Jak wybrać przenośny odtwarzacz DVD?

Dla miłośników zarówno podróżowania, jak i zapalonych kinomanów, wymyślono przenośny odtwarzacz DVD. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu nawet w czasie urlopu, w górach czy nad morzem, można obejrzeć ulubiony film, bez konieczności poszukiwania telewizora i standardowego odtwarzacza. Przenośny odtwarzacz DVD jest urządzeniem w miarę nowym na polskim rynku, dlatego też nie ma zbyt wielu modeli do wyboru w sklepach. Wybierając przenośny odtwarzacz DVD na pewno należy kierować się jego specyficznymi parametrami, które świadczą o jego jakości.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje przenośnych odtwarzaczy DVD

Przenośny odtwarzacz DVD - jak wybrać?Przenośny odtwarzacz DVD jest przydatny dla wszystkich tych, którzy chcieliby oglądać filmy na DVD w plenerze, czy też ogólnie rzecz ujmując – podczas wyjazdów turystycznych. Przenośny odtwarzacz przydatny jest również w trakcie podróży samochodem – szczególnie dla dziecka. Puszczając mu odpowiedni dla jego wieku film rodzic ma pełną kontrolę nad tym, co jego pociecha ogląda. Uogólniając, we wszystkich miejscach poza domem znakomicie sprawdzi się przenośny odtwarzacz DVD. Kupując takie urządzenie warto sprawdzić jego wymiary. Przede wszystkim w tym względzie powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość ekranu. Im przekątna monitora jest większa, tym lepiej. 2,5 calowy ekran to stanowczo zbyt mało do oglądania pełnometrażowych filmów, zwłaszcza takich, które mają napisy. Najczęściej przenośne odtwarzacze DVD mają matryce o przekątnej od 7 do 9 cali. Jest to rozmiar wystarczający do oglądania filmów podczas podróży samochodem, czy w trakcie wakacji. Pozwala on na w miarę komfortowe oglądanie filmów.

Podstawowym parametrem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kupując przenośny odtwarzacz DVD jest jego zasilanie. Zwykle urządzenia te posiadają baterię, która ma określony czas pracy bez ładowania. Czas ten może wynieść od 2 do nawet 13 godzin. Im dłuższy czas pracy, tym wyższa cena odtwarzacza. Wiele urządzeń tego typu posiada w zestawie ładowarkę samochodową, dzięki czemu odtwarzacz można podłączyć do zapalniczki samochodowej. Dla osób zmotoryzowanych powinno to stanowić poważny atut danego modelu przenośnego odtwarzacza DVD. Najlepsze przenośne odtwarzacze posiadają minimalny wprost pobór mocy. Najwięcej energii pobiera odtwarzacz w trakcie poruszania płytą. Odtwarzacze pobierają na ogół od 10 do 17 W mocy. Im mniejszy pobór, tym lepiej, bowiem urządzenie będzie dłużej pracować na samej baterii bez konieczności podłączania go do źródła zasilania. Kupując przenośny odtwarzacz DVD powinniśmy sprawdzić jakie formaty jest on w stanie obsłużyć. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla użytkowników, choć na ogół wystarczająca jest obsługa standardowych formatów – DivX, DVD Video, MP3 oraz JPEG. Takie formaty pozwalają na słuchanie muzyki, przeglądanie zdjęć, jak również oczywiście na oglądanie filmów na DVD. Format DivX jest najczęściej spotykanym, skompresowanym formatem filmowym, który zajmuje mało miejsca na płytach. Na jednej płycie DVD mieści się około 6 filmów w formacie DivX. Przenośny odtwarzacz DVD powinien ponadto poradzić sobie z odczytem napisów, w formacie txt, srt lub sub. Dobrze by było, gdyby urządzenie w prawidłowy sposób wyświetlało polskie czcionki. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie odtwarzacza DVD w port USB, do którego można podłączyć np. pen drive`a z filmami. Dzięki temu, urządzenie zużyje mniej energii i dłużej będzie działać bez konieczności ładowania.

Przenośny odtwarzacz DVD powinien posiadać wytrzymałą na uszkodzenia obudowę. Generalnie, bardziej renomowane firmy zapewniają dużą solidność wykonania urządzeń przenośnych, dlatego też warto wybrać jeden z produktów oferowanych przez nie. Każdy z przenośnych odtwarzaczy DVD może być wyposażony w szereg dodatkowych możliwości, zwiększających jego funkcjonalność i ułatwiających korzystanie z niego. Do owych dodatkowych funkcji można zaliczyć regulację jasności i kontrastu, odtwarzanie w zwolnionym bądź przyspieszonym tempie, czy też powiększenie obrazu lub możliwość obracania wyświetlacza w dowolne strony. Przy zakupie odtwarzacza przenośnego DVD dla wielu osób znaczenie mogą mieć dodawane przez producenta akcesoria dodatkowe, np. zestaw samochodowy, torba, pilot, słuchawki, czy też uchwyt do zamocowania urządzenia w samochodzie.

