Jak wybrać słuchawki?

Kupując słuchawki, obojętnie, czy będą to słuchawki przewodowe, czy też bezprzewodowe, liczba parametrów, za pomocą których są one opisane, może przyprawić klienta o prawdziwy zawrót głowy. W jaki sposób się w nich rozeznać i w rezultacie wybrać słuchawki, które ściśle będą odpowiadały naszym wymaganiom? Niniejszy poradnik posłuży ci za najlepszy drogowskaz w tym zakresie.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje słuchawek

słuchawki - jak wybrać?Mówiąc o słuchawkach możemy wyróżnić co najmniej kilka klasyfikacji, biorąc pod uwagę różne kryteria. Pierwsza systematyka słuchawek opiera się o typ zastosowania słuchawek. W tym względzie można wyróżnić słuchawki douszne, zwane również dokanałowymi, przenośne, DJ-skie, multimedialne, studyjne, czyli monitorujące, oraz słuchawki HiFi. Słuchawki douszne umieszczane są w uchu, dokładnie wewnątrz kanału słuchowego. Są one adresowane do ludzi młodych, którzy cenią mobilność tego typu urządzeń. Sprawdzą się doskonale podczas spaceru, biegania, uprawiania sportu, czy w autobusie. Wadą tychże słuchawek jest niska jakość dźwięku i prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu w dłuższym horyzoncie czasowym. Słuchawki przenośne czasy największej popularności mają już za sobą. Konstrukcją przypominają tradycyjne modele, w których oba elementy przekazujące dźwięk są połączone specjalnym pałąkiem. Słuchawki te są lekkie, dlatego też nie ma większych problemów z ich przenoszeniem. Minusem słuchawek przenośnych jest niski poziom wygody użytkownika i nienajlepsza jakość dźwięku.

Słuchawki DJ-skie należą do profesjonalnych sprzętów tego typu. Warto podkreślić, że duże natężenie hałasu przy pracy DJ-a powoduje, że wymaga on zastosowania odpowiednich rozwiązań. Słuchawki DJ-skie są w stanie znakomicie oddzielić słuchającego od wszystkiego, co go otacza, dzięki czemu może on słyszeć idealnie dźwięk dochodzący ze słuchawek. Mają one konstrukcję zamkniętą i szczelnie zakrywają uszy użytkownika. Są to produkty wytrzymałe i wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oferują przyzwoitą jakość dźwięku. Minusem są ich spore wymiary, które jednak nie przeszkadzają przy zastosowaniach domowych. Niekoniecznie muszą być one wykorzystywane przez profesjonalnych DJ-ów. Słuchawki multimedialne są wyposażone w zintegrowany mikrofon, przez co są idealne do komunikacji lub do gier komputerowych. Zwykle konstrukcja tego modelu słuchawek opiera się na pałąku. Słuchawki są stosowane nie tylko w warunkach domowych, ale również przy profesjonalnych realizacjach programów telewizyjnych i koncertów. Trudno jednoznacznie oceniać jakość dźwięku, jaką można uzyskać przy użyciu tych słuchawek, bowiem jest ona uzależniona od modelu słuchawek. Słuchawki studyjne, zwane również monitorującymi, są stworzone do profesjonalnego i półprofesjonalnego użytku. Najczęściej można je spotkać w studiach nagraniowych. Słuchawki są w stanie przedstawić najbardziej szczegółowo dźwięk, który pozbawiony jest zniekształceń. Jakość oferowanego przez te słuchawki brzmienia jest bardzo wysoka. Ich wadą jest duża podatność na uszkodzenia mechaniczne i wygórowana cena. Słuchawki Hi-Fi, czyli High-Fidelity dają dźwięk podobnej jakość, co modele studyjne, ale są przeznaczone do innych celów. Mianowicie, ich zadaniem jest przekaz ładnego dźwięku, zgodnego z rzeczywistością. Słuchawki Hi-Fi mogą być dostosowane do słuchania różnorodnych rodzajów muzyki. Inna klasyfikacja słuchawek wyróżnia słuchawki przewodowe i bezprzewodowe. Zdecydowanie najczęściej w sklepach dostępne są słuchawki, które podłączane są do źródła dźwięku za pośrednictwem kabla, ale są też i takie słuchawki, które wykorzystują łączność bezprzewodową – radiową lub podczerwień. Pozwalają one na połączenie się z urządzeniem muzycznym bez konieczności wykorzystania kabla. Technologie bezprzewodowe pozwalają na łączenie się z źródłem dźwięku w odległości około 30 metrów w pomieszczeniu, natomiast na zewnątrz zasięg ten się zwiększa. Słuchawki bezprzewodowe są bardziej podatne na szumy i zakłócenia, co przekłada się na niższą jakość dźwięku. Ich wadą jest również wysoka cena.

