Co wybrać: aparat kompaktowy czy lustrzankę?

Fotografowanie to pasja wielu osób, pozwalająca na uchwycenie ważnych momentów z życia. Nie każdy musi być w tym względzie profesjonalistą, bowiem fotografowanie przy użyciu zwyczajnego aparatu kompaktowego również może dać wiele radości. Pojawia się więc pytanie: co kupić? Aparat kompaktowy o łatwej, intuicyjnej obsłudze, czy też skomplikowaną lustrzankę, która jednak jest w stanie zrobić zdjęcie najwyższej jakości. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom obu wyborów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Lustrzanka czy Kompakt?Bardzo często można zakupić lustrzankę cyfrową z obiektywem, jaki jest dodawany przez producenta. Nie jest to jednak sprzęt wysokich lotów, z czego powinniśmy sobie zdawać sprawę. Jeśli mamy wybrać taki zestaw, lepiej jest się zdecydować na aparat kompaktowy, chyba że zamierzamy zmienić w przyszłości np. obiektyw do zakupionej lustrzanki. Paradoksalnie, czasem nie ma różnicy cenowej w kupnie lustrzanki, a zaawansowanych kompaktów. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że producenci wyraźnie promują zakup lustrzanek, aby klient musiał zainteresować się wydaniem pieniędzy na dodatkowe akcesoria do swojego aparatu. Tak naprawdę, aby móc wykorzystywać w pełni możliwości lustrzanek, trzeba wydać bardzo dużą sumę pieniędzy na różnorodne urządzenia towarzyszące, takie jak lampa błyskowa, czy statyw. Potencjał niezbyt drogiej lustrzanki można wykorzystać dokupując przynajmniej dwa wysokiej jakości obiektywy, posiadające zakres ogniskowych 28-70 mm i 70 – 200 mm. Do tego dokupić należy lampę błyskową z obracaną na boki i w pionie głowicą, aby możliwe było wykorzystanie w odpowiedni sposób światła odbitego. Można też kupić względnie tanie obiektywy, posiadające stałą ogniskową, wynoszącą np. 50 mm, oferujące wysoką rozdzielczość obrazu. Zdjęcia wykonane takim aparatem, posiadającym dobry obiektyw, będą na pewno bardziej ostre, ich kontrast, szczegółowość i kolorystyka będą niewątpliwie lepsze, niż na fotografii wykonanej nawet wysoce zaawansowanym, a co za tym idzie również drogim, kompaktem.

Główną zaletą lustrzanek, które są aparatami systemowymi, jest to, że umożliwiają zastosowanie dodatkowych akcesoriów i przez to ulepszenie całej konstrukcji. Wysokiej klasy dodatkowe urządzenia do lustrzanek dają poprawę jakości zdjęć. Jeśli jednak stosujemy jedynie obiektyw kitowy, to nie spodziewajmy się, że jakość zdjęć z lustrzanki będzie idealna. Może ona okazać się gorsza niż w przypadku zaawansowanego kompaktu. Aparaty lustrzane mają wiele plusów, wśród których wymienia się większą powierzchnię matrycy, na którą pada światło. Ta cecha powoduje generowanie znacznie mniejszych szumów obrazu, niż w przypadku małych matryc, jakimi charakteryzują się aparaty kompaktowe. Jeśli zastosowany zostanie w lustrzance jasny obiekt, zostanie poprawione działanie autofocusa, który jest automatycznym ustawianiem ostrości w aparacie, nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Dużą zaletą lustrzanek jest ich prędkość. Czas rozruchu oraz reakcji migawki jest znacznie lepszy od kompaktów. Ma to szczególne znaczenie dla fotografowania sportu i reportażu, kiedy wykonywane są zdjęcia seryjne. Kiedy konieczne jest uchwycenie właściwego momentu, lepiej używać dobrej lustrzanki, niż nawet zaawansowanego aparatu kompaktowego. Z kolei, aparaty kompaktowe, szczególnie te z wyższej półki, mają znacznie bardziej uniwersalne zastosowanie niż lustrzanki. Posiadają one na stałe wbudowany obiektyw o całkiem dobrej rozdzielczości zapisu. Kupując aparat kompaktowy warto zdecydować się na super zoom, minimum 7-krotny, ponieważ umożliwia on spory zakres ogniskowych. Jakość zdjęć wykonywana przy jego pomocy jest bardzo dobra, dlatego zadowoli na pewno wszystkich amatorów, a w niektórych przypadkach, nawet profesjonalistów. Zaletą kompaktów jest również i to, że dzięki swojej budowie i odmiennej metodzie zapisu obrazu, mogą one nagrywać coraz lepszej jakości filmy z dźwiękiem, które mają rozdzielczość 640x480 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę. Żadna lustrzanka tego nie potrafi. Dla amatorów fotografowania ważne będzie i to, że kompakty są lżejsze i mniejsze od lustrzanek, posiadają wygodne, obrotowe i odchylane wyświetlacze LCD, pozwalające na kadrowanie zdjęć w każdej pozycji. Zaawansowany kompakt cyfrowy posiada możliwość ręcznego sterowania najważniejszymi parametrami, co pozwala na zastosowanie zewnętrznych, mocnych lamp błyskowych z odchylaną głowicą. Zupełnie jak lustrzanka. Należy zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na zakup lustrzanki wybieramy pewien system. Jeśli więc robimy wyłącznie zdjęcia 10x15 to wystarczy nam niedrogi obiektyw kitowy. W przypadku jednak, gdy chcemy wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w aparatach lustrzanych, warto pomyśleć o zakupie lepszych obiektywów.

