Jak kolekcjonować monety?

Kolekcjonowanie może być pasją zajmującą cały wolny czas, ale jednocześnie może kolekcjonerowi przynosić niebagatelne zyski. Zbierać można tak w zasadzie wszystko, ale są przedmioty, które rzeczywiście uważane są za typowo kolekcjonerskie, choć posiadają inne, pierwotne zastosowanie. Do takich przedmiotów zaliczane są na pewno monety. Numizmatyka jako typ kolekcjonowania cieszy się nie lada popularnością na całym świecie. Początkowo numizmatycy zbierają tanie monety, które można zdobyć wszędzie i to za niewielkie pieniądze. Z czasem jednak hobby przyjmuje znacznie większą skalę, a i monety, które znajdują się w kolekcji są coraz droższe. Za niektóre egzemplarze numizmatów miłośnicy tego hobby są w stanie zapłacić bardzo wysokie sumy. Numizmatyka ściśle kojarzona jest nie tylko z samym zbieractwem, ale również z badaniem, opisywaniem i systematyzowaniem monet. Początki numizmatyki datowane są na XIV wiek, kiedy to modne było gromadzenie starych monet starożytnych i średniowiecznych.

Na skróty...

Początki kolekcjonowania

Jak kolekcjonować monetyPierwsze kroki w zakresie rozpoczęcia kolekcjonowania monet powinniśmy skierować w kierunku uzyskania informacji, gdzie i w jaki sposób uzyskiwać przedmioty do naszej kolekcji. Warto w tym celu odwiedzić towarzystwa numizmatyczne, antykwariaty, lub też dowiedzieć się, gdzie odbywają się targi staroci. Tam również można nabyć niekiedy interesujące egzemplarze numizmatów. Zanim przystąpi się do budowania i rozwijania kolekcji, można zaopatrzyć się w fachową literaturę i zdobyć wiedzę, w jaki sposób powinno się zbierać monety. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której zakupiona za duże pieniądze moneta okaże się falsyfikatem. Najbardziej polecane są katalogi numizmatyczne, takie jak katalogi monet polskich Fischera i Parchimowicza. Jeśli zaś chodzi o monety światowe, to bardzo dobry będzie katalog Krausego.

Początki kolekcjonowania monet w wielu przypadkach rozpoczynają się od tego, że otrzymujemy od kogoś monetę w prezencie, a z czasem zaczyna nas interesować jej pochodzenie i zbiór, do którego mogłaby należeć. Jeśli postanowimy zająć się numizmatyką, powinniśmy wstępnie określić zakres tematów, które nas będą interesować. Nie można zbierać wszystkich monet, bez żadnej systematyki. Z resztą, zebranie wszystkich numizmatów świata jest po prostu niewykonalne, dlatego też lepiej zdecydować się na specjalistyczny zbiór. Będzie on na pewno bardziej interesujący i wartościowy. Najczęściej wybiera się kolekcjonowanie monet polskich, ponieważ mamy do nich zdecydowanie najszerszy dostęp, ale warto jednocześnie pomyśleć, z jakiego okresu będą nas interesować numizmaty. Szerokie grono numizmatyków kolekcjonuje monety Polski z okresu międzywojennego, monety powojenne, albo monety Polski królewskiej. Zbiór monet można zbudować na podstawie określonej tematyki, np. możemy kolekcjonować monety związane z postacią historyczną, czy też związane ze zwierzętami.

Pozyskiwanie monet

Aby wciąż wzbogacać kolekcję numizmatów, trzeba w jakiś sposób pozyskiwać monety. Jak tego dokonać? Otóż, klasycznym sposobem uzupełniania kolekcji o nowe monety jest wymiana z innymi kolekcjonerami. Z tego też względu warto zapoznać się z harmonogramem spotkań kolekcjonerskich w naszym mieście czy też najbliższej okolicy. Niemalże w każdym większym mieście funkcjonuje towarzystwo numizmatyczne, bądź też regularnie spotykają się osoby zainteresowane numizmatyką. Informacje o spotkaniach numizmatyków można znaleźć w lokalnej prasie oraz w lokalnych oddziałach Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Dla zainteresowanych nowinkami z rynku numizmatycznego polecane są fachowe czasopisma i poradniki, wydawane przez Stowarzyszenie Numizmatyków Profesjonalnych (Przegląd Numizmatyczny) lub przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne (Biuletyn Numizmatyczny). W czasopismach publikowane są m.in. aktualne ceny dla monet polskich. Istnieją też inne sposoby uzupełniania kolekcji niż wymiana numizmatów, która dostępna jest wyłącznie dla osób posiadających już dodatkowe egzemplarze monet przeznaczonych na wymianę. Monety można kupować na aukcjach, co coraz częściej ma miejsce. Kupowanie monet na targu, czy podczas spotkań kolekcjonerów wymaga jednak posiadania pewnych nakładów finansowych. Poszukiwanie i zakup nowych, interesujących eksponatów może pociągać za sobą ogromne koszty, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na nabycie niezwykle rzadkich monet. Na przykład, zestaw monet przedstawiających słynnych Polaków, wykonany ze złota, wydany w 1990 roku, wart jest około 1 mln zł za każdą monetę.

Typy kolekcji

Możliwości wyboru typu kolekcji numizmatycznej są bardzo szerokie, ponieważ można zbierać monety np. z wybranego okresu historycznego, z danego kraju, o wybranym nominale, czy też wydane w danym mieście lub regionie. Monety mogą być także zbierane według prezentowanego tematu. Kolekcjonerzy w takim przypadku poszukują monet ze zwierzętami, z dyscyplinami sportowymi, czy też z innymi motywami, które akurat ich interesują. Można kolekcjonować również monety z błędami, ponieważ są one rzadkością w dzisiejszych czasach.

Rodzaje kolekcjonerów

Kolekcjonować monety może w zasadzie każdy, ponieważ nie wymaga to specjalnie wysokich umiejętności. Istnieje wiele rodzajów kolekcjonerów, do których należą kolekcjonerzy: nieformalni, dociekliwi, oraz zaawansowani. Nieformalni kolekcjonerzy monet to osoby, które nie mają żadnego, ściśle określonego celu w zbieraniu monet. Mogą oni zbierać monety z różnych dziedzin i tematyk. W zasadzie każdy początkujący numizmatyk zasługuje na miano nieformalnego kolekcjonera. Dociekliwy kolekcjoner monet zauważa pewne szczegóły monet, które dla nieformalnego kolekcjonera wydają się być nieistotne. Stara się on dociec ich pochodzenia i historii. Z kolei, zaawansowany kolekcjoner monet zbiera je z powodu określonego celu. Wówczas wybiera on, czy interesują go monety z danego kraju, czy z pewnego okresu itp.

Podsumowanie

Kolekcjonowanie monet, czyli po prostu numizmatyka, jest bardzo przyjemnym zajęciem, które na dodatek w przyszłości może okazać się bardzo dochodowe. Oczywiście, zapaleni zbieracze nie chcą pozbywać się swoich unikatowych egzemplarzy, tylko cieszą się ich posiadaniem. Z biegiem lat jednak osoby, które dziedziczą zbiory numizmatyczne mogą zyskać wiele pieniędzy, jeśli sprzedadzą je w odpowiedni sposób. Trzeba zaznajomić się uprzednio z tym, w jaki sposób wyceniać monety, aby nieuczciwy nabywca nas nie oszukał, zaniżając ich cenę.

Numizmatycy nie tylko zdobywają monety, ale starają się dociec ich pochodzenia, są badaczami, którzy zajmują się odkrywaniem historii swoich eksponatów.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-25 06:24:39, 120