Jak wybrać kino domowe?

Kino we własnym domu? Czemu nie! Z dzisiejszą technologią nawet bez konieczności wychodzenia z domu i płacenia za bilety, każdy może obejrzeć swój ulubiony film na dużym ekranie, ciesząc się dźwiękiem przestrzennym. Kinowe seanse spokojnie można urządzać w zaciszu własnego domu, w warunkach dopasowanych do indywidualnych wymagań, jeśli tylko zakupi się odpowiedni zestaw kina domowego. Jest to wprost idealne rozwiązanie dla wymagających kinomanów, którzy chcą obejrzeć film w skupieniu i z uwagą, bez uciążliwych zachowań sąsiadów w sali kinowej. Wybór kina domowego w żadnym wypadku nie powinien być dziełem przypadku, zwłaszcza, że istnieje wiele parametrów wskazujących na to, jaki zestaw kinowy będzie dla danego użytkownika najlepszy.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kina domowego

Kino domowe - jak wybrać?Producenci kina domowego oferują wiele modeli, które różnią się między sobą nie tylko samym wyglądem, ale oczywiście parametrami i poszczególnymi częściami składowymi. Dobry zestaw kina domowego daje wrażenie oglądania filmów w takich samych warunkach, jak w sali kinowej, dzięki czemu można urządzać własne seanse. Kino domowe musi dawać bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku. Na dodatek, zestaw taki powinien być estetyczny i wglądać nowocześnie. Przy wyborze kina domowego powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe, bowiem sprzęt ten bynajmniej nie zalicza się do najtańszych. Rozpiętość cenowa w tej grupie urządzeń jest bardzo duża, a najdroższe modele kina domowego kosztują mniej więcej tyle, ile średniej klasy samochód osobowy.

Drugą, istotną przy zakupie kina domowego kwestią, jest wielkość pomieszczenia, w którym docelowo mają być ustawione sprzęty. Jeśli dysponujemy dużym pokojem, możemy pozwolić sobie na zakup zestawu nie z telewizorem, ale z projektorem multimedialnym. Będzie on jednak niewskazany, jeśli mamy średniej wielkości, mocno nasłoneczniony salon. Bardzo ważne jest, aby dźwięk i obraz uzyskiwany z kina domowego idealnie ze sobą współgrały. W skład standardowego kina domowego wchodzi: odtwarzacz DVD, głośniki, ekran i amplituner. Pierwszy z elementów zestawu, odtwarzacz DVD, jest jednocześnie źródłem dźwięku i obrazu. Ważny jest sposób obsługi dźwięku przez odtwarzacz. Informacje o ścieżce dźwiękowej najczęściej są zapisane na dysku w formacie Dolby Digital 5.1, DTS, bądź obu jednocześnie. Jest to całkowicie cyfrowy zapis dźwięku, który składa się z 5-pełnozakresowych, cyfrowo zapisanych kanałów i 1 basowego. Zanim dźwięk wydobędzie się z głośników, musi on zostać przetworzony z postaci cyfrowej na analogową, do czego potrzebny jest dekoder, znajdujący się w samym odtwarzaczu DVD lub we wzmacniaczu. Każdy odtwarzacz DVD powinien dawać dźwięk przestrzenny, czyli wielokanałowy (surround). Jeśli decydujemy się na konkretny odtwarzacz DVD sprawdźmy, czy posiada on funkcję korekcji błędów, jakie pojawiają się w wyniku kompresji dźwięku. Jeśli zamierzasz wykorzystywać odtwarzacz nie tylko do oglądania filmów, ale również do słuchania muzyki, zadbaj o to, aby był on wyposażony w dwa oddzielne lasery, jak również dekoder plików muzycznych mp3.

Kino domowe to również głośniki, od których zależy jakość dźwięku. Zalecane jest, aby głośników w kinie domowym było co najmniej 5 – 3 przednie kolumny oraz dwie tylne, bowiem dzięki temu uzyskuje się dźwięk przestrzenny, dochodzący z każdej strony. Dodatkowo, zestaw musi być wyposażony w subwoofer, który odpowiedzialny jest za emisję niskich tonów. W sklepach można kupić zestawy głośników składające się z siedmiu kolumn, ale są one dużo droższe. Dla potrzeb kina domowego dobrym wyborem będą kolumny przednie i środkowa wyższe od kolumn tylnich. Przednie głośniki i głośnik środkowy są podstawą przy emisji dźwięku przy oglądaniu filmów, zaś głośniki tylne pełnią rolę swoistego tła. Wielkość kolumn głośnikowych powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Jeśli jest to niewielki salon, duże głośniki bynajmniej nie będą gwarantować świetnej jakości dźwięku. To ich moc i szersze pasmo przenoszenia zapewniają większe możliwości. Trzecią częścią składową zestawu kina domowego stanowi ekran. Można zdecydować się na zakup telewizora LCD o dużej przekątnej, wyświetlacza plazmowego bądź też na projektor multimedialny, który jednak sprawdzi się wyłącznie w sporej wielkości pomieszczeniach. Telewizor powinien mieć co najmniej 28 cali, szerokoformatowy ekran oraz duże kąty patrzenia. Telewizory plazmowe są droższą opcją, ale za to dają większe możliwości, jeśli mowa o wielkości wyświetlacza i jakości obrazu.

