Drukarka do zdjęć

Fotografia staje się pasją milionów ludzi na świecie, a to za sprawą popularyzacji prostych w obsłudze aparatów cyfrowych. Dzisiaj każdy, nawet małe dziecko, może robić zdjęcia bez większego trudu. Producenci urządzeń fotograficznych i akcesoriów wychodzą naprzeciw miłośnikom fotografii, oddając w ich ręce mniej lub bardziej profesjonalne drukarki fotograficzne. W zaciszu własnego domu można więc wywołać swoje zdjęcia. Jeszcze kilka lat temu było to zupełnie nie do pomyślenia. Dziś mini laboratoria fotograficzne istnieć mogą w każdym domu prywatnym, wystarczy zakup dobrej drukarki fotograficznej.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Jak wybrać drukaki fotograficzne?W chwili obecnej na rynku dostępna jest szeroka gama drukarek atramentowych i laserowych, które określane są mianem fotograficznych. W zasadzie, większość drukarek pozwala na wydrukowanie zarówno tekstu, jak i grafiki – w tym zdjęć. Atramentowe drukarki przystosowane do wydruku zdjęć są niedrogie, co na pewno skusi potencjalnych użytkowników do ich zakupu. Drukarki reklamowane jako „fotograficzne” są wyposażone zwykle w więcej kolorów tuszy, mają lepsze parametry i funkcje związane ściśle z drukowaniem fotografii. Są one oznaczone specjalnym dopiskiem „Photo”. Większość tego typu drukarek umożliwia wydruk nie tylko z komputera, ale także bezpośrednio z aparatu, za pośrednictwem kabla USB i standardu Pict Bridge. Są też i takie drukarki, z którymi można połączyć aparat bezprzewodowo, za pomocą podczerwieni. Oprócz atramentowych drukarek fotograficznych, można zakupić drukarki termosublimacyjne przeznaczone wyłącznie do druku zdjęć na określonym formacie. Są to urządzenia wyspecjalizowane do wydruku zdjęć i nazywane są mini laboratorium fotograficznym. Ich zaletą jest wysoka jakość wydruku, zaś wadą – dosyć wysoka cena.

Trzecim typem drukarek fotograficznych są drukarki laserowe, które jednak nie dają rewelacyjnych efektów, jeśli mowa o wydruku fotograficznym. Ich jakość jest raczej przeciętna i nie może równać się np. z wydrukiem drukarki termosublimacyjnej. Drukarka do wydruku zdjęć to jeszcze nie wszystko, aby samodzielnie wywoływać fotografie. Potrzebny jest dodatkowo specjalny papier fotograficzny, ponieważ zwykły nie nadaje się do tego celu. Atrament stanowczo zbyt szybko wsiąka w kartkę, która automatycznie marszczy się i faluje. Specjalny papier fotograficzny kupuje się w zależności od technologii, jaką wykorzystuje w swej pracy drukarka fotograficzna. Inny papier będzie odpowiedni dla drukarek atramentowych, inny dla laserowych, a jeszcze inny dla drukarek termosublimacyjnych. Papier fotograficzny dzieli się w zależności od formatu, grubości, czyli gramatury, oraz ze względu na różne wykończenie powierzchni – matowe, błyszczące i satynowe. Drukarki fotograficzne nowej generacji mają wiele funkcji dodatkowych, na które trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie. Są to udogodnienia, które znacząco mogą ułatwić wydruk zdjęć. Nowe drukarki fotograficzne łatwo można podłączyć do aparatu cyfrowego za pośrednictwem portu USB, dzięki czemu niekonieczne jest używanie do wydruku komputera. Niektóre modele posiadają dodatkowo gniazda na karty pamięci aparatów cyfrowych. Drukują one arkusze przeglądowe, aby łatwiej było wybrać zdjęcia z karty pamięci, albo wyświetlają kolejne fotografie na zamontowanym w nich małym wyświetlaczu LCD. Dzięki temu od razu możemy wybrać, jakie zdjęcia chcemy wydrukować.

