Jak wybrać projektor?

Projektor multimedialny wykorzystywany jest do użytku domowego, w formie ekranu do kina domowego, bądź też do organizacji prezentacji multimedialnych – w szkołach, czy też w dużych firmach. Ma on o wiele więcej funkcji, niż można by przypuszczać. Jak wybrać dobry projektor, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje projektora

Projektor - Jak wybrać?Kupując projektor należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych jego cech, czyli na technologię przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast oraz żywotność lampy. Do pozostałych, niemniej istotnych parametrów projektora, należy wielkość rzucanego obrazu, odległość projekcji, korekcja efektu trapezowego, poziom hałasu i oczywiście waga samego urządzenia. Wyróżnia się dwie technologie przetwarzania obrazu przez projektor, czyli technologię DLP oraz technologię LCD. Najważniejszym elementem układu DLP jest chip DMD, czyli Digital Micomirror Device, składający się z setek tysięcy kwadratowych mikrolusterek, z których każde charakteryzuje się powierzchnią 16 l/m2. Mikrolusterka są umieszczone na niewielkich zawiasach, pod którymi znajdują się komórki pamięci operacyjnej RAM. Każde, pojedyncze lusterko może wychylać się o 10 stopni od położenia 0. Elektroniczny system adresowania komórek pamięci projektora, za pomocą cyfrowego sygnału 0/1, wyznacza położenie każdego lusterka, jednocześnie powodując jego odpowiednie wychylenie. Ma to decydujące znaczenie dla określenia pozycji włączonej lub wyłączonej lusterka. Co ciekawe, lusterka mogą wychylać się ponad 1000 razy na sekundę, a tak duża prędkość pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego pasma cyfrowo modulowanych odcieni szarości oraz zapewnia wierność odwzorowania kolorów. W najbardziej popularnych projektorach chip DMD powoduje, że pełno kolorowy obraz powstaje z wykorzystaniem obrotowego systemu filtrującego. W najnowszych projektorach jest z kolei wykorzystywana technologia DLP DDR, gdzie istnieje o wiele szybsza pamięć, co pozwala na uzyskanie bardziej stabilnych, ostrzejszych obrazów o wysokim kontraście, nawet 2000:1. Dzięki tej technologii obraz wydaje się bardziej żywy i wyraźny.

Z kolei, projektory stosujące w zasadzie swojego działania technologię LCD generują światło przez lampę, które jest odpowiednio filtrowane i rozszczepiane na trzy składowe RGB, czyli kolory czerwony, zielony i niebieski. Po dokonaniu rozszczepienia każda z tych składowych podlega filtracji przez osobną matrycę LCD, a następnie jest syntezowana na pryzmacie. W taki sposób wytworzony obraz jest wyświetlany na ekranie za pośrednictwem odpowiedniego obiektywu. Projektory z technologią LCD charakteryzują się obrazem o intensywnych kolorach, które wyglądają bardziej naturalnie, aczkolwiek poszczególne piksele są dosyć widoczne. Projektor LCD wyświetla obraz na matrycy ciekłokrystalicznej, przez którą przechodzi silny strumień światła. Drugą ważną cechą przy wyborze projektora jest jego rozdzielczość, która określa ilość poszczególnych pikseli, które łącznie składają się na obraz. Jest to liczba punktów w pionie i poziomie, która przemnożona przez siebie daje łączną ilość pikseli. W odniesieniu do projektorów można mówić o rozdzielczości rzeczywistej i kompresowanej. Rozdzielczość rzeczywista to ilość pikseli na obrazie. Wyróżniamy rozdzielczości: VGA (640x480), SVGA (800x600, najbardziej popularna), XGA (1024x768), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), WXGA(1280x720),W-SVGA (964x544). Dwie ostatnie rozdzielczości znajdują zastosowanie w projektorach przeznaczonych do kina domowego. Z kolei, rozdzielczość kompresowana jest wytworem przeskalowania obrazu nadawanego poprzez sygnał wideo. Obraz zostaje automatycznie przeskalowany do rozdzielczości rzeczywistej projektora, aczkolwiek część zawartości obrazu jest przy tym tracona.