Ostatnią częścią składową, jaką powinno posiadać każde kino domowe, jest amplituner, czyli w zasadzie wzmacniacz z tunerem. Najważniejszą kwestią przy wyborze tegoż urządzenia jest jego moc, która powinna odpowiadać mocy głośników. Dobry amplituner powinien dostarczać nawet 100 W mocy na jeden kanał przy pracy wszystkich kanałów. Dla niewielkich pokoi moc ampliunera nie powinna być zbyt duża. Przy zakupie kina domowego powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie wejścia posiada odtwarzacz DVD. Powinien on spełniać pewne standardy. Przede wszystkim, musi posiadać złącze SB, HDMI (do odbioru telewizji w wysokiej rozdzielczości), SCART (pozwala na przenoszenie sygnałów wizji i stereofonicznej fonii w obu kierunkach), EURO (SCART), wejście A/V (umożliwia podłączenie telewizora), złącze Component/Composite. Kolejną ważną cechą kina domowego są odtwarzane formaty przez odtwarzacz DVD. Generalnie, powinien on odczytywać takie formaty jak: DVD-R, DVD R-DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-RAM, MPEG2, MPEG4 oraz DivX. Jeśli chcesz dodatkowo słuchać muzyki przy użyciu swojego odtwarzacza DVD, wchodzącego w skład kina domowego, powinien odtwarzać on dodatkowo formaty muzyczne: CD, MP3-CD, CD-R, CD-RW i Windows Media Audio.

Popularni producenci kina domowego i ich produkty

Największy asortyment produktów w dziedzinie kina domowego mają obecnie na rynku takie firmy jak: Onkyo, Denon, Pioneer, Yamaha i Harman Kardon. Do znanych producentów tego typu sprzętu należy również zaliczyć: JVC, Maranz, Panasonic, LG, Philips, Sony, oraz Samsung.

Polecanymi modelami kina domowego są: LG LH-T755T Flat, Panasonic SC-HT335, PHILIPS HTS 3100. Do jednych z najbardziej estetycznych i nowoczesnych zestawów zalicza się SONY HTD 720SF, Pioneer RCS 606H, oraz Samsung HT P1200.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • W jakim pomieszczeniu zamierzasz umieścić kino domowe?

    Jeśli masz do tego celu wygospodarowane osobne pomieszczenie, wówczas powinieneś zaopatrzyć się w wysokiej jakości, droższy sprzęt, który da najlepszy obraz i dźwięk. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie głośników. Przednie powinny znaleźć się po bokach ekranu, centralny tuż pod nim, zaś tylne w tylnej części pomieszczenia. Jeśli jednak zamierzasz ustawić kino domowe w salonie, wybierz standardowy zestaw z niewielkimi głośnikami. Będzie on zupełnie wystarczający, a nie wydasz na niego fortuny.

  • Jaki rodzaj wyświetlacza wybrać do kina domowego?

    Możesz zdecydować się na telewizor LCD, LED lub plazmowy, bądź też na projektor multimedialny z ekranem. Wybór uzależniony jest tu od budżetu przeznaczonego na kupno wyświetlacza oraz wielkością pomieszczenia, w którym zamierzasz ustawić kino domowe. Najtańszą opcją będzie zakup telewizora LCD, który nadaje się idealnie do niezbyt dużych pomieszczeń. Telewizor plazmowy jest droższy, ale za to lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Najdroższy będzie oczywiście projektor, ale jego zakup zaleca się wyłącznie tym osobom, które posiadają wystarczająco duże pomieszczenie, słabo naświetlone.

  • Czy płyty DVD z filmami można odtwarzać dla kina domowego komputera?

    Tak, jeśli tylko ma on czytnik płyt DVD i odpowiednie oprogramowanie. Komputer jest zwykle w stanie odtworzyć znacznie większą liczbę formatów video, niż zwyczajny odtwarzacz DVD.

Podsumowanie

Wybór zestawu kina domowego jak widać, nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed dokonaniem zakupu należy na pewno zastanowić się, w jakim miejscu ma stanąć kino domowe. Od wielkości pomieszczenia zależy bowiem to, jaki zestaw sprawdzi się najlepiej w roli kina domowego. Nie zawsze olbrzymie kolumny głośnikowe, dobry wzmacniacz i projektor multimedialny będzie najlepszym zestawem kina domowego, bowiem w niewielkim pokoju nie będzie on mógł pokazać wszystkich swoich możliwości. Wybierając kino domowe kierujmy się własnymi wymaganiami, nie zaś najwyższymi możliwymi parametrami poszczególnych urządzeń, wchodzących w skład zestawu. Generalnie, ważnymi parametrami przy kupnie kina domowego są obsługiwane przez odtwarzacz DVD formaty video i audio, jak również posiadane przez niego wyjścia, umożliwiające podłączenie pozostałych urządzeń.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-27 23:55:48, 120