Jak wybrać zmywarkę?

Wynalezienie i skonstruowanie zmywarki znacząco ułatwiło wykonywanie niewdzięcznej pracy gospodyni domowej, a mianowicie zmywania. Wedle zapewnień producentów, mając zmywarkę oszczędzamy wodę, energię i pieniądze, a przy tym dbamy o środowisko naturalne. Jaką jednak wybrać zmywarkę, aby spełniała ona te założenia i idealnie odpowiadała naszym potrzebom? Trzeba znać jej specyficzne funkcje i parametry, aby dokonać trafnego wyboru.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje zmywarek

zmywarka - jak wybrać?Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje zmywarek – wolnostojące albo zmywarki do zabudowy stałej. Urządzenia wolnostojące nie posiadają frontów meblowych, ale obudowę w kolorze białym albo stalowym, rzadziej zdarzają się obudowy czerwone, niebieskie czy czarne. Większość zmywarek wolnostojących ma zdejmowany blat, przez co urządzenie można zamontować pod blatem kuchennym. Zmywarki przeznaczone do zabudowy idealnie komponują się w kuchnię. Klapę zmywarki wówczas obudowuje się frontem meblowym, dzięki czemu tworzy ona spójną całość z pozostałymi szafkami kuchennymi. Zmywarki do zabudowy mają dwa odmienne typy – częściowo zintegrowane i całkowicie zintegrowane. Pierwsze z nich posiadają panel widoczny od frontu urządzenia, drugie panel sterowania ukryty w klapie zmywarki.

Istnieje wiele parametrów, które charakteryzują poszczególne zmywarki. Należą do nich: klasa energetyczna, klasa efektywności zmywania, klasa suszenia, rodzaj suszenia, pojemność i wielkość, liczba komór, sposób podgrzewania wody, poziom hałasu, programy, opóźniony start, połowa wsadu, zmywanie naprzemienne, regulacja twardości wody oraz mycie strefowe. Na ogół, określana jest generalna klasa zmywarki, oznaczana jako AAA, AAB lub ABA itp. Określa ona klasę energetyczną, efektywności zmywania i suszenia. Najlepsze są oczywiście klasy A, najgorsze – klasy G. Klasa zmywarki jest określana na podstawie zużycia prądu i wody, niezbędnych do umycia 12 kompletów naczyń. W Unii europejskiej istnieje 7 klas energetycznych, oznaczonych od A do G, w których klasyfikowane są m.in. zmywarki. Każda z klas oznacza poziom zużycia energii, liczony w kWh, podczas jednego cyklu zmywania. Co ciekawe, różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są zbyt duże, bowiem wynoszą około 0,2 kWh. Zmywarka klasy G zużywa jednak około 70% więcej energii niż klasy A.

Klasa efektywności zmywania również oznaczona jest literami od A do G, przy czym klasa A jest najlepsza. Oznacza to, że zmywarka bez problemu poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami naczyń. Z klasą efektywności zmywania ściśle związana jest pojemność znamionowa, która wyznacza, ile litrów wody zmywarka potrzebuje w trakcie jednego cyklu zmywania. Nowoczesne zmywarki zużywają około 9-10 litrów wody na 12-13 kompletów naczyń. Zmywarka może być wyposażona w czujnik zabrudzenia wody, wtedy to ilość pobranej wody dostosowuje się do wyniku pomiaru. Klasa suszenia oznaczana jest tak samo, jak dwie poprzednie klasy – od A do G. Najwyższą klasą suszenia jest A, dzięki której naczynia z suszarki wyjmiemy całkowicie suche. Przy zakupie zmywarki ważny jest również rodzaj zastosowanego suszenia, czyli statyczny lub kondensacyjny. Suszenie statyczne opiera się na parowaniu wody. Zmywarka w takim przypadku doprowadza do podniesienia temperatury w swoim wnętrzu, naczynia automatycznie się nagrzewają, a woda z nich odparowuje. Suszenie kondensacyjne polega z kolei na tym, że para z nagrzanych podczas mycia naczyń, krąży po komorze, skraplając się ostatecznie na tylnej ścianie, pełniącej funkcję wymiennika ciepła. Zdecydowanie wydajniejsze i szybsze jest oczywiście turbo suszenie, w którym wykorzystywany jest wentylator. Nowoczesne zmywarki mogą wykorzystywać do suszenia zeolity, czyli materiały wspaniale absorbujące wodę. Jedną z najbardziej istotnych dla klientów cech zmywarki, jest jej pojemność i wielkość. Kompaktowe zmywarki mają około 40-50 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Z kolei, standardowa wysokość zmywarek wynosi około 80 cm i jest ujednolicona. Większość urządzeń posiada w zestawach regulowane nóżki, pozwalające na dopasowanie sprzętu pod blat kuchenny. Zmywarki standardowe mają szerokość 45 lub 60 cm. Na rynku dostępne są też zmywarki do wysokiej zabudowy, mające wysokość 90 cm. Pojemność zmywarki wyraża się wielkością wsadu, czyli ilością kompletów naczyń, jakie na raz można zmyć. Jeden komplet to talerz głęboki, płaski, deserowy, kubek i sztućce. Zmywarki kompaktowe mieszczą od 4 do 6 kompletów, zmywarki mające 45 centymetrów szerokości mieszczą od 8 do 10 kompletów, a szerokości 60 cm – od 12 do 15 kompletów naczyń. Liczba komór jest cechą określającą zmywarki. Generalnie, zmywarki wolnostojące i przeznaczone pod zabudowę mają jedną komorę, w której umieszczone są specjalne kosze na naczynia. Są też zmywarki szufladowe, mające kilka komór.