Przy zakupie projektora powinniśmy przyjrzeć się bliżej jego jasności oraz kontrastowi. Jasność inaczej nazywana jest siłą światła i jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych parametrów projektora, bowiem decyduje on o zastosowaniu danego modelu w konkretnych warunkach. Jasność podawana jest zawsze w ANSI lumenach, zaś współczynnik lumenów oznacza natężenie światła, jakie jest emitowane przez projektor. Jeśli projektor ma od 300-600 lumenów można go używać z daleka od światła dziennego, w mocno zaciemnionych pomieszczeniach. Jeśli jasność wynosi od 600-1200 lumenów, projektor może pracować w standardowych warunkach w biurze, przy nieco ograniczonym oświetleniu. Wartość jasności powyżej granicy 1200 lumenów pozwala na używanie projektora w dużych salach konferencyjnych i biurach. Drugim istotnym parametrem każdego projektora jest jego kontrast, czyli stosunek natężenia światła w elementach o maksymalnej i minimalnej jasności. Im kontrast będzie wyższy, tym zdolność projektora do wyświetlania poszczególnych odcieni kolorów również wzrośnie. Większy kontrast ponadto pozwala na dokładniejsze odwzorowanie barw obrazu. Nie bez znaczenia jest obiektyw, który wykorzystuje podczas swojej pracy projektor. Można spotkać się z obiektywami standardowymi, dającymi obraz o szerokości równej połowie odległości projektora od ekranu, obiektywami szerokokątnymi, z krótszą ogniskową, oraz teleobiektywami, posiadającymi dłuższą ogniskową. Obiektyw szerokokątny daje obraz o dużej przekątnej z niewielkimi odległościami, co jest idealnym rozwiązaniem dla dużych sal i pomieszczeń, zaś teleobiektyw stosowany jest w aulach i salach, w których projektor musi być umiejscowiony w sporej odległości od ekranu. Dodatkowy podział wyróżnia obiektywy z elektrycznym i manualnym sterowaniem.

Każdy projektor powinien być wyposażony w szereg wejść, umożliwiających jego podłączenie do innych urządzeń. Najbardziej spotykane są wejścia: RGB (typowe analogowe złącze komputerowe), DVI (cyfrowe złącze komputerowe), HDMI (nowy standard złącza cyfrowego, dla telewizji wysokiej rozdzielczości), HDCP (protokół pozwalający na szyfrowanie połączenia między źródłem sygnału a odbiornikiem), Component (złącze dla sygnału wideo), S-video (złącze dla sygnału wideo), Composite (przyłącze sygnałowe). Ostatnim z głównych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie projektora, jest żywotność lampy, będącej jedną z podstawowych jego elementów składowych. Im większa będzie jej żywotność, tym rzadziej zajdzie potrzeba wymiany lampy, która nie należy do najtańszych części projektora. Poziom hałasu wytwarzanego przez projektor powinien być możliwie jak najniższy. Generalnie, im z nowszym urządzeniem mamy do czynienia, tym będzie cichsza jego praca.

Popularni producenci projektora i ich produkty

Projektory są drogimi urządzeniami elektronicznymi, które w swojej ofercie ma niewiele firm. Do najbardziej renomowanych producentów projektorów zalicza się: Epson, Optima, Sanyo, BenQ, Mitsubishi, Acer, Hitachi, Panasonic, Sony czy też Samsung i Toshiba. Rozpiętość cenowa w gronie tychże urządzeń jest bardzo duża. Najtańsze projektory kupimy za kwotę 100-200 zł, ale za najdroższe i zarazem najbardziej zaawansowane przyjdzie nam zapłacić ponad 500 tys. zł. Najbardziej zaawansowane technologicznie projektory produkuje w chwili obecnej firma Sony.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki projektor wybrać – z technologią LCD czy DLP?

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zarówno projektory DLP jak i LCD mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Należy więc dobrać projektor pod względem innych parametrów, które będą odpowiadały naszym indywidualnym wymaganiom.

  • Czy zamierzasz wykorzystywać projektor w zaciszu domowym, czy w wielkich salach konferencyjnych?

    Jeśli potrzebujesz projektora np. do kina domowego, wówczas zdecyduj się na projektor z obiektywem standardowym. Nie będzie on tak drogi, jak inne typy projektorów, a doskonale spełni stawiane przed nim zadania. Dla wielkich sal wykładowych czy konferencyjnych lepszy jednak będzie projektor z teleobiektywem, który pozwala na ustawienie go w dużej odległości od ekranu.

  • Jaką jasnością ma charakteryzować się projektor?

    Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy go wykorzystywać. Jeśli nie przeszkadza nam to, że używanie projektora jest możliwe wyłącznie w mocno zaciemnionych pomieszczeniach, możemy wybrać model o jasności od 300-600 lumenów. Jeśli jednak chcemy mieć swobodę korzystania z projektora, wybierzmy lepiej projektor o jasności powyżej 1200 lumenów.

Podsumowanie

Samodzielny zakup projektora nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim, powinniśmy przedtem wiedzieć, w jakich warunkach zamierzamy z niego korzystać. Jeśli będzie to duża sala wykładowa przyda nam się zupełnie inny projektor, niż w przypadku domowego salonu. Projektory są urządzeniami drogimi o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, dlatego też ich zakup powinien być dobrze przemyślany i podyktowany analizą ich cech szczególnych, w odniesieniu do indywidualnych wymagań użytkowników.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-05-03 12:29:48, 120