Cyfrowy aparat kompaktowy będzie idealny dla użytkowników, którzy nie planują rozbudowy zestawu do fotografowania, a jednocześnie jest dla nich istotne, aby aparat miał duży zoom, niewielkie rozmiary, czy też możliwość nagrywania filmów. Zalety kompaktów cyfrowych to poręczność, niewielkie gabaryty, intuicyjny interfejs, duży zakres ogniskowych bez wymiennych obiektywów, stabilizacja obrazu, wysoka jak dla amatora jakość obrazu, programy tematyczne zdjęć oraz możliwość nagrywania filmów z dźwiękiem. Natomiast, atuty lustrzanek to możliwość kadrowania przez wizjer na prawdziwym obrazie, szybkość działania i wysoki komfort pracy, możliwość uzyskania obrazu w wysokiej jakości, płytka głębia ostrości, zaawansowane funkcje, lepsza kontrola nad trybem pracy aparatu, o wiele niższy poziom szumów niż w kompaktach i krótsze czasy naświetlania.

Popularni producenci i ich produkty

Do najbardziej popularnych producentów kompaktowych aparatów cyfrowych zalicza się firmę Canon, Fuji, Kodak, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony i HP. Z kolei, kupując aparaty lustrzane powinniśmy wybierać pośród takich producentów jak Nikon, Canon, Sony lub Pentax. Są to zdecydowanie najlepsze firmy mające w swojej ofercie m.in. profesjonalne lustrzanki.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Do czego ma nam służyć aparat fotograficzny?

    Aparaty lustrzane służą najczęściej do fotografii profesjonalnej, dlatego też nie zaspokoją bynajmniej wszystkich potrzeb związanych z rejestracją obrazu. Jeśli zależy nam na wykonywaniu np. zdjęć z zaskoczenia, to lepsze będą kompaktowe aparaty cyfrowe niż lustrzanki, które nie można traktować jak urządzenia wszechstronne i wielofunkcyjne. Nie pozwalają one też na nagrywanie filmów z dźwiękiem.

  • Dla kogo przeznaczona jest lustrzanka, a dla kogo kompakt?

    Małe, kompaktowe cyfrówki są wszechstronne, ale za swą wielofunkcyjność płacą niższą jakością zdjęć i mniejszymi możliwościami w tym zakresie. Z kolei, lustrzanki są przeznaczone wyłącznie do fotografowania, więc jeśli ktoś oczekuje, że pozwolą one na nagrywanie filmów, jest w błędzie.

  • Czy każdy potrafi obsługiwać lustrzankę?

    Dzisiejsze lustrzanki mają znacząco uproszczoną obsługę, niemniej jednak dla amatora może być ona zbyt skomplikowana. Często spotyka się z opinią, że lustrzanki po prostu są najlepszymi aparatami, robiącymi ładne zdjęcia. Trzeba jednak umieć posłużyć się lustrzanką, aby rzeczywiście zdjęcie było zachwycające.

Podsumowanie

Aparaty kompaktowe będą najlepszym wyborem dla każdego amatora zdjęć, a także dla profesjonalisty, który np. chce robić zdjęcia swojej rodzinie na wakacjach. Lustrzanki z kolei będą niezastąpione dla każdej osoby, która pracuje jako fotograf, albo pasjonuje się fotografią, głównie artystyczną. Będą one niezbędnym sprzętem dla dziennikarza, wykonującego reportaż, albo rejestrującego rozgrywki sportowe. Dla osób pragnących urządzenia kilka w jednym, zaleca się zakup kompaktowego aparatu fotograficznego. Dzięki niemu użytkownik wykona zdjęcia w przyzwoitej jakości, nakręci krótki filmik z dźwiękiem, a nawet posłucha muzyki w formacie mp3. Kompakty są mniejsze i lżejsze, a więc wygodniejsze od lustrzanek, ale te ostatnie z kolei dają wysoką jakość zdjęć.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-02-23 08:42:36, 120