Profesjonalne drukarki fotograficzne obsługują wiele formatów papieru, począwszy od rozmiaru 10 x 15, a na formacie A4 skończywszy. Pozwalają również na drukowanie bez marginesów obrazów o jakości fotograficznej oraz na poprawę jakości i retusz zdjęć.

Popularni producenci i ich produkty

Na rynku dostępne są drukarki fotograficzne różnych producentów, wśród których wspomnieć należy o markach Epson, HP, Canon i Sony. Firma Epson ma w swoim asortymencie wygodną, sześcioatramentową drukarkę fotograficzną R300, która może drukować zdjęcia również na płytach CD i DVD. Jest cicha i szybka, a każdy kolor atramentu znajduje się w osobnym zasobniku, co wpływa korzystnie na koszty eksploatacji. Kosztuje ona około 900 zł. Drugą godną polecenia drukarką przystosowaną do wydruku fotografii, jest HP 7960, posiadająca aż osiem pojemniczków z atramentem. Wyposażona jest w czytnik popularnych kart pamięci, dzięki czemu może drukować bez konieczności włączania komputera. Interesującą funkcją tej drukarki jest odczytywanie IndexPrintu. IndexPrint jest to krótki wykaz miniaturek zdjęć znajdujących się na danym nośniku. Ma ona wygodny podajnik papieru i zajmuje niewiele miejsca. Jej cena jest dosyć wysoka, ponieważ wynosi około 1600 zł.

Tańszą alternatywą jest drukarka HP 8150, którą producent reklamuje jako biurową ciemnię fotograficzną. Ona również drukuje bez komputera, posiada wyświetlacz LCD ułatwiający wybór i kadrowanie zdjęć. Drukarka korzysta z sześciu pojemniczków atramentowych i kosztuje około 1000 zł. Canon wyprodukował drukarkę przeznaczoną wyłącznie do wydruku fotografii. Mowa tu o modelu Canon SELPHY ES-3. Wyróżnia się on ciekawym wzornictwem i mnogością przycisków. Ma wbudowany czytnik kart pamięci i wyświetlacz LCD. Ułatwieniem w korzystaniu z tej drukarki jest to, że papier do niej kupuje się w specjalnych zestawach wraz z tuszem. Interesującą drukarką termosublimacyjną jest model Sony DPP-FP97, który wydrukuje zdjęcia o rozdzielczości do 64 Mpix.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy lepsza będzie drukarka atramentowa czy termosublimacyjna do wydruku zdjęć?

    Lepszą jakość wydruku uzyskamy przy użyciu drukarki termosublimacyjnej, aczkolwiek kupując drukarkę atramentową dodatkowo możemy na niej drukować również i inne dokumenty.

  • Czy drukowanie zdjęć jest drogie?

    W zasadzie tak, aczkolwiek drukarki fotograficzne mogą uniezależnić nas od konieczności ciągłych wizyt w laboratoriach fotograficznych. Przy mniejszych ilościach zdjęć wydruk fotograficzny nie jest horrendalnie drogi. Jeśli jednak mamy do wywołania większą ilość zdjęć, wówczas lepiej udać się do profesjonalnego laboratorium.

  • Ile kosztuje dobra drukarka fotograficzna?

    Dobra drukarka fotograficzna, w której użytkownik może kontrolować kolor, prędkość i rozdzielczość wydruku, kosztuje około 2000 zł. Można jednak kupić drukarkę fotograficzną już w kwocie poniżej 100 zł, a nawet za około 700 zł, niemniej jednak nie będzie miała ona tylu funkcji, co droższe drukarki, wyższej klasy.

Podsumowanie

Drukowanie zdjęć we własnym domu nie jest jeszcze powszechną praktyką, ale już wielu pasjonatów fotografii, chcących uniezależnić się od laboratoriów fotograficznych, kupuje drukarki pozwalające na wydruk fotografii. Kupując drukarki fotograficzne trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na prędkość, ilość kolorów, a co najważniejsze – na ceny materiałów eksploatacyjnych, które zadecydują, czy wydruk zdjęć w domu w ogóle będzie opłacalny.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2023-02-09 04:53:53, 120