycznej jest to, że ma ona bardzo delikatne działanie dla skóry. Golarki są z całą pewnością droższe, jednak nie trzeba już w takim wypadku myśleć o częstych wymianach ostrzy, a także o kupowaniu wielu przyrządów, czy pianek do golenia. Oczywiście tuż po goleniu zaleca się używanie kremów, bądź balsamów po goleniu, jak w przypadku używania maszynki z żyletką.

Na co warto zwrócić swoją uwagę kupując golarkę elektryczną?

Zasilanie:

Sieciowe - Wszystkie golarki, które są zasilane w taki sposób mają przewód zasilający, który podłącza się do gniazdka elektrycznego. Minusem tego jest to, że w czasie golenia ograniczeniem jest długość kabla. Dlatego też, aby golenie było sprawą prostą i przyjemną- musimy posiadać bardzo łatwy dostęp do gniazdka. Zaletą takiej golarki jest jej lekkość, a także to, że nie trzeba myśleć o ciągłym ładowaniu akumulatora.

Akumulatorowe - Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ale i stworzone wprost dla osób, które przez cały czas podróżują, gdyż są niezwykle mobilne. Kolejną zaletą tego typu golarki jest fakt, że można się golić nią podczas kąpieli, gdyż kontakt z wodą nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Wadą jest jedynie to, że musimy ją ładować, co może być problemem dla osób zapominalskich.

Sieciowo-akumulatorowe - Jest to rozwiązanie najlepsze, gdyż łączy w sobie zasilanie akumulatorem, które można wykorzystywać w trakcie podróży, a także sieciowe- najefektywniejsze, kiedy jesteśmy w domu i mamy dostęp do gniazdka. Niestety wadą tych golarek jest ich cena- dość wygórowana.

Bateryjne - Nie należy to do zbyt popularnych rozwiązań. Baterie są bardzo dostępne, więc taka golarka jest wygodnym sprzętem. Golarki na baterie są zwykle wodoodporne, a także po niskiej cenie.

Systemy golące:

Głowicowy - Głowica w takiej golarce składa się z osłony nieruchomej, która jest pokryta szczelinami, a także położona jest na okrągłe ostrza, które się obracają. Całe golenie polega na tym, że włoski są wprowadzane do szczelin, które są przyciśnięte przez ostrze tuż do krawędzi, a następnie zostają obcięte. Dzięki osłonie chronimy skórę twarzy, gdyż unikamy bezpośredniego kontaktu ostrza ze skórą. Kiedy już chcemy zakupić golarkę z głowicą warto zwrócić uwagę na to, czy ma ona ruchomą głowicę. Jeśli głowica jest ruchoma to lepiej dopasowuje się do kształtu twarzy, a w konsekwencji lepiej goli zarost. Obecnie mamy możliwość zakupienia głowic dwu, trzech, cztero, a nawet pięciogłowicowych. Im więcej głowic golarka posiada, tym golenie staje się skuteczniejsze, a także krótsze.

Foliowy - Golenie golarką o systemie foliowym składa się na długie, wąskie ostrza, które zostały pokryte folią, a na niej jest całe mnóstwo maleńkich otworów. To właśnie poprzez te otworki mogą przedostać się włoski, a które potem zostają obcinane przez ostrza. Wyróżnia się w golarkach foliowych trzy rodzaje mechanizmów golenia: pojedynczy, podwójny, jak i potrójny. Różnicą ich jest ilość folii.

Przydatne funkcje i akcesoria

Wybierając drogą golarkę musimy pamiętać o wszystkich funkcjach, jakie powinny się w niej znaleźć. Niektóre są bardzo użyteczne, ponieważ informują nas o tym, że trzeba wykonać jakieś bardzo istotne czynności, czyli:

 • wskaźnik naładowania akumulatora - informuje nas jaki jest stan naładowania, a także to, że trzeba naładować akumulator

 • wskaźnik zużycia głowic

 • wskaźnik czyszczenia

Dobrze by było, aby golarka była wyposażona w ekran LCD, dzięki któremu mogą zostać wyświetlone te wszystkie niezbędne informacje.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Na co powinienem zwrócić uwagę kupując golarkę?

  Jeżeli chcemy kupić drogą golarkę to musimy ją uważnie obejrzeć. Kupując golarkę zwróćmy uwagę na to czy dana golarka posiada:

  • trymer przycinania brodu, boczków, ale i wąsów

  • wskaźnik wyczerpania akumulatora

  • czy możemy ją umyć pod bieżącą wodą

  • czy jest wygodna

  • automatycznie dopasowuje się do sieci 110-240 V

  • czy możemy się nią golić nie tylko na sucho, ale i na mokro

  • funkcje szybkiego ładowania - aby wystarczyło na jedno golenie

 • Jaką powinien wybrać golarkę pod względem cenowym?

  Ceny wahają się w granicach od 50 do 1000zł. Nie warto od razu kupować golarki pierwszej z brzegu. Czasami golarka posiadająca te same parametry w jednym sklepie będzie kosztować więcej niż w innym.

 • Czy blokada przeciw przypadkowemu włączeniu się jest użyteczną funkcją?

  Jak najbardziej. Dzięki tej funkcji uniemożliwione zostanie uruchomienie się golarki w niezbyt pożądanym momencie. Jest to świetne zabezpieczenie przed dziećmi, a także przed tym, aby akumulator nie wyładował się przypadkowo.

 • Jakie zasilanie jest najlepsze?

  Wybór zasilania jest sprawą indywidualną. Zasilanie dobieramy nie tylko pod względem tego, czy chcemy golić się w podróży- akumulatorowe, czy tylko i wyłącznie w domu- sieciowe, czy chcemy poświęcić na zakup golarki więcej pieniędzy i wybrać zasilanie sieciowo-akumulatorowe. Każdy z tych typów zasilania ma swoje plusy i minusy.

Podsumowanie

Wybór golarki jest sprawą indywidualną. Wyróżniamy dwa typy golarek: golarki z żyletką, a także golarki elektryczne. Przy zakupie golarki elektrycznej warto zwrócić uwagę nie tylko na sposób zasilania golarki, ale i system golący.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2022-05-23 05:16:04, 120