Kolejna klasyfikacja rodzajowa słuchawek wymienia słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte. Słuchawki typu zamkniętego szczelnie otaczają ucho lub też zatykają kanał słuchowy, przez co idealnie izolują użytkownika od dźwięków zewnętrznych. Zwiększa to niewątpliwie komfort odsłuchu, nawet w nader hałaśliwym pomieszczeniu. Wadą słuchawek zamkniętych jest szybkie męczenie się słuchu, co ogranicza czas słuchania przez nie muzyki. Słuchawki zamknięte nie mają żadnej wentylacji, co obniża komfort ich użytkowania w upalne dni. Natomiast, słuchawki otwarte luźno przylegają do ucha, przez co mają znakomitą wentylację. Jednocześnie, nie izolują one hałasu z otoczenia, co sprawia, że nadają się jedynie do użytku domowego lub w cichej okolicy. Modele półotwarte słuchawek zapewniają jednocześnie izolację od dźwięków zewnętrznych i umożliwiają swobodną wentylację. Kupując słuchawki należy zwrócić uwagę na szereg ich parametrów, mianowicie na pasmo przenoszenia, impedancję, ich skuteczność, efektywność i czułość, oraz zniekształcenia harmoniczne. Pierwszy z wymienionych parametrów, pasmo przenoszenia jest przedziałem wartości, jakie wyrażane są w Herzach (Hz). Określa on górną i dolną granicę częstotliwości, czyli przedział dźwięków od najniższych do najwyższych. Częstotliwość fal słyszalnych przez człowieka mieści się w przedziale od 16Hz do 20 kHz. Najczęściej słuchawki obsługują pasma od 20 Hz do 20 kHz i są one w większości przypadków wystarczające dla użytkowników. Cecha słuchawek zwana impedancją jest wartością oporu pozornego danego urządzenia i jest wyrażana w omach. Im wartość ta jest większa, tym słuchawki będą bardziej odporne na wszelakie szumy, ale jednocześnie będą brzmiały nieco ciszej. Im impedancja jest niższa, tym słuchawki są bardziej podatne na szumy i uszkodzenia, ale za to są głośniejsze. Zakres słuchawek dostępnych na rynku wynosi od 16 do 2000 Ohm. Urządzenia przenośne na ogół obsługują słuchawki w zakresie 16-64 Ohm. Takie parametry, jak skuteczność, efektywność i czułość określają, z jaką skutecznością dostarczona do słuchawek energia elektryczna przekłada się na poziom ciśnienia akustycznego, czyli po prostu na głośność. Wystarczająca będzie w tym przypadku wartość 95dB, ale na rynku dostępne są dużo wyższe wartości. Oznaczają one jednocześnie wysokie obciążenie dla słuchu. Ostatnim parametrem, jaki jest istotny przy zakupie słuchawek, są zniekształcenia harmoniczne, wyrażane w procentach. Określają one ilość niepożądanych składowych dźwięku. Normą dla urządzeń HiFi jest wartość 1% zakłóceń. Im zakłócenia są niższe, tym lepiej. Słuchawki dostępne na rynku mogą różnić się między sobą funkcjami i wyposażeniem dodatkowym, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie. Do funkcji dodatkowych zalicza się: system podbicia basu oraz symulację dźwięku przestrzennego. Z kolei, na wyposażeniu dodatkowym słuchawek mogą znaleźć się: etui, regulacja głośności na kablu, oraz dodatkowe wtyczki.

Popularni producenci słuchawek i ich produkty

Większość słuchawek dostępnych na rynku należy do średniej lub niskiej półki jakościowej, co dla większości ludzi nie powinno sprawić żadnej różnicy. Jedynie dla audiofilii niewielkie niuanse jakościowe mogą mieć znaczenie i oni wybierają najlepsze i zarazem najdroższe słuchawki, do których zalicza się słuchawki seryjne Sennheiser Orpheus, które kosztują bagatela 95 000 zł.

Do najbardziej popularnych producentów słuchawek zalicza się takie wyspecjalizowane firmy, jak: AKG, Sennheiser, Behringer, Numark, Technics, Pioneer, Ultrasone, Beyerdynamic, Ecler, Koss, Razer, Audio-Technica, Grado i JBL. Słuchawki wspominanych producentów kosztują od 100 zł wzwyż. Przeciętnej jakości słuchawki, które będą jednak idealne dla szerokiej rzeszy użytkowników produkuje: Sony, Philips, Panasonic i Creative. Ich sprzęty kosztują od 50 do 200 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy masz wyczulony słuch, czy też nie stawiasz zbyt dużych wymagań dla jakości dźwięku?

    Jeśli jesteś zapalonym audiofilem, wówczas polecane będą dla Cienie sprzęty renomowanych producentów. Dla wszystkich innych użytkowników najpopularniejsze słuchawki Panasonic czy Sony będą w zupełności wystarczające.

  • Czy zamierzasz słuchać muzyki w miejscach publicznych, czy w zaciszu własnego domu?

    Jeśli Twoim zamiarem jest słuchanie muzyki w autobusie, na spacerze, czy w innych miejscach publicznych, wybierz słuchawki douszne, które mają dobrą izolację. Nie wszyscy wokół muszą dzięki temu słuchać muzyki takiej jak Ty. Dla osób słuchających muzyki w domu zaleca się wybór dobrych słuchawek Hi-Fi.

  • Czy zamierzasz wykorzystywać słuchawki do rozmów przez Skype itp.?

    Jeśli tak, wybierz słuchawki multimedialne, które wyposażone są w zintegrowany mikrofon. Będą one odpowiednie także dla zapalonych graczy w sieciowe gry komputerowe.

Podsumowanie

Wybór słuchawek powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami użytkowników. Jeśli mamy wyczulony słuch na nawet najdrobniejsze niuanse dźwiękowe lub też w sposób profesjonalny wykorzystujemy słuchawki, wybierzmy lepiej modele z górnej półki cenowej o wysokich parametrach.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 16:17:39, 170