Popularni producenci przenośnych odtwarzaczy DVD i ich produkty

Jak już zostało powiedziane, przenośne odtwarzacze DVD nie stanowią zbyt szerokiej grupy asortymentowej, niemniej jednak patrząc na półki sklepowe można określić, jakie firmy produkują takie urządzenia. Są to: Lark GO , Panasonic, Philips, Easy Touch itd. To zdecydowanie najbardziej znane firmy, które mają w swojej ofercie mobilne odtwarzacze DVD.

Poniżej tysiąca złotych możemy kupić odtwarzacze przenośne Lark Go, Panasonic DVD-LS83, Panasonic DVD-LS86, Easy Touch ET-PS700 oraz Philips PET716. Najtańszy z podanego zestawienia jest odtwarzacz Lark Go, kosztujący około 350 zł. Oba z podanych modeli Panasonica mają wyświetlacz 8,5 calowy i potrafią odczytać pliki w formatach DVD, DivX, MPEG4, CD, MP3, WMA, oraz JPG. Nie posiadają niestety złącza USB, dlatego też nie ma możliwości podłączenia do nich pen drive`a z filmami. Wytwarzają one dźwięk Dolby Digital i DTS, co jest wystarczające, nawet dla melomana. Ich baterie wytrzymują od 6 do nawet 13 godzin pracy bez ładowania. Ważą one niewiele ponad 1 kg, dlatego też nie ma problemu z ich przenoszeniem. O wiele mniej formatów plików odtwarza Lark Go, który nie poradzi sobie np. z formatem WMA. Za to ma wbudowane łącze USB, a na dodatek producent dodaje do niego najwięcej akcesoriów. Odtwarzacz Easy Touch ET-PS700 wyróżnia się tym, ze wbudowano w niego czytnik kart pamięci oraz złącze USB. Można więc odtwarzać na nim filmy z pen drive`ów oraz z kart pamięci SD.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy zamierzasz słuchać muzyki i przeglądać zdjęcia za pośrednictwem przenośnego odtwarzacza DVD?

    Jeśli tak, to powinieneś wybrać urządzenie, które poradzi sobie z odczytem plików graficznych i muzycznych. Koniecznie powinno ono podołać odtworzeniu formatu JPEG, MP3 czy WMA, ponieważ są to najbardziej popularne standardy plików graficznych i muzycznych. Jeśli jednak nie zależy Ci na możliwości odczytu innych plików, niż filmowych, wybierz tańszy odtwarzacz z mniejszą ilością funkcji.

  • Czy chcesz odtwarzać filmy DVD przede wszystkim w samochodzie?

    Dla osób często podróżujących samochodem i lubiących oglądać filmy na DVD poleca się wybór małego przenośnego odtwarzacza DVD z zestawem samochodowym, czyli z ładowarką, którą można bez trudu podłączyć do źródła zasilania w zapalniczce samochodowej. Niektóre modele mają dołączane także specjalne uchwyty, pozwalające na zamocowanie odtwarzacza w samochodzie.

  • Jakie parametry są najbardziej istotne przy wyborze przenośnego odtwarzacza DVD?

    Kupując mobilny odtwarzacz DVD powinieneś zwrócić uwagę na wielkość jego ekranu, bowiem oglądanie filmów pełnometrażowych na ekranie o małej przekątnej jest bardzo kłopotliwe. Dodatkowo, powinny Cię zainteresować standardy odczytywanych przez odtwarzacz plików, bateria, czas pracy bez zasilania, posiadane przez niego złącza, jak również możliwości dodatkowe, jeśli rzeczywiście są one Ci potrzebne.

Podsumowanie

Oglądanie filmów na płytach DVD jest już dzisiaj powszechne, ale przenośne odtwarzacze DVD dopiero zdobywają swoich zwolenników na rynku. Są to urządzenia stosunkowo drogie, ale można spodziewać się, że wraz z upływem czasu ich ceny diametralnie spadną. Dzięki przenośnym odtwarzaczom DVD możemy oglądać ulubione filmy dosłownie wszędzie. Nie ma problemu, jeśli chcemy obejrzeć film jadąc samochodem czy autobusem. W każdym miejscu możemy umilić sobie czas filmem na DVD, czy też słuchaniem muzyki.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-11-30 14:45:01, 213