Zmywarki mogą posiadać różny sposób podgrzewania wody. Starsze typy mają zwyczajne grzałki, a nowsze posiadają już przepływowy ogrzewacz wody, który podgrzewa wodę w momencie wpływania do komory. Drugie rozwiązanie pozwala na powiększenie komory zmywania oraz na zmniejszenie kosztów zużycia energii. Istotnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki, jest poziom hałasu, który wyrażony jest w decybelach (dB). Przyjmuje się, że ciche modele zmywarek pracują wytwarzając hałas na poziomie od 40 do 45 dB. Taka jest też górna, dopuszczalna granica hałasu w kuchni. Szkodliwy dla zdrowia jest hałas rzędu 50 dB, dlatego warto wybierać cichsze zmywarki, które nie powodują uszkodzeń słuchu u dzieci i dorosłych. Zdecydowana większość zmywarek dostępnych na rynku ma kilka programów zmywania, które obejmują mycie wstępne, normalne, delikatne, szybkie, energooszczędne, Eko oraz Bio. Najnowsze modele zmywarek posiadają program automatyczny, samodzielnie dobierający temperaturę, czas i ilość potrzebnej wody do umycia naczyń. Są to zmywarki określane mianem inteligentnych. Do użytecznych funkcji zmywarek zalicza się możliwość opóźnionego startu, wynoszącą od kilku do 24 godzin; możliwość załadowania połowy wsadu do zmywarki, zmywania naprzemiennego, zapewniającego dokładniejsze mycie; regulację twardości wody, która dba o żywotność zmywarki; oraz mycie strefowe, obejmujące wybór kosza, w którym będą zmywane naczynia. Kupując zmywarkę należy zwrócić uwagę na jej wyposażenie, na które składa się sposób montażu, ilość natrysków (zwykle znajdują się dwa ramiona natryskowe, obracające się w przeciwnych kierunkach), liczba i rodzaj koszy (najczęściej są to dwa kosze, mające możliwość regulacji wysokości), składane stojaki i półki, kosze na sztućce (ociekacze), elektroniczny wyświetlacz, prezentujący brak soli, nabłyszczacza i tabletek; filtry samooczyszczające zmywarkę z pozostałości jedzenia, wymienniki ciepła, pozwalające na zużycie mniejszej ilości energii; zabezpieczenia (zawór bezpieczeństwa, zabezpieczenia przed otwarciem przez dzieci, blokada programu oraz zabezpieczenie przed otwarciem).

Popularni producenci zmywarek i ich produkty

Najbardziej znanymi producentami zmywarek na polskim rynku są: Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, Bosch, Mastercook, Whirlpool, Zanussi, oraz Hotpoint Ariston. Najtańsze zmywarki kupimy już za 700-800 zł, ale za najlepsze musimy zapłacić około 4000- 5000 zł.

Zmywarki o najniższym poziomie hałasu to np. model WHIRLPOOL ADG 9840 czy też Electrolux ESL 66010. Obie zmywarki są do zabudowy. Poziom hałasu wynoszący 40 dB osiąga zaś zmywarka wolnostojąca Bosch SMS69T02EU. Zasada jest prosta, im tańsza zmywarka, tym zwykle poziom hałasu jest niestety wyższy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaką zmywarkę wybrać: do zabudowy, czy wolnostojącą?

    Jeśli zamierzasz remontować albo wyposażać na nowo całą kuchnię, wybierz zmywarkę do zabudowy. Wówczas o wiele łatwiej jest dopasować model zmywarki do projektowanej zabudowy. W kuchniach już umeblowanych zwykle zastosowanie znajdują zmywarki wolnostojące.

  • Czy kupić zmywarkę częściowo czy całkowicie zintegrowaną?

    Wybór zależny jest od względów estetycznych i od zasobności portfela, bowiem zmywarki z panelem całkowicie zakrytym są droższe w porównaniu do urządzeń o podobnych parametrach, z panelem odkrytym. Panele zewnętrzne mają tą zaletę, że pozwalają na szybką zmianę programu zmywania, ale za to są podatne na zarysowania i inne uszkodzenia.

  • Jaką zmywarkę kupić dla singla, a jaką dla wieloosobowej rodziny?

    Dla singla wystarczy zmywarka o szerokości 45 cm lub zmywarka kompaktowa. Natomiast dla większej rodziny na pewno najlepsza będzie zmywarka szeroka na 60 cm.

Podsumowanie

Wybór zmywarki powinien być oparty o względy nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Kupując taki sprzęt koniecznie zwróćmy uwagę na dwa najważniejsze parametry – poziom hałasu i klasę zmywarki. Poziom hałasu powinien być oczywiście jak najniższy, a klasa zmywarki powinna być oznaczona literą, albo literami A.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-24 22:57:44, 120