Jak kolekcjonować pocztówki?

Pocztówki wysyłamy na wakacjach do swoich znajomych i członków rodziny. Piszemy na nich pozdrowienia, przesyłamy życzenia itp. Kartki pocztowe to jednak nie tylko miły akcent związany z wakacjami, czy też imprezami okolicznościowymi. Mogą stanowić one przedmiot zainteresowania kolekcjonerów.

Na skróty...

Zbieranie pocztówek

Kolekcjonowanie pocztówek może być interesującym zajęciem. Większość kolekcjonerów zaczyna od tego, że otrzymywane od znajomych pocztówki nie wyrzuca do kosza, ale gromadzi. Z czasem mogą z nich powstać całkiem pokaźne zbiory. Można segregować pocztówki według tematyki, państw, czy regionów, z których pochodzą. Kategorii w tym zakresie może być bardzo wiele i zależą one od samego kolekcjonera. Najcenniejsze są pocztówki stare lub te, które tworzą całe serie. Kolekcję pocztówek można powiększać na różne sposoby, nie tylko poprzez przechowywanie kartek wysyłanych od innych osób. W trakcie różnorodnych wyjazdów turystycznych można samodzielnie kupować kartki, które wzbogacą naszą kolekcję. Można również poprosić swoich znajomych o to, aby kupowali nam pocztówki podczas wyjazdów turystycznych. Wartościowe, stare pocztówki kupuje się na aukcjach internetowych albo w sklepach wirtualnych. Takie okazy spotyka się na giełdach stacjonarnych, ale dzieje się tak niezwykle rzadko. Dobrym sposobem na wzbogacenie swojej kolekcji jest wymiana pocztówek z innymi kolekcjonerami.

Pocztówki można kolekcjonować wedle przyjętych kryteriów, do których zalicza się przeróżną tematykę. Widokówki mogą prezentować krajobrazy z danych krajów, ale nie jest to jedyny typ pocztówek. Wyróżniamy również kartki okolicznościowe, humorystyczne, czy też przedstawiające sztukę, ludzi, zwierzęta itp. Najczęściej kolekcjonerzy interesują się zbieraniem pocztówek, które można w pewien sposób umiejscowić pod względem geograficznym. Warto powiedzieć, że pocztówki mogą różnić się między sobą wymiarami i kształtem, ale na ogół zbiera się standardowe, prostokątne pocztówki mające do 21 cm długości. Przechowywanie kolekcji pocztówek nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ wystarczą zwyczajne, tekturowe pudełka lub szuflady, opisane tematycznie. Nie są konieczne klasery, czy inne albumy na pocztówki, choć te ostatnie także mogą się dobrze sprawdzić. Dzięki zbieraniu pocztówek można dowiedzieć się bardzo wiele na temat np. państw, z których pochodzą. Podobnie jest w przypadku zbierania widokówek ze zwierzętami, czy dziełami sztuki.

Podsumowanie

Zbieranie pocztówek to stosunkowo łatwe hobby, które może wykonywać każdy. Pocztówki raczej nie należą do drogich eksponatów, stąd też powiększanie kolekcji nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów. Decydując się na zbieranie kartek pocztowych warto wybrać jeden motyw przewodni i starać się kompletować według niego całą kolekcję pocztówek.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-10-30 11:29:42, 213